Sayfa 7 / 20 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon
Toplam 300 mesajın 91-105 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nihat46 Avatarı

Gerçek Adı
    nihat
    Son Giriş
    25.12-2010
    Saat
    17:28
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    selamlar bülent bey
    benim sol ayağımda 6 cm kısalık var ve 2008 tarihli % 40 özür durumumu gösterir raporum var.Ayrıca H sınıfı ehliyetim var.Ehliyetimde özel tertiballı araç kullanabilir ibaresi bulunuyor.Ben ÖTV istinasından yararlanmak istedim ama maliye raporumu kabul etmedi yenilemem gerektiğini söyledi.Bende yeniden rapor almak için başvurudum ama özürlülük ölçütleri hesaplaması değiştiğinde %40 ın altında çıktığısöylendi ve rapor alamadım.ne yapmalıyım?
    2.si.H sınıfı ekliyetimle 2.el normal araba alıp kullanabilirmiyim.normalde kullınıyorum ama yasal olarak sıkıntı çıkarmı.

yazıyorum ama göremiyorum soru sordum sorumuda göremiyorum

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    15:23
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Güllerdiyarı arkadaş sol ayakta özrü olanların raporunda otomatik vitesli araç kullanabilir yazması yeterli orana gerek yok yeni yönetmelik böyle orandan bahsetmiyor sadece %90 oranı olan hastalardan bahseder oran diye onun için oran için uğraşmayın yazıp yazmaması önemli değil yalnız muhakkak otomatik vitesli araç kullanabilir yazmalı

Üye
    lalempe Avatarı

Son Giriş
    13.01-2015
    Saat
    15:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Çok ilginç bizde engellerimize göre kendimizi sınıflara ayırıyormuşuz demekki ? Bu konuda bunu hissettim. Yok sağ bacağı şöyleymişte yok sol bacağı şöyleymişte. Bunu yerine bütün engelli arkadaşlar içinde h sınıfı ehliyeti olup otomatik vites araç kullanabilir ibaresi olanlar ötv ve mtv den muaf olsun diye bişi görmedim. Demekki birileri kendi için uğraşıyor. Bana göre sağlam olupta özürlüleri dışlayanlardan hiçbir farkımız kalmamış. Niye genel kararlar için uğraşılmıyor?

Üye
    güllerdiyarı Avatarı

Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    13.10-2014
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    ısparta
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cdisci;

yüzde 40 geçmezse öyle diyorlar ötv ve mtv den yararlanamıyormuşuz
    o zaamn ben b sınıfı ehliyetini neden değiştireyim ki öyle değil mi arkadaşım

Üye
    cdisci Avatarı

Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    07.01-2017
    Saat
    15:23
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Farkında iseniz %90 ın altında olanlara şu orana sahip olanlara diye bir şey yazmıyor

Üye
    alcatel Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    14.02-2017
    Saat
    12:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bayramali Mesajı Gör
    Bugün hyundai accent era 1.5crdi otomatik vitesli arabayı ötv muafiyeti ile 21600tl ye aldım. ben sol ayak engelliyim.Ruhsatta şöyle bir ibare var: Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir yazıyor. Sanırım tadilatlı olmayan araçların başkaları tarafından kullanımı konusunda kısıtlama yok sanırım.
    Bayramali bey,
    lütfen ruhsatınızın "araç sahibinden başkası da kullanabilir" ibaresi olan sayfasını acilen bizimle paylaşabilir misiniz??? bunu emsal gösterip benim ruhsatı değiştirmeye çalışacağım. şimdiden çok teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    264
    Verilen Beğeniler
    418

Evet bayramali, rica etsem ruhsatta yazan "Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir" yazısının fotokopisini ekleyebilir misin buraya?

