Sayfa 3 / 21 İlkİlk 123456713 ... SonSon
Toplam 308 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mr. Aykut Avatarı

Gerçek Adı
    Aykut
    Son Giriş
    17.07-2017
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    -
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    yani bu rapor hem ötv / mtv'den yararlanmamı sağlıyor hem de diğer otomatik vitesli araçları kullanabilme olanağı sunuyor bana.

Üye
    volki797979 Avatarı

Son Giriş
    27.04-2017
    Saat
    14:44
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Günaydın arkadaşlar bende sol bacamdan rahatsızım. Kullandım araç düz vites elden tertibatlı. Raporumda ve eğliyetimde 'otomatik vites özel tertibatlı araç kullanabilir' yazıyor olur mu? Birde Aracımın 5 yılının dolmasına 7 ayı kaldı raporu yenilemem lazım mı?

Üye
    garraro Avatarı

Gerçek Adı
    garraro
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar sol bacak diz altı protez,%43 rapor oranımız var,bununla h sınıfı ehliyet ve ötvsiz araç alabilir miyiz?
    tşk

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    12:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol ayak-bacak engeli olup otomatik vitesli araç alan H sınıfı ehliyeti olan bir kişinin arabasının plakası engelli plakası mı? olacak , yoksa özel tertibat olmadığı için düz plakamı olacak bilen var mı?

Üye
    melih80 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2011
    Saat
    19:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

muratyavuz;
    hiçbir problem çıkmadan otomatik vites aracı alıp kullanabilirsiniz bir problem olursa www.gib.gov.tr özel tüketim vergisi sirküsü/12 yani ötv-2/2010-3 den ilgli dökümanı çıkarıp aracı alacağınız bayiiye o yazıyla gidin saygılar...

SUNLAND;
    Tertibatlı olsada olmasada ötv indiriminden faydalanarak araç lırsan engelli plaka olur fakat 2. el otomatik bir araç alıcam derseniz bende öyle yaptım H sınıfı ehliyettinize otomatik vites kullanabilir ibaresi ekleterek normal bir vatandaş gibi otomatik vites araç alır engelli plakası taktırmazsınız ama 6 ayda bir 6 mtv ödersiniz ...

atoksal;
    raporunuz ile birlikte istediğiniz aracı alacağınız oto bayii ye gidin onlar raporunuzu maliyeye fakslayacak ve bir problem çıkarmadan paşa paşa onayı vericekler ben sırf deneme amaçlı yaptım bunu ve problem çıkmadı bir korkunuz olmasın...

Elinizdeki raporla H sınıfı ehliyet veren bir sürücü kursuna gitmeniz yeterli orada sizi yardımcı olurlar

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    15:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Raporda kesinlikle "özel donanım" ibaresi olmamalı, sadece "Otomatik Vites Araç Kullanabilir" ibaresi olmalı.
    Bu şekilde alınacak ehliyetle otomatik vitese sahip tüm araçlar kullanılabilir.
    Sirküde böyle bir şart yok.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
    Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.
    e) Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.
    Sirküye göre tek şart;sağlık raporunda sol alt ekstremitede sakatlığı ibaresinin bulunması yeterli bulunmaktadır.

Üye
    Hoop Avatarı

Son Giriş
    27.12-2015
    Saat
    18:17
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Raporda kesinlikle "özel donanım" ibaresi olmamalı, sadece "Otomatik Vites Araç Kullanabilir" ibaresi olmalı.
    Bu şekilde alınacak ehliyetle otomatik vitese sahip tüm araçlar kullanılabilir.

yapmayın yaa...!

bu işleri karıştıracak. Benim "H" ehliyetimde hiçbirşey yazmıyor
    ben de planlıyorum ki "özel donanımlı veya otomatik vitesli araba kullanabilir" yazdırayım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:44
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    463
    Verilen Beğeniler
    739

Evet Raman, özel donanım ibaresi olmayacak diye bir ibare yok, ama malum, yıllardır varolagelen uygulama, özel donanım ibaresi varsa araçta özel donanım bulunmasının şart olduğu yönünde... Raporda özel donanımı gören maliye ve emniyet görevlilerinin sorun çıkarttacağı bence yüzde yüz. Hiç o riske girmeye değmez...
    Zaten, mantık olarak, "Otomatik Vites Araç Kullanabilir" ibaresi var ve salt otomatik vitesli araç kullanabilecekken, neden özel donanım ibaresi ekletelim ki?!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Burdaki amacım 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporlarında sol alt extremite yazanların raporlarının geçerli olduğu,Yasadaki bu metin tüm şüpheleri ortadan kaldırıyor.

Üye
    Mesut01 Avatarı

Gerçek Adı
    mesut
    Son Giriş
    11.10-2016
    Saat
    01:27
    Yaşadığı Yer
    Adana /Çukurova
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vitesli araç kullanabilir ibareli bir raporla sakatlık derecesi %40 ın altında olursa ötv siz araç alabilirmiyiz.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet alabilirsiniz.

Üye
    imageman Avatarı

Son Giriş
    01.08-2014
    Saat
    11:20
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba benim ehliyetimdeki ibare (H otomatik vitesli araç) yazıyor raporumuda 2007 yılında otomatik vitesli tertibatlı araç kullanabilir diye almıştım acaba 3 yıllık rapor geçerli olurmu yeniden rapormu almak gerekiyor..

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    19.06-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Raporonuz geçerli.

Üye
    sore Avatarı

Son Giriş
    08.04-2015
    Saat
    15:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

şimdi bu mevzuata göre sol eli olmayanlar ötv indiriminden yararlanamıyacakmı yine....

benim raporda otomatik vitesli direksiyon topuzlu sinyal vb..diger tarafa alındıgı araç kulanması uygundur diyo ....

Üye
    tackle Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Öncelikle böyle güzel bir haber verdiği için Bülent Bey'e teşekkürlerimi sunuyorum.
    Arkadaşlar benim size bir sorum olacaktı yardımcı olursanız çok sevinirim.

Benim gibi hasta olan hastaneden tanıdığım bir kardeşimin, arkadaşımın sol dizinde 4-5 cm lik bir kısalık var.Hastalığı kalıtsal bir hastalık; ama hastalık dizinde dejenarasyon sorununu çıkardı(4-5 cm kısa).Evden dışarı çıktığında çok zorlanıyor ve bazen ağır hasta olduğu dönemlerde oluyor.Bu yüzden araba almak istiyor ; lakin normal hastalığından %70 ağır özürlü raporu var; kendisi ve yakınının sürebileceği otomatik vites araba alması için ne yapması gerek?

Sayfa 3 / 21 İlkİlk 123456713 ... SonSon