Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sakatlığı olan kişilerin Sürücü Belgesi ve Otomobil tecrübeleri

• * Hangi şehirde yaşıyorsunuz?
      * Sakatlığınız/hastalığınız nedir? Bunun sonucu hangi hareketleriniz ne ölçüde kısıtlı?
      * Sürücü belgeniz var mı? Varsa, hangi şehirden, hangi sürücü kursundan, ne zaman aldınız?
      * Sürücü belgesi almak için girişimde bulunmuş ama reddedilmişseniz, red gerekçesi olarak hangi kurum, ne öne sürdü?
      * Otomobiliniz var mı? Varsa, markası ve modeli nedir? Ne zaman aldınız? Yurt içinden mi yoksa yurt dışından mı aldınız? Vergi ötelemesi ya da muafiyeti uygulattınız mı?
      * Otomobilinizden memnun musunuz? Yeni bir otomobil alsanız hangi marka ve modeli tercih edersiniz, neden?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    sempatik504 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2007
    Saat
    09:29
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

mardinde yaşıyorum sürücü belgem var hundai arac kullanıyorum sakatlığım palıo sekeli arabamdan cok memnunum tekrar alsam hundai alaırım arabamı ötv den muaf aldım

Üye
    yeday Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    09.12-2017
    Saat
    21:00
    Yaşadığı Yer
    Hatay/Antakya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Antakya'da yaşıyorum.

1998 yılında geçirdiğim trafik kazası sonucu paraparazi oldum.

Sürücü belgem var. Kaza geçirmeden önce 1996 yılında almıştım. B sınıfı sürücü belgesi. Kaza geçirdikten sonra H sınıfına dönüştürdüm.

Hiç bir kurumdan reddedilmedim. Bilakis B sınıfından H sınıfına dönüştürmek oldukça kolay oldu. Sadece rapor ibraz ettim.

Otomobilim var. Mercedes 250D dizel. Yurtdışından gümrük vergisi muafiyeti uygulatarak aldım.

Otomobilimden çok memnunum. Aldığım zaman çok temiz kullanılmıştı. Otomobil konusunda gayet rahatım. Onun rahatlığını hiçbir arabada göremedim. Şuan yeni bi araba alsam yine Mercedes'i seçerdim kesinlikle... Mercedes C200 dizel alırdım. Nedenine gelince bi kere Mercedesin kalitesi ve güvenliği var. Yakıt sarfiyatı da ideal. Estetik olarak zaten üstüne yok. Daha başka ne arayayım bir otomobilde...

Darısı olmayanların başına....

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

•Yenibosna / İstanbul’da ikamet ediyorum. Muhtemelen 1 sene kadar daha İstanbul’dayım sonrası Ankara yada Sivas.

•Sağ bacak ileri derece polio sekeli, 5 cm kısalık Uzun yürüme ortezi kullanıyorum 500 metreden uzun yürüme mesafeleri oldukça yorucu…

•2001 yılında Kayseri’den aldığım “H” sınıfı sürücü belgesi sahibiyim.

•Sürücü belgemi bir seferde aldım bulunduğum ilçede “H” sınıfı ehliyet verilmemesi sebebiyle Kayseri’den aldım. Öyleki zorunlu derslere Kayseri’ye uzaklığım sebebiyle girmedim ve yüksek puanlarla yazılı sınavı ve direksiyon sınavını geçtim. Direksiyon sınavında kullandığım araç sıradan elden tertibatlı bir otomatik vitesli otomobil idi. Bana özel tasarlanmayan bir araçla ders alarak ve direksiyon sınavına tabi tutularak ehliyetimi aldığım halde sahip olduğum ehliyet sadece bana özel tasarlanan bir aracı kullanma yetkisi veriyor.

•Otomobilim 1996 model Ford Fiesta Flair CTX. Türkiye’ye ithal edilmediğini aldıktan sonra öğrendiğim ve 2005 yılı mayıs ayında gümrük vergisi muafiyetinden yararlanarak 3500 euro + 1500 euro(gümrük+trafik+aparat vs..masraflar) ya aldığım bir araç.

•Aracımdan memnun değilim zira Ford Türkiye ithal etmediği bir araç olduğu için muhtemel bir arızada astronomik rakamlarla (aracın bedelinin aşacak kadar) çözüm getireceğini söylüyor. Halen kullanmaktayım ancak aracı teknik açıdan Ford Türkiye’nin tanıdığından daha çok tanımak zorunda kaldım. Türkiye’deki özel çalışan nadir otomatik şanzıman ustalarını bulmak zorunda kaldım. Aracın arızalanma ihtimali sözkonusu olukça Ford Türkiye Distrübütörü’ (Otokoç)’nden nefret ediyorum.