Bu statüde araç alan arkadaşlar da emniyete gidip bu yazıyı yazdırmayı denesinler ruhsatlarına lütfen
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    penguen40 Avatarı

Son Giriş
    09.06-2011
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Merhabalar,

Çalıştığım kurum 2004 yılında engelli personel gösterebilmesi için, ben haydarpaşa Numune hastanesinde heyete girmiştim. Benim raporumda sol kalçada ameliyatlı(sol gkd zeminde koksartroz), sağ kalçada protez olduğunu belirtmişler. Benim sol ayağımda 4 cm kısalık var. Bunu belirtmemişler. %45 özürlü sürekli ibaresi konmuş. Ama bu engelli işçi olmak için alınmış bir rapordu. Şimdi bende bu otomatik vites istisnasından yararlanmak istiyorum. Çarşamba günleri Haydarpaşa Numune'nin heyet günüymüş ve zaten 1 ay sonra raporu veriyorlarmış. Sizce bu eski raporu da ekine koysam mı? Ancak kısalık olduğunu da bu raporda yazmadığını belirtmem lazım sanıyorum.

Açıkçası ne yapacağımı da bilmiyorum, heralde matbu bir dilekçeleri vardır diye düşünüyorum.

Üye
    kayk Avatarı

Son Giriş
    08.05-2013
    Saat
    10:56
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

eski raporun hiçbir öeni yok bunlar için
    dilekçeye kullanım amacınızı tam olarak yazmassanız sizin işinize yaramayan bir rapor verebilirler.
    dilekçe ister matbu ister elle yazılmış olsun "h sınıfı ehliyet alır ve özel donanımlı araç kullanır veya otomatik vites araç kullanır" ibareli rapor istediğinizi arz edin.
    iyi güler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    264
    Verilen Beğeniler
    418

Yeni bir rapor almanız gerek. Raporda iki şey olmalı mutlaka:
    1- Sol ayağınızdan sakatlığınız olduğu tanı olarak belirtilmeli
    2- "Otomatik vitesli araç kullanır" ibaresi olmalı

Raporu iki nüsha olarak alın hastaneden (ya da noterde çoğalttırın). Raporun biri ile H sınıfı sürücü belgesi alırsınız*, diğeri ile vergi avantajlı otomobil.

* H sınıfı ehliyetiniz zaten varsa ve/fakat ehliyette "otomatik vites" ibaresi yoksa, bu raporla emniyete gidip ehliyet dosyasına o ibareyi ekletmelisiniz. Böylece otomatik vitesli tüm araçları kullanabilir duruma gelirsiniz
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    19.03-2017
    Saat
    10:30
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ensar_yasar Mesajı Gör
    ben B sınıfı ehliyetimi 6 ay önce H sınıfı ehliyet için hastaneye müracat ettim yeni oranlara göre ilk muayenede % 40 ı geçemedim sonradan durumu belirttim yeniden muayene edildi ve % 42 rapor aldım eğer 40 ı geçmezse H sınıfı ehliyet alabilirsin ama ötv ve mtv den yararlanamazsın raporda ve ehliyette otomatik vitesli ve özel donanımlı otomobil kullanabilir ibaresi olmalı ehliyette sakatlık oranının olmasına gerek yok ama raporda özellikle sakatlık oranı olmalı o raporla ehliyet kursuna müracatını yapıyon sadece direksiyon sınavından sonra eski ehliyetini verip yenisini alıyon araç alırken raporun aslını maliyeye vereceksin o yüzden aslını kayvbetme onaylı fotokopisi noterden onay olsa bile kabul edilmiyo
    düzeltme yapayım yeni çıkan yasayı inceledim %90 altı sakatlık için artık oran olmasına gergk olmadığını sadece doktor raporunda özel donanımlı diye yazması, sol ayak için otomatik vites ve veya özel donanım olması yeterli diye anladım

ayrıca otomatik olan araçların ruhsatta belirtmek şartıyla herkes tarafından kullanılabileceği ve ehliyetinde otomatik vites kullanabilir ibaresi bulunanlarda kendi aracı olmasa bile tüm otomatik vites araçları kullanabilir diye anlaşılıyo bilmiyorum yanlışım varmı

