Sayfa 4 / 20 İlkİlk 1234567814 ... SonSon
Toplam 300 mesajın 46-60 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    274
    Verilen Beğeniler
    435

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    sore, sol elinden sakatlığı olanlar vergi istisnasından yararlanamıyor hala.

tackle, %70 raporla sakat kişi adına araç alıp başkasının kullanabilmesi mümkün değil. Ancak %90 ve üzeri raporu olan kişiler adına bu hak kullanılabilir.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:35
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Bugün hyundai accent era 1.5crdi otomatik vitesli arabayı ötv muafiyeti ile 21600tl ye aldım. ben sol ayak engelliyim.Ruhsatta şöyle bir ibare var: Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir yazıyor. Sanırım tadilatlı olmayan araçların başkaları tarafından kullanımı konusunda kısıtlama yok sanırım.

Üye
    melih80 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2011
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bu yasa ile birlikte otomatik vitesli araç tertibatlı sayılacağından otomatik vites aracı tertibatsız alıp kullanabilirsiniz

Üye
    Hoop Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    18:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bayramali;

Hayırlı olsun, güle güle kullanın! Rabbim kazadan beladan saklasın...

"Başkaları da kullanabilir" kaydı düşerek sana kıyak çekmişler,
    darısı bizim başımıza, zamanla bu şekilde olur inşallah

Arabanın indirimsiz fiyatı ne kadar, onu öğrenebildiniz mi ?

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Sağolun teşekkür ederim daha iyisi sizlere olsun. Arabanın fiyatı 30750 tl indirim ile 29600 oldu ötv muafiyeti ile de 21600 benim kabaca hesabıma göre 29600 ü 1.37 ye bölünce 21 600 çıkıyor. Bundan başka da inmedi bayi nazlanarak park sensörü hediye edebildiler.

Üye
    yurekliumut Avatarı

Son Giriş
    31.10-2013
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Selam

bayramali öncelikle hayırlı uğurlu olsun allah kaza bela vermesin...

Geçen hafta bende senin arabanın aynısı benzinlisini aldım. Bende sadece sol ayak engelliyim. Ama benim aracımın ruhsatına "araç sahibinden başkası kullanamaz" yazdılar...

Sen hangi emniyette işlem yaptırdın bende ruhsatımı senin ki gibi değiştirmek istiyorum...

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    26.03-2017
    Saat
    17:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

muratyavuz;

Sol ayağı sakat , sağ ayağı sağlam olan zaten otomatik vitesi rahatlıkla kullanır, normal debrajlı arabayıda özel tertibatla kullanırsınız, sizin durumunuzda olupta, raporunda özel tertibatlı arac kullanabilir yazısı olmayanlar ötv den yararlanamıyordu, cünkü sağ ayak sağlam olduğu için tertibatsız otamatik vites kullandıkları için ötv den faydalanamıyorlardı, şimdi onlarda ötv den yararlanacak.

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

teşekkür ederim yürekliumut ben arabamı adanadan aldım. işlemleri firma yaptı ben özel bir istekte de bulunmadım ruhsattaki ifadeyi görünce de çok şaşırdım ve çok sevindim.

Üye
    offfli Avatarı

Son Giriş
    02.02-2015
    Saat
    22:54
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bayram kardeş önçelikle hayırlı olsun allah kaza bela vermsin diyelim ve sana bu raporu hangi hastane verdi özellikle öğrenmek isterim mimkünse ayrıca sakatlığının tam olarak buraya yazarmısın kardeşim..raporda yazan ibareleri de yazarsan çok sevinirim.
    Tekrardan hayırlı olsun.

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

teşekkür ederim offfli sağol adana devlet hastanesinden aldım.doktor rapora sol alt extremide poli yazdı.özür derecesi %40 h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanabilir şeklinde de bir ibare düştü.
    ruhsatta da yukarda açıkladığım gibi araç otomatik vitesli olduğundan ruhsat sahibinden başkası da kullanabilir yazıyor.

Üye
    tackle Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bayram Ali hayırlı uğurlu olsun.Kazasız belasız sürersin inş.

Adana Devlet Hastanesi'ne ehliyet için mi başvurdun yoksa rapor çıkartmak için mi başvurdun yani senin raporundan alabilmemiz için ne yapmamız gerek?

Ayrıca arabayı hangi bayiden aldın

Bilgilendirirsen seviniriz.

