Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    18:18
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Abim sol kolu geçirdiği kaza nedeniyle kısmi felç olmuştu. Geçen hafta devlet hastanesinden heyete girdi ve H sınıfı ehliyet alabilir raporu alabildi.

Bu sorunun cevabını çok aramıştım. ancak emsal birisini bulamamıştık. Dileriz başka arkadaşlara yardımcı olur.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Hakan, raporu buraya ekleyebilir misin? Ya da bana bilgi@engelliler.biz adresime gönderirsen, özel alanları kapatıp o şekilde yayınlarım...

Benzer durumda olan kişiler için örnek oluşturur evrak.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

rapor:

66058060 - Sol kol özürlüler de artık H sınıfı ehliyet alabiliyor...

66058060.th - Sol kol özürlüler de artık H sınıfı ehliyet alabiliyor...

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

Sağol Hakan. İyi ama nasıl bir özel donanım kullanılacak?
    Bence raporda "özel donanım" ibaresinin olması işleri zora sokacaktır...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

raporda direksiyondan topuz olması gerekiyor.bunun yanında sinyal kolu sağa alınabilir.neden böyle düşünüyorsun Bülent?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.233

"Özel donanım" dendiği anda "özel donanım olmayan" araçların kullanılması olanaksız hale getiriliyor. Bu bir. İkincisi, raporda "özel donanım" diye yazan kurul, beraberinde nasıl bir özel donanım olacağına dair bilgiyi de açık olarak yazmalıydı. Yazmamakla bu konuyu sürümcemede bırakıyor -ve maalesef göreceksin ki- bu konuda çok başınız ağrıyacak

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

seni anlıyorum ancak benim raporumdada sadece özel donanımlı ibaresi vardı.Takipçiye sorduğumda ilave gaz pedalı yeterli olur demişti ve bizde sol tarafa ilave gaz pedalı taktırdık bu şekilde trafikde tescil ettirdik.

benim anladığım direksiyondan topuz ve sinyallerin sağa alınması yeterli olur.Bunu yaptığımızda burada paylaşırım.

Üye
    bocek43 Avatarı

Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    12:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasım benımde sol kol ampute bu ilave gaz pedalı nedir bilgin varmı ayrıca İzmir de hangi vergi dairesi bakıyor bu işe İstanbul da 2007 de cıkan yenı bır duzenleme ile bızım durumumuzda olanlara Ötv muafiyeti vermiyorlar eğer sen orada alabılırsen burada biz bilgi verirsen sevınırım umarım ısın dedığın yoldan hallolur

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bocek43,
    ilave gaz pedalının kendim için yaptırmıştım.Benim sağ ayağım polio sekeli.
    Ancak yukarıdaki rapor sol kolundan özürlü abim için alındı.Abime uyacak tertibat ise sinyal kollarının yer değiştirmesi ve direksiyona topuz takılması olacak.

Üye
    bocek43 Avatarı

Son Giriş
    30.05-2017
    Saat
    12:19
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bendekı duzenekte aynı sınyal kolu yerdegisecek fakat 2007 yenı bır duzenleme cıkmıs bızım durumumuzda olanlara ötv muafiteyı verılmıyor bende araştırıyorum eğer abin bu durumda ötv muafiyeti alırsa bende sansımı İzmir de deneyecegım bu yüzden senden bilgi almak istedim gelişmeleri bildirirsen sevinirim tskler

Üye
    sevdalim_01_ Avatarı

Gerçek Adı
    NAMIK
    Son Giriş
    20.03-2013
    Saat
    12:49
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu raporu yarın çıkartıp doktor arkadaşıma verecem
    benimde sol kolumdan özürüm vardı ve hiç kullanamıyorum sadece sağ kolum normal çalışıyor ve 15 yıldır arac kullanıyorum ehliyetsiz yıllarca uğraştım alamadım umudum o ki ışık belirdi

asıl konuda şuu
    % 40-60 arası iki raporum var
    h sınıfı ehliyetim yok
    sakatlık indiriminden araç almak istiyorum

bu defa diyo maliye %90 rapor getir veya h sınıfı ehliyeti ... diyodu

yarın ola hayır ola

Üye
    hakandogualp Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Doğualp
    Son Giriş
    03.10-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR/BAYRAKLI
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

abim için 2.el bir araç aldık .Rapora göre soldaki sinyal kolu sağa alındı ve direksiyona topuz takıldı.Projeyi buna göre çizdirdik.Bugün emniyetden özürlü plakalarını ve ruhsatını alacak.yapılan işlemler kaba taslak;

