Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    koseharun27;

Yukarda o durumu yazdım zaten.

Ama diğer durumuda yazdım farkındaysan, yani 3 yıllık muayeneyi 2 yıla düşürürken , 1 yılı kalmış muayeneyi 2 yıla çıkartmıyor mesela.

Bu kanun tam olarak ne zaman çıktı bilmiyorum ama bundan önceki aracımın muayenesinde düşme falan olmamıştı.

Üye
    ahmetdemir Avatarı

Son Giriş
    15.04-2016
    Saat
    00:55
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde ilk aracım 2005 model di ve ilk 3 yılında muayeneye gitmiştim 2012 model aracımda ilk muayene yılının 2. yıl sonra yazıyor yani araç bana teslim edilmeden muayeneye gittiğinden ilk muayenesi yapılmış muamelesi görüyor ...

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    2

TÜVTÜRK ün sitesinde şöyle bir yazı var (Yola Elverişlilik Belgesinin geçerlilik süresi bir yıldır.)
    bazı sitelerde ve forumlarda açıkca konuşuluyor sanırım nabız yokluyorlar araç muanelerinin her yıl yapılması konusunda hayırlı olsun

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    16.07-2017
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

ahmetdemir;

aracın sana orjinal lpg li teslim edildiyse lpg taktıktan sonra muayeneye girmiş demektir muayeneye giren araç artık ilk muayenesi yapılmış olduğu için bundan sonra iki yılda bir yapılıyodur veya engelli tertibatı takılıp teslim edildiysede aynı şey gecerli yani normalde ilk muayene üçüncü yılda ondan sonrakiler hep iki yılda bir yapılıyor ya sen zaten tertibat yada değişiklik yaptığın için üçüncü yılda yapılacak olan muayeneyi yaptırmış sayılıyosun ondan sonra iki yılda bir devam ediyor

