Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 55 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Yeni Araç için dosyaya konması gerkiyormuş. Zaten ÖTV muaffiyeti ile ilgili kanunda da var.
    Eski raporum'un orjinali yok ki olsa bile zaten o rapor vergi indiriminden yarlanmak için alınmış bi rapordu. Fakat ilginç olan tarafı eski aracımı o raporla ve fotokopisiyle almıştım ama bu sefer böyle istediler. Böyle olmak zorunda olduğunu söylediler. Hem aracın trafik muamelesini yapacak olan firma hemde donanımı yapacak olan firma.
    Evet çok saçma ama var böyle bi şey.

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Bir kaç gün aradan sonra selamlar,
    Bu gün nihayet İstanbul Vergi Dairesi dosyamı işleme koydu. Cuma gününe kadar cevap verecekler. Çıkacak olan cevabı (umuyorum hatta eminim) olumlu olduğu takdirde buraya koyacağım.
    Bu arada bu gün hayatımın komedisini yaşadım.
    Rapor için bakırköy devlet hastanesine gittim.
    Özel donanımlı araç için rapor almak istiyorum diye dilekçe yazdım. Komedi muayeneye gireceğim branşlarla başladı. Ortepedi listede yok. Sordum; sen gir gerek duyarlarsa sevk ederler dendi. Gerek duymadılarki muayeneler bitti. Kurul odasına çağırdılar. Nden ortopediye girmedin dediler (!) anlattım. Tamam dediler raporunu 4'te alabilrisin. 4'te gittim rapor almaya. Teşhis doğal olarak; Sağ alt ekstremitede polio sekeli amaaaaaaaa sonuç: Özel donanımlı, elle kumandalı edilebilir araç kullanabilir.
    Yahu komediye bakarmısınız. Sol bacağımda bir sorun yok. Şu an ki arabamda sol tarafta gaz pedalı var.
    Yav yapmayın etmeyin, neden böyle bir şey yazdınız dedim, ruhsatımı çıkarttım gösterdim, Allahtan telefonumda kayıtlıydı arabamın gaz pedalının olduğu bölgenin resimlerini gösterdim (göstermeye çalıştım) ama kimse umursamadı. Ne halin varsa gör dediler. Yahu dedim sol bacağımı kullanırken neden elle kumandalı tertibat yaptıracam dediysemde dinleyen olmadı.
    Bu nasıl rezillik. Bu nasıl aymazlık. İnsan yerine koymuyorlar, dinlemiyorlar. Ne olur diyorum bu olmaz. Bu gün bunu bayiye vermeliyim. Param yanacak. Bize ne yansın o senin sorunun diyorlar.
    Bir çoğunuza yabancı gelmez belki bu yaşadıklarım ama bunun bir çözümü olmalı. Bana yeniden kurula gir diyorlar sonrada sağlık kurulu için günde 4000 başvuru var 50 tanesine cevap verebiliyoruz deyip ağlıyorlar. Hekimlik mi, kasaplık mı yapıyorlar.
    Bir manyak olarak boş durmadım tabii ki. İş yerimden 2 gün izin aldım. Kuruldaki bana ağır konuşan, kovarcasına odadan çıkartan, dinlemeyen, böyle rapor veren tüm kurul doktorlarını 2 günlük izinim süresince İl Sağlık Müdürlüğü, Tabipler Odası vs. yerlere bizzat şikayet edeceğim.
    Allah hepimizin ve özellikle durumu daha kötü olanların yardımcısı olsun. Ben araba için koşturuyorum başka insanlar 3 kuruş maaş vs. ihtiyaçları için koşturuyorlar.

Sevgiler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Ceberut bunlar ceberrut!
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:52
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Örnek olması bakımından; 4 yıl kadar önce yurtdışından ithal ettiğim aracım halen üzerime kayıtlı ve MTV ödemiyorum, yurtdışından getirdiğim bu araç uzun bi müddet arızalı kalınca, 6 ay kadar önce herhangi bir vatandaştan 2. el alıp engelli aracı olarak tescilini yaptırdığım 2. bir araç aldım. Şu an her ikiside özel tertibatlı engelli aracı olarak üzerime kayıtlı ve her ikisine de MTV ödemiyorum.

----------

Tazmet;
    Anlattıklarınızın neredeyse birebir aynısını Kayseri Devlet Hastanesinden rapor alırken yaşadım... Yahu dedim ben sol ayağımla çok rahat kullanabiliyorum ve yaklaşık 5 yıldır aracımı böyle kullanıyorum. (nitekim elden tertibata adapte olamayıp bi kaç tehlike atlattıktan sonra söktüm attım) Benim bu sözüme; kurul başkanı bi uyanık sen değilsin cevabını verip, engelinle ilgili detaylı inceleme ile elindeki ehliyetinden de olursun tehdidini savurunca kan beynime sıçramıştı ancak fevri hareket etmemek adına susmuştum... Hala bi gün özel muayenehanesine gidip, karşıma alıp, yaptığı yakışıksız hareketten utanacağı bi kaç cümle kursam mı diye düşünürüm, korkarım utanacak birine benzemiyor...

Engelimin ayan beyan ortada olmasına karşın, adeta vergi muafiyetini kendi cebinden bana bahşeden şahıs modunda heyet raporu veren Kayseri Devlet Hastanesi sağlık kurulu başkanı bu doktor ülkemin acınası bir manzarasıdır...

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Siyah pelerinli adam'a
    Bilgi için çok teşekkürler. Sizden gelen örnek sonrası konu iyice netleşti. Devlet dairelerine yazdığım yazılara cevap gelecek ama internetten ve telefonla yaptığım takipler neticesinde, dilekçelerimin ve ekindeki ilave yazıların üzerinde bir yığın havale damgası mevcut. Oradan oraya havale oluyor. Bana ne zaman gelir Allah bilir artık
    Tüm bu kargaşalara sebep olan nakil vasıtalar vergi dairesinde telefona cevap veren yetkili şahıs. Yaptığı işten bi haber olan bu arkadaşla yarın tanışacağım.

Hastane ile ilgili yaşananlara gelince.
    Maalesef çoğunluğu aynı modda, söylediğiniz gibi vergi muaffiyeti kendi ceplerinden çıkıyor, hatta bu bir tarafa fesatlıkla "oooo devletten geçinenler" yakıştırması bile yapıyorlar.
    Valla alacakları bir tek ehliyetim var onuda alsınlar, hiç umursamayıp aklımdan geçen her şeyi söylemiştim ama hiç fayda etmemişti. Fakat dün o raporu olması gerektiği gibi vermeyenler bu gün ağlaya ağlaya imzaladı raporumu. Maalesef bir çok şey gibi sorunda ahbap çavuş ilişkisi olmadan düzelmiyormuş (dayılar, teyzeler, amcalar, hamili kart yakınlar).
    Bizler sustukça hakkımızı ama öyle ama böyle aramadıkça daha çooook hakir görülürüz. En azından yapabilenlerimiz bir şeyler yapmalı ki öyle önemli ve saygın bir mesleğin saygıyı gerçekten hakeden çoğunluğuda böylesi tiplerle aynı kefeye konmasın.
    Ben bu konuda (yaşattıklarından dolayı) hakkımı yasal yollardan arayacağım. Beklediğim sadece özür. Bir sonuç alamasamda en azında savunmaları istenecek canları sıkılacak. Bu bile yeter.
    Köprüyü geçmeme bir kaç adım kaldı. Hele bi geçeyim biliyorum yapacağımı

Üye
    adsabey Avatarı

Son Giriş
    05.08-2016
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

muafiyet kişiyi istisna konuyu kapsar ötv de istisna vardır. 5 yıl dolduktan sonra yeni istisna kapsamında araç almanızı engelleyen mevzuat yok. yürürlülükteki kanunlar sadece yeni alımları ve istisna süresini düzenler. vergi dairesi müdür yardımcısı

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Sayın adsabey,
    Yaklaşık 20 gün oldu ve bu konu hala netleşmediğinden maalesef adım atamıyorum. Siz alır diyorsunuz, vergi dairesinden birisi çıkıyor tam olacakken hayır olmaz diyor. Başka biri olur diyor, diğer olmaz.
    Önceki yazılarımda da belirttim. Ankara Gelirler İdaresi Başkanlı (idi sanırım) kendileri ile konuşmamda "alırsın dediler, istanbulda ki ilgili yeri aradım "aaa olur mu alamazsın dediler" dilekçe yolladım tarih geçti cevap bekliyorum (mükteza hazretleri) gelecek inşallah.
    Yani kanunlarla değil de kanunlara yapılan şahsi yorumlarla işlerin yapıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Keşke söylediğiniz gibi olsa yada olsaydı.
    ÖTV muaffiyeti alacam diye 20 gündür yaptığım masraf, iş gücü kaybım neredeyse ÖTV miktarına yaklaştı.
    Lanet olsun sakatsın otur poponun üzerinde ne işin olur arabayla moduna girmeye başladım.
    Yoruldum ve sanırım pes edeceğim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Bu başlıkta yazdığımız gerekçeleri, dayanakları belirttiniz değil mi dilekçeyi verirken?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Bu güne kadar öncelikle sizlerin yardımıyla ve kanun nedir bilen ve ilgili kanunları araştıran avukat arkadaşlarımdan aldıklarımı bile hem yazılı, hem sözlü olarak ilettim.
    Bekliyorum...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

tazmet arkadasım otur oturdugun yerde moduna sakın gırme cunku senın ugrastıgın konu dıger bır takım ozyrlulerıde kapsıyor sonucta alacagın olumlu bır sonuc konunun cozulmesıne vesıle olacaktır bu sebeple sana sonsuz tesekkurlerı sahsım adına sunarım
    saygılar

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

En sonunda güzel haber geldi.
    5 yılını doldurmuş mevcut arabamı satmadan, yeni bir araç alabilirmiyim konulu detaylı dilekçemi, e-mail ile BİMER'e, şahsi başvuru şeklinde de İstanbul Vergi Dairesine (Cağaloğlu) yapmıştım.
    Azz önce e-mail ile BİMER'e yaptığım başvurun cevabı benim lehime düzenlenmiş şekilde geldi.
    Şu an Finlandiyadayım ve mehkemeye girmek için çağırılmayı bekliyorum ama buna rağmen beni çok mutlu eden bu haberi sizlerle hemen paylaşmak istedim.
    İleride ihtiyacı olacaklar için ekteki yazı karşılarına çıkacak olan sorunda çözüm belgesi olacaktır diye düşünüyorum.
    Ayrıca İstanbul vergi dairesinden gelecek olan cevabıda sizlerle paylaşacağım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    940
    Verilen Beğeniler
    1.231

Çok güzel.
    Geldiğinde resmi yazıyı da paylaşırsanız tam süper olur

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Gelen ilk resmi yazı elimde. Hatta resim dosyayı olrakta ayarladım ama maalesef bilgisayarı ve teknolojisini çok iyi bilen bir embesil gibi hissediyorum kendimi çünkü resmi buraya koymayı beceremedim. Grafik ekle seçeneğine tıklatınca web link'i istiyor.

----------

Neyse resim dosyası olarak koyamıyorum.
    Word dosyasnda cevap yazmışlar.
    Şimdilik word'de yazanları aşağıya yapıştırıyorum...

T.C.
    MALİYE BAKANLIĞI
    Gelir İdaresi Başkanlığı

Sayı : B.07.1.GİB.0.52-5200.07.
    Konu:

METİN.........
    ....@....com
    İlgi :6.11.2009tarihli başvurunuz.

İlgide kayıtlı başvurunuz incelenmiştir.

4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7. maddesinin 2 numaralı fıkrasında, Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tabi mallardan; 87.03 (motor silindir hacmi 1.600 cm3’ü aşanlar hariç), 87.04 (motor silindir hacmi 2.800 cm3’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. numaralarında yer alanların, sakatlık dereceleri %90 veya daha fazla olan malul ve engelliler ile bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna edilmiştir.

Konuyla ilgili olarak 1 Seri No.lu Özel Tüketim Vergisi Genel Tebliğinin (7.2.1.1.) bölümünde açıklandığı gibi, yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90 veya üzerinde olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnası uygulanması için, bu kişilerin araçları kullanması şartı aranılmamakta ve özel tertibat yaptırılmasına da gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca, söz konusu Tebliğin (7.2.1.2.) bölümünde, yukarıda sözü edilen araçların sakatlık derecesi % 90’ın altında olan malul ve engelliler tarafından ilk iktisabında ÖTV istisnasından faydalanılabilmesi için, alıcının maluliyetine veya sakatlığına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu, “H” sınıfı sürücü belgesine sahip olma ve araçta sakatlığa uygun özel tertibat yaptırma şartlarının aranıldığı belirtilmiştir.

Öte yandan ÖTV Kanununun 7/2. maddesindeki istisnadan yararlanarak araç satın alanların 5 yıl geçtikten sonra alacak oldukları yeni bir araçta ÖTV istisnası uygulanması için, daha önce ilk iktisabını yaptıkları aracı elden çıkarma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Bilgi edinilmesini rica ederim.

Başkan a.

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Sanırım oldu... Orjinal imzalısı gelince onuda yayınlayacağım.

58711gib12258lo - 5 yılını dolduran aracımı satmadan vergi muafiyetli araç almak istiyorum..?

58711gib12258lo.th - 5 yılını dolduran aracımı satmadan vergi muafiyetli araç almak istiyorum..? veya: th 58711 gib 122 58lo - 5 yılını dolduran aracımı satmadan vergi muafiyetli araç almak istiyorum..?

Üye
    adsabey Avatarı

Son Giriş
    05.08-2016
    Saat
    15:25
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    mevzuatı aynen bende böyle yorumlamıştım

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon