Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erhankali Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Bülent bey,
    Benim H grubu ehliyetim var ve üzerinde "otomatik vitesli araç" ibaresi var. Ötv muafiyetli sıfır araç satın almak istiyorum fakat otomatik vitesli araç kullanabildiğim için böyle bir hakkım yok gözüküyor.
    Sorum şu: Hastaneden "özel donanımlı araç kullanabilir" yazılı sağlık raporu alsam ve bunu trafikte dosyama işletsem, ehliyetimi de buna göre yeniletsem, bu durumda ötv muafiyetli araç alabilir miyim acaba?

Teşekkürler!

Üye
    mıserik Avatarı

Gerçek Adı
    diyar
    Son Giriş
    14.12-2011
    Saat
    16:43
    Yaşadığı Yer
    DİYARBAKIR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    erhankali Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler ama bu soruma cevap değildi.

Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    10:22
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bende yeni rapor aldım ehliyete yazıldım raporumda otomatik vites araç kullanabilir yazıyor ötvden yararlanıp yararlanamadığımızı öğrenmek istiyorum ama saolsun kimse çıkıp bi cevap veremiyor 10 kez sordum ehliyet raporu almadan önce ve sonra

Yeni kanunda otomatik vites araç ötv ve mtvden yararlanabilir yazıyor ama raporda ne yazması gerektiğini yazmıyor bilgisi olan hiç bir arkadaş...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    948
    Verilen Beğeniler
    1.237

Aynı soruya on defa cevap vermeye ne kimsenin zamanı var ne de sabrı. Çok açık olarak yazıldı defalarca ilgili başlıkta.

Raporunda aşağıdaki ibarelerden biri yer alan kişiler H sınıfı sürücü belgesi ile otomatik vitese sahip tüm araçları kullanırlar ve kendileri otomatik vitese sahip bir aracı ÖTV-MTV istisnası ile satın alabilirler.
    Bundan açık nasıl yazılır?

"Otomatik vitese sahip otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır"
    "Salt otomatik vitese sahip otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır"
    "Hiç bir özel donanıma ihtiyaç duymaksızın salt otomatik vitese sahip otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır"

Erhan, elindeki otomatik ibareli ehliyet çok daha avantajlı. Hem tüm otomatik vitesli araçları kullanmanı hem de vergi istisnalı araç almanı sağlar. Neden değiştirmek isteyesin ki?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    10:22
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi Türkiye koşullarını sende bende iyi biliyoruz, leblebiden nem kapan cinsten kişilere rastlıyoruz neyin nasıl olduğunu anlatmamızda çok zor oluyor, misal birisi yazmış Otomatik vites araç kullanabilir raporuyla ötv mtvden yararlanamamış, günü birlik takip etme olanağımız olmuyor saolsun büyüklerimizi. O yüzden anlam kargaşasına yol açmadan kesin net cevap verebilmek için enine boyuna araştırmamız gerekiyor

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    15:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    SELAM bende zamanında H sınıfı ehliyet için başvurdum, otomatik vites araç kullanabilirsin dediler ve B sınıfı yeterli dediler, ben H sınıfı alamıyorum, ama düz viteste kullanamıyorum, nasıl olacak anlamadım.

erhan bey yeni düzenleme ile sizin ÖTV muafiyetli otomatik vites araç almanız mümkün.