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

4.12.2010 tarihinde (sıfır) aldığım aracın ruhsat üzerindeki muayene tarihinin 04.12.2011 (yani 2 yıl sonra olduğunu) geçtiğimiz günlerde bir trafik çevirmesinde polisin muayeneniz bitmiş demesi üzerine ilk defa farketmiştim. Çünkü bildiğim sıfır km araç ilk muayenesi 3 yıl sonra. Neyse ki polis "aracınız yeni bi yanlışlık var" deyip trafiğe çıkış tarihine baktı ve "şubedeki memur arkadaş yanlış yazmış sizin muayene sorununuz yok" deyip ceza vs olmadan bıraktı.
    Dün aracımın muayenesi için TÜVTÜRK denen çakal firmanın istasyonuna gittiğimde 1 yıllık ceza ödemem gerektiğini söylediler.
    Sebebi ise muyane süresinin geçmesi. Gerekli açıklamaları yaptım ama dinlemedi. "Beyfendi aracınız özel tertibattan dolayı ilk aldığınızda muayeneye girdiği için sıfır dahi olsa sonraki muayene sırası 2 yıl sonrasıdır" dedi.
    Sıfır km araca yapılan muayenenin "periyodik muayene" değil tadilat muayenesi olduğunu, bu yapılanın tamamen ticari bir çakallık olduğunu önce kibarca sonra kabaca anlatmaya çalışmama rağmen adamlar kanunlardaki yazılanları kendilerine göre yontup olaydan haberdar olmayan bir çok engelliye acımadan bu cezayı giydirip haksız kazanç elde ediyorlar.
    Hususi otomobiller için 2 çeşit muayene vardır.
    1. Periyodik muayene (kanunda belirtilmiştir, ilk muayene 3. yıl sonunda, diğerleri 2 yıl ara ile yapılır.
    2. Tadilat Muayenesi (herkesin malumu üzere araca takılan bir donanım yada ekipman ile ilgili)
    TÜVTÜRK denen çakal firmanın sitesinde şu ibare mevcut ( TÜVTURK Araç Muayene İstasyonları )
    Tadilat sonrası muayene ile birlikte periyodik araç muayenesi de yapılmış olur bu nedenle, gerçekleştirilen muayene neticesinde sadece proje ile aracın uygunluğu kontrol edilmez, aracın tam bir muayenesi yapılır. Ağır ve Emniyetsiz derecesindeki kusurları olmayan veya bu kusurlarını giderilen araçların muayenesi onaylanarak tamamlanır.
    Yukarıdaki cümlede de göreceğiniz üzere TÜVTÜRK çakal'ı kelime oyunu ile bu uygulamayı yapıyor. Sıfır km bir araç alıyorsunuz, fabrikadan yeni çıkmış ve çil yavrusu gibi (hatta ruhsatı bile yok sanırım, çünkü benim aracımın ilk muayene raporunu bu gün kendilerinden aldım rapor üzerinde aracımda plaka takılı olmadığı için HAFİF KUSURLU yazıyordu.) Neyse... Sonuç olarak fabrika çıkışlı bir aracın periyodu gelmeden periyodik muayenesi nasıl yapılmış oluyor. Hemde sıfır km fabrika çıkışlı araca "TAM BİR MUAYENE" yapıyorlar. Eğer böyle bir uygulama varsa tüm araçlarada yapılmalı (Benim aracıma sol tarafa gaz pedalı takıldı, fabrikadan yeni çıkmış aracın frenlerini, motorunu, farını, ıvırını zıvırını ne demeye kontrol ediyorlar ki. Bu bahsi geçen "Tadilat sonrası muayene ile birlikte periyodik araç muayenesi de yapılmış olur". Cümlesi yeni araçlar için yazılmış bir cümle olamaz. Bu tamamen akla ve mantığa aykırı olacağından söylediğim gibi kelime oyunları ile ticari avantaj sağlamak olur.
    Aracımın muayenesini bu gün yaptırmadım.
    Evime dönüp yeni bir muayene randevusu aldım. Salı günü gidip paşa paşa o cezayı ödeyip muayeneyi yaptıracağım.
    Fakat bu saçma durumu öncelikle BİMER aracılığı ile şikayet ettim. Eminim bir cevap gelecektir ve gelen cevabı sizlerle paylaşacağım. Cevabın olumsuz gelmesi durumunda ki bunun böyle olacağına da eminim. Bu durumda ise hiç üşenmeyeceğim ve TÜVTURK denen bu çakal firmayı mahkemeye vereceğim. Bu süreçte uzun süreler mahkemeye gidip geleceğime adım gibi eminim ama sessiz kalmak hiç içimden gelmiyor.
    Eğer bu şekilde sorun yaşamış olan arkadaşlarım varsa ki gördüğüm ve okuduğum kadarıyla var, bu arkadaşlar ve katılmak isteyen diğer arkadaşlarla birlikte hareket etmeyi öneriyorum. Öncelikle BİMER'e şikayette bulunulmalı. Konu mantıklı bir şekilde anlatılmalı ve en önemli avantajımız Anayasada ki engellilere pozitif ayrımcılık maddesi. Amacım bu maddenin arkasına sığınıp TÜVTURK denen çakallar gibi çakallık yapmak değil ama teknik olarakta açıklaması olmayan bu uygulamanın kaldırılması için ne kullanmamız gerekiyorsa kullanmalıyız diye düşünüyorum.

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    2

bence dogru olanı yapmışlar sizin konudan haberdar olmamanız yüzünden kaynaklanan bir sorun diye düşünüyorum.
    takılan tertibat yüzünden araç sıfır da olsa muayneye girer ve muayneye giren arac 2 yıl ertelenir 2 yıl sonunda tekrar girer.
    tertibat takılmasaydı aracınıza 3 yıl sonunda girebilirdiniz.

Üye
    hakkimuratli Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Muratlı
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    ADANA
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Arkdaşlar merhaba ... sıfır m1 otomobil sınıfı araçlar 3 yıldan sonra muayene yapılır ama tertibat takıldığı için sıfır araca 2 yıl sonra muayeneye giriş.. kamyonetler her yıl muayene olur.. sıfır araca normal kişi lpg takdırıyor 2 yıl sonra muayeneye giriyor... değişen bişe olmuyor ama saçma bişe bencee buuu

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

UnFeeLinq;

Sanırım yazıyı iyi okumamışsınız yada ne demek istediğimi anlatamamışım. Konunun benim uygulamadan haberdar olmamla yada olmamamla çok fazla bir alakası yok.
    "Sıfır km araca takılan aparat için yapılan muayene tadilat muayenesidir sadece aparat takıldı diye o araca periyodik muayene yapmak" sahtekarlıktan başka bir şey değil.
    Sıfır araca takılan aparat fren balatalarını mı eskitir, motor, şasi numarasını mı değiştirir, emniyet kemerlerini mi söktürür, lastikleri mi aşındırır, far ayarlarını mı bozar.??????
    Yahu her şey bir tarada fabrikadan yeni çıkmış araba aparat takıldığı için ve tabii plakasız olduğu için muyeneye çekici ile götürülüyor. Bu tüvTURK denen firma gerçekten bu arabanın periyodik muayenesini yapıyor mu? Komik bu, komediden başka bir şey değil.
    Böyle salakça bir şey uygulamada olsa bile, benim isyanım adı uygulama olan bu çakallığa..

Üye
    UnFeeLinq Avatarı

Gerçek Adı
    R. Eyüp Eken.
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    2

sizinde anlattıgınız gibi 1 yıllık ceza ile karsılasmanız ve bu durumun böyle oldugundan haberdar olmamanız konusunda yorum yapmıştım ben.

anladım ne demek istediginizi haklılık payınız elbette var.

Üye
    ozgurse Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Tazmet;

Arkadaşım bende konuyla ilgili bugün bimer'e şikayet yazısı gönderdim. Bakalım ne zaman cevap yazıcaklar.

Üye
    Tazmet Avatarı

Gerçek Adı
    Metin
    Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/Beylikdüzü
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    2

Bimer şikayetimi ulaştırma bakanlığına göndermiş.
    Az önce ulaştırma bakanlığının aracmuayene@udhb.gov.tr adresin'den gelmiş olan müthiç açıklayıcı yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sn.Metin Ünsal,

01/12/ 2012 tarih ve 727508 sayılı elektronik başvurunuz.
    Aracınız tadilat kapsamında degerlendirilmiş olması nedeniyle muayene 2 yılda bir yapılmaktadır.

Bilgilerinizi rica ederim.

Adres:Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı
    Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü
    Hakkı Turayliç Cad. No:5 Emek / ANKARA

Hala derler ki aracınız tadilat kapsamında değerlendirilmiş. Bende biliyorum tadilat muayenesi olduğunda. Sıfır aracın periyodik muayenesi statüsüne nasıl sokuyorlar anlamış değilim..

Bu iş mahkemeye gider.

Üye
    diyarbakırlı Avatarı

Gerçek Adı
    hasan
    Son Giriş
    14.12-2017
    Saat
    14:17
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

herkese selamlar
    konu hakkında bende bir araştırma yaptım şu an yasaya göre hususi otomobil yeni alındığı zaman aracın satın alındığı tarih değil fabrika çıkış tarihi itibari ile ilk muayene 3 yıl ondan sonraki muayene her 2 yılda bir yapılır ancak aracı satın almış olduğunuz zaman tertibat takılmadan muayeneye girmiş ve hemen ardından tertibat takılmış ise ( araç tescil işlemleri yapılmadan muyene şart ) bunun ki ruhsatta tertibat takıldığı belirtilmesi için tekrar muayeneye girer ve böylelikle aracın ikinci muayenesi yapılır fakat araç sahibi bunun farkında olmaz ilk muayene diye 2 yıl sonra tekrar muayaneye gitmesi gerekir. bu yüzden araç alırken muhakkak bunlara dikkat edilmesi gekekir aracın bayide beklemiş olduğu süre kadar muayeneye erken gider.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.256

Detay bilgi için teşekkürler Hasan bey
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ottobock Avatarı

Son Giriş
    06.12-2017
    Saat
    17:18
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

arkadaşlar sıfır araçlarda muayene 3 yıldır fakat bizim gibi özel tertibatlı araç alan kişilerinki 2 yılı düşüyor bayi normal olarak sıfır aracını muayene götürüyor bunda sorun yok 3 yıl fakat tertibat takılınca araç tekrar muayeneye gidiyor o zaman 2 yıla düşüyor

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:43
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar
    Alınan Beğeniler
    53
    Verilen Beğeniler
    32

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ottobock;

Aynen dediğin gibi, bunların hepsi düzenleme eksikliğinden.
    Düşünsenize 3 yıl garantili bir ürün alıyosunuz. Ürün 3 ay sonra arıza yapıyor, servise gönderiyorsunuz.
    Servis, parça değişimi yapıp tamir ediyor ve size geri gönderiyor.
    Parça değişimlerinde de garanti 1 yıl olduğu için, ürünün garantisi 1 yıla düşüyor.

Ben böyle kanun yapanların , tübe tübe

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon