Sayfa 1 / 20 1234511 ... SonSon
Toplam 300 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Evet arkadaşlar, sonunda sağ-sol sakatlık ayrımından geri dönüldü. Bugün yayınlanan ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12 ile sol ayağından sakatlığı olanlar hiç bir özel donanım şartı olmaksızın otomatik vitesli araçları ÖTV-MTV istisnası ile satın alabilirler:
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...tml#post665150

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir.
    Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.
    Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    Konya-Ereğli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu çok güzel bir gelişme sanırım haber tarihi ve saatine bakılırsa çok taze bi haber.
    Bülent abi peki H sınıfı ehliyet raporu alırken Otomatik vites araç kullanabilir mi olması gerekiyor yoksa Özel Tertibatlı Araç Kullanabilir mi olması gerekiyor ?
    Ayrıca bu yasayla diğer otomatik vites araçları kullanabiliyor muyuz?

Üye
    44mustafa44_ Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    31.10-2016
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Karaman
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

B sınıfı ehliyetimiz var diye bundan faydalanamıycaz galiba B sınıfı ehliyeti H sınıfı ehliyete çeviremiyormuyuz?

Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya-Ereğli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

özür durumunuz hakkında bilgi verirseniz ilgili arkadaşlar sorularınızı cevaplayacaktır

Üye
    Anlamsız Avatarı

Gerçek Adı
    Canalp
    Son Giriş
    10.08-2015
    Saat
    13:47
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Mustafa raporun var sanırım.Bsınıfı ehliyete H sınıfına cevirebilirsin.selamlar

Üye
    44mustafa44_ Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    31.10-2016
    Saat
    13:25
    Yaşadığı Yer
    Karaman
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

evet raporum var %47 raporun oranın yarısı sola Bacağımdaki ve kalçamdaki sıkıntıdan eğer Bu raporla b sınıfı ehliyetimi H sınıfı ehliyete çevirebilirsem ve ötv den faydalanırsam çok ii olur H sınıfına çevirmem için gereken prosüdürü anlatırsanız çok iyi olur

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    13
    Verilen Beğeniler
    6

olması gereken olmuş....8 yıldır resmen çile çekiyordum...düz vitesle aparatla ugrasmaktan bıktım

Üye
    muratyavuz Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bülent bey ben 2010 yılında ( tertibatlı araç kullanabilir ) raporu aldım.Ehliyet sınavınada ğirdim kazandım kısmetse 05.05.2010 da ise trafikden ehliyetimi alacağım.Peki ben şimdi ne yapmalıyım,bu tertibat olayını nasıl kaldırabilirim?Tekrardan rapormu almalıyım?bana bu konuda bilği verirseniz sevinirim.

Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    21.03-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya-Ereğli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ötvden ve mtvden yararlanmak için kanun değişti mi? Yani raporda " özel donanımlı araç kullanabilir" mi yazması gerekiyor yoksa " otomatik vites araç kullanabilir" mi yazması gerekiyor

Üye
    muratulas Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Dünya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar sol kolundan engeli olan kişiler şuan itibari ile ÖTV den yararlanabilecek mi? Cevaplarsanız sevinirim..
    H sınıfı ehliyetim var.. OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ ibareli..

Üye
    yurekliumut Avatarı

Son Giriş
    31.10-2013
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba bu mütiş bir haber

inanamıyorum arkadaşlar olması gerekeni yapmışlar ve benim gibi sol ayagını kaybeden özürlü raporu olan ve h sınıfı ehliyeti olan sadece otamatik vitesli olan ve başkaca hiçbir tertibatı olmayan araç alabilecek ve ötv dende yararlanacak...

Doğrusu çok heyecanlandım. şuanda araç alma aşamasındayım düz vitesli reno clio 1.5 dizel almaya kara verdim araç bayide mevcut fiyatta anlaştık raporum maliyeden onaylandı ve pazartesi aracın tertibatını çizdirip salı günü ötv muafiyet yazısı alınacak çarşamba günü ödeme yapacağım ve muayene ruhsat işlemleri bitince cuma günü aracı teslim alacağım.

Artık arabayı almam otamatik vitesli bir araç alırım.

Daha bugün ankara cebecideki vergi dairesiyle ben bizzat görüştüm raporumu gösterdim ve olur dendi. Ancak otamatik vitesli kesinlikle olmaz dediler. Bunu kabul ettirmek ilk etapta zor olacak. Alışılmış bir kural var. "sol ayaklar için otamatik vitesli araç ötv den yararlanamaz" bu tabuyu yıkmak zor olacak belki ama mücadeleye deger bence...

Bunu nasıl kabul ettirebiliriz bu yazının çıktısını alsak işe yararmı_? Arkadaşlar fikir verin...

Üye
    saim turhan Avatarı

Gerçek Adı
    saim
    Son Giriş
    24.03-2017
    Saat
    16:52
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Genelgede eski raporların geçerli olduğunu okudum,öyle ise, vergi indirimi için aldığımız rapor geçerlimi?

Üye
    muratyavuz Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    02.05-2014
    Saat
    10:54
    Yaşadığı Yer
    Kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

saim turhan bey bu bahsettiğiniz verği indirimi için aldığımız rapordan bahsediyorsunuz bu hastaneden ( h ) ehliyti için aldığımız rapormu acaba?yoksa verği indirimi için ayrıca bir rapor dahamı alacağız.

Üye
    eoglak Avatarı

Son Giriş
    01.03-2015
    Saat
    21:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol ayağı özürlü olanların otomatik vitesli araba almalarıyla ilgili yeni mevzuatı okudum.

Ben 1997 yılında %45 oranında vergi indirimi aldım (Sol kalça Artrodez Ameliyatlısı ve Süreklidir) Şu anda "B" sınıfı ehliyete sahibim. Anladığım kadarıyla yeni çıkan genelgeye göre ehliyetimi "H" sınıfı yaptırarak otomatik vites araba alabiliyorum.

Böyle bir arabayı alabilmem için ehliyet ve arabayı alma ile ilgili hangi prosedürleri takip etmem gerekiyor. Konu hakkında bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum. (H sınıfı ehliyet ve böyle bir arabaya sahip olduğumda aracımı eşim-çocuklarım- v.b. kişiler kullanabilirlermi?)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:05
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    273
    Verilen Beğeniler
    434

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    H sınıfı ve "salt otomatik vitesli otomobil kullanır" ibareli rapor ve ehliyet şart.

B sınıfı ehliyeti olanlar uygun rapor alıp sürücü kursuna yazılmalı ve sadece direksiyon sınavına girerek B sınıfını H sınıfına dönüştürmeli.

"Özel donanım" ibareli H sınıfı sürücü belgesi olanlar, otomatik vitese dair ibaresi olan yeni rapor almalı ve bu raporu emniyete götürerek ehliyetlerine/dosyalarına işletmeli: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nilabilir.html

Otomatik vites ibaresi olan ehliyetle otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz.
    Hiç bir özel donanım şartı olmaksızın otomatik vitese sahip aracı ötv/mtv istisnası ile satın alabilirsiniz. Ama bu şekilde olan aracınızı sizden başka hiç hiç hiç kimse kullanamaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Sayfa 1 / 20 1234511 ... SonSon