Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mutluyum Avatarı

Son Giriş
    04.05-2010
    Saat
    11:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teşekkür ederim.

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fevzi eryılmaz
    hangisine dumur oldunuz raporu başkent üniversitesi hastanesinden aldığımıza mı yoksa otomatik vitesli araca özel tertibat takılmasına mı

mutluyum

biz otomatik vitesli aracımıza fren ve gazı elden kullanmak üzere tertibat taktırdık

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:34
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    935
    Verilen Beğeniler
    1.229

Kural: ÖTV ve MTV muafiyetli araç almak için a) Sakat kişinin "özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli H sınıfı ehliyeti, -örneğin- "elle kumandalı özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli raporu ve buna uygun şekilde özel donanım takılmış otomobili; veya b) %90 üzerinde raporu (bu rapora karşılık sakat kişi kendisi araç kullanamaz, onun adına 3.. derece yakınları kullanır) olması gerekir.
    Bu kuralın dışında kalan hiç bir durumda araç alımında veya mtv'de muafiyet söz konusu OLAMAZ.

Sol ayağından sakatlığı olan kişiler: "elle kumandalı özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor alabilirse ve ehliyetlerinde "özel donanımlı otomobil kullanır" ibaresi varsa, satın alacakları elle kumandalı özel donanıma sahip otomobilller için ÖTV ve MTV'den muaf tutulurlar.
    Yalnız, bu kişilere hastanelerde "senin araba kullanmak için özel donanıma ihiyacın yok. Otomatik vitesli aracı istediğin gibi kullanabilirsin. O yüzden sana "özel donanımlı araç kullanır" ibareli rapor vermeyiz" diyorlar. Bunu işitmeyen ve uygun rapor alan arkadaşlarımız da var forumda. Israrcı olmak ve "doğru" hastanelere gitmek gerek!

Yalnı, unutmayın:
    1- Özel donanımlı araç kullanan kişiler (böylesi bir sürücü belgesine ve araca sahip kişiler), şahıslarına ait o aracın dışında hiç hiç hiç hiç bir aracı kullanamazlar ve başkaları da o kişiye ait özel donanımlı aracı asla asla kullanamaz.
    2- "Otomatik vitesli araç kullanır" ibareli rapora ve ehliyete sahip olan kişiler a) asla özel donanımlı araç kullanamazlar, b) Otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirler, c) Üzerlerine kayıtlı aracı kimlerin kullanabileceğine dair hiç bir kısıtlama ile karşılaşmazlar.

İyi düşünüp karar vermek gerek...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

nuriye taşçı...simdi siz sol bacagınızdan özürlüsünüz ve sol ayak engelli olunca otomatik vitesli araca özel tertibat takılarak kullanabilir diye ibare yazıldı ötv ve mtv den faydalandık diyosunuz...başka bir özrünüz yok ise biz yıllardır boşa kürek çekiyoruz demek oluyor.bende otomatik vitesli bir araç alır elle kumandalı bir aparat taktirir vede rahat rahat kullanırım...

Üye
    mutluyum Avatarı

Son Giriş
    04.05-2010
    Saat
    11:26
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent Bey;
    Zahmet vermiş uğraşmışsınız emeğinize sağlık teşekkür ederim. Son yazdıklarınızın üzerine yazılacak bir şey yok.

Başlığa yazan diğer tüm arkadaşlara da ilgileri için teşekkür ederim.

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

fevzi eryılmaz

oturanboğanın açıklamalarında da bahsettiği gibi doğru hastaneyi bulup ısrarcı olursan
    dediğini yaparsın

bari bundan sonra boşa kürek çekme

Üye
    Raman72 Avatarı

Son Giriş
    30.11-2017
    Saat
    13:53
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Sol ayağından sakatlığı olan kişiler: "elle kumandalı özel donanımlı otomobil kullanır" ibareli rapor alabilirse ve ehliyetlerinde "özel donanımlı otomobil kullanır" ibaresi varsa, satın alacakları elle kumandalı özel donanıma sahip otomobilller için ÖTV ve MTV'den muaf tutulurlar.
    Özel tertibatlı araç kullanması uygundur raporu yeterli.Çünkü çizilen proje sol ayaktaki hastalığa göre çiziliyor.

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Nuriye hanım ben sizin yazdıklarınızdan şöyle anladım:
    sol ayaktan engellisiniz,otamatikvites bir araç aldınız ve bu araca aparat taktırıp ötv ve mtv den muaf oldunuz. değilmi yanlış anlamadım. eğer anladığım doğruysa sadce sol ayağınızdan engelli iseniz otamatik bir araç aldığınıza göre aparatı hangi maksatla taktırdınız acaba ,yani aracın nesini kullanamıyorsunuzki aparat taktırdınız,zira sağlam olan sağ ayağınızla gaz ve firene basabilrsiniz, artı bunu bilen doktorlar nasıl olurda size hem aparatlı hemde otamatik vites araç verdiler ,bi cevaplarsanız burada birçok sol ayak engelli arkadaşlarda yeni bişi öğrenmiş olacaklar (bende dahil)
    teşekkür ederim.

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

nuriye taşçı;
    siz baya bi ısrar etmissiniz belli...hatda bu ısrar sonucu deve bile dayanamayıp hendegi atlamışşşşşş...haberimiz yokk boşa kürek çekmişiz...

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sayın çok kıymetli fevzi yılmaz kardeşim

takdir edersinki insan iki bacakla yaratılmış. Bedenimizi sağlıklı kullanmak için iki bacağımızında olması lazım bir tanesi olmasa kalan bacak diğerininde görevini yaptığı için haliyle yoruluyor. Yıpranıyor güç kaybına uğruyor. Aynı zamanda protez taşımakta belimize ve diğer organlarımıza değişik şekillerde darbe vuruyor. Bu durumu yapılacak tüm testler ıspatlar herhangi bir dalavereye gerek yok yani

ayrıca bütün gün tek ayakla yorulduktan sonra bu ayakla araba kullanarak ayağa fazla yük yüklemek istemiyorum. Bu nedenle arabayı elimle kullanmak istiyorum.

yani sözün kısası

benim gibi düşünen doktorlar gerekli raporu veriyor

senin gibi düşünen doktorlar ise sol ayağını kullan diyorlar ve raporu vermiyorlar

iyice anlaman için büyük harfle yazıyorum. SOL BACAK DIŞINDA BİR ÖZÜR YOK
    OTOMATİK VİTESLİ BİR ARAÇ ALDIK OTOMATİK VİTESLİ ARAÇTA GAZ VE FREN ELDEN TERTİBATLI

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

anladım anladımmmm...anladımda 1 yaşıma daha girdimm bunları biliyordunuzda simdiye kadar neden bu sitede o doktoru yada hastane ismnini vermediniz...bizde bu kadar sene ugraşmasdık...

1.Sol bacakdan özürlüsünüz
    2.Ehliyetde oto.vitesli.arac.kullanır yazıyor.
    3.Otomatik vitesli arac alır elden gaz fren tertibatlı kullanır raporda aldınız
    4. Aracı oto.vitesli aldınız.
    5.Ötv ödemediniz...
    6.mtv den muafsınız...

hangi avrupa ülkesinde yasıyorsunuz onuda yazın bari.....

Üye
    Mehmetyilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    MEHMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:59
    Yaşadığı Yer
    ist / sefaköy
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    22

Arkadaşlar benim bu olaydan anladığım şu, bu arada Nuriye hanım siz sakın üstünüze alınmayın çünkü siz uğraşmışsınız ve biz sol ayaklı engellilerin yapamadığını bence hakkımız olduğu halde alamadığımız hakkı almışsınız sizi bu konuda tebrik ederim helal olsun.
    şimdi anladığım konuya geleyim ,malesef bizim ülkemizde haklar kanuınlarla felan alakası yok bu olayda olduğu gibi tamamiyle doktorun insiyatifine kalmış bir olay birde birazcıkın rapor almak isteyen bireyin anlatım kabiliyetine bırakılmış kesinlikle ve kesinlikle hak hukukla bi alakası yok,çünkü kimi sol ayak engelliye senin sağ bacağın sağlam sadece otamatik kullan bişeyden faydalanama,kimine sen sadece özel tertibatlı araç kullanabilirsin eğer otamatikte istersen muaffiyet hakkı kazanamazsın (ben de olduğu gibi,mecburen sadece aparatlı rapor aldım) kiminede hem otomatik hem aparat kullanabilirsin hemde ötv ve mtv den yararlanabilirsin.
    Acaba benmi biraz katı ve yanlış düşünüyorum yoksa gerçekte bu böylemi?

Üye
    fevzieryilmaz Avatarı

Gerçek Adı
    CADILLAC_MAN
    Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    68
    Verilen Beğeniler
    31

MEHMET kardeşim haklısın ....

Üye
    nuriye taşçı Avatarı

Son Giriş
    05.01-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

vallahi fevzi kardeş biz parayı daha yeni denkleştirdik o yüzden yeni aldık arabamızı
    ben sol ayak engelliye otomatik vitesli araç verilmediğini bu sitede öğrendim. daha çok senden tabi

vallahi öyle konuşuyorsunki akşam gidip arabaya bakacağım gerçekten aldık mı diye
    bide otomatik vitesmi özel tertibatı varmı ötv ve mtv den muaf mı diye gerçekten şüpheye düştüm yoksa almadık mı arabayı

Yasaklı Üye
    Makri Avatarı

Son Giriş
    02.08-2013
    Saat
    01:02
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: nuriye taşçı Mesajı Gör
    SOL BACAK DIŞINDA BİR ÖZÜR YOK
    OTOMATİK VİTESLİ BİR ARAÇ ALDIK OTOMATİK VİTESLİ ARAÇTA GAZ VE FREN ELDEN TERTİBATLI
    Mehmetyilmaz,
    "Burası Türkiye" demekten başka çare yok. Çünkü yasa ve yönetmelikler insanları üç kağıtçı ve cambaz yapıyorlar.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon