Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:08
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar, benim merak ve sormak istedigim bir soru var, bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

şimdi almanyadan arac getirecem aracın yurda tertibatın takılı olarak giriş yapması gerektigini soyluyorlar. bu konu hakkında bilginiz var mı

Üye
    lider334 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    08.12-2017
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Uşak
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet bunu bende duydum.araç Türkiye'ye tertibatlı olarak gelicek yani tertibat arabanın üzerinde takılı olacakmış...
    büyük bir ihtimalle doğru olabilir.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    949
    Verilen Beğeniler
    1.237

Araçta özel donanım olması ve ruhsatta işli şekilde ülkeye sokulması şart:
    NASIL BİR ARAÇ İTHAL EDİLEBİLİR?
    Özel tertibatlı sakat araçlarında aşağıdaki şartlar aranır.
    a- Binek otomobil ise; binek otonun münhasıran malül ve sakat tarafından kullanılmak üzere özel surette imal edilmiş hareket ettirici tertibatı bulunmalı ve silindir hacmi 1600 (dahil) cc’ ye kadar (arazi taşıtları hariç) olmalıdır.
    b- Bizzat sakat ve malül kişi tarafından kullanılamayan araç ise; bu aracın el ve ayak fonksiyonunu tamamen yitirmiş sakat kişinin araca binip inmesiyle, taşınmasını kolaylaştırıcı tertibatı bulunmalı ve sakat kişinin üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya sakat kişi tarafından iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılmalı ve aracın silindir hacmi 2500 (dahil) cc’ye kadar (arazi taşıtları ve binek otomobiller hariç) olmalıdır.
    Gerçi bunun aksini söyleyen bir üyemiz vardı, ama dayanağı nedir bilmiyorum. Bizde teori ile pratik arasında öyle ters orantılı ilişki olabiliyor ki, yukarıdaki bilgi notuna rağmen Ankara Naklihane'de "ithal edilirken değil, bizdeki komisyona çıkarken üzerinde donanım olsa yeter" deniliyorsa şaşırmam.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    cazcı Avatarı

Son Giriş
    29.09-2017
    Saat
    00:24
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

malesef tertibatı olmadan yurda girişi olmuyo dostum ben aldım birde tertibata fatura kesilecek.türkiyede 130 150tl. arası olan tertibatta yurtdışında 500 600 euro diyolar.

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Tertibat olmadığı zaman gümrükten geçmiyor.Gümrük vergisinin ödenmemesi üzerindeki tertibattan dolayıdır.

Üye
    sempatikmemur Avatarı

Son Giriş
    17.09-2009
    Saat
    04:29
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent bey
    misal adam geldi buraya, ailesini ziyarete gidince özürlü bir tanıdığına aracını hibe edip bırakıp gidecek bunun için donanımlımı giriş yapacak yoksa bu anlattıklarınız sadece satın alınacak otolar için mi geçerli benimkisi biraz düz mantık oldu ama

Üye
    edipbalkan Avatarı

Gerçek Adı
    edip
    Son Giriş
    12.12-2017
    Saat
    16:28
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşım yurt dışından fatura alıp burada taktırabilirsiniz (1999 yılında aracı turkiyeden aldım yaptırdım o işlemleri 2004 tede sattım) sonuçta bu araba turistik gezi amaçla girebilir turkiyeye ve satışı yani hibesi turkiye noterinde yapılabilir yanlız gümrüğe aracı teslim ederken fatura şart ayrıntılı bilgi için msn den yazabilirsiniz.

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ilk önce kesinlikle tertibat faturası lması lazım yurt dısına aıt.daha sonra lması gereken tertıbat arabada illa takılı lması lazım değil ama arabada bulunması lazım.şöyle düşünelim aracı hibe edecek kişi teknik olarak tertıbatı ustundeyken kullanamaya bilir .en azından benım aracım gelirken tertıbat yankoltukta gümrükte görülecek yerde idi.birde türkiyeye giriş yapılırken engelli aracı oldugunu kesınlıkle ılk giriş gumrugune bıldırılmesı ve 3 gun ıcınde ankara nakılhane ye çekilmesı lazım

----------

arkadaşlar birde tertıbatı türkiyeden alın gonderin boyle maliyetı daha dusuk olur.ben böyle yaptım bana 100 avroya maloldu.

Üye
    sempatikmemur Avatarı

Son Giriş
    17.09-2009
    Saat
    04:29
    Yaşadığı Yer
    ELAZIĞ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

edipbalkan;

tertibatın ne oldugu aldığımız rapordamı yazacak sadece otomotik vites olması bir donanım sayılırmı rapora ne yazdırmamız gerekir...ve buna ekstra örneğin tüp taktıracaz malum almanyada çok pahalı ya mal oluyormuş aldıktan sonra burda taktırabilirmiyiz msn kosmak_hayata@hotmail.com sizin msn nedir

Üye
    bensalih1131 Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    07.03-2017
    Saat
    10:41
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    otamatik vites özel tertibattan sayılmıyor