Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    16.12-2017
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    45

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    demirc Herkes burda bilgisini paylaşıyor. En iyisi herkes bu işin ustasına soracak.Sinirlenmeye gerek yok.

Üye
    demirc Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kayseri
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

iyide sinirlenmedim ki sonuçta parada sizin arabada herkes istediğini yapar

Üye
    alpu Avatarı

Gerçek Adı
    Tuncer
    Son Giriş
    15.10-2017
    Saat
    21:47
    Yaşadığı Yer
    adana
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

otomatık sanzımanın yağı degısır.25000 mil veya 40000km de.Yağ özelliği katalogda belirtilen yağın dısında bır yağ olmamalıdır.Falanca yağda olur veya şu yağ onun muadılıdır densede kesinlikle kendi orjınal yağını koyun.Zaten değişeceğini kataloğundada belirtir.birde bizim ustalar geri vitese taktırıp oyle yağı kontrol ettırebılıyorlar.Buda yanlış.P(park)veya N(nötr)konumunda bakılır.Ve motor sıcakolmalıdır.Yanı arabayla 25-30 dakıka gezınıp,duz bır yerde tum vıteslerı gezdırdıkten sonra park veya notr konumunda kontrol yapılır

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    17:16
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Geçen yıl tam bu tarihte aracım şanzımanı dağıttı. 7000 km.de ve garanti sürem henüz dolmuşken. 1500 TL civarı masraf çıkardı servis. Opel Genel Müdürlüğüne mail attım. Aracımın km.sini belirttim ve yıllık bakımlarını hiç aksatmadığımı , engelli plaka olduğu için kendimden başka kimsenin kullanmadığını, triptonik, easytronik (yarı otomatik) viteslerin şanzımanında sorun çıktığını duyduğum için; özellikle tam otomatik vites olan bu modeli seçtiğimi ama malesef 7000 km şanzıman dağıttığını yazdım. Ertesi gün beni aradılar, aracımı Opel yetkili servise götürmemi ve telefonlarını beklememi belirttiler. 2 gün sonra aracımın şanzımanı garanti kapsamına alınarak değiştirilmiş olarak teslim edildi. Fakat bugünlerde vitesimde yine bir anormallik hissediyorum. Acaba ben aracımı kullanırken hatalı vites geçişlerimi yapıyorum diye düşünmeye başladım. Ya da fabrikasyon bir hata var

Üye
    alifatih1958 Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    08.04-2017
    Saat
    14:13
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/B.Çekmece
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Ustamın dediğine ve servisteki arkadaşımın da teyit ettiğine göre otomatik viteste arızaya neden olan bazı sürücü kullanım hataları şunlarmış:
    1.Otomatik vitesli artacı inişli yollarda yakıt tasarrufu amacıyla boşa almak ve yokuşları o şekilde inmek.
    2.Kumluk alanda aracı kullanmakta ısrar etmek, mesela kuma batmış aracı kumdan kurtarmaya çalışırken patinaj yaptırmak.
    3.Çekilmesi zor olan bir aracı çekmeye çalışmak. Mesela denizden ağır bir motoru kıyıya çekmeye çalışmak veya kendisinden çok ağır bir aracı karayolunda çekmek.
    4.Araç tam durmadan vitesi geriye veya parka takmak veya takmaya çalışmak.
    Bilgilerinize..

Üye
    SiyahPelerinliAdam Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:27
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Sema;

- Kullanırken bir şekilde her iki pedala aynı anda basmadığından (Otomatik araçlarda hiç bir şekilde her iki pedal aynı anda kullanılmaz)
    - Ayağın gaz pedalında iken vites pozisyonunu değiştirmediğinden, yada vitesi D (Drive-Sürüş) pozisyonuna alırken gaz vermediğinden,
    - Araç ileri hareket ederken "R" (Rear-Geri) pozisyonuna, geri hareket ederken "D" (Drive-Sürüş) pozizyonuna çekmediğinden,

eminsen görünürse şanzıman adına hayati bir hata yapmıyorsun demektir...

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Merhaba , İlginiz için teşekkür ederim. Bilmediğim ne çok şey varmış.

