TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    orhanakaldan Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    19:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bugün raporumu teslim aldım.Yüzde 60 onkoloji yüzde 10 üroloji yüzde 4 fizik tedavi verdi.Ortopedi bölümü fizik tedavinin kararına katılıyoruz demiş oran vermemiş.Paporda kişinin engel grubu bölümünde ortopedik ve sınıflanamayan işaretlenmiş.Engel oranı yüzde 65 yazılmış.Bu durumda ben ötvsiz araç alabilirmiyim. ?

araç alabilirsem eğer hangi yollara başvurmam gerekir

Üye
    Suret Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    134
    Verilen Beğeniler
    576

@orhanakaldan

evet alabilirsiniz ancak araba kullanma ile ilgili bir uzuvda engel olması gerekiyor? Komisyonun vereceği kodların karşılığı olarak bir ortopedik engeliniz varsa muafiyetli araba alabilirsiniz.

Üye
    TUĞRUL ERYAŞAR Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:50
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

merhaba arkadaşlar...sol ayak kalkeneus kırığı oran%6 2021 yılında hep ehliyetimi hemde engelli raporumu müfredata uygun olarak aldım.engelli raporumun açıklama kısmında ,sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullaması gerekir yazıyor.ehliyetimin kodları 64 102 10.02 47 78 buna rağmen araç alımı için başvurduğumda yeğenbey vergi dairesi red cevabı verdi.sebep oran düşük kalıcı değil felan filan bişeyler zırvaladı.sizce nasıl bir yol izlemeliyim.saygılar

Üye
    orhanakaldan Avatarı

Son Giriş
    17.01-2022
    Saat
    19:24
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Suret

Kalkaneus anterospurolateral kesiminde 17.5x14.5x11.5mm boyutlarında kalkaneus ile arasındaki yüzeylerde skleroz artışı ve düzensizlikler seçilen kemik fragmanı izlenmiştir.(geçirilmiş fraktür ?).Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.

Raporda böyle yazıyor M25.67 Kodu

Üye
    Suret Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    10:38
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    134
    Verilen Beğeniler
    576

@orhanakaldan

detaylı yazmışsınız ama benim o konuda bilgim yok ben uygulmadaki süreci iyi biliyorum. Burda bir konu başlığı daha vardı, ÖTV muafiyetli araç alımı ile ilgili... anahtar kelimeleri sorgulatarak bulabilirsiniz, orda da arkadaşlar çok güzel bilgiler paylaşmış...

Üye
    tenox07 Avatarı

Gerçek Adı
    ÖMER
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    ANTALYA
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    36

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: ahmetönerge Mesajı Gör
    öncelikle 2019 yılından önce alınan raporlar geçersiz
    Neye göre kime göre 2019 öncesi raporlar geçersiz size göre ise göreceli kavram hee dersen ben devlet memuruyum keza bu bölümde çalışıyorum yada sgk avukat felanı iseniz anlarım.?
    Kulaktan duyma bilgiler ile bilgi kirliliği yapmayın insanları telaşlandırmayın.! UNUTMA RAPOR 2019-2020 BİLE ALSAN SGK Tekrar rapor istese Yeni kurul ile rapor sonucu verirsin.! Bu 2015-2020 arası geçerli geçersiz diye bir KAVRAM yoktur heleki vergi indirimi onayı olan bir engellide.!
    Daha geçen ay arkadaşım normal ortopedi olmayan 2017 engelli rapor ile emekli oldu vergi indirimi ile.!

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:39
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    57

@ahmetönerge

Eski raporlar geçerli rapor tarihim 2017 sol dizim protez ve raporda ötv indirimi yok dün maliyeye gittim rapora baktılar ehliye baktılar işlemlere başla dediler ehliyetimi değiştirmiştim zaten 47 78 102 kodları var ve raporda ortopedi ne yazmış diye baktılar aslında ben de araç var 2018 de almıştım ama kaza yaptık pert kararı bekliyorum bende her ihtimale karşı araştırayım dedim ve dün işlemlere başla dendi o yüzden araştırmadan maliyeye danışmadan yeni rapor çıkarmayın

Üye
    ahmetönerge Avatarı

Gerçek Adı
    ahmet önerge
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:58
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    2

bak arkadaş önce ne yazdığımı oku üslüba dikkat edelim varsa emsal yapan yayınlarsın raporu bizde derizki eyvallah benim dediğim araba almak için karekodlu rapor istiyorlar ve eğer yeni rapor alırsan eski raporun geçersiz olur biz burda yardım etmeye uğraşıyoruz ben kimsye zorla rapor al demedim