Üye
    alfi Avatarı

Son Giriş
    05.10-2015
    Saat
    11:26
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vitest aracı ötv muafiyetiyle aldığımızda ruhsata nasıl bir ibare belirtirsek herkes kullanabiliyor. anlamadım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    264
    Verilen Beğeniler
    418

alfi, "Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir" diye yazdırmış bir arkadaşımız, ama bunun istisna bir uygulama mı yoksa rutin bir uygulama mı olduğunu tespit edemedik henüz...

quote icon - Sol ayağından sakatlığı olanlar salt otomatik vitesli aracı ÖTV'siz alabilirler Alıntı Yapılan Kişi: bayramaliviewpost right - Sol ayağından sakatlığı olanlar salt otomatik vitesli aracı ÖTV'siz alabilirler
    Bugün hyundai accent era 1.5crdi otomatik vitesli arabayı ötv muafiyeti ile 21600tl ye aldım. ben sol ayak engelliyim.Ruhsatta şöyle bir ibare var: Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir yazıyor. Sanırım tadilatlı olmayan araçların başkaları tarafından kullanımı konusunda kısıtlama yok sanırım.

Üye
    penguen40 Avatarı

Son Giriş
    09.06-2011
    Saat
    17:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar

Yaklaşım 1 aydır Devlet hastanesinden rapor almak için uğraşıyorum. 2004 yılında alınmış çalışmış olduğum iş yerimin gösterdiği engelli personel raporum var. Devlerdarlıkta, vergi dairesinde kaydım var. Çalıştığım yer indirimden faydalanıyor. Bunu hemen hemen yere söyledim kimse anlamadı. Yeniden devlet hastanesinden " özel donanımlı araç alabilir" raporu alacaksın dediler.
    Sinir harbi içinde günlerdir numara sırası muayene vs uğraştım. En sonunda ağlayarak hastaneden çıktım.
    Ben engelliyim beni bu kadar zora koşmalarına hakları yok. Kartal Devlet Hastesinde 3 bina içinde bir oraya bir buraya koşturdular. Lanet olsun dedin. Sonra ben bu işin esa yerine vergi dairesine sormak aklıma geldi. Açtım Cağaloğlu İstanbul vergi dairesine oradan dosyamı buldular. Ben bununla ÖTV indirimli araç alamam mı diye sordum. " ALABİLİRSİN" Dediler. İşi sağlama bağlamak için gene aynı yerin KDV müdürlüğünün ÖTV birimine bağladılar. Orası da bana H sınıfı ehliyetim varsa bu raporumun geçerli olduğunu söylediler.
    Yani H sınıfı ehliyetiniz varsa ve Devlet hastanesinden özrünüzü belirten ( Ben ortopedik özürlüyüm) raporunuz varsa " özel donanımlı araç vs " Yazmasına gerek yok.
    Bununla da kalmadım. Her hangi bir acentaya raporumu faksladım onlar vergi dairelerine "olabilir mi" diye sordular. Ve oradan da " olabilir" yanıtını aldık. Yani Kartal Devlet hastanesine boşu boşuna 138 TL yazırdım. ve araya bir sürü tanıdık sokarak heyet günü almıştım. Ondan sonrada 7-8 tane poliklinik muayenesi istediler.

Yani arkadaşlar, işin merciine sorun. Yazık bize bizler zaten engelli insanlarız. Heryerde Kartal Devlet hastanesinde "her yere yazmışlar engelliye öncelik tanyın" diye. YALAN !. En büyük işkenceyi onlar çektiriyorlar.

Şimdi B sınıfı ehliyetimi H'ye çevirisem sorunum kalmayacak diye düşünüyorum.

Üye
    Bio Avatarı

Gerçek Adı
    ibrahim
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    B sınıfı ehliyetini H sınıfına çevirirkende yine h sınıfı ehliyet alabilir raporu için heyete girmen gerekecek....

Sayfa 7 / 20 İlkİlk ... 3456789101117 ... SonSon