•Yeni otomobil alacak olsam Ford Focus 1.6 TDCi CVT yi beğenmeme rağmen sadece distrübütör’ün müşteriye bakışından hoşlanmadığım için başka bir model alabilirim. Ekonomik durumum daha düzeldiğinde muafiyet yada ötelemeden yararlanmayarak Citroen C4 1.6 HDi MCP yada VW Golf 1,9 TDi DSG alternatiflerim arasında…

Üye
    Mediha Avatarı

Gerçek Adı
    mediha
    Son Giriş
    25.09-2017
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    14

Antalya Finike'de yaşıyorum.. Omurilik felçliyim. 1998 yılında ehliyetimi aldım. Ehliyetimi alırken sürücü kursundan değilde rapor almak için gittiğim hastanede Doktor heyetinden "sen engellisin yolda araban arızalansa ne yapacaksın" gibi bir soruyla karşılaştım.. Sırf bu yüzden rapor vermek istemediler daha sonra bir bayan doktorun ben engelsizim benim yolda arabam bozulsa bende hiç bir şey yapamam demesi üzerine diğer arkadaslarını ikna etti ve raporu alabildim.
    Henüz arabam yok ama sadece yaşadığım bu olayı anlatmak istedim..
    Maalesef hala doktorlarımızın bile aşamadığı bir sürü engel var..

Üye
    Kimyaci Avatarı

Son Giriş
    16.05-2012
    Saat
    13:52
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ankara'da yaşıyorum. Ehliyetimi Trabzon'dan aldım. 2007 model Corsa kullanıyorum. Memnunum(enazından şimdilik bir sorunum yok ve yakıtı gayet iyi). Sol alt ekstremitede polio sekel rahatsızlığım var.Vergi ötelemesi yaptırdım(umarım bu öteleme haklı mücadelemiz sonucunda muafiyete dönüşür).

Üye
    zekireis Avatarı

Gerçek Adı
    Zeki Muhammet
    Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    13:46
    Yaşadığı Yer
    Rize
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Rizede yaşıyorum ehliyeti Rize'den aldım alırken hiç bir sorun yaşamadım hatta ehliyeti 1.likle aldım 1993te trafik kazası sonucu ortapedik özürlüyüm 2000 model Mercedes A160 Avangarde kullanıcısıyım(şimdilik yakıt ve servis sorunum var) nasipse 4 sene sonra araba alcağım zaman 1600 sınırı kalkarsa eğer Wv Sharan almayı düşünüyorum kalkmassa eğer Mercedes Vaneo alacağım.

Üye
    kuyucak Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan
    Son Giriş
    17.11-2010
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    7

-Antalya merkezde oturuyorum.
    -Ben ve eşim çocuk çocuk felci denilen illetten,sakatız.Ben tekerlekli sandalye
    kullanıyorum,eşim tek bastonla idare ediyor.
    -Ehliyetlerimizi ikimizde,İstanbul'da Fatih sürücü kursundan aldık.Pek bir sorunla
    karşılaşmadık.
    -Ailemizde 2 ad.otomobil var.1987 Brodway ve Ford Fiesta tdci.
    Reno olanı 2.el aldık ve herhangi bir avantajı yoktu...Herkese neyse,bizede o.
    Fiesta'yı 30.04.2004 te aldık.Öteleme tarihinden önce sanırım.Ötv ödemedik,buda
    bize yaklaşık 1/4 oranında bir avantaj sağladı.

Reno konusunda ne diyeyim,yaşlı kurt,dört çeker reno diyom ona,dağ bayır vur,
    rahat gidiyor.Otomatik,km de 35 krş yakıyordu,tüp taktırdım şimdi 18 krş filan yakıyor.T.sandalyemi ona kendim indirip,bindirebildiğim için,vazgeçemiyorum
    birtürlü ondan.Aslında acayip sağlam bi araba,kliması bile var.Birde Bayke'ye
    tokuşturalımmı diye rest çekmeme yarıyo...

Ford fiesta ya gelince;Dizel ve triptonik şanzımanlı...Km de ,08-09 krş yakıyor.
    Bu arabayı seçmemizin tek nedeni bu,az yakması...Malum gezmeyi seven bir
    aileyiz..Taş gibide araba,üçbuçuk senede 50.000.- km yi çoktan geçtik,daha tek
    sorun çıkarmadı.Haaa şunuda ekleyeyim,3.vitesten sonra her arabayla performans
    yarışına girebilir,ama ben yavaş bir sürücüyüm.Öyle hız ve atraksiyon değilde
    gezmeyi sevenlere tavsiye ederim.Ancak şu anda bildiğim kadarıyla fiestalar,
    triptonik değil,tam otomatik şanzımanlı.Saygılar

Üye
    CELALBAYRAKTAR Avatarı

Son Giriş
    05.08-2017
    Saat
    18:42
    Yaşadığı Yer
    İZMİT
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

gebze izmitte oturuyorum ehliyet alırken problem yaşamadım aracım bmw 3,16 ia arabamdan memnunum araç almanyadan geldi bu bmwler araç temiz oldugu sürece arıza çıkarmıyor ve oldukça rahat

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:56
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kuyucak
    .Ancak şu anda bildiğim kadarıyla fiestalar,
    triptonik değil,tam otomatik şanzımanlı.Saygılar
    Sizdeki ASM şanzımanlı semitronic(yarı otomatik) sınıfına giren bir araç. Yani manuel bir şanzıman üzerine hidrolik kontrolörler ve sensörler koyularak otomatikleştirilmiş. Yokuşta geri kaçırır mesela... Fiesta dizellerde sadece ASM otomatik seçeneği bulunuyordu ancak Türkiye'de satıştan kaldırdılar, dizel ve otomatiği yok maalesef fiestanın benzinlilerdeki otomatik seçenekte de sanırım klasik otomatik şanzıman...

Aracınızı fazla vites değişimine maruz bıraktığınızda baskı balatada ki ısınma kaynaklı vites geçişleri saçmalamıyorsa ne mutlu size

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

*İzmir'de yaşıyorum
    *Sağ ayakta polio sekeli (çok hızlı ve çok düzgün yürüyemiyorum ancak bin şükür halime)
    *H sınıfı ehliyetim var.İzmir Mersinli sürücü kursundan 2005 yılında aldım.
    *Ehliyet için başvurumda sorun yaşamadım.
    *1997 model otomatik vites Renault Clio aracımız var.Aracı 2006 - Haziran ayında normal bir vatandaştan aldım.Sadece MTV den muaf.
    *Aracımızdan memnunum (arabam olmadığı günleri hatırlayarak).Ancak ilerde nasip olursa sedan bir araç almak isteyebilirim.Bizim araba Hatcback ve tüp de olduğu için pek bagaj kalmadı. 2 çocuk da olunca bazen zorlanıyorum.

Üye
    imageman Avatarı

Son Giriş
    01.08-2014
    Saat
    11:20
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbul"da Yaşıyorum
    Ankilozan Spondilit Hastasıyım Sol Kalçada Platin var
    H/A2 GAZİANTEP 2000 YILINDA ALDIM
    ZORLA H SINIFI EHLIYETI VERDI KURUM BEN ISTEMEDIM MECBUREN
    Honda Civic Sedan 2000 Kasa Otomatk 2005 Yılında Aldım Yurt içinden Aldım
    İkinci El Normal Tertibatsız Polis"ler Çeviriyo Arada Modifiyeli Araba Olduğu için
    Kaza Yapmadığım Sürece Sorun Yok Ama Kaza Yaptığım"da bir Kere Oylum Oylum Yaptılar 658 YTL Yetersiz Ehliyetten Ceza Yedim
    Honda Hayat Onda / Daha Fazla Soze Gerek Yok

Üye
    kader_arkadasi_ Avatarı

Son Giriş
    25.05-2012
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

zonguldakta yaşıyorum h ehliyetimi kdz. ereğliden almış bulunuyorum rapor alırken hiç bir sorun yaşamadım engelim sağ bacak polio sekeli

arabam yok usan için gerek görmüyorum araba almaya alırsam nişallah toyota yaris düşünüyorum hayırlısıyla

Üye
    masiva Avatarı

Gerçek Adı
    Fatma
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

İstanbul Avrupa yakasında yaşıyorum. Polio sekeliyim (sağ) çok ağır olmadığından engellediği kısıtladığı hareketler fazla değil.

Ehliyetimi, İstanbul Aksaray'daki Sevinç sürücü kursu (Metro karşısı) ndan 2003 yılında aldım. Hiçbir sorunla karşılaşmadım. İş saatimle çakıştığından dersleri takip etmemem de herhangi bir soruna sebep olmadı. Raporumla kayıt için gittim sonra da iki kez sınav (direksiyon ve yazılı sınav) için gittim. Ulaşımı rahat merkezi bir yer bina da asansörlü; ama giriş tekerlekli sandalyeye uygun muydu onu hatırlamıyorum.

Otomobilimi de vergi ötelemesi uygulatarak 2005 yılında aldım. Chevrolet Lacetti, memnunun, su zamana kadar hiçbir sorun yaşamadım. Bulunduğum şehirde servis ağı da yol yardımı da yeterli. Tekrar otomobil alırsam diye hiç düşünmedim, ama sanırım yine Chevrolet alabilirim...

Üye
    Metas63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    31.10-2017
    Saat
    13:14
    Yaşadığı Yer
    Şanlıurfa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Şanlıurfa'da oturuyorum.
    Sol bacakta Polio sekeliyim. 500 metre gibi kısa bir mesafeyi yürürken çok rahatsız oluyor ve çok yoruluyorum.
    H Sınıfı ehliyetim var. Ehliyet alırken ve rapor çıkarırken herhangi bir zorlukla karşılaşmadım, gayet rahat ve sorunsuz bir şekilde rapor alabildim.
    araba Alabilmem içinde daha ÇOKKKK ÇALIŞMAM GEREK ÇOOOOKKKKKKK
    Araba alma zamanımız geniş olduğu için şimdilik herhangi bir model veya marka düşünemiyoruz. (Çünkü hemen hemen hergün yeni modeller çıkıyor)

Sayfa 1 / 3 123 SonSon