Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Dangerman Avatarı

Gerçek Adı
    Ozan
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    benım engelli aracım var ötv muaf aldıgım ve 3 sene oldu bunu engelli bır arkadasa satıp ıkıncı el 2000 motor bır araba alıp vergiden muaf yapabılır mıyım
    aparatla kullanıyorum aracı ?
    ve eger oluyorsa bu 5 yıl hakkımı sıfırlar mı yanı 2 yıl kalan ötv den muaf arac alma hakkım 5 yıl olarak sıfırlanır mı ıkıncı el arac alıp mtv muaf yaptıgımda ? ona göre arabamı satıcam

bu konu hakkında bilgisi olan paylasırsa cok sevınırım..

Üye
    romulus Avatarı

Son Giriş
    20.06-2016
    Saat
    14:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sanırım 1600 cc üzerindekiler engelliler için vergiden muaf olamıyor.o şekilde okudum bir yerde.
    ayrıca 5 yıl tamamen dolmadan aracını satamazsın.başta ödemediğin ötv yi cezalı ödeyebilirsin.
    en iyi cevabı sana vergi daireleri verebilir.en azından vergi müdürlüklerine gidebiliyorsan cvp verirler mutlaka.

Üye
    birkul Avatarı

Son Giriş
    11.12-2012
    Saat
    09:04
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

engeli bir arkadaşa 5 yıl dolmadanda satabilirsin.

ayrıca türkiyeden 2. el bir aracı motor sınırlaması olmadan alabilirsin. mtv sindende muaf saydırabilirsin. tabiki normal bir araç alıyorsan ona tertibat taktırıp bunu tse de onaylatman gerekiyor.

motor sınırlaması ötv için geçerlidir mtv si için öyle bir sınırlama yoktur

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

romulus'un bilgileri yanlış.

bumerang06'ya ek olarak, aracı sakatlık indirimi hakkı olan birine bgün satsan da, ötv muafiyetli sıfır araç almak için sattığın aracın 5 yılını doldurmasını beklemelisin. Yani O aracı hangi tarihte almışsan, onun üstünden 5 yıl geçmeli. ani 2 yıl daha beklemek zorundasın. O araç hurdaya çıkmadan ya da özel donanımlışekilde satın alındığı tarihten itibaren 5 yıl geçmeden yeniden ötv muafiyetli araç satın alamazsın.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Dangerman Avatarı

Gerçek Adı
    Ozan
    Son Giriş
    13.05-2013
    Saat
    13:23
    Yaşadığı Yer
    İskenderun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

cok tesekkur ederım.. ozaman ben arabamı engelli arkadasa satıyorum 2. el 2000 cc bır araba alıyorum onu mtv muaf yapıyorum 2 yıl kullanıp onuda satıp tekrar ötv den muaf sıfır arac alabılıyorum yanlışım varsa duzeltırmısınız

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Bugün vergisini ödeyerek alacağın araçlar 2 sene sonra alabileceğin vergi muafiyetli araç arasında hiç bir ilişki yok. Yani bugün alacağın ikinci el aracı 2 sene sonra satmak zorunda değilsin. Satsan da satmasan da o gün geldiğinde ötv muafiyetli araç alabilirsin.
    Ve, mtv muafiyeti her iki araç için de uygulanır. MTV konusunda araç sayısı kısıtlaması bulumuyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Sevgili Bülent bey, "MTV konusunda araç sayısı kısıtlaması bulunmuyor." demiş. Ben bu konu ile ilgili GİB'le çok sık telefon trafiği yaşamıştım ve bana bazı yasanın maddelerini gösterip, "birden fazla araç olduğu durumlarda, engelli kişinin tercih ettiği sadece 1 araçta mtv muafiyeti uygulanır" diyordu. Benim bildiğim bu şekilde, yanlış bilgilendirme olmasın diye yazmak istedim.

Bu arada öğrenmek istediğim birşey var. Benim ehliyetim H sınıfı ve "Otomatik araç kullanabilir" ibareli... Ben ikinci el 2000 motor bir araba aldığımda, bu arabayı MTV'den muaf edebiliyor muyum? Yani motor sınırlaması sadece ÖTV için mi? MTV için motor sınırlaması yok mu? Konuyla ilgili net bilgisi olanlar beni bilgilendirirse sevinirim. Bununla ilgili resmi yazılı bir açıklama var mı acaba?

Üye
    Limooni Avatarı

Gerçek Adı
    Limooni
    Son Giriş
    01.06-2016
    Saat
    18:32
    Yaşadığı Yer
    Lemoon City
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

2. elde MTV için motor sınırlaması yok ve MTV muafiyet hakkını sadece bir araç için kullanabilirsin.

Üye
    config Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    04.12-2017
    Saat
    21:41
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Limooni bu kesin bilgimi? 2. el araçların MTV muafiyeti için motor sınırlaması olmadığıyla alakalı resmi bir yazı bulunuyor mu acaba?

Üye
    leonalori Avatarı

Son Giriş
    10.10-2016
    Saat
    23:08
    Yaşadığı Yer
    Osmaniye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

konuyu netleştirecek bir bilgi hala yok mu arkadaşlar? Ben de "config" arkadaşla aynı durumdayım

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    19
    Verilen Beğeniler
    1

Linkte görüleceği üzere tebliğin hiçbir yerinde motor hacim bilgisi anılmamıştır.

::Mevzuat Display::

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    953
    Verilen Beğeniler
    1.244

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yani, Ufuk'Un dediği gibi, sınırlama yoksa, yasak da yoktur...