TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ramazan8 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar 13 yıl önce aldığım ehliyeti değiştirmeye gittiğimde İst il sağlık komisyonunda sürücü olamaz raporu verildi bende itiraz ettim Kocaeli il sağlık komisyonuna havale edildim temmuzun 7 komisyon olacak bakalı burası nasıl rapor verecek konu ile alakalı arkadaşlar yaşadığı tecrübeleri aktara bilirler mi acaba ne gibi bir yol izlemem gerekir yardımcı olursanız sevinirim. İşin en önemlisi ise her gün aracımla işe gidiyorum araba benim elim ayağım zaten engelliyiz zor yürüyoruz birde bu çıkınca moralimiz alt üst oldu.

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:04
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

2022 sonuna kadar bekleyebilirdiniz neden acele ettiniz maalesef uğraştırıyorlar

Üye
    ramazan8 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hiç aklıma gelmedi alırım diye düşünüyordum malesef

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    18.10-2021
    Saat
    21:29
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

Olmaz raporunun gerekçesi nedir acaba. Onu bilmeden yardımcı fikir beyan etmek hatalı olur.

Üye
    patpat55 Avatarı

Son Giriş
    07.07-2021
    Saat
    15:50
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    7

@ramazan8

hocam bende senin gibi ehliyeti değiştirmek istiylorum ancak tereddütüm var benim de başıma aynı olay gelirse diye ancak anlamadığım ilk önce aile hekimliği muayane edip hastanaeye sevk etmiyor il sağlık oalyı nedir il sağlıkta hastane gibi bir günde krul doktorumu geliyor hastne ne işe yarıyor neden böyle bir uygulama var zaten hastaneyede gitsek yapcakları şey hallı olan engelşiye sürekli vermesi gerekirken vermiyor rapor alması gerekene vermiyor hastanede tandığı olan torpille rapor alanlar istedğni alıyor

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Ehliyeti olan engelli ler aile hekimine gidip hangi rahatsızlığı varsa o branşı yazdırıp hastanede yazılan branşa muayene olup il sağlığa gidip heyete giriyor bazı arkadaşlar komple heyete girip il sağlığa raporunu verdikleri zaman da son alınan rapor geçerli olduğu için rapor oranlarını etkiliyor il sağlık raporu takmadı tekrar ilçe dışında bir hastaneye sevk edip oranın il sağlık heyetine giriyorsunuz orasıda olumsuz verirse mahkeme ye itiraz ediyorsunuz Avrupa'da bile engelli lerin boynu elleri oynamadığı gözleri ile araba kullanıldığı devirde maalesef bizlere Ehliyet yenileme zülmü oluyor ne diyelim

Üye
    Sardonyx35 Avatarı

Gerçek Adı
    Erhan
    Son Giriş
    25.11-2021
    Saat
    08:45
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    39

@bilgeadam

Güzel bir bilgilendirme olmuş. Benimde 2013 de aldığım normal B ehliyetim var 2018 de engelli raporu aldım. %5 ortopedi %55 kalp ten. Ehliyetim ile ilgili hiç bir işlem yapmadım şimdiye kadar. Acaba yapmam gerekiyor mu bilemedim

Üye
    ramazan8 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Gerekçe serabpalsi tanısı konmuş hem elde vede ayakta ama benim çok agır rahatsızlığım yok komisyona dinletemedim kendimi bakmıyıorlar hiç

Üye
    POWER_ Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    41
    Verilen Beğeniler
    47

@bilgeadam

valla benim aile hekimim de aynısını söyledi zurnanın zırt dediği yere kadar git dedi korkuyorum valla şimdi yenilemeye gideriz bizede sürücü olmaz derlerse kahrolurum... zaten aktif araba kullanan biriyim... ne olacak bizim sonumuz bu işin kolay bir yolu çaresi yok mu ??

aynen abi tek kolu olmayan belden aşşası tutmayan adamlar araba sürüyor......

Üye
    bilgeadam Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Power ben kendi adıma konuşuyorum eğer ben araba süremicek duruma geldiğim an anında hem aracımı satar hemde araç kullanmayı bırakırım insan hayatı değerlidir ama bunu maalesef Dr lara heyetlere anlatamıyoruz 4 kişi karşıma geçecek tipime bakacak Ehliyet iptal dicek yok böyle bir Dünya ama derdimizi anlatacak maalesef merci yok Ehliyet imi iptal ettin o zaman bana ulaşım hakkımı ver ben seyahat lerimi hep uçakla yapamam şehir ler arası otobüs leri engelli ye göre düzenle uçakla seyahat ettiğimde gideceğim yere transferimi üstlen yada işe rahat gidip gelmemi sağla bunu yapmıcaksın 4 kişi hayatımı karartacak

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    24.11-2021
    Saat
    11:41
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    352

Arkadaşlar Bilginiz olsun engelliler için ehliyet ve ötv düzenlemesi hk bir takım düzenlemeler olacak genel tabiriyle....

Eskiden ehliyeti olup ve yakın zamanda sürücü olamaz diye rapor verildiyse bununla ilgili bakanlıK ve Türkiye ortopedik engelliler federasyon ve türkiye engelliler konferedasyonu,Türkiye sakatlar Derneği olarak çalışma başlattı enseyi karartmayın bu saçma yönetmelik en geç 2022 ye düzeltileceğini düşünüyorum öneriler bakanlığa verildi özellikle ehliyet saçmalığıda düzeltilecek...

Kesin net bir tarih veremem ama Ocak ayına kadar Bakan hanımın talimatı ile engelli sorunları üstteki yazdığım dernek başkanlarıyla bu sorunları çözme kararı alındı umarım hayırlı gelişmeler olacak

Üye
    celebikizi Avatarı

Gerçek Adı
    nevin
    Son Giriş
    25.11-2021
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    25

@Marto 1 merhabalar bence sadece bu detay üzerinden düzenlenme yapılmaması gerekiyor. Çünkü heyetlerde 4,5 kişinin 2 3 dakikalık kontrolleriyle bize bu raporların verilmesi çok yanlış. Bana 2015 te fizik doktorları sürücü olur verirken 2017 de ve 2019 aynı hastanenin doktorları vermedi. sebebi ise eklem romatizmam var ve boyum istenilen yüzdenin bir tık altında döndüğü için.Bizler zaten sıfır araba alıyoruz ve şimdiki arabaların teknolojileri bu kadar ileriyken bu ön yargıya maruz kalıyoruz. gerçekten bizim yaşam özgürlüğümüz 4.5 doktorun 2 daakikalık muaynnesiyle elimizden alınıyor. Bence bu konularda genel anlamda bi uygulama düzenlenmesi yapılması lazım.

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    24.11-2021
    Saat
    11:41
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    352

Merhaba Nevin Hanım,

Üstte belirttiğim Konfederasyon Başkanları,sekreterleri,Yardımcıları temas kurdum...Ben önerilerinide alta paylaşıcam burda bu iş çığrından çıkmış durumda her şekilde bedensel engelliler mağdur....

Bizide en çok üzen konu ÖTV siz araçlara engeli olmayan kişilerin bu hakkı kötüye kullanmasıdır...2021 yılındayız saçma sapan uygulamalar ile bedensel engelliler mağdur ediliyor...

Türkiye Sakatlar federasyonu Alt önerisi ve sorusu

Engellilerin Ehliyet Alımı

Engelli bireylerin sosyal hayata katılımı hareketlilik ile olmaktadır. Bu nedenle hareket kabiliyeti kısıtlı olan bireyler için ehliyet ve otomobil çok önemli bir araçtır. 2020 yılında yapılan mevzuat değişikliği ile engelli bireylerin ehliyet alıp alamayacağına il sağlık müdürlüklerinde oluşturulan komisyonların karar veriyor olması Sağlık Kurulu Raporu ile “ehliyet alabilir” kararı verilen veya önceden bu karar verilmiş olup da ehliyet almış olan kişilerin ehliyet alamamasına veya mevcut ehliyetlerinin iptal edilmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle uzun yıllardır engelli olarak otomobil kullanan kişilerin ehliyetlerinin iptal olması nedeniyle oluşan mağduriyetlerin oluşmasının yanı sıra yeni gelişen teknoloji ile otomobil kullanabilecek durumda olan kişilerin ehliyet almasına da mani oluşturmaktadır. Bu nedenle bu mevzuatın öncelikle ivedilikle eski haline getirilmesi, sonrasında da Konfederasyonumu ile tarafların bir araya geldiği bir çalışma ile daha iyi bir mevzuat düzenlemesinin yapılması elzem görünmektedir.

Türkiye Ortopedik Engelliler Federasyonu;

1. 2020 yılı ortasından itibaren ciddi sorun haline dönüşen engellilerin ehliyet problemi ivedilikle giderilmelidir.

Bilindiği gibi engelli vatandaşlarımızın sürücü olup olamayacaklarına ilişkin sağlık değerlendirilmesi, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümlerine göre yapılmaktadır. Buna göre engelli sürücü adayı önce ilgili uzman hekimlerinin yer aldığı sağlık kurulunca değerlendirilir ve sürücü olabileceğine karar verildikten sonra il sağlık müdürlüklerinde oluşturulan komisyona gönderilerek, hangi özel tertibatı kullanacağına ilişkin kod numarası tespiti yapılırdı.

Ancak, 13.06.2020 tarihinde anılan yönetmelikte bir değişiklik yapılarak, yukarıda adı geçen komisyona özel tertibat kod numarasının belirlenmesi yetkisinin yanında, sağlık heyetinde sağlık değerlendirmesi yapılan engellinin yeniden değerlendirilerek sürücü olup olamayacağına karar verme yetkisi eklenmiştir. Böylece sağlık heyeti ve komisyon kararları arasında çelişki ve çatışmaların önü açılmıştır. Kaldı ki uzman hekimlerin bulunduğu heyet kararının bir hekimin bulunduğu komisyonca ortadan kaldırılması hukuka ve işleyişe uygun değildir. Böylelikle, seneler önce uygun değerlendirmeler ve sınavlar sonucu sürücü belgesi alan ve araç kullanan pek çok engellinin belgelerine, yenileme amacıyla gittikleri söz konusu sistemde el konularak mağdur edilmektedirler.
    Sorular:

1. Açıklamada belirtilen ve birimler arasında yetki çatışması çıkararak engelli vatandaşlarımızın mağduriyetine neden olan mevzuatı düzeltmeyi düşünüyor musunuz?
    2. Engellerinden dolayı toplu taşıma araçlarını kullanamayan ve bu nedenle özel araçlarına bağımlı olan bu kişilerin sürücü belgelerinin iptal edilmesi nasıl bir kamu yararına hizmet edecektir?
    3. Bu nedenle okuluna, işine, alışverişine vb. yerlere gidemeyen engelliler için nasıl bir çözüm yolu öneriyorsunuz?
    4. Engellilerin hayatlarını kolaylaştırmak için çalışılması gerekirken, sürücü belgesi alabilmek için bunca sıkıntı çekmeleri adil midir?
    5. Mevcut yönetmelikte öngörülen ölçme ve değerlendirme sistemi çağın gerisinde kalmıştır. Gelişmiş ülkelerde bu konuya ilişkin ölçme ve değerlendirme sistemleri pratik olarak simülatörler aracılığıyla ve en az yanılma payıyla gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz için de bu sistemin kullanılmasını düşünüyor musunuz?
    6. Yıllar önce uygun sağlık kurulu raporu ile ve sınavda başarılı olarak alınan, yıllardır araçlarını kullanan engellilerin sürücü belgelerinin, yönetmelikte yeni yapılan bir değişiklikle iptal edilmeleri hukuki ve vicdani midir? Bu kişilerin sürücü belgeleri iade edilecek midir?

Not;Dernekler tek vucut olmuş durumda Aile bakanlığı ile bu işleri çözeceğine inancım var kendileride okuyor veya görüyorsa bu konulara ilgide devamlılık esas olması gerek aslolaln engellinin mağduriyeti gidrilmeli hakkımızda hayırlısı olsun

Üye
    celebikizi Avatarı

Gerçek Adı
    nevin
    Son Giriş
    25.11-2021
    Saat
    11:50
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    25

@Marto 1 valla herkesin emeğine sağlık. Çok geç kalındı ama umarım bu girişim bir sonuca bağlanır. Çünkü ölçme ve değerlendirme sistemi çağın gerisinde ve engellilerin ulaşım özgürlüğüne hizmet etmiyor. @bilgeadam 'ın da dediği gibi madem tehlikeli buluyorlar o zaman toplu taşıma araçlarını ( şehir iç veya dışı) bizlere uygun olarak yapsınlar. bilinçli,eğitmli şoförler çalıştırsınlar. Ben kaç kere ani kalkış yüzünden yere yapışma tehlikesi geçirdim.Tek başımıza inip binmemiz bazen imkansız. Bizler toplumdan soyutlanmak istemiyoruz. Pandemide 1,2 ay dışarı çıkmaya dayanamayan insanlar birde bizleri düşünsünler. Bizim hayatımızın tamamı pandemi gibi. Gelişmelerden bizi haberdar edin lütfen.

Üye
    Furkan_81 Avatarı

Gerçek Adı
    Furkan
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    Düzce
    Alınan Beğeniler
    645
    Verilen Beğeniler
    460

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Umarım bu iş çözülür ve mağdur olanlar rahatlar.

Haziran 2018’de ben de ehliyet almak için başvuru yaptım.

Heyette;

103.03 Yılda bir sağlık kontrolü
    42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
    42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
    42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı
    42.06. Elektrikle çalışan dış dikiz aynaları

bu kodlar yazıldı ve kursa yazılıp sorunsuz bir şekilde ehliyetimi aldım ama maddi sorunlardan dolayı araç alamadım. Ortopedik engelim boynumda. Radyoterapi tedavisinden dolayı boynumu sağa sola tam çeviremiyorum.

Neyse 1 yıl kontrol yazılınca rapora mecburen Temmuz 2019’da kontrol için heyete girdim. Geçen yıl yukarıdaki kodlarla araç sürebilir onayı veren ortopedi doktoru yoktu yerine başka bir doktor vardı ve maalesef bu şekilde araç süremezsin dedi ve sürücü olamaz raporu verdiler. İtiraz edebilirsin ama 2 ayrı şehirden sürücü olur onayı alman gerek dediler ve tabiri caizse nefret ettim ve anında orayı terk ettim. Tüm hevesim kaçtı ve emeklerim boşa gitmiş gibi hissettim. Ben aynı ben ve boynum da aynı hiçbir şekilde değişme-kötüleşme olmadı. Neden geçen seneki doktor onay verdi de diğer doktor onay vermedi bir türlü anlam veremiyorum…

En erken 2 yıl sonra tekrar başvuru yapıp heyete girebilirsin dediler. Ağustos ayında 2 yıl doluyor ve ne yapacağımı bilmiyorum. Tekrar şansımı denemek istiyorum ama bir yandan da tekrar hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.

Ağustos gelsin bakalım karar vereceğim ya da yukarıdaki konunun çözüme kavuşmasını bekleyeceğim.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon