Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 55 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    11:52
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sevgili Bülent kardeşim,

Az önce Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığındaki uzman arkadaşlarla görüştüm ve yaklaşık yarım saat bir mevzuat araştırması yaptıktan sonra şunu söylediler:
    Aksine hiç bir hüküm olmadığı ve sadece 5 yıl da bir bu haktan yararlanma söz konusu olduğu için önceki aracı satma zorunluluğunun olmadığını söylediler yani engelliler ikinci bir aracı rahatlıkla ÖTV-MTV ödemeden alabilirler, ilgili kişiler 4440189 dan dahili 2 tuşlasın oradan da mtv-ötv muafiyeti bölümünü tuşlasın yani 3'ü, burada DENİZ HANIM'la görüşsünler, birde dilekçe ile GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞINA durumunuzu anlatır bir dilekçe yazın ve oradan gelecek cevabı ilgili memura verin, bakalım artık yok diyebilecek mi? Hatta bu görüşmeyi TAZMET kardeşim yapsın Deniz Hanımla, bu görüşme kayıt altına alıanacaktır ve bu görüşmeye verilen cevabı ilgili şubedeki memurada dinletebilirsiniz, bakalım ne diyecektir,saygılarımla.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    22:51
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadasım ozurlu kısıye aıt olan tertıbatlı araclar bak tertıbat ve arac neymıs olay aracın ozurlu kısıye aıt olması ve tertıbatlı olması mtv ıcın yeterlı gerısı hıkaye ıstısnanın vergı dılındekı karsılıgıda olayın vergıden ayrı tutulmasıdır burdakı olayda aracın ozurlu kısıye aıt olması ve tertıbatlı olmasıdır

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

öyle değil cihan kardeşim, arkadaşım ikinci bir arabayı alabilir, şimdiden güle güle kullansın, inanmıyorsan ilgili kurumu ara cve öğren,saygılarımla.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.237

Elinize sağlık Hasan bey, çok teşekkürler.

Yukarıda da yazdığım gibi, sadece kamu çalışanları değil, herkes sakatların o kadar çok avantajları olduğunu düşünüyor ki, bu düşünce onların gerçekleri görmesini engelliyor! Başlıyorlar sakatların önüne sorunlar çıkarmaya...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

hasan arkadasım ben senden farklı bır sey demıyorum bende mtv den ıstısnadır dıyorum otv konusuna gelınce o muallak bır durum cunku bu konuda olur veya olmaz dıye kesın hukum yok yada bız bılmıyoruz o konununda acıklıga kavusması ıyı olur

saygılar sunarım

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Kesinlikle haklısınız Bület bey, sizler, bizler ve diğer değerli arkadaşlarımız olduğu müddetçe ve engelli birey ve ailelerini doğru bilgilendirip, bilinçlendirdiği ve yönlendirdiği müddetçe kurumlarda her şeyin doğrusunu öğrenecektir ve engellilere hakettiği yasalardan kaynaklanan haklarını vereceklerdir diye düşünüyorum,saygılarımla.

----------

Sevgili Bülent kardeşim, bende size engellileri bilgilendirip, bilinçlendirdiğiniz ve doğru bir şekilde yönlendirdiğiniz için gönülden teşekkür ederim.saygılarımla.

----------

Anladım Cihan kardeşim, ama artık açıklığa kavuştu diyebiliriz çünkü iligli kurumun mevzuat bölümü ille görüştük ve ikinci bir arabayı alabilir dediler, hayırlısı olsun.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaslar belkı konunu dısında olacak ama o bahsettıgınız mevzuat bolumunun daha once verdıgı o kadar cok yanlıs beyan var kı bır bılsenız sasarsınız ınsallah bu konudada yanlıs beyan vermezler aslınde otv kanununa eklenecek bır teblıg ıle bu sorun cozuzlur ve bu olayda bu sorunun cozulmesıne sebep olan guzel bır hadıse olur

saygılar sunarım

Üye
    öztürkmen Avatarı

Gerçek Adı
    AHMET
    Son Giriş
    27.11-2017
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    ANKARA/Keçiören
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    0