Bahsettiğiniz kullanım hatalarından sadece, aracımı ilk aldığım sıralarda şöförlüğü yeni öğrenirken yaptığım bir hata var. Park yaparken araç tam durmadan; ileri hareket ederken R ye veya geri hareket ederken D ye almak. Tabi artık yapmıyorum bunu O ilk zamanlardaydı.
    Vitesi N 'de hiç kullanmadım, aracım kumluk arazi görmedi , yaşadığım şehirde yokuş , iniş olayı sıfır. Dümdüz bir ova burası. Başka bir aracı veya tekneyi çekmiş değilim. Her iki pedale aynı zamanda basmam mümkün değil, sağ bacağımı kullanamıyorum çünkü. Ayağım gaz pedalindeyken vites değiştirmiyorum. Seyir halinde vites değişikliği yapmıyorum.
    Aracımı çalıştırırken, kontak anahtarını açtıktan sonra ayağım frendeyken vitesi P'den D veya R'ye alıyorum ve el frenini indiriyorum, hoca bu şekilde öğretmişti. Bu da kullanım hatası değildir herhalde.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Sema;

Sorun sizde değil, o şanzımanlar biraz sıkıntılı.
    Dikkatli kullanmanız gerekiyor, dikkat etmediğiniz de balataları dağılıyor ve garani kapsamı dışında tamirat gerekiyor.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Zaten yorumlarınızı okuyunca içim rahatladı.
    Umudum 1 yıl geçmeden tekrar şanzıman dağıtmaması. Bu sefer garantiden karşılamazlar. Her yıl şanzıman mı dağıtılır Arızaya rağmen; firmanın ciddiyetini, ilgisini takdir etmeden de geçmeyim, çok kibar ve hızlı şekilde çözmüşlerdi sorunumu.

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Sema;

Göründüğü kadarıyla kullanırken yaptığınız yanlış bir durum yok. Ancak aracınızın tam otomatik olduğunu söylemiştiniz bende şaşırdım açıkçası, tam otomatiklerin çok sık arızalandığını duymamıştım. Easytronic olsa şikayet çok diyecem ama birazda şans işi, neticede mekanik bir kutu... 5 yılı dolar dolmaz değiştirmeniz en iyisi galiba Selda'nın arabası güzel bak

Üye
    Pegasus Avatarı

Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    18:03
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    40
    Verilen Beğeniler
    19

Güzel aydınlatıcı bir başlık. Bu detayı ben de bilmiyordum. Ancak eğer bir parçada filtre varsa mantıken o yağ da filtre de değişmelidir. Kaldı ki arkadaşlarımız kitapçıkta değişmesi gerektiğini yazmışsa kıymeti kendinden menkul "usta" ların dediklerini esas almamak gerekir.

Ben bu teknik konulara çok hakim değilim. O yüzden kullandıgım A3 ün easytronic sanzımanı ne zaman yağ değiştirmeli bilmiyorum. 3.5 Yıl sonra 5 yıllık süre dolunca satacağim için gerek yok yağın değişmesine de diyemiyorum çünkü bazı modellerde 40 binde bile değişebildiğini yazmış arkadaşlar. Servise uğradığımda mutlaka soracağım bunu. Böyle güzel işe yarar başlıkları daha fazla görürüz umarım...

Üye

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    6

Mami Junior;

Bu bilgi bütün klasik otomatik şanzımanlar için geçerli değildir. Örneğin Focus 1.6 benzinli motorda kullanılan 4 ileri klasik tam otomatik şanzımanlı bir aracın sıfır km olanını dik bir yokuşta D pozisyonunda 1. vitesteyken bırakırsanız geri kaçırır ve bu gayet normaldir. Aynı aracı manuel olarak 2. vites pozisyonuna alırsanız aynı yokuşta geri kaçırmaz. Bu söylediğim durum sağlıklı çalışan Focus benzinli klasik otomatik şanzıman bir aracın davranışıdır. Her tam otomatik yada her klasik otomatik kesinlikle yokuşta geri kaçırmaz kaçırırsa arızalıdır genellemesi yanlıştır...

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

SiyahPelerinliAdam;

Haklısın, ben yazının için easytronic ibaresini görünce o tip şanzıman zannettim.

Üye
    Sema Avatarı

Gerçek Adı
    Sema
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    A.
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    17
    Blog Mesajları
    28

Siyahpelerincim ;
    Çok haklısın , şans işi bu. Ben bu konuda fenomenim zaten Selda'ya sor bakim aracından memnun muymuş, sana şikayet listesi çıkaracaktır eminim. Aracına binmiştim. Yokuşta vites atmak gerekiyor.

Üye
    faruk34 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:33
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    3

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Otomatik vites araçlarda yapılan en büyük hatalardan biri , araç hareket halinde iken boşa alma yani (n) posizyonunda vites , yetersiz yağlanmadan dolayı şanzıman hasarlanır.Sadece kısa süreli durmalarda (n) ye alınabilinir.

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon