Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    20:17
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bugün yaşadığım olay epey ilginç, değerlendirmelerinizi bekliyorum:

Küçükken çocuk felci geçirmişim. Sol bacağım zayıf ve biraz kısa. Yürürken sorunum yok, desteksiz merdiven çıkabiliyorum.
    Bugün ehliyet almak için bir sürücü kursuna gittim. Sağlık raporu için anlaşmalı oldukları bir yer varmış, beni oraya yönlendirdi. B ya da H sınıfı ehliyet mi alabileceğimi sorduğumda muayene sonrası belli olur dedi. Gittim polikliniğe, üstünkörü bir göz muayenesi. Sonra sağlam raporu. Dedim benim sol bacağımda kısalık var, B sınıfı rapor mu vereceksiniz? Bu sefer oturup kalkmamı, yürümemi istedi. Sonra Tamam dedi, sorun yok. Neyse bunun üzerine ben de bir şey demedim. İki mühürden ibaret raporu aldım.
    Şu ana kadarki deneyimlerimde debriyajı kullanabildiğimi test ettim. Ama çok rahat kullanamıyorum. Araba tercihimi otomatik vitesliden yana kullanırım.
    Şimdi, bundan sonra ne yapmamı önerirsiniz? Bu raporla ehliyetimi alayım mı? Alırsam başıma da iş almış olur muyum? Mutlaka H sınıfı mı almam gerekir? B sınıfı alırsam ilerde nasıl bir sorunla karşılaşırım?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Üye
    SUNLAND Avatarı

Son Giriş
    26.10-2017
    Saat
    15:55
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sol bacak engeli olduğu için otomatik vites araç kullanabileceğinden doktorlar b sınıfı ehliyet yeterli görüyorlar, o yüzden h sınıfı alamazsın,

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

rahatlıkla ve güvenli kullana biliyosan itiraz etme sakın çünkü itiraz etsen ehliyetin haş olur ama aparatlı kullanama hakkı vermezler vergi muafiyetli araçta alamazsın zaten boşu boşuna kısıtlamış olursun kendini zira h sınıfı alırsan sadece bütün otamatik araçları kullanabilirsin.

Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

Benim zaten H sınıfı ehliyette ya da vergi indiriminde gözüm yok. Kaldı ki zaten otomatik vitese vergi indirimi de yapmıyorlar. Merak ettiğim konu şu: İlerde herhangi bir şekilde polis bana "sen B sınıfı ehliyet alamazsın, nasıl almışsın bunu" demesi. Veya direksiyon sınavında sorun çıkarmaları. Ben günlük hayatta düz vites araç tercih etmem. Çünkü rahat olamam.
    Görüşleriniz için teşekkürler.

Üye
    DELİ YÜREK Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    22:29
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili kardeşim düz vitesbir araçta güvenli sürüş saglayamıyorsan B sınıfı almanı önermem POLİSLE Bİ SORUNUN ÇIKMAZ AMA BELKİDE BENİMLE ÇIKABİLİR GERÇİ BEN EMNİYET KEMERİMİ TAKARIM AMA YİNEDE RİSK ALMAYALIM OLURMU )

Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

Yok, risk almam; sana da sorun çıkarmam. Hazır B sınıfı raporu almışken, yasal olarak da bir sorun yaşamayacaksam gidip ehliyetimi alayım. Boşuna da uğraşmayayım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

B sınıfı sürücü belgenizin tadını çıkartın...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    dipteyim Avatarı

Gerçek Adı
    Uğur
    Son Giriş
    28.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Samsun
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    12

Hiçbir sorunla karşılaşmadan B sınıfı ehliyetimi aldım. Kazasız belasız günlerde kullanmak dileğiyle.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

Hayırlı olsun
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Ben arkadaşlar gibi düşünmüyorum. Raporu yazan büyük olasılıkla tecrübesizdi. Hatta hekim bile olmayabilir. Altına bir hekim imzası atılıyor olabilir. Bu rapor için ortopedist veya nörolog muayenesi gerekiyor.

