Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    18:05
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar;
    3,5 ay önce bir trafik kazası sonucu sol bacağımda kalça ve diz arasında travmatik amputasyon oluştu. otomatik vitesli araç kullanabilirim.
    peki şimdi ben bu araç alımında ki vergi indiriminlerinden yararlamaz mıyım? özel tertibatlı araç kullanabilir raporu sol bacak için verilmiyor mu?

Üye
    esrarengizadam25 Avatarı

Son Giriş
    10.12-2017
    Saat
    21:09
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Ermana sen öncelikle ehliyetini değiştirip h sınıfı ehliyet alacaksın. Ondan sonra hastaneye müracaat edip özel tertibatlı araç kullanabilir raporu aldığın zaman istediğin arabayı alabilirsin rapor 6 ay geçerli

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

"Gaz-fren elle kumandalı özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli iki nüsha halinde rapor alacaksınız
    Biri ile sürücü kursuna yazılacak ve H sınıfı sürücü belgesi alacaksınız (ya da B sınıfı sürücü belgeniz varsa onu H sınıfına dönüştüreceksiniz)
    İkincisi ile elle kumandalı özel donanıma sahip otomobili ÖTV muafiyetiyle satın alacaksınız.
    Bunları yaparsanız, şahsınıza ait o araçtan başka hiç hiç hiç bir araç kullanamazsınız ve sizin aracınızı da sizden başka hiç hiç hiç kimse kullanamayacak.

Yok, ben bu kadar kısıtlamaya gelemem derseniz, o zaman "Otomatik vitesli araç kullanır H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli rapor alacaksınız. Bu raporla otomatik vitese sahip tüm araçları hiç bir kısıtlama olmaksızın kullanabileceksiniz (bkz:http://www.engelliler.biz/forum/ozel...nilabilir.html). Yalnız vergi muafiyetinden yararlanamayacaksınız.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

ben artık b sınıfı ehliyeti hiç bir şekilde kullanamıyacakmıyım. madem vergi muafiyeti olmuyacak neden otomatik vites kullanır ibareli rapor alıyorum. yani şu otomatik vites araç kullanır raporum olmadan b sınıfı ehliyetimle herhangi bir aracı kullanamazmıyım.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Sonradan sakatlanan kişiler bu durumlarını beyan edip kendilerine uygun sınıf sürücü belgesi almakla yükümlüler.
    Sol bacağınız ampute olduğu için B sınıfı sürücü belgesi alamazsınız. Otomatik vites ibareli H sınıfı sürücü belgesi almazsanız hukuki olarak sorumlu olursunuz maalesef.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

ilginize çok teşekkür ederim.
    doktorla konuştum sanırım özel tertibatlı araç kullanabilir raporu alabileceğim, edirne tıp fakültesinden.

Üye
    egelipasha Avatarı

Son Giriş
    21.10-2014
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    afyon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

esrarengiz rapor süresi 6 ay geçerli demişsin. raporda sürekli ibaresi varsa 6 ay diye bir şey yok . istediği zaman kullanır.

Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

% 40 engelliyim ( sol bacak diz üstü ampute) 1.5 sene önce 2. el otomatik vites bir araç aldım. mtv vergisinden muaf olduğumu yeni öğrendim ve 2 aydır bunu işletmeye çalışıyorum. ancak malesef ilçemde ne vergi dairesi ne de trafik şubesi ne yapmaları gerektiğini bilmiyorlar. bana en son denilen özel tertibat için proje istiyorlar ancak aracım 2001 model otomatik vites ve ekstra bir özel tertibatımın olmadığını buna gerek olmadığını sol bacak ta otomatik vitesin başkaca bir özel tertibata gerek olmadan kullanılabildiğini anlatmaya çalışıyorum ( tabi anlatamadım). ancak benimde sanırım özel tertibat projesi yerine vermem gereken otomatik vites için uygunluk belgesi var. bu belgeyi nereden nasıl alabilirim?

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

sayın ermana

senin sol ayak ampute olduğundan H sınıfı sürücü otomatik videsli araç kullanabilir ibareli yeniden rapr çıkaracaksın belgen bu olacak raporunu deyiştireceksin.

genelgeyi oku çıktısını al

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü

Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

kürekçi;
    zaten otomatik vites kullanabilir raporum mevcut.
    mesajımı yeni konu olarak açmıştım ancak forum yöneticileri yeni konuyu silip mesajımı da 2 sene önce açtığım bir konunun içine koyunca böyle yanlış anlaşılma oldu.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:35
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

sayın ermana

raporun linkteki yazıya göre ise sorun çıkartanlara linkteki yazının çıktısını al ilgili yerlere göster.

Üye
    ermana Avatarı

Gerçek Adı
    erman
    Son Giriş
    26.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kırklareli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

ilgili yerlere her şeyi gösterdim dilekçi yaz ozaman yapmıyoruz diyorlar.
    benim sorumda otomatik vites uygunluk belgesini nereden nasıl alabileceğimiz?

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hazır konu açılmışken, benim anlamadığım sol ayak problemi olan birisine neden tertibat gereksin ki. Otomatik olursa sağ ayak yeterli zaten. Ayrıca ben sol ayak problemli olanların, otomatik vites kullanabilir ibareli rapora sahips ÖTV ve MTV den muaf biliyordum. Benim durumum bu şekilde. Yada bu eski konuları birleştirme yüzünden karışmış durumda.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.231

Erman, şuradaki yazının bir çıktısını alıp vergi dairesine gidiver kardeşim (madde 3): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...ygulamasi.html

ÖTV istisnası için de şu (madde 3-c): http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-sartlari.html

Üye
    Styric Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Serkan
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:14
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @oturanboğa

Çok teşekkür ederim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon