TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    muharremmer Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:39
    Yaşadığı Yer
    AYDIN
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    34

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar bu konu hakkında bir karışıklık var.

Şimdi benim %40 engelli raporum var ve engelli kadrosunda çalışıyorum. Ama her engelli raporu olan bu ÖTV indiriminden faydalanamıyormuş ''ORTEPEDİK BİR ENGEL'' gerekiyormuş ÖTV için.

Eşimde de ortepedik bir engel var ama ona %25 verdiler.
    TOYOTA bayine gittim sordum. Benim %40 raporum da ortepedik bir durum olmadığı için siz yararlanamazsınız dediler.
    Ama eşimin %25 raporu olsa bile onda ortepedik durum olduğu için %40 sınırı önemli değil hastane sağlık kuruluna ehliyet için başvurun ortepedik durumuna istinaden sadece otomatik vites araç kullanır raporuyla ÖTV için vergi dairesine başvurun dediler.

Yani bu ÖTV de %40 önemli değil
    %25 te olsa ortepedik durum mevcutsa ÖTV indirimi olur dendi. Ben %40ta şart diye biliyordum.

Nedir ne değildir bu iş bilgisi olan var mı ?

Üye
    ahmetönerge Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet önerge
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

öncelikle 2019 yılından önce alınan raporlar geçersiz aksini iddia eden var ama ispatlayan yok sağlık kuruluna başvursun eşiniz ehliyeti varsa özel tertibatlı araç kullanabilir diye dilekçe verecek kendi kullanabilecekler için rapor yüzdesi önemi yok gerekli olan özel tertibatlı araç kullanabilir raporda yazması yeterli

Üye
    Havan-Kime-GuzeLim Avatarı

Gerçek Adı
    O Bir Palu'lu
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    6

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Ortopedik engellilerde ÖTV'siz araçlar için alınacak raporların % ORAN önemi yok, ancak raporda Tertibatlı veya otomatik vites araç kullanabilir ibaresi yazmalı akabinde Tertibat kodları yazmalı.

Üye
    Sardonyx35 Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    17:13
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    40

@ahmetönerge

Merhabalar, 2019 öncesi raporların önemi yok demişsiniz. 2018 tarihli raporumda %5 ortopedik oranım var. %50 icd kalp pili %10 böbrek ten oranım var toplamda %57 yapıyor balthazar ile.

Bu durumda yorumunuz ne olur ötv indirimli araç için

Üye
    Ozcan6600 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    6

Siz Alamazsınız eşiniz özel kodlu ehliyet alabilirse ötvsiz araç alabilir

Üye
    ahmetönerge Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet önerge
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    15
    Verilen Beğeniler
    2

eşiniz alabilir şartlar uyarsa

bedensel olması gerekir el yada ayak

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:34
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    150
    Verilen Beğeniler
    359

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    arkadaşlar her zaman en son aldığınız rapor geçerlidir rapor tarihinin bir önemi yoktur....lakin 2019 ÖTV siz araç alım şartları değişmiştir...
    Buna mütakip raporunuzda mutlaka ''sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir''yazmalıdır

Yine buna mütakip yeni sınıf B ENGELLİ kodlu ehliyet olmak zorundadır bu tamammen şarrttır..

Ötv siz araç sadece raporla alınmıyor kodlu ehliyet rapordan daha önemlidir

raporunuz 2015 ya da 2016 olsa dahi açıklama kısmında tertibatlı araç kullanabilir yazması ve B sınıfı engelli kodlu ehliyet araç alımına engel değildir

Forumda çok fazla bilgi kirliliği var aklına soru takılan bana yazabilir ya da bedensel engellilerden oluşan ENGELLİ TERTİBATLI grubumuza katılabilir...bana yazmaları yeterli

ya da burdan bilgi veririm

Üye
    qnr Avatarı

Gerçek Adı
    Güner
    Son Giriş
    07.10-2021
    Saat
    04:45
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bende sağlık kurulundan randevu aldım ötv indirimli rapor için %48 sol diz üstü 2015 yılında almış olduğum sürekli durum bildirir raporum var ötv indirimi raporu için neler yapmam lazım hangi belgeler isteniyor b sınıfı engelli ehliyetim var 2016 yılında aldım yeni tip kodlu neler yapmalıyım belge vs olarak yardımcı olabilir misiniz?

Üye
    sakura71 Avatarı

Son Giriş
    08.11-2021
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    2019 öncesi raporlar kabul edilmiyor diye bir şey yok. Yeter ki rapor sürekli olsun. Ve sisteme işlenmiş olsun. Eğer raporunuz e-devlette görünmüyor ise hastane ile görüşerek sisteme işletilmesini sağlayabilirsiniz. Zaten vergi dairesi raporu sistemede görmez ise ilgili hastaneye yazı yazıyor ve raporu teyit ettiriyor. Eğer hastane arşiv kayıtlarında bir sıkıntı çıkmaz ise rapor sisteme işleniyor ve sorun ortadan kalkıyor.

Üye
    Wilsonum Avatarı

Gerçek Adı
    ilker
    Son Giriş
    18.10-2021
    Saat
    21:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

herkese selam
    benim engelli durum öncesi ehliyetim vardı sonradan engelli oldum elimdeki raporda "İŞ+ENGELLİ KİMLİĞİ+VERGİ MUAFİYETİ+2022 YASASI İÇİN uygundur şeklinde karar yazılmış sade

ve mevcut engelli raporumun içeriğinde kas ve iskelet sistemi bölümündeki oran %3 sol dizimle ilgili kusurum var. diğerleriyle birlikte %41 yapıyor sağdan soldan edindiğim bilgilere göre ötvsiz araç alabilme hakkından yararlanabilmem için önce mevcut ehliyetimi engelli ehliyetine cevirmem gerekliymiş. ehliyetimi otomatik vitesli araç kullanabilir şeklinde çevirebilmem için önce haseki sağlık kurulu randevusu aldım aile hekimi sevkedecek diye geri döndürdüler aile hekimimden sevk aldım salı gününe istanbul haseki sağlık kuruluna girmek için randevumu aldım sonrasında yapacaklarımı bilmiyorum

izlediğim yol doğrumudur bilgi verecek birileri olursa memnun olurum
    @marto1

Selam benide eklermisiniz

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    150
    Verilen Beğeniler
    359

Bedensel engelli tertibatlı grubumuz için özel mesaj attım...

daha net bilgi vereceğiz size

yeni rapor alacaklar rapor açıklama kısmına MUTLAKA ''SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR'' Yazmalıdır...

geçmiş raporlarını var ise bu ifadeler yakın ifadeler bazı anadolu illerinde geçerldiir lakin istanbul vergi dairesi bedensel engellie zorluk çıkarmakatdır

Üye
    muharremmer Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:39
    Yaşadığı Yer
    AYDIN
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    34

Arkadaşlar merhaba eşimin her iki bacağı da ameliyatlı yani doğuştan kalça çıkığı var.

İLK DEFA ehliyet için başvurucaz
    Haliyle hastane de heyet gezicez

Ortepedik bir durumu olduğu için ehliyet konusunda ÖTV indirimi için de uğraşcaz.
    Ama şu var İLK HEYETE BAŞVURURKEN sağlık kurulundan verecekleri dilekçeye ne yazmak gerekir
    yani engelli ehliyeti için mi?
    sadece otomatik vitesli araç kullanabilir raporu diye mi?(ÖTV için)

şunun için soruyorum ortepedi durumundan yola çıkcaz ama bazı doktorlara anlatmak zor oluyor kendimden biliyorum
    başka bir deyişle dilekçedeki isteye bakınca ortepedi dokturunun ''HANGİ CÜMLELİ İBAREYİ'' düşmesi lazım ki ÖTVden yararlanabilelim. Eşim daha önce normal engelli raporu için başvurmuş 8 yıl önce %25 vermişler.
    Bu sefer ehliyet için başvurcaz ÖTV de oran önemli değil deniyor. En az %40 mevzusu ÖTVde yokmuş yani. Ama ortepedik olması gerekiyomuş sağlık kaybının

Üye
    arastuna Avatarı

Gerçek Adı
    Tarık
    Son Giriş
    15.11-2021
    Saat
    22:35
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

@marto1

Hocam ben üst üste 4 kez bel fıtığı ameliyatı oldum ve belime platin takıldı. Sol ayağımda geçmek bilmeyen uyuşma, kramp be belimde ağrı var. Manuel araç kullanamıyorum, çok zorlanıyorum. Benim rapor almam mümkün mü, ötv muafiyetli araç alabilir miyim.
    Son olarak eğer mümkünse ilk nereye müracaat edeceğim. Sırayla yönlendirebilir misiniz?

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    150
    Verilen Beğeniler
    359

Merhaba tarık bey,
    öncelikle çok geçmiş olsun kalça çıkığı için araç almak mümkün görünmüyor doktor değilim lakin tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki bu işe çok bel bağlamayınız...Geçmiş gruplarda çok soran ve hüsrana uğrayan oldu...

İlla ben denemek i,stiyorum diyorsan sırayla yazıyorum

1-ilk aile hekimi randevu öncesinde e-devletten sağlık bilgi formu doldur
    2-aile hekimi X devlet hast sevk eder
    3-x devlet hastanesi sizi komisyon için uygun mu değil mi karar verir öncelik burda belli olur alıp alamayacağınız
    4-komisyon size ayaklarda engel görürse kısıtlama kodu veriri bunlar 78 ve 10,02 kodları otomatik vites kodlarıdır
    5-şayet böyle bir durum olursa en kısa sürede x devlet hastanesinde engelli ÖTV indirimi başvurusu yapacaksın..
    6 başvuru nedeni Engelli rapor + ÖTV indirimi olacak
    7-Raporun Açıklama kısmına SADECE HAREKET ETTİRİCİ AKSAMDA ÖZEL TERTİBATLI TAŞIT KULLANMASI GEREKİR.yazmak zorunda siz yazdırınız

Özetle budur bir gelişme olursada buraya bizlere yaz kardeşim

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    29.11-2021
    Saat
    20:43
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    44
    Verilen Beğeniler
    51

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Sardonyx35

Ortopedik engeliniz nedir bu raporla alamazsınız ama ortopedik engelinizi yazarsanız ona göre net cevap verilir

Sayfa 1 / 2 12 SonSon