Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ONURYILDIZ Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    08:50
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sağ kol %40 engelliyim. H sınıfı ehliyetim var ve ehliyetimde özel tertibatlı araç kullanır ibaresi yazmakta,

Araç almadan önce alacağım raporda otomatik vitesli araç kullanabilir yazar ise (otomatik vitesi kullanabilirim) anladığım ötv indiriminden faydalanamıyorum fakat:
    1. Her türlü otomatik araç alabilir miyim?
    2. Plakada özel işaretin olması gerekir mi?
    3. Bu aracı benim dışımda B sınıfı ehliyeti olan başkalarıda kullanabilir mi?
    4. Ehliyetimde yer alan özel tertibatlı araç kullanır açıklamasını otomatik vitesli araç kullanır olarak değiştirmem gerekir mi?
    5. Ehliyetimin değişmesi gerekiyor ise bunun için ne yapmam gerekmekte?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Sağ kolunuz vites değiştirmenize, ya da otomatik vitesi kullanmanıza engel oluyor mu?

Bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...abilirler.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    baxter Avatarı

Son Giriş
    13.10-2010
    Saat
    20:44
    Yaşadığı Yer
    Mars
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

1- B sınıfı olup otomatik vites kullanabilir ibaresi olursa plakasında evet kullanabilir.
    2- Yine aynı şekilde B sınıfı ehliyeti var ise plakasında herhangi bir işaret olması gerekmiyor yalnız bu şekilde ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanılamaz.

Üye
    ONURYILDIZ Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: imageman Mesajı Gör
    Kısa ve oz anlatıcam h sınıfı ehlıyetıne otomatık vıtes araç kullabılır dıye.

1. 4.leventte dedeoğlu klınıge gıdıyorsun 5 daıkıda otomatık vıtes arac kullanabılır dıye rapor alıyorsunuz 50 tl karsılığında.
    2. Mecidiyekoy otobus durklarının karşısındakı şişli emnıyet mudurlugune gıdıyorsunuz 3 adet resım 2 adet kımlık fotokopısı eskı ehlıyetınızı goturuyorsunuz . Birde girişin alt katında fotokopı yerı var ordan ehlıyet zıya kagıdı doldurup tum belgelerle ust kata çıkıp ordan muracat edıyorsunuz.
    3. 2-3 gun ıcerısınde h sınıfı otomatık vıteslı arac dıye ehlıyetınız alıyorsunuz.
    Benim H sınıfı ehliyetim var. Fakat özel tertibatlı araç kullanır yazıyor. Ben sağ kol %40 sakatlığım (kol kısa ve hareket kısıtlılığı var) Anladığım kadarıyla otamatik araç kullanmam ve gerekiyor ve sanırım ÖTV den faydalanamıyorum. dedeoğlu klınıge giderek rapor alsam şişli emnıyet mudurlugunde ehliyetimdeki özel tertibat ibaresi yerine otomatik araç kullanır. ibaresi yazdırabilirmiyim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Özel donanım ibaresini çıkarttırıp otomatik vitesli araç kullanabileceğinize dair rapor alırsanız ve bunu emniyet müdürlürlüğüne gidip dosyanıza işletirseniz, evet, otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ONURYILDIZ Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey,

bilgi için teşekkürler. peki otomatik araç kullanabilir raporunu hangi hastaneden almam gerekir. Arkadışın belirtmiş olduğu levent dedeoğlu kliniğinden alabilirmiyim bilginiz varmı? yoksa tam teşeküllü devlet hastanesi mi olmalı.

Ayrıca vites kolunu uzattırıp ötv den faydalanır isem benim dışımda bir başkası ( eşim ) aracı kullanmasında yasal bir engel varmı. (başkası kullanamyacak ise sadece otomatik araç kullanabilir diye rapor almak istiyorum. tşk.

Üye
    MÜDÜR Avatarı

Gerçek Adı
    Nusret
    Son Giriş
    22.12-2014
    Saat
    12:08
    Yaşadığı Yer
    istanbul/Şişli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ÖTV'den faydalandığın aracı senden başka kimse kullanamaz

Üye
    ONURYILDIZ Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

gerçekten saçma bir uygulama. Sonuçta en azından birinci dereceden akrabanın araç üzerinde hakkı olmalı.

peki otomatik araç kullanabilir raporunu hangi hastaneden almam gerekir. Arkadışın belirtmiş olduğu levent dedeoğlu kliniğinden alabilirmiyim bilginiz varmı? yoksa tam teşeküllü devlet hastanesi mi olmalı.

Üye
    Kederli Avatarı

Son Giriş
    17.10-2017
    Saat
    16:51
    Yaşadığı Yer
    *
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    1

Kanun yapıcılar bu kolaylığı!!! sadece engellinin işine yarasın diye yapmışlar. Ağır engellilerde ise kullanım imkanı olmadığı için yakınlarına hak verilmesi normal. Bu tabii ki kabul edilir birşey sonuçta adı üstünde engelli aracı, sağlam birisi kullanacaksa o zaman normal şekilde araba alıp kullansın, engelliye tanınan haktan yararlanmasın deniyor. Tamam ama sağlam birisinin arabasını engelli kullanamayacaksa ve engellinin aracını istisna hariç engelliden başkası kullanmayacaksa;
    1. Ya bir ailede 2 araç olması gerekiyor
    2. Ya da yasal olmayan şekilde hem engelli hem de sağlam eşi aynı aracı kullanıyor.
    Türkiye koşullarında kaç aile 2 aracı birden alıp da kullanabilir ki? Yani illa ki hem engelli hem de paralı mı olmak zorundasın?

Üye
    ONURYILDIZ Avatarı

Gerçek Adı
    Onur
    Son Giriş
    09.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beykoz
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Benim ehliyetim H ve özel tertibatlı araç kullanır yazıyor. Benim sağ kolumda kısalık ve hareket kısıtlılığı var. Araç almak istediğimde öncelikle yapmam gereken nedir. Hastahane ye gidip araç almak istiyorum diye başvurup rapor mu alacağım. Ayrıca anladığım kadarıyla vites kolnu uzatmadan ötv den faydalanamıyorum. Bilgi verirseniz sevinirim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    954
    Verilen Beğeniler
    1.244

Tek yapman gereken hastaneye gidip h sınıfı otomobil alımı için rapor almak... Raporda "vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip otomobil kullanır, H sınıfı sürücü olur" ibaresinin olması yeterli...

Üye
    birol Avatarı

Gerçek Adı
    birol
    Son Giriş
    02.05-2012
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

oturanboğa ben de bugün raporu aldım ama böyle bir rapor için kimse bir şey sormuyo veya böyle nbir rapor için kimse fırsat vermiyo ki...heyete görüneceksiniz şu gün gelin dediler gittim..o gün heyet beni çağırmadı ve ismim okunarak şu gün gel raporu al dediler.. bişey diyecek oldum bekleme yapmayın diye gönderdiler..benim raporda şu an "h sınıfı ehliyet alır, özel tertibatlı araç kullanır." ibaresi var.ben şimdi özel tertibat olarak vites kolunu yükseltmek istesem olmayacak mı.. böyle birşeyle karşılaşan var mı acaba..

Üye
    ferhat0038 Avatarı

Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    10:59
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ya varya gercekten birol kardeş ne güzzel ya valla sinir oluyorum bize burda ehliyet alabilirsin diye rapor vermiyolar size hic içeri bile almadan raporu veriyolar. valla sinir oluyom bu kanunlara diyceksiniz baska ilden al Emniyet kabul etmiyor bi çare bulsan Oturanboğa.

Üye
    birol Avatarı

Gerçek Adı
    birol
    Son Giriş
    02.05-2012
    Saat
    15:06
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

kardeşim sen de haklısın..ne denebilir ki..

Üye
    lvntglcn Avatarı

Son Giriş
    09.11-2015
    Saat
    22:21
    Yaşadığı Yer
    Angara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    arkadaslar merhaba

benimde sağ kolda problem var parmaklr calışıyor.. otomatik vitesi cok rahat kullanabiliyorum.. hiç güzelim b ehliyetime dokunmadan otomatik vites arac kullanabilir miyim...
    bunun için ehliyeti değiştirmeme gerek var mı (h)

Sayfa 1 / 2 12 SonSon

Başlığın Etiketleri