Eğer altındaki imza bir ortopedist veya nörologa ait değilse, ve eğer bir çevirmede dikkat çekip de araştırılırsa, sanırım "Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartları ve muayenelerine dair yönetmelik" esaslarına uyumlu olmadığı için ehliyet iptal olur. Eğer altındaki imza bir ortopedist veya nörologa aitse de tarafsız bir nörologa gidip debriyajlı araba kullanıp kullanamayacağınız konusunda kesin bir görüş alın. Zira araba kullanırken risk içine sadece kendiniz girmiyorsunuz, tüm toplum da aynı risk içine giriyor. Böylece ileride bir sorun çıkarsa, en azından içiniz rahat olur.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

arkadaşlar kulaktan dolma hikayeleri bırakın derim .benimde rahatsızlıgım aynı sol bacak ince ve zayıf.bende arkadaş gibi b sınıfı ehliyet almak için çabaladım.bir kaç özel hastane vermedi.bende türk usülü nerden alabilirim diye biraz araştırma yaptım aksarayda özel bir hastaneye gitdim.durumu anlatdım inanın bırakın muayene etmeyi yüzüme bile bakmadan alelacele hemen b sınıfı ehliyeti verdi.ama daha sonra inanın vicdan meselesimi yaptım ne yaptım devlet hastanesinden randevu alıp doktorla konusup herseyi anlatdım.doktorda hiç bir devlet hastanesinde bana h sınıfı verilemeyecegini herhangi bir kazada kusurlu sayılacagımı belirtdi.sonra bir rapor düzenleyip b sınıfının iptal olacagını h sınıfı ehliyetinin uygun oldugunu belirtdi.bende bu raporla ehliyetimi h sınıfı yaptım.düz vites araç aldım içine aparat takdirdim.rahat rahat aracımı kullanıyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    951
    Verilen Beğeniler
    1.237

neptune'ün yazdığı çekince tabii ki önemli. Yani B sınıfı sürücü belgesinin tadını çıkartın derken, araç kullanmakta hiç bir risk yaşamadığınızı varsayarak söylüyorum. Yoksa, hasbelkader ehliyet almışsınız, sokağa çıkıp trafik canavarı olun demiyorum

Üye
    CEREN Avatarı

Son Giriş
    27.02-2016
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Denizli
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ben de 1996 senesinde ehliyet için başvurduğumda B sınıfı ehliyet verdiler.
    Biri 0,25 biri 1,25 numara iki gözüm var , ben ayağımdan sorun beklerken ehliyetime gözlüklü resim istediler ,hayatımda hiç gözlük kullanmayan benim için araba kullanırken gözlük kullanmalı ibaresi düştüler oysa ki ben ortobedik özürlüyüm
    Ben 14 yıldır araba kullanıyorum ,B sınıfı ehliyet olunca ÖTV indiriminden faydalanamıyorsun bana göre tek dezavantajı bu , plakan da engelli plakası olmuyor .
    Sadece debriyaja gerektiğince basamadığım için debriyaj balatasını 4. sene kulanımdan sonra değiştirtmek durumunda kaldım..

Üye
    öyküekin Avatarı

Gerçek Adı
    Öyküekin
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    :)
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde sol ayak polio ve b ehliyeti verdiler..sistem ilginç işliyor

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Engelli derecen kaç ? %40 ın altındaysa b sınıfı ehliyetin tadını cıkart, plakada özürlü ibaresi olduğunu kimse istemez.Engellik derecen yüksek ise h sınıfı ehliyetin ötv gibi indirimden faydalanmanı sağlar, yanlış bilmiyorsam.Benim ehliyetim b sağlıklıyken almıştım, sol bileğim iş görmuyor, sağ bilekte zayıflık var, hiç araba kullanmaya hevesim kalmadı, başkalarının hayatını tehlikeye atamam , eminim benim gibi cok kişi vardır ,coğu belkide trafikte tehlike sacıyor, devlet babanın umrundamı, biz bu ehliyeti zamanında verdik adama son durumu nedir bu adamın, sakatmı delimi psikolojisi nasıl, araç muanesi yaparlarda bu işlere neden bakmazlar anlamış değilim.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon