Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 44 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    11:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaşlar,
    Size bir şey sormak istiyorum.
    Ben iki kulağımda işitme engelliyim (sağ 105 db, sol 107 db, %50 özürlü raporluyum) tek kulakta işitme cihazı kullanıyorum.
    Ben 1992 de ehliyetimi aldım.O zaman için işitme cihazı sorun değildi.Ehliyetimde sadece gözlük yazıyor.
    Ben 3 ay önce araç aldım. Bir de kasko yaptırdım ama bir arkadaş ile görüştüğüm de kaskoya işitme cihazı kullanıyor diye eklettirdin mi dedi.
    Eğer ekletmezsen ve ileride sorun çıkarsa sigorta bunu mazeret olarak kullanabiliyor dedi.
    Bende aracı firmayı aradım o da doğruladı.Onun için bana "bence sen ehliyetine işitme cihazını eklettir" dedi.

Şimdi benim sormak istediğim şu.
    1) Yine B sınıfı ehliyette kalabilirmiyim.Bu durumda ehliyetime işitme cihazını eklettirebilirmiyim.
    2) Yoksa eklettirebilmem için H sınıfı olması mı gerekir.
    3) Eğer B sınıfı olup işitme cihazını eklettirebiliyorsam bunu nasıl yapabilirim.
    4) Bunu yaptığımda da arabanın gerekli yerlerine duymuyor gibi amblemli kağıtları yapıştırmam mı gerekiyor.

Sevgilerimle
    Bülent

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    02:14
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Aşağıdaki maddelere baktığımda,
    İşitme kaybın 50 db'den fazla olduğu için B sınıfı sürücü belgesi kullanmaman gerek. H sınıfına dönüştürmek ve ehliyetine işitme cihazına dair ibare işlettirmek gerek. Ayrıca, (f) maddesine göre de, kullandığın araçta (EK:2) işitme engelli olduğuna dair işaretler bulunmalı:
    b) İşitmeyi yukarıda tarif edilenden daha kötü olan olgularda; bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak kaydıyla B ve F sınıfı ehliyet alabilirler; bu kişilerin ticari araç kullanamayacakları ancak; işitme cihazı ile kullanabilecekleri belgelerine işlenir
    [...]
    f) Bedenen ve ruhen sağlam, görme derecesi sürücü belgesi almaya elverişli olan işitme ve konuşma engellilere, ticari olmamak koşuluyla sadece otomobil kullanmak üzere H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir. Bunların kullandıkları aracın arka camının sol ve sağ üst köşelerine işitme ve konuşma engelli olduklarını belirleyen işaretler (Ek:2) yapıştırılması ve yeterince dikiz aynaları ile araçların donatılması gereklidir. Ayrıca, her iki kulakta 50 dB’den fazla işitme kaybı olan ve/veya işitme cihazından fayda görmeyen olgular bu kapsamda değerlendirilir.

image004 - İşitme cihazı kullanıyorum ve B sınıfı ehliyetim var. İşitme cihazına dair bilgi..?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Kesinlikle B sınıfı olamazmıyım yani.
    Daha önceki yazışmalarda sanki bu konuda mantık birliğine varıldı sanıyordum ama kafam yine karıştı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

B sınıfı olabilmesi için "bir kulağı normal olmak koşuluyla, işitme düzeyi işitme cihazı ile kötü işiten kulakta en fazla 50 dB olmak" şartı öne sürülüyor. Bundan daha ileri derecede işitme kaybı olanlar için H sınıfı diyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Anladım, bu durumu kesin olarak nereden ve nasıl öğrenebiliriz.
    Bunun için yapılması gerekli işlemler nedir?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

Valla Bülent, yönetmelik çok açık. Bence H sınıfı sürücü belgesi için rapor almak, sonra o rağoru emniyete götürüp sürücü belgesini değiştirtmek gerek.

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Anladım teşekkürler.
    Peki gidip rapor aldığımda emniyete götürüp sürücü belgesini değiştirmem kolay mı? Yani H sınıfı için kursa gitmem filan gerekmiyor di mi?
    Ayrıca bu durumda aracın belirli yerlerine işitme engelli olduğuma dair uyarıları yapıştırmam gerekiyor onu anladım ama ehliyetim H sınıfı oldu diye plakamda değişiyor mu yoksa normal kalacak mı?
    Ayrıca bu H sınıfı ehliyet ile o işaretleri astığım sürece her (akraba,şirket) aracını kullanabilirim di mi?

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:48
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Abi ehliyetini degiştirebilmen için ..
    1.H sınıfı sürücü belgesi alabilir Raporu...
    2.Sürücü kursuna kayıt (sadece direksiyon sınavı)
    3.Sertefikayı aldıktan sonra maliyeye Sürücü belgesi harcı
    4.Trafik tescil evraklarını veriyorsun işlem bitti..

İstedigin aracı kullana bilirsin yeterki srikırlar takılı olsun

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Teşekkürler Arkadaşım,
    Yani 17 senelik B ehliyetim ile sırf H sınıfı alabilmek için tekrar sürücü kursuna kayıt olmam ve direksiyon sınavına girmem lazım öyle mi? Dokundu bana yahu.
    Astarı yüzünden bayağıda masraflı çıkacak bu iş bana.

Üye
    esrarengizadam25 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

sevgili bülent abi bende önceden b sınıfı ehliyet kullanıyordum sonradan sakatlandım. sürücü kursuna gerek yok. emniyete gidip ehliyetimi değiştirecem dersin.senin için gerekli olan şeyleri söylerler. ama h sınıfı ehliyet kullanabilir diye rapor alacaksın sonrası kolay.yeni resim ve kimlik fotokopisi birde şoförler ve otom. dern. evrak alıp dolduruyorsun 40 tl para yatırıyorsun iş bitiyor. kesinlikle sürücü kursuna gitmeye gerek yok. evrakları emniyete verdikten bir iş günü sonra hatta tanıdığın varsa aynı gün bile yeni ehliyetini alabilirsin

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Ben daha gecen Şubatta degiştirdim ehliyetimi artık sürücü kursuna gitmeden sertefika almadan degiştirmen imkansız...

Üye
    esrarengizadam25 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    kahramanmaraş
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ilker merhaba ben 2007 de değiştirmiştim. kursa falan gitmedim. acaba yeni trafik kanunundan sonramı böyle oldu onu bilmiyorum

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    71
    Verilen Beğeniler
    23

Evet yeni kanun cıktı bende sürücü kursuna gittim değiştirdim tam bir saçmalık
    tek amaç s.kurslarını kalkındırmak...
    Örnek bülent abim 17 yıllık ehliyeti var şimdi birde direksiyon sınavına girecek ne alaka ise...

Üye
    bulnes Avatarı

Son Giriş
    04.09-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    6

Esrarengiz arkadaşım senin anlattığın gibi ise yuppppppiiiiiiiii
    Ama İlker arkadaşımız hala taş koyuyor
    Raporda anlaştık tamam onu özürlülük raporu aldığım hastaneden alırım.
    İşte sanırım iş bundan sonrasında kursa gidilecek mi gidilmeyecek mi?
    Bütün mesele bu

Üye
    romulus Avatarı

Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    bülent bey,
    benim bir arkadaş işitme engelli işitme kaybı %90 larda sanırım.
    ama işitme cihazı taktığında işitmesi düzeldiği ve %40 lara kadar düştüğünü söylemişti.buna göre 50 db duyabilme şartı altında kaldığını söylemişti.
    yani b sınıfı ehliyet ile sürebildiğini söyledi bana.
    yukarıdaki gösterilen işitme engelli amblemini arabanın arka camına yerleştirmiş.trafikde polisler durdurmuş ve hiçbir sorun olmamış.
    ehliyetinde protez kısmında işitme cihazını yazdırmış.
    bu şekilde devam ediyor.trafikde ne kadar duyabilir bilemiyorum yalnız.
    işitme cihazının sana verdiği faydayı işitme kaybından düşersen sanırım oranı yakalayabiliyormuşsun.değiştirmene gerek kalmayabilir.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon