Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    resulk Avatarı

Gerçek Adı
    Resul
    Son Giriş
    27.10-2013
    Saat
    18:11
    Yaşadığı Yer
    Afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Değerli arkadaşlar bilindiği üzere yeni bir sirküler yayınlandı.

Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.

Bu sirkülere göre sağ kolundan rahatsızlığı bulunan arkadaşların ÖTV indirimli araç alması hayal oldu . En büyük üzüntüm foumda üye Niyazi03 adlı arkadaşın sağ kolu omuzdan itibaren ampıte ehliyet ve raporunu bin bir güçlükle halletti ve araba almak için başvurduğunda bu sirküler yayınlandı. Nasip değilmiş sağlık olsun dedik ama bu nereye kadar diye düşündüm madem sağ kolundan rahatsız olanlar sadece otomatik vites yetiyor bilgim az sa mazur görün o zaman H sınıfı ehliyet almayalım sade B sınıfı ehliyetle normal vatandaşlar gibi alalım satalım indirimde yapmasınlar

Forumda sağ kol rahatsızlığı bulunan arkadaşlara acizane olarak Sayın Oturanboğa abimizin bilgi ve tecrübesi dahilinde bu adaletsizliğe dur demek için birleşip toplu olarak dava açalım birleşelim birlikten kuvvet doğar ışığında beraber hareket edelim diye sesli düşünüyorum Bu konuda görüş ve düşüncelerinizi paylaşırsanız memnun olurum

Saygılarımla

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben zaten cok saçma buluyodum benimde sol kolum ampute ve bundan dolayı ötv den faydalamıyorum şimdide sağ kol engellilerdemi öle oldu çok garip yazıklar olsun bu kanunu çıkaranlara bize bu hayatı isteklermizi hiçe sayanlara Allah kahretsin dicek bişi bulamıyorum gerçekten pes dogrusu !ama mücadele verelim ama hiç bi sonuç elde edemeyiz inanın bunlar bizim hayatımızı karartmak için çabalıyo sanki and içmişler!!!

Üye
    caneren62 Avatarı

Gerçek Adı
    fırat can eren
    Son Giriş
    07.02-2011
    Saat
    14:20
    Yaşadığı Yer
    muğla/marmaris
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engellilerin yaşamını zorlaştırmak ve arapsaçına çevirmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar.buna sebep olanlara yazıklar olsun

Üye
    niyazi03 Avatarı

Gerçek Adı
    Niyazi
    Son Giriş
    13.09-2012
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    Afyonkarahisar / Başmakçı
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

resulk kardeşim;
    İlgin için çok teşekkür ederim.
    Söz konusu sirkülerde;
    "Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçlarıilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir."
    şeklindeki ifade aslında engellilerin sakatlıklarına göre ayrımın ta kendisi değil midir?

Üye
    cinibiz Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    10.03-2016
    Saat
    19:27
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

dostum dava açma fikrine katılıyorum kendi paramla araba alıcam hiç bir hakım olmayacak ve pilakamada bisiklet resmi koyacak damgalı eşek gibi trafiğe çıkıcaz .

Üye
    karakas69 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    26.01-2017
    Saat
    15:59
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

bende sol kol üst ekstremiteyim.ötv siz araç alamıyorum.başvurduğumda bir genelge çıkardılar.kontak anahtarı ,silecek kolunun soldan sağa alınması direksiyon topuzu takılması hareket ettirici tertibat sayılmıyor diye.ama 2.el araç aldığımızda bunları istiyorlar.bu kanunların düzelmesi için.bu genelgeleri yazanların engelli çocukları veya yakınları olması gerek,bizleri anlayabilmeleri için.bu hükümet geldiği günden beri engellilerin ne kadar hakkı varsa elimizden almaya yemin içmiş sanki................

Üye
    birol Avatarı

Gerçek Adı
    birol
    Son Giriş
    02.05-2012
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar ben de dava açma konusunu dile getirmiştim.. hala ısrarlıyım.. bu apaçık ayrımcılık ve direkt anayasaya aykırı...sağ bacak kullanılamadığından debriyaja basılamıyor ve dolaylı yönden de düz vites kullanılamıyor diye otomatik vites hareket ettirici tertibat sayılıyor. oysa ben dolaylı yönden değil doğrudan düz vitesi kullanamıyorum yahu...arkadaşlar siküler genelge veya mukteza adı herneyse 30 günlük süre dolmadan dava açalım diyorum.. tahmini 30/5/2010 tarihinde bu işleme karşı açılacak davanın dava açma süresi sona eriyor. dava açalım diyenler bu linkte toplansın lütfen..

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...sina-dair.html

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Sağ kolundan sakatlığı olan kişiler vites koluna taktıracakları basit bir aparatla vergi istisnasından yararlanır

"Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup [...]"
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

7e132306d231374067db3de7517edee1 1268417662 - Sağ kolundan sakat olanlara ÖTV istisnası yalan oldu!?
    blogcu.com
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mehmett01 Avatarı

Gerçek Adı
    mehmet
    Son Giriş
    24.07-2010
    Saat
    16:23
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhabalar ya durumumuz yukarıdaki resimden daha iyiyse suçumuz ne %60 özürlü raporum var

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

mehmett01;

Eeee siz de ötv'den muafiyete uygun engelli olsaydınız ne yapsın yani sistem.

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    01:13
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben kasım ayında aldım ve vergi muafiyetinden de faydalandım. yaptığım apart ise vites kolunun yaklaşık 10 cm kadar uzatmak oldu.oturan boğa da zaten benzer bir resmi siteye eklemiş arkadaşlar.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Sayın ibrahim1982 madem işi başarmış birisisiniz sizi rahat bırakmayayım:

1. Bu donanımın nasıl olacağı ( yani sizin durumunuzda vites kolunun yükseltilmesi) makine mühendisinin hazırladığı projede mi vardı?
    2. Engellinizin durumu nedir ve sağ kolunuzu ne kadar kullanabiliyorsunuz?

Bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    01:13
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

makine mühendisinin hazırladığı projede var tabii. vites kolunu yaklaşık 10 cm kadar uzattım ve biraz da kendime doğru yaklaştırdım. benim kolumda biraz kısalık var ve az da hareket kısıtlılığı var kısa olmasından kaynaklı olarak. %23 rapor oranım.

zaten oturanboğa konuyla ilgili bir maddeyi de eklemiş.yukardaki resimdeki apartın biraz daha uzun ve sola doğru olduğunu hayal edin. benim parmaklarım tam olduğu için ve vitesi kayrayabildiğim için de aparatın üzerine bir de vites topuzu ekledim o kadar.

yardımcı olabildiysem ne mutlu.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Teşekkürler ibrahim1982. Benim de sağ kolumdan engelim var %40 ama sizinki gibi değil. Cevabınız için teşekkürler.

Üye
    sevdalim_01_ Avatarı

Gerçek Adı
    NAMIK
    Son Giriş
    20.03-2013
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    yaa arkadaşlar konuyu çözelim bu siyasi irade özürlüye çile çektirmeyi boynuna borç saymış
    açık açık yasa diyor h sınıfı ehliyeti olan olan olan diyor gerisi sadece tefarruat
    birde geçen dendi otomatik olur ise herhangi bir aparata gerek yok diye daha ne bu milletin derdi de şurda topu topu üç beş özürlüye çile çektiriyolar
    hııı bakınız 6 ay / 2010 dan sonra sağ kolu olmayan dahi kolay ehliyet aldı
    şimdi araç çilesinde sıra
    ALLAHIM HESAP SORACAKTIR