Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Serkan555 Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan KARA
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    22:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar aracımın 5 yılı 15.12.2009 da doluyor. Bebek beklediğimiz için büyük ve hız sabitlemeli bir araç düşünüyorum ama Fiestamıda çok seviyorum yakıtı bakımı yol tutuşu çok güzel. Birbirimizede alıştık aracımı satmadan 2. araç alayım diyorum. Hem yedek olur, hem çok kilometre yapıp yıpranmaz değeri düşmez, uzun yola ve bebişle gezintilere onunla giderim.

1. Muafiyetli aracımı satmadan yeni sıfır muafiyetli araç alabilir miyim ? Aracımı başkasına satıp sonra üzerime geri mi almalıyım? Geri alırsam bu aracımda mtv den muaf olur mu?

2. Aracımı satmadan engelli bir arkadaşımızın muafiyetli aracını satın alabilir miyim ?

3. Bu muafiyetli aracım dursa ikinci el muafiyetsiz araç alsam o aracı mtv'lerinden muaf olur muyum?

Bilgisi olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Tam emin olmamakla beraber;5.yıl dolduktan sonra size tekrar ötv muafiyeti hakkı doğduğundan ve eski aracınızdan da ötv yükümlülüğü kalkmış olacağından ikinci bir aracı ötv muafiyetiyle alabilirsiniz diye düşünüyorum.
    Ancak yine emin olmamakla beraber,aynı anda 2 araca birden mtv muafiyeti olmaz diyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.246

1- Bence elinizdeki aracın vergiden düştüğüne dair bir belge almayı deneyin Maliye'den. Alabilirseniz, o zaman vergi muafiyetiyle sınıfr km bir araç satın alabilirsiniz diye düşünüyorum.

2- Birinci maddede aslında bunun cevabı. Ha vergi muafiyetiyle sıfır araç almışsınız, ha vergi muafiyetiyle alınan ve üzerinden 5 sene geçmemiş bir ikinci el aracı satın almışsınız. İkisi de aynı şartlara bağlı.

3- Araçta özel donanım bulunduğu ve o şekilde tescil edildiği sürece araç her zaman MTV'den muaftır. MTV muafiyetinin ÖTV ile, araç sayısı ile, aracın motor kapasitesi ile hiç bir ilgisi yoktur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Serkan555 Avatarı

Gerçek Adı
    Serkan KARA
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    22:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim.
    Evet 5 yılı doldurunca aracımı satmadan başka araç alabiliyormuşum.
    Ama yinede nakil vasıtası vergi dairesine süre dolmadan bir yazı yazıp cevap almakta fayda var.

Üye
    sporttipo Avatarı

Gerçek Adı
    Oğuzhan
    Son Giriş
    22.04-2016
    Saat
    02:45
    Yaşadığı Yer
    trabzon
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

serkan nasıl oluyo şimdi 5 yıl bitiminde tekrar sıfır araç alsam 5 yılı dolmuş aracı satmassam vergi ödeyecekmiyim o araca?

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

engelli bir vatandaş vergi muafiyetinden 1 araç için faydalanabilir beş yılını dolduran aracınızı satmadan (fakat altı aydan altı aya mtv sini ödeyerek) eski aracınızda üzerinizde kalır yeni sıfır bir araç alırsanız raporunuz ve h sınıfı ehliyetinizle ötv ve mtv muafiyetli araç alabilirsin

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Birine mtv ödemek zorundasınız.