5 yılda bir demek 5 yılı dolduktan sonra isterse kolleksiyon yapabilirsın demek yeterki 5 yılı doldur kaçtane olurasa alırsın. sen al vergi alırlarsa dava et mahkeme masraflarıyla birlikte geri alırsın. Çünkü kanunda 5 yıl deniyor. lafla sözle olmaz. buna kanuni dayanak lazım. 5 yıldan maksat aracın artık ikinci el konumuna düşmesidir. yanlış algılanmaması gerekir. Al yeni arabanı kardeşim.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

ozturkmen arkadasım olay o kadar basıt degıl sonucta o kadar cok kanun varkı ıcerıgı pozıtıfken yapılan genelge yada teblıglerle negatıfe donderılen sıze bır ornek vermem gerekırse kdv kanunu cok acıktır her turlu arac gerec der lakın arabaya takılan tertıbatta bır arac gerectır ve bu kanuna gore bu tertıbatıda kdv den ıstısna olması gerekırken kdv alınmaktadır

saygılar

----------

ayrıca burdan tekrar edıyorum mevzuat bolumunden yazılı bır belge yada mükteza almadan kesınlıkle bu olay boyledır dıye hareket etmeyelım arkadaslar cunku vergı usul kanununa gore boyle bır belge alarak ıslem yaparsak olakı ılerde yaptıgımız ıslem yanlıs olsa bıle gerıye donuk bır ceza yada vergı odemesınden kurtulmus oluruz lutfen bu konuyu unutmayalım ve her muallak durum ıcın yazılı belge alalım

saygılar sunuyorum (cok kafanızı sısırmemısımdır umarım)

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Hasan kardeşim.
    Açıklamalar için teşekkürler.
    Yarın belki ümraniyeye gidebilirim diye düşünüyordum ama (bu ülkede işler tanıdıkla halloluyor) bir hastanede bir tanıdık buldum onun yardımıyla randevu vs. ile uğraşmadan önce gereksiz yere şu "özel tertibatlı araç kullanabilir" raporunu alıp parasını ödediğim arabamın işlemlerini başlatayım.
    Hastanede fırsat bulunca bahsettiğiniz kişiyi arayıp görüşeceğim ve size sonucu bildiririm.
    Fakat her halukarda rapor sonrası yeni arabamın işlemlerini başlatacağım için bir sorun çıkacaksada zaten o sorunu yaşayacağım (deneme yanılma) ama son bir gelişmede; istanbulda arabalara aparat yapan bir firmanın sahibi olan Halis bey ile telefon görüşmemde kendisi "hiç dert etme, şu an ki aracını satmana gerek yok, ben bu işi sürekli yapıyorum, sen raporunu diğer evraklarla araç bayii göndersin biz işlemleri yapalım bak nasıl arıyosun arabayı dedi"
    Valla bir yandan ellerimi açtım dua ediyorum. Diğer yandan da rapor vs. peşinden koşturuyorum.
    Diğer taraftanda bize hak olarak (lutfen verilen) ötv indiriminden dolayı çektiğim eziyetten dolayı bu karışıklığa neden olan herkese isyan ediyorum.
    Allah sakatlığı daha ağır olan tüm arkadaşların yardımcısı olsun...

Üye
    hasan tahsin Avatarı

Gerçek Adı
    Hasan Tahsin
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cihan arkadaşımın dikkatine,

ilgili kurum soruları cevaplayarak kayıt altına almaktadır ve bu cevap aynı zamanda resmi verilmiş bir cevap niteliği taşımaktadır ve bu kurumun cevabı ilgili şubedeki memuru da bağlar, hatta kurumlar arasında online bilgi sistemi vardır ve biz sorduğumuzda dilekçe ile müracaat edildiğinde aynı cevabı vereceklerini bildirdiler, yani değişen bir şey yok gelir idaresi başkanlığının cevabı her kurumu bağlar.

Üye
    DADAŞ06 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara çayyolu
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

teşekkürler hasan abi

malum memuriyet biliyorsun eşşegi sağlam kazığa bağlamak lazım bizde elimizde bir belge olunca rahat ediyoruz işte neyapalım huyumuz kurusun tekrar tekrar teşekkür ederim.

saygılar sunarım..........

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tazmet
    Gittiğinizde onlardan kanun niteliğinde yazılı belge isteyin.

1)Hangi kanuna göre 1.araç satılmadan, 2.araç alınamıyor.
    2)5 yılı dolduran araç hangi yasaya göre MTV'den dem muaf değildir.
    3)Tertibatı olmak şartı ile hem 5 yılını dolduran araç hemde alacağınız yeni araç hem ÖTV hemde MTV'den muaftır.İster satarsanız ister satmazsınız.Bunun aksini ispat edecek bir kanun varmıdır?

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Arkadaşlar selamlar,
    Traji komedi devam ediyor.
    Yaşadıklarımı kitap yapacağım.
    Bu gün rapor alacaktım...
    Tenha olur diye dün, çatalca devlet hastanesini aradım rapor vermiyoruz dediler, büyükçekmece devleti aradım aynı cevap. Akşam Bakırköy ve Esenyurt devlet hastanelerinin randevu telefonlarını aradım, mümkün değil. Sabah erkenden (maalesef, hiç sevmeme rağmen) bir referans bulup esenyurt devlete gittim. Dehşet bir hastane harika bir yer, çok büyük ama rapor veremiyoruz dediler(doktorları eksikmiş). İnat ettim Bakırköy'e gittim. Randevu yok, mümkün değil. Hasta haklarına gittim, randevu sistemi. Yetkili makamlara gittim. Günde 4000 başvuru geliyor 50 kişi alabiliyoruz dediler. Utanç verici. Bende boka püsüre rapor istenirse 40000de olur deyip sinir katsayımı iyice yükselttim.
    Yani rapor başka tarihe kaldı.

Ofise dönünce asıl konu için Hasan kardeşimin verdiği telefonu aradım. Deniz hanım olmasa bile gerçekten çok iligli olan başka bir bayan açtı. Uzun görüşme sonrası, birazda (başka yerlere danıştığı için) bekleme sonrası; Eksi aracınızı satmadan yeni aracınızı alablirsiniz. Ne ÖTV'de nede MTV'de aksi bir hüküm yok. Ümraniyede çalışanlarla hiç münakaşaya girmeyin, maalesef konunlar yoruma açık olabildiğinden arkadaşlar kendilerince yorumlayıp olmaz diyebiliyorlar deyip; Bülent kardeşiminde söylediği üzere İstanbul Vergi Dairesi başkanlığı ile görüşüp kendilerinden bu konuda Müktezan (görüş) yazısı almamı ve Ümraniye Nakil Vasıtaları Dairesine bu yazıyla gitmemi söyledi.
    İst. Vergi Dairesini aradım. Gerçekten çok ilgili bir bayan cevap verdi ama hayır ilk arabanızı satmadan almanız mümkün değil dedi . Ağlayacaktım artık.
    Lütfen dedim. Şu saatte 4440189'u aradım. Görüşmeler kaydoluyor orada isterseniz dinleyin dedim.
    Sağolsun "tamam o zaman dilekçenizi yazın" cevap vereceğiz dediler.
    Az önce dilekçemi yazıp faksladım. Ellerimi açıp dua ediyorum inşallah Allah kabul eder çünkü bu işlerle uğraşmaktan Cuma namazına gitmeyi unuttum.

Kalın sağlıcakla

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Raporu niçin alacaksınız?Aldığınız eski rapor geçerli.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon