Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 32 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    10:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Özürlü vatandaşlarımıza İstanbul şehir trafiğinde kolaylık sağlamak amacıyla Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından özürlü park kartı verilmektedir. Bu kartla vatandaşlarımız park etme önceliği kazanacaklar ve park yeri olmayan yerlerde geçici süreyle park edebilecekler.

Özürlü park kartı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından; İçişleri Bakanlığı’nın 05.07.2000 Tarih ve 159 sayılı “Özürlüler için park kartı verilmesi” hakkındaki genelgesi uyarınca alınan; 30.06.2005 Tarih ve 2005/5–31 Sayılı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına uygun olarak verilmektedir.

Bu kart sahipleri; Yaya geçidi, itfaiye musluğu ve kavşaklar hariç, park yeri
    olmayan yerlerde trafiği aksatmayacak şekilde en çok 20 dakika geçici süreli park yapabilirler. Park yerlerinde öncelik hakkı sağlanır. Özel olarak özürlüler için ayrılan park yerlerinde bu kart sahibi olmayanlar park yapamazlar.

Yukarıdaki belgeden bende de var. fakat bazı hastane görevlileri park yerlerine müdür arabasını bıraktı diye 300 metre uzaklığa park yapmamı istiyorlar. bası hastanelerde ise Polikinli etrafına sadece doktorlara park hakkı veriyor ve o devlet hastanesinde özürlü park yerleri yok.
    Zaten özürlü park yeri olsa bile salam kişiler bize ayrılmış yerlere park yapıyorlar. O kişileri uyarınca da şahsen benim başıma geldi adam nerdeyse uyardım diye beni dövecekti.

Benim sormak istediğim biz özürlülerin park yerine araçlarını sağlam kişiler bırakınca polis veya özel güvenlik bunlara ceza yazamıyor mu? bir de hastanelerde özürlü park yeri olmayınca nereye şikâyet etmek gerek?
    sakın bana hasta hakları demeyin 3 kere şikâyet etim dilekçe yazdım bir şey olmadı…

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

155'i arayıp polis çağırmanız ve ceza kesilmesini talep etmeniz gerek (özel park alanlarına dair ceza öngörülmüyor aslında, ama sıraladığım mantıkla yorumlanırsa, ceza kesilebileceğini düşünüyorum). Ayrıca valiliğe de bir şikayet dilekçesi yazarsanız, eminim o otopark işgalcisinin ümüğüne ot tıkanır!

[SPOILER=İstanbul Valiliği İnsan Hakları Kurulu]İstanbul Valiliği Hizmet Binası
    Ankara Caddesi Cağaloğlu Eminönü - İSTANBUL
    Telefon :+90 212 455 59 74
    Faks :+90 212 519 11 11
    e-posta: insanhaklari@istanbul.gov.tr
    web: http://www.istanbul.gov.tr/?pid=11113 [/SPOILER]
    Gerekçe: Karayolları Trafik Yönetmeliği

Tanımlar:
    Madde 3- 2918 sayılı Kanun'da ve bu Yönetmelikte kullanılan terimlerin tanımları aşağıda gösterilmiştir.
    b / 28) Park Yeri (Otopark): Araçların parketmesi için kullanılan açık veya kapalı alandır.

Parketmenin Yasak Olduğu Yer ve Haller
    Madde 115- Araçların, aşağıda gösterilen yerlerde ve hallerde taşıt yolu üzerinde parkedilmesi yasaktır.
    [...]
    14) (Ek: RG-18/05/2007-26526) Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde,

Ceza:
    2009 Yılı Trafik İdari Para Ceza Rehberi

61/1-o Taşıt yolu üzerinde özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park etmek
    Sürücülere 122,00 TL.
    Peşin 91,50 TL
    Ceza Puanı: 10
    Açıklama: Yasaklara aykırı park edilen araçlar, trafik zabıtasınca kaldırılabilir, masraflar ödenmeden araç teslim edilmez.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Forum Moderatörü
    mac72 Avatarı

Gerçek Adı
    Ercihan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    59
    Blog Mesajları
    10

bizzat trafik polisi hani şu avarel avarel dolaşanlardan birtanesi "şu araba bizim için ayrılan yere park etmiş" dediğimizde "ben yapabilirim "diye cevap vermişti...