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

teşekkür ederim sağolun daha iyisi sizlere olsun.adana yüreğir vergi dairesi durum bildirir rapor almamı istedi.ben de dilekçe ile durum bildirir rapor almak istediğimi bildirdim. Doktora atomatik vitesli araç almak istediğimi söyledim. doktor da h sınıfı ehliyet alır otomatik vitesli araç kullanır yazdı. h sınıfı ehliyetim olduğunu söyledim. olsun dedi. ama raporumda durum bildirir kısmının karşılığında evet yazmıyor.hem h sınıfı ehliyet kısmında evet yazıyor, hem de özel tertibatlı araç kısmında evet yazıyor. vergi dairesi özel tertibat kısmını görünce proje istedi. biz de son çıkan ötv sürküsünü gösterdik tamam dediler. son ötv sürküsünde vergi dairesine aracın otomatik vitesli olduğunu gösterir teknik belgenin aslı ya da fotokopisinın verilmesinin yeterli olacağı yazıyor.özürlülere verilecek özürlü raporlarının formatına bir de otomatik vitesli araç ibaresinin eklenmesi gerekir. bu ibare olmayınca vergi dairelerine durumu anlatmak çok zor oluyor.

arabayı adana ertuğrul plazadan aldım.tel0322 4292525 ya da satış danışmanı mehmet beyle görüşülebilir. tel:0549 4292526

Üye
    tackle Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yani raporunuzda "Otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi yazmadığı için aracın otomatik olduğuna dair bir belge mi gösterdiniz.Gerçekten yeni mevzuatı anlamak biraz zor.Ayrıntıları olması gerekir bence. Şimdi otomatik vitesli araç almak istesek raporumuzda ne yazması gerek ben hala anlamış değilim

Üye
    Rekursion Avatarı

Son Giriş
    18.03-2017
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Alamanya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa isimli üyeden alıntı: viewpost - Sol ayağından sakatlığı olanlar salt otomatik vitesli aracı ÖTV'siz alabilirler
    "Evet arkadaşlar, sonunda sağ-sol sakatlık ayrımından geri dönüldü. Bugün yayınlanan ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12 ile sol ayağından sakatlığı olanlar hiç bir özel donanım şartı olmaksızın otomatik vitesli araçları ÖTV-MTV istisnası ile satın alabilirler:
    Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları "

eneee, daha yeni gördüm ve cok sevindim gercekten ... bi sacmalik, bi haksizlik daha kalkmish ortadan ...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Zaten, mantık olarak, "Otomatik Vites Araç Kullanabilir" ibaresi var ve salt otomatik vitesli araç kullanabilecekken, neden özel donanım ibaresi ekletelim ki?!
    neden ekletemeyelim ki, bogambogam?... madem o kishi icin teknik acidan her ikisini de güvenlice kullanabilmek mümkün, raporda/ehliette her iki ibare de bulunursa insanlarin özgürlügünün önü az daha acilmish olur... dilerse otomatik vitesli arac kullanir, dilerse de - özel donanim olmasi shartiyla - düz vitesli arac... kishi icabinda düz vitesli arac kullanmaktan daha cok hoshlaniosa veya aradaki fiat/masraf/vs farkini önemsiosa kendi arabasini düz vitesli alir, ama kendisine ait olmayan otomatik vitesli araclari kullanabilme özgürlügünü de kaybetmemish olur... böyle bi secim yapabilmekte nasil bi sakinca olabilir ki?...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: bayramali Mesajı Gör
    Ruhsatta şöyle bir ibare var: Araç otomatik vitesli olduğundan ruhrat sahibinden başkası da kullanabilir yazıyor. Sanırım tadilatlı olmayan araçların başkaları tarafından kullanımı konusunda kısıtlama yok sanırım.
    mutlu günlerde kullan, bayramali... caktirma ama sanirim bi yanlishlik yapmish, farkli mantik yürütmüshler... eger bashkalari tarafindan kullanim konusundaki kisitlama aractaki tadilata bagli olmakla sinirli kalsaydi, vergi muafietiyle bi alakasi olmasaydi; kendisi ehliet alamayan, araba "kullanamayan", %90 üstü sakatligi bulunan insanlarin vergi muafietiyle aldiklari araclar icin de en ufak bi kisitlama olmazdi ... kaldi ki, sakat olmayan insanlarin da kullanabilmesini en ufak bi shekilde engellemeyen donanimlar da var...

selamlar, sevgiler ...

Üye
    bayramali Avatarı

Gerçek Adı
    Bayram Ali Erdinç
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tacke raporumda h sınıfı ehliyet alır,otomatik vitesli araç kullanır yazıyor.Aracın otomatik vitesli olduğunu gösterir teknik belge vergi dairesince isteniyor.bu belge ibraz edilince araca tertibat takmaya ve tertibat projesi çizdirmeye gerek kalmıyor.zaten sol ayak engellilerin sorunu da son çıkan ötv sürküsü ile düzeltilmiş oluyor.

teşekkür ederim rukersion. daha iyileri sizlere nasip olsun. nasıl bir mantık yürütüldüğünü ben de anlayabilmiş değilim. dediğim gibi özel bir isteğim de olmadı. ben fitmaya vekalet verdim. tüm işlemleri adıma hallettiler. ben de anahtarı alıp arabaya binip evime döndüm.

Sayfa 4 / 20 İlkİlk 1234567814 ... SonSon