Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    REKLİ Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    21:57
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    simdiden herkeze selam,
    benim H ehliyetim var, yalnız hiç bir ibare yazmıyo. yani donanımlı veya otomatik fitesli araba sürebilir diye bişe yazmıyo.
    sıfır araba almayı düşünüyorum. acaba alabilir miyim ve indirimden yararlanabilir miyim? türkiyeden almayı düşünüyorum saygılar

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Bir defa, ehliyetini alırken beyan ettiğin raporda da hiç bir ibare yok idiyse, o ehliyet hiç bir işine yaramaz.
    İkincisi, hareket kısıtlılığın olan uzvun hangisi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şimdi bu soruna kesin bir yanıt getirsek, kimisi diyor ki sadece H ehliyete sahip olman yeterlidir üzerinde ne yazdığı önemli değil, H ehliyetin varsa indirimli araç alabilirsin..

Oturanboğa gibi bir çok kişide, özel donanımlı tertibat olmadan indirim göremeyeceğimizi idda ediyor. Bir kesinlik katsak gerçekten güzel olucak.

Üye
    Fatih Aslan Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    6

sadece ehliyet kafi değil özel donanımlı araç muafiyetli raporun olmalı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

İlker, hareket kısıtlılığın hangi uzvunda? İşin en önemli kısmı bu.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ALİ YÜCE Avatarı

Gerçek Adı
    Ali Yüce
    Son Giriş
    13.03-2017
    Saat
    21:26
    Yaşadığı Yer
    KAYSERİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayın Renkli,
    Vergiden indirimli araç alabilmen için öncelikle H sınıfı ehliyete sahip olman gerekmektedir. Bu ehliyetide alabilmen için tabiki ortopedik engelli olman gerek. Fakat bu da yeterli olmamakla birlikte engelin şeklide önemli. Örneğin sadece sol ayak engelli veya koldan egnelli iseniz Türkiye'den vergilerden indirimli araç alamıyorsunuz. Bunun için eğer sakıncası yoksa öncelikle rahatsızlığınızı tam olarak belirtirmisiniz?
    Daha ayrıntılı yardım edebilmemiz için bize bu siteden ulaşabileceğiniz gibi 0532.6574062-0506.9661165 nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Varsa telefon veya msn adresinizi verirseniz bizde size ulaşabiliriz.

Üye
    taytıs Avatarı

Gerçek Adı
    Tayfun
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba değerli arkadaşlar.;
    TALAT ŞAKİR kardeşimiz söyle bir ibare kullanmış "Örneğin sadece sol ayak engelli veya koldan egnelli iseniz Türkiye'den vergilerden indirimli araç alamıyorsunuz."
    Bakın araştırmadan bilmeden kesin ibareler kullanmak bence burada işini yapacak yada yaptıracak arkadaşlara da engel olmakta. Hüküm yada fetva veren arkdaşlar lütfen formu sürekli okuyan üyeleri iyi takip edenler olsun.
    Ben daha önce 3 defa yazdım Kolundan yada elinde engeli olanlar yada eli ve kolu olmayan arkadaşlarda HEYET KARARI ile ÖTV muhafiyetli araç alabilmekteler.
    Bunu ben canlı şahidi oldum.
    Muğla verdi dairesi ve muğla devlet hastanesi örnektir. isteyenlere kişilerin isimler ve araç plakalarına kadar veririm.
    Öyle yok şu söyle olmaz bu böyle olmaz. İnsanların önlerini tıkamamak lazım. Bende idda ediyorum elinden ve kolundan engeli olanlar da araç alırlar buyrun hodri meydan.
    esenlikler
    TayTIS

Bir örnek:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: MALİYESİ42
    Arkadaşlar aracım sol bacağından özrü olan ve h sınıfı ehliyeti olan ve hastaneden özel tertibatlı araç kullanır ibareli raporu bulunan arkadaşlara 25,500 tl dir. normal fiyatı tamamen kaldırdım zaten diğer ilanlardada sadece engelli arkadaşlarıma satış yapmayı düşünüyorum çünkü normal fiyattan sattığımda ötv si ödenecek bunun yanında mtv tahakkuk edecek o ödenecek araç için tekrar proje çizilecek tertibat sökülüp vizeye girecek vize harcı yatırılacak vizeden sonra arabanın ruhsatı değişip özürlü aracı ibaresi yerine hususi araç yazılacak buda ekstradan bir masraf neticede normal bir kişiye satmak çok tefarruat isteyen bir iş beş yıl dolmadan en mantıklısı aynı engele haiz olan birisine hiç bir prosedür yapmadan noterden satışını verip işi bitirmek o yüzden araç 25.500 tl dir. Ama sol bacağından engelli bulunması şarttır benimle aynı durumda olması yani

Üye
    REKLİ Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben ortopedik özürlüyüm yalnız normal arabayı bile sürüyorum rahatsızlıgım polineyit şekeri sadece iki baldırımda zayıflık var kalkaeken ayaga dizime koyup kalkıyorum kısaca ayakda zayıflık sadece

----------

msn adresim atay_80@hotmail.com tl 05386416826

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

"Gaz-fren elle kumandalı özel donanıma sahip araç kullanır" ibareli raporla vergi muafiyetli araç alabilir ve kullanabilirsin. Aksi hiç bir aracı kullanamazsın.

Üye
    REKLİ Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    05.11-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim h ehliyetim var yalnız bişe yazmıyo
    ötv indirimli araba alacam aparatlı araba sürebilirmişim yalnız tekrardan rapor almam lazımmış özelde rapor alıp ötv indirimli araba alabilirmiyim saygılar:d

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Hayır, özel hastane raporu geçersizdir. Araç alımında vergi istisnasından yararlanabilmek için yetkili hastaneler'den uygun ibareli rapor almak gerek.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Bu durumda ben de varım ama şöyle ki; ilk ehliyet aldığımda hastaneden aldığım raporda sadece "H sınıfı ehliyet alabilir" yazıyordu. Bununla ehliyetimi aldım ama ehliyetim basılırken görevli polis bu ehliyetle araç kullanamayacağımı ve ayrı bir rapor daha çıkarmam gerektiğini söylemişti. Daha sonra inat edip uğraştıktan ve 2-3 kez heyete girdikten sonra "Özel tertibatlı araç alabilir" raporunu çıkardım. Şimdi benim merak ettiğim durum şu; sağ kolumdan engelliyim ve kullanamıyorum. Araç almaya kalktığımda
    1. Benim ne tür bir donanım kullanabileceğime kim karar verecek, projeyi çizen mühendis mi?
    2. Bu raporum varken bana "sen özel donanımlı araç alamazsın" denebilir mi?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

1- Doktor/rapor (sürücü yönetmeliği 8/3-a-2)
    2- Teorik olarak evet, yetki doktorda, ama mantık olarak sana bunun söylenmesi düpedüz salakça olur!

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

OturanBoğa;

Teşekkürler Bülent bey, ancak sanırım tam anlatamadım.
    1. Benim özel donanımlı araç alabilir raporum var ama bu raporda aracın nasıl bir donanımla kullanılacağına dair bir bilgi yok. Ben bu raporla benim ne tür bir donanımla araç kullanabileceğime karar verilecek anlamında sormuştum.
    2. Doktorlar heyetçe zaten "özel donanımlı araç alabilir" raporu vermişlerdi. Benim öğrenmek istediğim bundan sonra araç almaya kalktığımızda böyle birşey olabilir mi? (Aslında bunun cevabının yaşanarak öğrenilebileceğini düşünüyorum ama yine de hazırlıklı olmak istiyorum.)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.230

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Aslında bu ibarenin doktor tarafından rapora yazılması gerekir... sürücü yönetmeliği öyle diyor...
    Elinizdeki rapor bence iş görür. Çünkü burada önemli olan vergi dairesindeki memurun onay vermesi. Onlar da sağ eldeki sakatlıklarda vites kolunun yükseltilmesinin özel donanım kapsamına girdiğini bilirler, bilmiyorlarsa da öğrenirler...
    Evet, yaşayarak göreceksiniz son tahlilde

Sayfa 1 / 2 12 SonSon