Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    20:01
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar, öncelikle muazzam bir site böyle bir siteyi hayata geçiren her kese sonsuz teşekkürler.

Benim sorunum şu, belkide bir çok kişi benim gibi aynı dertten muzdarip
    Ben 1,5 yıldır diyaliz hastasıyım haftada 3. gün diyalize girmekteyim ve Tam teşekkülü devlet hastahanesinden almış olduğum %90 özürlü raporum bulunmaktadır. 22 yıldır şöförlüğüm var halen kendi aracımı kullanmaktayım
    Sanırım biz diyaliz hastaları engeli olmayan özürlüler sınıfına girmekteyiz,
    Ben yeni bir araç almak istiyorum (B) sınıfı ehliyetim var ,öğrenmek istediğim şu,
    1) Ben ehliyetimi (H) sınıfına yükseltmek zorunda mıyım?
    2) Alacağım yeni aracı ben kullanamıyacak mıyım?
    3) Devlet hastahanesinden tekrar araç kullanabileceğimi dair bir rapor mu almam gerekir?
    4) Taşıtlar vergisinden muaf olabilmem için ne yapmam gerekir?

Beni aydınlatırsanız çok çok minnettar kalacağım şimdiden çok teşekküğr ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

1- H sınıfına dönüştürmenize gerek yok. Yeter ki sürücü belgesi almaya mani bir durum olmasın:
    Organ yetmezliğinde;
    a) Hayati önemi haiz organlarında dekompanse yetmezliği olanlara sürücü belgesi verilmez.
    b) Büyük organ nakli geçirmiş olanlara veya kronik böbrek yetmezliği olup diyaliz tedavisi görenlere, ilgili uzmanın görüşü alınmak suretiyle sürücü belgesi verilir.
    2- %90 ve üzeri raporla ötv istisnalı araç alırsanız aracı siz kullanamazsınız.
    3- Evet, yeni bir sürücü belgesi macerasına başlarsanız, yeniden hastaneye gidip rapor almanız gerek.
    4- Sakat statüsünde tescil olmadan MTV istisnasından yararlanamazsınız.

Hasılı: Ben olsam B sınıfı sürücü belgesinin tadını çıkartır, hiç maceraya girmezdim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam merhaba, rahatsız ediyorum ne olur mazur görün, Ben 3.5 yıldır diyaliz hastasıyım %90 özürlü olduğuma dair devlet hastahanesinden rapor aldım ancak üzerinden iki yıl geçti ve süresi bitti, şimdi kendime bir otomobil almak istiyorum diyaliz haricinde başka herhangi bir rahatsızlığım yok, ben bu ÖTV 'den yararlanmak için rapor çıkaracağım dlekçeyi nasıl yazmalıyım? aslında yukarda yaklaşık bir örneğini gördüm ancak özürlü raporu ayrımı çıkarılacak ÖTV rapaoru ayrımı çıkarılacak yoksa tek bir dilekçede ikisinide belirtebilirmiyim, bana bu konuda çok acil bir fikir veririseniz size minnettar kalacağım,çünkü yarın sabah erkenden hastahaneye gidip halletmek istiyorum,
    saygılarımla.

Üye
    kazazede Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    05.12-2017
    Saat
    22:38
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    19

hastanede matbu olarak hazırlanmış dilekçe örneği mevcuttur.merak etme.%90 alırsan eğer belki sen arabayı kullanmayabilirsin.H sınıfı ehliyet alacağım de.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Raporu araç alımında kullanacağınızı söylemeyin... Araç alımı lafını duydu mu oran yazarken doktorların elleri titriyor! "Bana sakatlık oranımı gösteren durum bildirir rapor verin" deyin...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben diyaliz hastasıyım, haftada üç gün makinaya bağlanıyorum hatta bu gün seans günümdü az evvel geldim. Ancak benim aldığım raporda şöyle bir şey yazıyor, Süreklidir, ötv ve özel donanımlı araç kullanabilir.! Ben diyaliz hastasıyım özel donanım ne alaka.? Bu güne kadar trafikle bir sorun yaşamadım ama ya durdurup derseki hani bu aracın özel donanımı.?
    Bunu hastahanenin idari bölümünde düzeltirme şansım varmı yoksa tekrar rapormu çıkartmam gerekiyor. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirmi acaba.Teşekkürler.

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Novandan sizin kuruldan sürücü raporu almanız gerekir tertibat var deniyorsa bunun ne oldugu açikça yazılmalidir. Tertibat var ise sizin H sürücü belgeniz olmalı. Tertibat yok ise raporda bu da belirtilmeli. Yani sizin % 90 üzeri böbrek hastaliginla B sınıfı sürücü belgenizle tertibat gerektirmeyen araçları kullanma hakkiniz var. Tertibat gerekir ise bunun açikca yazilmasıi ve sizinde H src belgesi almaniz gerekir

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nrttnuser online - Diyaliz hastası %90 özürlüyüm. Vergi istisnalı araç almak istiyorum..?@ Hocam bilgi için teşekkür ederim, Ben ilk diyalize başladığım bir kaç ay sonra devlet hastahanesinden özürlü kartı çıkarmak için gidip rapor çıkarttım, o zaman bu araç alımlarında %90 raporlular vs vs ötv indiriminden faydalanıyormuş haberim yoktu.! Takii benim gibi bir diyaliz hastası arkadaş beni uyarana kadar.Neyse o ara kendi aracım vardı zaten ve şu andaki mevcut ehliyetimle kullanııyordum. Derken aracımı sattım ve yeni araç alacağım ama dedilerki ilk aldığın rapor olmaz git tekrar rapor çıkart, ne için rapor istediğinide dilekçene yaz dedler.
    Tekrar rapor için devlet hastahanesine gittim ve dilekçeye şöyle yazdım; "Ötv muhafiyeti ile araç almak istediğimden özürlülük oranımı belirten ve ötv istisnasından yararlanabileceğim raporun tarafıma verilmesini saygılarımla arz ederim." Zaten heyete girdiğimde heyet başkan yrd. cısı bizim diyalize girdiğimiz yerinde aynı zamanda hocasıydı beni hemen tanıdı tamam çıkabilirsin saat 13:30'dan sonra raporunu alabilirsin dedi. Bende söylenen saatte gittim aldım. İlk aldığımda dkkatimi çekmedi ama daha sonra farkettim raporun arkasında şöyle yazıyor, ""Ötv ve özel donanımlı araç kullanmaları uygundur.!" Ben bundan şunu anladım,benim alacağım aracı kullanmamda bir sakınca yok. Şimdi özel donanıma ihtiyacım yok çünkü dış fiziken bir rahatsızlığım yok.! el ayak göz vs vs her şeyi sağlam çok şüküler olsun. Bir tek böbreklerim % 85 çalışmıyor o yüzden haftada üç gün diyalize giriyorum. Bu arada raporla 2013. temmuz ayında gittim yeni bir araba aldım şu anda kullanıyorum,zaten B sınıfı ehliyetim yıllardır var. Kafama takılan bu güne kadar trafik tarafından üç beş kez çevirdiler ama hiç bir sorun yaşamadım,yarın öbürgün ters birine rast gelirsem ve oda derseki kardeşim senin raporunda özel donanımnlı araç yazıyor ama senin aracında donanım yok benim kendimi nasıl savunmam gerekir.?Birde aklıma gelen şu, bu raporu ben iki yıl evvel çıkarttım hastahane idaresinden bu raporun ordaki açıklamasını düzelttirmem gerekirmi yada düzeltirme şansım olabilirmi yoksa tekrar yeniden bir rapormu çıkartmam gerekir.? Çok uzun oldu biliyorum son olarak bunların hiç birine gerek yok aynen devam etsem bir problemle karşılaşırmıyım.?

Üye
    nrttn Avatarı

Son Giriş
    09.10-2016
    Saat
    01:36
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engeliniz % 90 ve sadece böbreklerle ilgili dogru mu?

Doktorlar gereksiz ve fazladan yazmışlar onu. Kurula başvurup düzelttirebilirsin. Ya da sürücü belgesi için bir rapor alıp tertibatsız ibaresi yer alırsa aynı işi görür. Bu şekilde sorun yaşamazsın

Üye
    novandan Avatarı

Son Giriş
    06.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

nrttn user offline - Diyaliz hastası %90 özürlüyüm. Vergi istisnalı araç almak istiyorum..? evet engelim sadece böbreklerle ilgili %90 sürekli raporum var. Bende Doktorların o ibareyi gereksiz yere oraya yazdıklarını zannediyorum. Hastahanede evime çok yakın önümüzdeki hafta gidip bir fikir danışmayı düşünüyorum düzelttirebilirsem kafam rahatlayacak.Tekrar teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.226

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @novandan

Raporda özel donanım olması hem saçma olmuş hem de önünüze bir sürü sorun çıkartır. Raporda maddi hata olduğunu söyleyin ve size yeniden rapor düzenlenmesini taleo edin. Hastanede bi insan evladı çıkarsa, bu işlemi yapabilir. Yeniden heyete çıkarsınız vs.

Raporda % 90 ve üezr oran olması yeterli. Başka hiç bir şey yazmasına gerek yok.