1-özel donanımlı araç kullanır heyet raporu alındı.(daha önce alınmıştı)
    2-özüre ve rapora uygun olarak proje çizildi.(mühendisler uygun tertibat için bilgi veriyorlar)
    3-projeye uygun tertibat takıldı
    4-vizeye girdi
    5-bağlı olunan ilçe emniyet müdürlüğüne başvurulup plaka ve ruhsat değişti.

Dilerim diğer emsal arkadaşlara yardımcı olur.

Üye
    nuwanda Avatarı

Son Giriş
    24.11-2017
    Saat
    13:27
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

8 yaşında sol kolumu kaybettim. 25 yaşına geldiğimde bir gazetede hangi engellilerin ehliyet alabileceğine dair bir haber okudum. Çok heyecanlanmıştım, aklımdan bile geçirmediğim birşeydi çünki bu. Ehliyet alamayacağımı sanıyordum ve bu sebepten hiç araştırmamıştım bu konuyu. Hemen internette detaylı bir araştırma içerisine girdim. Şişli Etfal hastanesinden sağlık kurulu raporu alarak bir sürücü kursuna yazıldım ve ehliyetimi aldım. Aynı sene içerisinde Ankara nakilhaneye müracatımı yaptım. Gümrük, plaka, vergi vs işlemlerini bizzat kendim takip ederek, yurt dışından özel tertibatlı bir araç getirttim. Bunların hepsi 6 yıl evvel olup bitti. Yıl şu an 2010 ve benim durumumda olup ehliyet alıp alamama, rapor verilmeme durumu yaşayan arkadaşlar var. Nasıl olurda kanunlar böylesine umarsızca bazı kişilerin iradesine ve insiyatifine bırakılarak keyfiye uygulanır. Bir şey ya olur, ya olmaz. Bazısına olup, bazılarına olmuyorsa bu çok can sıkıcı. Yarın öbürgün aracımı satarsam eğer, yenisini almak için ehliyetim olduğu halde "sen araç kullanamazsın diyip" sağlık kurulu raporu verilmeyeceğine dair içimde derin kuşkular oluştu.

Çok garip bir ülkede yaşıyoruz. Ömrüm boyunca hiç bir an engelli olduğumu hissetmedim, hissettirmedim, ailem ve arkadaşlarımda bunu bana yapmadı. Eminim sizlerde böyle yaşadınız yaşıyorsunuz. Fakat devletim, yüzümüze haykırıyor " sen engellisin. al buda senin önüne koskocaman bir engel, atlada gel " . Her defasında bu engellerin üstünden atlamak zorunda mıyız ? Yaşamı bize dahada zorlaştırmak niye ? Engelli olduğumuzu değil, insan olduğumuzu hissettirin bizlere.

Üye
    sevdalim_01_ Avatarı

Gerçek Adı
    NAMIK
    Son Giriş
    20.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar
    15 gün oldu adana devlet hastenesine ehliyet için başvurdum , .......
    adana gezmedik beni yönlendirmedikleri hastane kalmadı
    şimdi ; .........
    15/mart/2010 da balcalıda heyete girecem VEEE
    İNANIN UMUDUM HİÇ KALMADI
    biliyorum dünyanın sonu değil
    ama
    trafikten kaça kaça araç kullanmaktan bıktım

Üye
    sevdalim_01_ Avatarı

Gerçek Adı
    NAMIK
    Son Giriş
    20.03-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    işler sıkıydı yazamadım
    beni balcalıya sevk eden devlet hastane balcalıdan alınan (h sınıfı ehliyet alır ) kararı için beni tekrar heyete gel gir diyor
    şimdi bir korku düştü be adam son karar sende idi niye oraya yolladın ya yok dersen ufffffffff ufff

Sayfa 1 / 2 12 SonSon