Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MacoErkek Avatarı

Son Giriş
    07.10-2010
    Saat
    13:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL / BAĞCILAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    MERHABA ARKADAŞLAR
    Bilgi amaçlı bilenler için kanun maddesi olarak öğrenmek istiyorum. Engelli üzerime tescilli aracımı eşimin kullanımında ve trafik durdurdunda hangi yasa madde kanununa dayanarak tutanak tutar.
    Bu belirttiğin yurtiçi yurttdışı olsun özellikle yurtiçinde aldığımız araç için Trafik Kanun Ceza maddesini öğrenmek istiyorum. Kullanan kişinin ehliyeti elimden alınır mı kullanan kişi açısından öğrenmek istiyorum

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Konu ceza kanunda yer almıyor bu konuda bir genelge var.
    31 Aralık 2004 Tarihli Resmi Gazete (3. Mükerrer Sayı: 25687 (3. Mükerrer) yayınalan İçişleri Bakanlığın’ın: Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği.
    Ne diyor bu yönetmelik

Araçların tescil belgelerine yazılan “Araç sahibinden başkasının kullanması yasaktır.” şeklinde şerh konulmasıdır. Aksine davranış halinde ise “Malul ve sakatlara ait özel tertibatlı araçların her ne sebeple olursa olsun, bu Yönetmelikte izin verilen kişiler dışında başkaları tarafından kullanıldığının tespiti halinde; araç trafikten men edilerek bu hususta düzenlenecek bir tutanakla mer’i mevzuat çerçevesinde işlem yapılmak üzere ilgili gümrük ve maliye birimlerine intikal ettirilir.” Şeklinde bir ifade bulunmaktadır.

Üye
    MacoErkek Avatarı

Son Giriş
    07.10-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL / BAĞCILAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

ben şunu öğrenmek istiyorum usulsüz araba kullanımında trafik ceza yazıyormuş birde mahkemeye çıkartıp hapis cezası birde ehliyete altı ay el konuyormuş maddi para cezası varmış artı hapis cezası cabası ben bunu öğrenmek istiyorum bilenleriniz var ise cevaplarsanız sevinirim trafik kanununa göre

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:12
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    26
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım, yukarıdaki maddeyi tam okursan yanıtlarını bulursun araba bağlamak ve ve gereken meri mevzuat içerisinde yapmak zaten burada yazıyor. Ancak teçrubelerimin ışığı altında polisler bu konuda esnek davranıyorlar. Hapis cezası ançak mahkemede olurki bu nedenle bu cezayı verecek hakim olamıyacağı gibi dava aşamasında savcının bunu red etmeside muhtemeldir.
    Ancak bu konuda Başbakanlık genelgesi var, bunu memura gösterirsen zaten bir işlem yapamaz.Burada park vb özel durumlarda gibi durumlarda araçı engelinin yakınının kullanabilceğine ait genelge var Bunun Özürlüler idaresinin sitesinde bulursun sanırım
    Bunun yanında önceki genelgenin iptali için idare dava açmak gerekir ki bunuda engelli derneklerinin yapması gerekir. Ancak niye yapmıyorlar bilemiyorum daha doğrusu ne iş yapıyorlar bilemiyorum.

Üye
    MacoErkek Avatarı

Son Giriş
    07.10-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL / BAĞCILAR
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkür ederim bilgileriniz için

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    963
    Verilen Beğeniler
    1.251

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Hatta, durum maliye'ye bildirilirse, maliye, aracın amacı dışında kullanıldığını tespti eder ve başta ödenmeyen ötv'yi tahsil eder.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...