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Bu sorunu bende çözemedim. Çalıştığım yerde sürekli park yerim işgal ediliyor, emniyet trafik hikaye kimse ilgilenmiyor. Bir defa ceza yazıldığını görmedim. Bir keresinde çektirdim oda emekli vali muavini araçıymış, nerdeyse adam bizi şikayet edecekti. Araçı çeken trafik memuruna demediği kalmadı memur "bana afedersiniz ama ben bir daha buradan araç çekmem" dedi.Burası Türkiye arkadaşlar güçlü olanın lafı geçiyor. Hele avm.lerde işin sahibide yok trafik biz karışmayız diyor avm yöneticileride ne yapalım bizi dinlemiyorlar diyor. Arkadaşlar avrupada ABD.de bunu yapanların ehliyeti alınıyor. İnsanlar ehliyeti vermekten çok hani bizde denir ya mahalle baskısından çekindikleri için park etmiyorlar zira önce en yakındakiler ikaz edip mani oluyorlar.
    Genede şikayet edelim trafiklere bunları öğretelim ne yapılım başka bir şeye güçümüz yetmez,biz haklarımızı aramayan bir ülkenin halkıyız, sırf engelli olduğumuzdan değil tüm milletçe böyleyiz.

Üye
    Kaptan14 Avatarı

Gerçek Adı
    Cengiz
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:06
    Yaşadığı Yer
    Antalya-Bolu
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engellilere ait park yerlerine araç park edenler, yaptıklarının saygısızlık olduğunu düşünmedikleri gibi insan haklarından habersizler..Ceza uygulaması ülkemizde geçerli hale gelmediği gibi anlayışsızlıkda hat safhada..Ailesinde engelli bireyi olanlar duyarlı davranmakta iken, toplumun genelde bu konuya daha duyarlı olması için ,yayın organlarında medyada bu konu sık sık işlenmeli..Engelli işaret ve amblemini bilmeyen görmeyen çok vatandaşımız var..Omurilik felçlisi olarak tekerlekli sandalye kullanmaktayım,özel tertibatlı oto kullanmaktayım ,hem kaldırım rampalarında ,hemde engelli oto parklarda çok ihlallerle karşılaşmaktayım..

Üye
    taytıs Avatarı

Gerçek Adı
    Tayfun
    Son Giriş
    10.11-2017
    Saat
    14:30
    Yaşadığı Yer
    ...
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Evet LEVENT54 arkadaşım özellikler AVM lerde bıu sorun tam bir dert
    Ben ÖZELLİKLE kınamak için SÖYLÜYORUM Konya KULE SİTE alışveriş merkezinde bu sorun hat safhada. Güvenlikçilere şikayet ediyorsun ne yapalım bizi dinlemiyorlar trafiği arıyorsu özel ben bir şey yapamam.
    Bunun için kurallardan ziyade cezalar yaptırımcı olması lazım.
    Şöyle sallandıracaksın Konya Zefer meydanında iki tanesini bak bakalım bir daha koyan varmı
    Ya bü Ülkede idamı neden kaldırdılar ki İdam edilecek onda öküz terörist vs varken anlamak çok güç.
    Esenlikler TayTIS

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Arkadaşlar bu gün bağcılarda devlet hastanesine gittim ve orada tam 5 tane özürlü park yeri ayırmışlar. Allah sizi inandırsın 4 tanesinde salam kişiler park yapmış ve bana da Allahtan 1 yer kalmış. Bu durumu şahsen az inceledim araçların üzerinde ne özürlü işaretli park belgesi var nede plakalarında özel güvenliyi çağırdım durumu anlatım sen nasıl görev yapıyorsun dedim görevli aynen şöyle söyledi. ben belgelerini gördüm dedi bende kardeşim belgesi varsa cama bıraksın dedim ama benim bildiğim özürlülerin plakası olması gerekiyor dedim ve valsa tartışmadan gittim ben yanılıyor muyum acaba arkadaşlar özürlü olanların plakası olması gerekmiyor mu yoksa görevli beni başından savmak içinmi böyle söyledi.?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Plakasında sakat damgası olmayan araçların sakatların kullandığı araçlar için ayrılan park yerlerine park etmeleri yasal olarak mümkün değil.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Bülent abi aynen dediğini söyledim görevli park belgesi var diyor .bu mümkünümü plakası da özürlü işareti olmaya da park belgesi olurumu?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Olmaz.
    Hadi birinde var, yahu dördünde de mi var!

Valiliğe yazılı bir dilekçe...

Üye
    ALİ57 Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ
    Son Giriş
    13.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Allah seni inandırsın yemin ederim 4 dün dede vardı. Birde güvenlikçi öyle diyince iyce canım sıkıldı Allahtan salam deyilim yoksa başım belaya girecek bu park konusunda. abi.

Üye
    nightmare Avatarı

Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    13:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    4

Ben artık AVM otopark alanlarında engelli plakası olmayıp özürlü park alanlarını işgal eden araçların önüne park ediyorum aracımı. Geçen gün gittiğim de araçların hepsinin plakasını anons ettirdim gelmediler, ben de öylece bıraktım aracımı araçların önüne, 3 saat sonra geri döndüğümde sıyrılıp çıkmışlardı ama bir daha ki sefere kaçmalarına izin vermiyeceğim Sizler de bu gibi durumlarda bu şekilde yapıp tepkinizi gösterin arkadaşlar, tepkinizi gösterin ki adamlar geldiklerinde çıkamasınlar ve AVM ya da kurum yetkilileri ile görüştüklerinde bir problem olduğu ortaya çıksın ve bunun için bir çözüm bulsunlar. Sesimizi çıkarmayınca herşey güllük gülistanlıkmış gibi algılanıp bu sorun için bir çözüm bulmuyorlar. Daha önceden AVM yetkililerine mail de atmıştım bununla ilgili ama bir gelişme olmadı yine aynı, en iyisi bu şekilde protesto etmek.

Haydi hep birlikte engelli park alanlarını işgal edenlerin çıkmalarına izin vermeyelim, bizler de onların zamanlarını işgal edelim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.250

Yalnız, böylesi durumlarda araca zarar verebilir bu dangalaklar. O yüzden, en güzeli, park alanının güvenlik kamerası ile görüntülendiğinden emin olmak. Olur ya, biri aracınıza zarar verirse, sonra kamera kayıtlarına dayanarak gerekli hukuki süreci başlatabilirsiniz

Üye
    muzikcibaris Avatarı

Gerçek Adı
    Barış
    Son Giriş
    05.02-2017
    Saat
    02:33
    Yaşadığı Yer
    muğla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fethiye de her defasında polisi ararım. kaymakamlığa dilekçe verdim. bi keresinde benim araca ceza yazdılar. diğer normal plakalardan yer bulamayıca kavşağa parkettim diye.. Böyle koyun olursak çoan çok var piyasada.. durmak yok koyunluğa devam..

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    11.12-2017
    Saat
    00:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hiç bir şekilde devam değil. Tabi kavşağada park etmemek lazım. Kaymakamlığa dilekçe nasıl verdim bilmiyorum ama polis hakkında direk şikayet edeceksin Polis selahiyetleri kanunu gereğince görevini yapması lazım. Olmuyorsa Muğla Valiliğine . Bu işte üşenme yok.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon