TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    nilgun26 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba konuyla alakalı birkaç form okudum ancak farklı bilgiler mevcut. Benim sorum şu;
    2013 yılında aldığım H sınıfı otomatik vitesli özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli ehliyetim var 3 ay önce 2. El otomatik vites araç aldık ama tertibat yaptırmadık çünkü öncelik olarak aracı eşim kullanıyordu daha sonra bu süre içinde bende pratik yaptım şuan aracı kullanabiliyorum ancak belli bir hızın üzerine çıktığımda sinyal konusunda sıkıntı yaşıyorum ( sol kolumu kullanamıyorum) ve çevirmeye girersem araçta tertibat olmazsa ceza var diye okudum doğru mudur ? Ayrıca;
    1) sinyal konusunda ruhsata işletmeden herhangi bi sanayiciden bununla ilgili işlem yapılıyor mu? Yada illaki bu mühendis proje çizimi vs olması gerekiyor mu? Eğer gerekiyorsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
    2) bu sinyal tertibatını yaptırdığımda eşimde aracı kullanmaya devam edebilir mi ? İnternette okuduğum kadarıyla sinyal araç hareket aksamını değiştirmediği için başkası da aracı kullanabilir diyor ama bununla ilgili de bi yerden eşimin ismini işletmek gerekiyor mu?

Üye
    nuwanda Avatarı

Son Giriş
    29.06-2021
    Saat
    13:31
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    4

@nilgun26
    Ötv indirimiyle aldığım tertibatlı aracımı sattım. Eşimin de kullandığı ikinci aracımız tek aracımız kaldı. O aracı kendi üzerime almıştım fakat tertibatsızdı. Tadilat için proje çizdirdim, TSE den onay aldım ve noterden ruhsatını değiştirdim o aracın. TSE tertibat raporunda "3. dereceye kadar yakınları kullanabilir" diye rapora ek yaptılar ve noterde ruhsat değiştirirken bu açıklamayı ruhsata yazdırdım. Şu an ben ve eşim yasal sorun olmadan kullanabiliyoruz. Benim ehliyetimde, otomatik vites, direksiyon topuzu ve sinyal kolu kısıtlaması var. Eğer sizinde varsa, bunu yaptırmanız şart, yoksa ceza yersiniz yetersiz ehliyetten. Sinyal koluna takılan metal bir çubuk ile direksiyonun sağ tarafından kumanda edilmesini sağlayan basit bir parça. Tadilat yapan firmalar proje çizip bu parçayı takacaklardır. Araç ruhsatı da sizin üzerinize olmalı belirteyim.

Üye
    nilgun26 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@nuwanda Teşekkür ederim bu işlemler ne kadar sürüyor ve bu belgeleri düzenlemek için nereye başvuracağız ?

@nuwanda ehliyetiniz yeni kodlu olanlardan mı birde benim ehliyetim eski değiştirmem gerekir mi

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    5

@remzi0049

Remzi bey merhaba,
    Bayinin bana dediği 1 hafta kadar olmadı Ruhsatta 1nci derece yakınlarına kadar kullanabilir yazacak TSE belgesi sayesınde diye söyledi. Ayrıca şöyle bir durum var. Fren Gaz gibi aksamda değişiklik varsa aracı engelli birey dısı kımse kullanamaz diyor.

Üye
    eddy1980tr Avatarı

Son Giriş
    14.01-2021
    Saat
    13:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba,fren gaz gibi aksamlar özel tertibat sayesinde yer değiştiriyor ve normal kullanıma dönüyor,bu yüzden sadece engelli kullanır diye birşey yok,YouTube da video var mesela soldan tertibat nasıl normal kullanıma döner diye,bunu paylaşan da bir bayi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    remzi0049 Avatarı

Son Giriş
    23.10-2021
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar konuyu ben açtım aracıda 4 gün oldu aldım.Nasıl aldığımı tek tek anlattım.Facia arkadaşımız galiba aracı daha almadınız.sizin engelliniz sağ kol yada sağ bacaksa otomatik alsanız bile mecburen size uyumlu tertibat yapılması lazım.zaten tertibat size özel yapıldığı için herkes rahat kullanamaz.Mesala aparatları sol tarafta ise zaten normal bir kişi sizin aracı rahat kullanamayacağı için o yüzden herkes kullanamaz demiştir bayii.. Lütfen doğru anlayışlı bir şekilde anlatırsanız.Kimsenin kafası karışmaz.Benim engellim sol extremite olduğu için yani sol bacak sıkıntılı olduğundan benim için özel tertibat gerekmeden direk otomatik araç alabilir vede herkeste rahat kullanabilir.Kullancak kişilerde ruhsata yazılmıyor.Sizde bu şekilde açıklayıp yazarsanız daha güzel olur.Bu sefer insanlarda rahat rahat araç için başvuru yaparlarlar ..Bu forumda herkes bir şey diyor çok kafa karıştırıyor.Kimin ne engelli varsa ona göre doğru anlatması gerekir.Bu arada aracı teslim almadan lütfen olumlu olumsuz yorum yapmayalım.Ben aracı aldıktan sonraki süreci yazdım.Almadan önce nasıl alacak diye belirtmedim .

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    5

@remzi0049

Remzi bey merhaba,
    1-Sol el bilekten amputeyim. Yani sol elim parmaklarım yok.
    2-Aracın kaporasını vs hepsını verdim. