Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Yasaklı Üye
    hocaoglu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2017
    Saat
    13:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili Arkadaşlar,

2007 yılında ÖTV ve MTV indiriminden yararlanarak Türkiyeden engelli plakalı engelli aracı aldım. Şimdide yurtdışından Almanyadan Şirket araclığıyla tekrar kendi adıma Gümrük vergisinden muaf bir araç almak istiyorum ve yine engelli plakası takabilirmiyim. Şirket biz aracı aracın olduğu halde getirebiliriz ama trafik ve maliyeden sıkıntı çekebilirsin diyorlar bahse konu hakkında yorumlarınızı yazarsanızı mutlu olurum. Teşekkürler...

yorumlarınız lütfen

Üye
    emir-irem Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hocaoglu ıyı aksamlar. sorunun cevabı ewet. son kanunlarla bir degısıklık olmadı ıse , yurt ıcınden aldıgın araba yurt dısından araba getırmene engel deıl. tafıkde bır sakıncası olcagınıda sanmıyorum.

Yasaklı Üye
    hocaoglu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

iyi akşamlar emir bununla ilgi mevzuatı bulamadım. varsa gönderebilirmisiniz? teşekkürler

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Hayır 5 yılı doldurmadan yada o aracı herhangı bır ozurluye satmadan bır arac getıremezsın sonucta malıyedende onaydan gececek gumruk odememen ıcın gumruk mevzuatı ıle bılgı ıstersen ayrıca bılgı verebılırım

Bu arada hıc bır aracıya hıc bır sırkete araba tr ye gırmeden sana noterden hıbe etmeden paranın tamamını odeme malum pıyasada dolandırıcı cok fazla

Üye
    emir-irem Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili hocaoglu sabah sızın ıcın bı görusme yapıp buraya sorunuzun net cevabını yazacam. saygılar...

Yasaklı Üye
    hocaoglu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler emir-irem

Üye
    vahide Avatarı

Gerçek Adı
    vahide
    Son Giriş
    19.05-2015
    Saat
    23:52
    Yaşadığı Yer
    ankara/ mamak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kesinlikle hayır alamazsınız çünkü ötv den muafiyet süreniz 5 yıldır ve bu bir araç için geçerlidir devlet o kadar paran varsa şu ötv yi bir karşıla bakalım der sana ben olsam bende derdim

Yasaklı Üye
    hocaoglu Avatarı

Son Giriş
    19.10-2017
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gümrükten gelen araca ÖTV verilmez ki Gümrük muavafiyeti var o kadar.

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:58
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar sitede iki tane özel plaka araç kullanan varmı lütfen yazsın ben bir engelli abide gördüm iki tane ötv mtv muafiyetli araç kullanıyodu bu konuyu açıga kavuşturalım bende kendi aracımı satmadan ikincisini almak istiyorum tabiki böyle bir hakkım varsa.

Üye
    emir-irem Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sevgili hocaoglu , ben bu işi yapan arkadasımla görüştüm. Tekrar cevap verıyorum. Ewet kesınlıkle yurt dısından arabanı alabılırsın. ıkısınınde kanunları farklı. 5 yıl ıcınde bır türkıyeden , bir yurt dısından getıddırme hakkın var. Deli yürek arkadaş senın sorunuda sordum ben. Ewet arkadasım 2 plakalı arkadasımız kayserıde cokmuş. 0 532 657 40 62 bu teldekı arkadası arayabılırsıniz. Saygılarımla...

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

ithal edilen araç fiilen 3 yılı doldurduktan sonra engelli birine satlabilir. tekrar araç ithalinde benim kanun yorumuma göre kanunda belli bir süre belirtilmediğnden zımmen 3 yı olarak anlaşılmaktadır. bu konuyu gümrük idaresiyle de görüştüm onlarda aynı fikirde ve bununla ilgili müsteşarlıktan yazı istemişler. aracın satışı için talep olmuş ama 3 yıl sonda yeniden araça getermekle ilgili bir talep olmadığını söylediler. Bence talepte bulunulursa daha çabuk açıklığa kavuşacaktır. saygılar

Üye
    emir-irem Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öztürkmen selam. Ithal edılen aracı engelli bı arkadasa devır ıcın 3 yıl beklemene gerek yok. ıstersen aynı gün engelli bi arkadasa gümrükten devir yapabılırsın. Ancak tekrar getıddırebılmen ıcın 5 yıl beklemen gerekır. Yetkılılerın 3 yıl dolunca talep gelmedı demelerıne bakma sen , kanun net 5 yıl dolmadan arac getıremessın. Ha onunda bi şartı var 5 yıl dolunca tekrar arac getırebılmen ıcın , daha önce ithal ettıgın aracı baska bır engelliye devir etmış olman şart. üzerınde arac varken 5 yıl doldursan bıle gene arac getıremessın , ancak gerı kalan 5 yılın vergisı vs. Lerını gümrüge yatırıp aracı normal plakaya cevırttirıp , yani üzerınden düşürttürüp getıddırebılırsın. O sekilde arabanı saglıklı kısılerede satma hakkın dogmus oluyor. Saygılar...

Üye
    ismayil Avatarı

Gerçek Adı
    ismail
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    7

99 da ben aynı urumdaydım. arayıp sormadılar o zaman ama bilmiyorum.

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili : emir-irem
    ben bunları yazmadan önce yani 15-16 gün önce aradığımda bu işin uzmanı olarak benim de görüşüm alındı. ayrıca gümrükten KDV den muafsın ama yurt içinde değil. bu nedenle yurt içinde ÖTV muafiyeti 5 yıl . yeni yayınlanan bakanlar kurulu kararı bunu bağlamaz açık hüküm bulunmamakta. 3 yıl sora engelliye satış yapabilirsen 3 yıl sonrs yenisini getirebilirsin. sizin devir dediğiniz ithal izin belgesi olana yapılır. benim dediğim şartları tutan engelliye satış yapılmasıdır.

Üye
    BaY_Cin Avatarı

Gerçek Adı
    DeVRim
    Son Giriş
    08.03-2015
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    Buralardan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: emir-irem Mesajı Gör
    Sevgili hocaoglu , ben bu işi yapan arkadasımla görüştüm. Tekrar cevap verıyorum. Ewet kesınlıkle yurt dısından arabanı alabılırsın. ıkısınınde kanunları farklı. 5 yıl ıcınde bır türkıyeden , bir yurt dısından getıddırme hakkın var. Deli yürek arkadaş senın sorunuda sordum ben. Ewet arkadasım 2 plakalı arkadasımız kayserıde cokmuş. 0 532 657 40 62 bu teldekı arkadası arayabılırsıniz. Saygılarımla...

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: emir-irem Mesajı Gör
    öztürkmen selam. Ithal edılen aracı engelli bı arkadasa devır ıcın 3 yıl beklemene gerek yok. ıstersen aynı gün engelli bi arkadasa gümrükten devir yapabılırsın. Ancak tekrar getıddırebılmen ıcın 5 yıl beklemen gerekır. Yetkılılerın 3 yıl dolunca talep gelmedı demelerıne bakma sen , kanun net 5 yıl dolmadan arac getıremessın. Ha onunda bi şartı var 5 yıl dolunca tekrar arac getırebılmen ıcın , daha önce ithal ettıgın aracı baska bır engelliye devir etmış olman şart. üzerınde arac varken 5 yıl doldursan bıle gene arac getıremessın , ancak gerı kalan 5 yılın vergisı vs. Lerını gümrüge yatırıp aracı normal plakaya cevırttirıp , yani üzerınden düşürttürüp getıddırebılırsın. O sekilde arabanı saglıklı kısılerede satma hakkın dogmus oluyor. Saygılar...
    Bu iki yorum arasında sizcede bi tezatlık yokmu ? Hem getirtebilirsin diyorsun ondan sonra başka bi arkadaşa üzerinde kaydı bulunan arabayı birine devretmeden getirtemezsin diyorsun.