Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 27 mesajın 16-27 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    zzz564 Avatarı

Son Giriş
    23.04-2011
    Saat
    07:53
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar şimdi olayı şöyle anlatayım benim annemin özel tertibatlı aracı var H plakalı ben bu aracı B sınıfı ehliyet ile kullanabilir miyim eğer kullanabiliyorsam ne yapmam gerekli bilen biri açıklayabilir mi?

bir iki yerde Noterden muvafakatname çıkarabilirsiniz 1.Dereceden yakını kullanabilir falan duydum ama kesin bi sonuç öğrenmek istiyorum yada gidip emniyete mi sorsam

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

hayır,annende olsa onun üzerine tescilli,H plakalı aracı kullanamazsın.bu konuda noter muvafakatnamesini sizden duydum ilk defa.

bu sitede,bu şekilde arabası olup,uzun yolda sıkıntı çektiği halde arabayı eşine dahi kullandırtamamaktan şikayetçi çok arkadaşın cevabını okudum.
    eğer böyle bir kolaylık olsaydı,mutlaka biri kesin bilgi olarak yazardı.

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    08:44
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

H sınıfı araç nasıl oluyor yahu..
    şöyle olsa daha güzel olurdu ;
    H sınıfı sürücü belgesine sahip engelli bireyin arabasını engelli ehliyeti olmayan sağlam birey kullanabilir-mi HAYIR KULLANAMAZ
    Engelli bireyin arabasını Kullanırken yakalanır ise araç bağlanır ve ilk başta ödemediğiniz ÖTV yi ödersiniz...

Üye
    yasar2456 Avatarı

Gerçek Adı
    yaşar
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:23
    Yaşadığı Yer
    NEVŞEHİR
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

üye isminizde biraz ilginç ,özel tertibatlı otomobiliniz var ve bu araç annenin üzerine ve annenin de h sınıfı ehliyeti varsa bu aracı annenden başka kimse kullanamaz zaten ruhsatda da yazar (araç sahibinden başkası kullanamaz )diye ötv muafiyetli alınmıssa yok eğer araba gene annenin üzerine ve annenin h sınıfı ehliyeti yok ise o zaman 1 dereceden yakınlarından 3 kişinin adı yazar .

Üye
    ş_i_f_a Avatarı

Gerçek Adı
    musa
    Son Giriş
    07.11-2017
    Saat
    11:21
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Üye
    zzz564 Avatarı

Son Giriş
    23.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konudan uzaklaşmayın tartışın diye açmadım bi bilgi edinmeye çalışıyorum.

aracı sahibinden başkası kullanamaz diye bi ibre yok ruhsatta göremedim sadece 5yıl boyunca satın alınamaz yazıyo gidip emniyete mi sorsam :S

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:06
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Araç sahibinin kullanımı için alınan, üzerinde özel donanım bulunan ve/veya alınırken vergi avantajından yararlanılan araçları araç sahibinden başka hiç hiç hiç hiç kimse kullanamaz.

Üye
    s.elmas35 Avatarı

Son Giriş
    22.12-2010
    Saat
    13:41
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

agzı olan konusmusss h sınıf ehlıyetı yoksa 3 kısı kullanır e zaten h yoksaaa herkes kullanır h varmıs kı sorun var..

Üye
    tarcoban Avatarı

Gerçek Adı
    TARKAN ÇORUK
    Son Giriş
    08.07-2015
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öncelikle ben sizlere şunu belirteyim. Ben halen trafik tescil şube müdürlüğünde çalışan bir memurum. Benim söyleyeceklerim sizi ne kadar tatmin eder o sizlere kalmış.

özel tertibatlı ve sakat amblemli aracı sahibinden başkası kullanamaz. Başka bir kişi kullanırsa araç sahibi aracını kullandırmaktan kullanan kişi de yetersiz ehliyetten dolayı ceza alır. Zaten aracı alan kişi noterden taahhütname alır ve almak zorunda (mutlaka sizde de vardır o belge) aracımı kimseye kullandırmayacağıma... Diye gider). Araç bağlanır ve şahsın ötv muafiyeti iptal olur. Araç yurt dışından alınmış ise derhal ankara gümrük müdürlüğe gönderilir. Araç sahibi hiçbirşey talep edemez çünkü o da noterden taahhütname almıştır. Ve tüm hakları ölür.

Araç özürlü bir kişinin adına alınmışsa yani özel tertibatı yok, mesela ufak bir çocuk adına veya yaşlı anne veya baba adına alınmışsa, 3.dereceye kadar yakınları bu aracı kullanabilir. özürlü şahsın araç içinde bulunması zorunlu değildir.

Benim arkadaşımın özürlü aracı var ve kendisenden başkası kullanamıyor kanun gereği ve yukarıda bahsettiğim gibi. Arkadaşım eşiyle birlikte emniyet müdürü ziyaret etti. Ve il sınırları içinde eşinin de aracını kullanabilmesi için emniyet müdüründen sözlü izin aldı.

Yani eşi aracı kullandığı zaman (araç sahibi olan eşi de araçta bulunmak kaydıyla) yakalanırsa emniyet müdüründen izinliği olduğunu söylecekler. Bilginize.

Üye
    hasan doğan Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    09.04-2011
    Saat
    21:32
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ne biçim iş bu ya babam engelli benimde arabayı kullanmam icap ediyor gerektiğinde ne yapacağım elden arabamı isteyeceğim 1. derece akrabalarının bu aracı kullanmaları hak değilmi

tamam devlet bu aracın ötv sini almadı tamam doğru ama kdv sini aldı o ne olavak sinir olmamak elde değill

Üye
    zzz564 Avatarı

Son Giriş
    23.04-2011
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

h plakalı manuel vites özel tertibatlı araçlarda aracın sahibi özel tertibatı çıkarabilir mi bi sorun olur mu çevirmede ?
    polis sorduğunda ise kablosu koptu çıkarıp bagaja koydum en yakın zamanda taktırıcam gibi bi bahaneyle atlatabilir miyiz ?

Üye
    nurullah baytekin Avatarı

Gerçek Adı
    Nurullah
    Son Giriş
    26.05-2015
    Saat
    10:49
    Yaşadığı Yer
    Kayseri-Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    üzerinde tertibat olarak tescil edilmiş ve muayene istasyonunda da vardır ibaresi yazılı ise eger polis bu işi bilen biri ise aracının bağlanması bile içten değildir.eger tertibat mekanik ise üst eklem parçası sabit dursun alt parçayı sök..koltuk altına koy durumu idare etmeye çalış..

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12