Sayfa 11 / 21 İlkİlk ... 789101112131415 ... SonSon
Toplam 308 mesajın 151-165 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Başhekim isterse rapora müdahale edip kaşeleyebilir. Ama bunu yaptırmak kolay değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    MERYEM26 Avatarı

Gerçek Adı
    MERYEM
    Son Giriş
    03.12-2012
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Haklısınız aslında ama bu ibareyi kimsenin yazmayacağı söyleniyor. emsal göstermek gerekir hiç bir doktor kendini riske etmez deniyor.ben sitede inceledim ama bir emsale yani sadece otomatik vitesli yazan bir rapora rastlayamadım. sizde varsa rica etsem ulaştırabilirmisiniz. trafik şube ile görüştüğümde sevk edilip değişim işlemi başlayacağı için geri dönüş oldığını söylediler o yüzden kendimi riske atmak istemiyorum elimde evraklarla gidersem doktoru ikna etmek kolay olur diye düşünüyorum. özel hastaneden rapor kabul edilmediğini de eklediler. başka bir konuda daha önce araç almak istediğimde sol kol olduğu için ötv muafiyetinden faydalandırılmadım vergi dairesinden geri döndü evraklarım bu konuda bir değişiklik mi var. bilgilendirmeleriniz için teşekkürler

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Sol kol mu sol bacak mı sakatlığınız?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    MERYEM26 Avatarı

Gerçek Adı
    MERYEM
    Son Giriş
    03.12-2012
    Saat
    08:59
    Yaşadığı Yer
    ESKİŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sol kol

kusura bakmayın yeniyim o yüzden yanlış oldu sol kol sorularımı bu şekilde tekrar cevaplayabilirmisiniz rica etsem.en önemlisi ehliyetime sadece otomatik vitesli yazarlarmı emsal teşkil edecek bir rapor sizde varmı ?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Sol kolundna sakatlığı olanlar yurt içinden alınan araçlarda vergi avantajından yararlanamaz.

Ama evet, sol kolundan sakatlığı olup otomatik vites ibareli sürücü belgesi olan üyelerimiz var:
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...cin-rapor.html

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...u-olanlar.html

http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilir-mi.html

Üye
    ozghcttpli Avatarı

Son Giriş
    28.12-2016
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol ayak poliom var, bundan 5 sene önce otomatik vites kullanır şeklinde bir rapor almıştım(vergi istinası kullanmadan bir araba almıştım). bu sene arabamı değiştirmek için bayiye gittiğimde ısrarla %40 oran yazmalı, otomatik vites ya da özel tertibat yazmalı ve sürekli ibaresi olmalı diye tutturdular. Bugün forumda biraz araştırma yaptım. Eğer 5 yıl önce aldığım raporda sürekli ibaresi yazıyorsa ve yüzdesi ne olursa olsun otomatik vites kullanabilir ibaresi varsa aracı alabiliyormuşum. Ben yanlış mı anlamışım ? (otomatik vites alabilir yazan raporumdaysa %20 yazıyor her seferinde bir farklı kısalık ve oran çıkartıp duruyorlar bana)

Üye
    kays_eri Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail
    Son Giriş
    14.06-2016
    Saat
    15:58
    Yaşadığı Yer
    Sivas-Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol bacakta olan sıkıntılar için oran filan yok. Özel tertibata da gerek yok. Otomatik vitesli herhangi bir aracı kullanabilirsiniz. Ötv indiriminden de yararlanırsınız. Bunun için tek şart "h sınıfı" sürücü belgenizin olması, "otomatik vites araç kullanır." ibaresi bulunan bir heyet raporunuzun olması, ve bu raporu ehliyete işletmeniz. Ne sigortacılar ne de araç bayileri bu konuda sağlıklı bilgiye sahip. Ben en son baktım laftan anlayacakları yok vergi dairesine gidip ilgili kanunun fotokopisini çektirip bayiye götürdüm. İşler halloldu. Raporumdaki oran %40 ın yarısı bile değil. Oranla alakalı hiç bir şey yok kanunun sizi ilgilendiren kısmında. Söylediğim gibi tek şart "h sınıfı sürücü belgesi alabilir, otomatik vites araç kullanır." ibaresi bulunan bir heyet raporunuzun olması. Rahatsızlığın sol alt bölgede olması. Ben bu şekilde Şubat ayında aldım aracımı. Ayrıca bu tür araçlarda özel tertibat bulunmadığı için üçüncü derece akrabalarınız da kullanabilir. Ruhsatta bu şekilde bir ibare bulunur.

Saygılar...

Şunu götürebilirsiniz bayilere

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12

Konusu : Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.
    Tarihi : 30.04.2010
    Sayısı : ÖTV-2/ 2010-3
    İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

3/C

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

""Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır." Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    10:52
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

slm forma yeni üye oldum.

Babamın da sol ayakta raporu var % 45 oranında ve hastaneden h sınıfı ehliyet alabilir otomatik vites özel donanımlı araç kullanabilir diye raporu var
    peugeot ta gittik ve araç pazarlığını yaptık sonra maliyeden işlemimiz onaylanmadı.
    Ama işi araştırmaya başladığımda bu kanuna ulaştım bu siteye ulaştım ve alan bir üye var kayseri nikli arkadaş bana nasıl yardımcı olabilirsiniz?
    Siz hangi firmadan aldınız nerden aldınız kayseridenmi? Ben kütahyadayım şimdiden teşekkürler

Üye
    kays_eri Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail
    Son Giriş
    14.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas-Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Babanızın sol bacağından başka herhangi bir uzvunda sorunu yoksa eğer otomatik vitesli bir araç alabilir. E raporu sadece bacağı için verdilerse raporda "özel donanımlı" ibaresinin bulunmaması gerekir. O ibarenin olmadığı yeni bir rapor almanız gerekebilir arkadaşım. O ibareden dolayı sorun çıkarmış olabilirler. Yahut eğer sol ayağından başka bir sorunu varsa babanızın ona göre bir proje ve donanım yapılarak yine ötv indirinden faydalanmanız gerekir diye düşünüyorum. Ben Honda'dan aldım. Kayseri'den. Şubat ayında.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    3

merhabalar

Aldığım raporda özel tertibatlı otomatik vites arac kullanabilir diyor.Ama bende çok hareket kısıtlılığı yok kalça çıkıklığım var Bunun üzerine H sınıfı ehliyet aldım ehliyetimde hiç bir ibare yok bu rapor ve ehliyetim ile İndirimli oarak Apart taktırmadan Otomatik vites arac alabilirmiyim.

gerci ford bayisinin yayınlamış olduğu aşağıdaki yazıda alınabildiği yazıyo yanlış anlamadıysam

) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir. Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Üye
    Ş.ALİ Avatarı

Gerçek Adı
    şerifali
    Son Giriş
    24.01-2017
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey şimdi bu bahsettiğiniz yeni düzenlemeye göre h sınıfı ehliyet ve ötv mtv için yeni alınacak raporda net olarak hangi ibarelerin olması gerekiyor

Üye
    sefaesen Avatarı

Gerçek Adı
    sefa esen
    Son Giriş
    30.04-2014
    Saat
    10:52
    Yaşadığı Yer
    kütahya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporla tekrar başvuru yaptım bu sefer onay geldi maliyeden. Fakat emniyet sıkıntı çıkartıyor sadece kendi kullanır ibaresi vuracaklarmış ruhsata.Araştırıyorum böyle birşey yok kanundan kalkmış ama anlamadığım burdaki eminiyetin neden böyle yaptığı.Şimdi bu sitede araştırırken 53. madde değiştiğini gördüm ve yazılmaması gerektiğini öğrendim.Bunu yarın emniyettende tescil ettireceğim bakalım kanunu görünce ne cevap verecekler.Burdaki emniyete göre babamın arabasını bende kullanamazmışım.Bırak 3. derece yakınları oğlu kullanamıyacakmış. Bunların hiçbir değişiklikten haberleri yok sanırım....

Üye
    kays_eri Avatarı

Gerçek Adı
    İsmail
    Son Giriş
    14.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas-Kayseri
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kütahya emniyetine sevgiler... Benim ruhsattaki kaşeden bir tane yaptırıp hayrına göndersem mi acaba sizin emniyete?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    457
    Verilen Beğeniler
    712

Raporda "özel donanım" ibaresinin olmaması önemli. Bu ibare olursa araç alımında sorun çıkmasa bile kullanımda çıkar. Olası çevirmede "hani bunun özel donanımı" der memur...

Otomatik vitesli aracı istisnasız herkes kullanabilir. Bu konuda direten memur varsa, şefine çıkın... Gerekirse Ankara'ya yazıp görüş istesinler. Ama ne olurs aolsun "araç sahibinden başkası kullanamaz" gibi ahmakça bir ibare yazdırmayın.

Üye
    drjoker Avatarı

Son Giriş
    11.07-2014
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    manisa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    sağ dizde olan engel yani bükülmeme durumundan dolayı ehliyet özel tertibata mı giriyor.sadece sol ayak engelinde mi otomatik vites gecerli...beni bilekte sorunum yok ehliyetim b sınıfı ve 20 yıldır normal vitesli arac kullanıyorum..

Sayfa 11 / 21 İlkİlk ... 789101112131415 ... SonSon