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    57

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Wilsonum
    Eğer raporunuz 2019 sonrası ise alma şansınız zaten hiç yok. Tekrar heyete girip Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir ibaresini rapora yazdırmak zorundasınız aksi halde alma şansınız hiç yok. Yüzde 3 ortopedik rahatsızlığınız nedir her ortopedik engelli araç alamaz araç kullanmaya engel bir durum yoksa boşuna ehliyet değiştirmeyin

@Hülya Tuğrul
    Hülya hanım benimde sol dizim protez ve 2018 yılında araç aldım . Fakat sizin her iki diziniz protez büyük ihtimalle elden gaz tertibat verilir çünkü protezin kitlenme durumu olabiliyor maalesef bende oluyor sol diz olduğu için otomatik te sorun yok ama sizde sorun olabilir kararı komisyon verecek

@orhanakaldan
    Raporu yeni aldığınız için ötv indirimi almanız artık zor çünkü 2019 yılından sonra alınan engelli raporlarında Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı araç kullanması gerekir . İbaresi olmak zorunda yoksa hiç uğraşmayın yada rapora itiraz edip tekrar heyete girerken ötv indirimi isteğinizi mutlaka başvuru sırasında belirtin

Üye
    TUĞRUL ERYAŞAR Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Benim sorum havada kalmış galiba...

Demekki ortopedikte olsa oran önemli sanırım. İşin garibi 6 ay önce okey verilen rapora bugün olmaz dediler. Mahkemeye versem kazanırmıyım ki....

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    57

@TUĞRUL ERYAŞAR aslında oran önemli değil ama son zamanlarda red edildiği yönünde paylaşımlar var. Şansınızı başka ilçe de deneyin

Üye
    TUĞRUL ERYAŞAR Avatarı

Gerçek Adı
    tuğrul
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Teşekkürler kardeş. Deneyeceğim

Üye
    Alk Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:05
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    1

Başımdan geçen olayı anlatayım: 2019 Aralık ayında araç için anlaştım, ötv indirimli oran hesaplandı ve aracı ötv siz alacaktım. Araç firmasındaki satış müdürü gelip her ihtimale karşı raporunla yeğenbey vergi dairesine git ve teyit al dedi çok sıkıntılarla karşılaşıyoruz ve insanlar mağdur oluyor, çoğu raporu kabul etmiyorlar dedi. Bende 2014 yılındaki %48 lik ortapedik engelli raporumla başvuru yaptım, raporumda %48 ortapedik engelli otomatik vitesli ve tertibatlı araç kullanabilir ibaresi olduğu için kabul etmediler raporun geçersiz dediler. Ehliyetimde o kadar kod yazmasına rağmen ve raporda bu ibare bulunmasına rağmen kabul edilmedi. Git istediğin yere şikayet et dava aç dediler. Nasıl ibare olması gerekir dediğimde ise kullanabilir,uygundur kelimeleri olmayacak kesin ve net ibare yazacak dediler yani otomatik vitesli ve tertibatlı araç kullanır ibaresi olması gerekiyormuş. Anlayacağınız raporunuzda olasılık bildiren ibare var ise o iş yaş kesinlikle kabul etmiyorlar. Hatta bunu yönetmelikte de yer vermişler:

20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile "Özel tertibatlı araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur" gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz.

İşin özeti ehliyetinizde kodlarda yazsa yukarıdaki ibare raporunuzda yer alıyorsa kabul etmiyorlar git rapor çıkar diyorlar.

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    46
    Verilen Beğeniler
    57

@Alk benim raporum 2017 ve kesinlikle ötv ile ilgili hiç bir yazı yok tertibatlı yazısı da yok sadece kas iskelet bölümünde sol diz rom kısıtlı sol el baş işaret ve orta parmak rom kısıtlı yazıyor. 2 gün önce vergi dairesine gittim rapora baktı sorun yok başvuru yapın dediler gerçi şuan arabanın perte çıkıp çıkmayacağı belli değil kararı bekliyoruz bende önden bir araştırayım ona göre gerekirse yeni rapor alırım dedim ama sorun çıkmayacak gibi o yüzden bazı raporlarda kesin net ifade varsa kabul ediliyor

Üye
    murat220 Avatarı

Son Giriş
    13.01-2022
    Saat
    22:21
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    2

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Oran hiçbir şekilde önemlide değil. Eğer arabayı orijinal haliyle kullanamıyorsanız. Engelinizden dolayı ekstra aparat gerekiyorsa ya da engeliniz otomatik araç kullanmanızı şart koşuyorsa ve raporla belgeleniyorsa o zaman olur. Tabi ki sağlık durumunuz ehliyet almaya engel olmuyorsa. Benim gibi kas hastalığınız varsa ve ehliyetiniz varsa bulaşmayın derim. Var olan ehliyetinizi de kaybetme riskiniz var.

Sayfa 4 / 5 İlkİlk 12345 SonSon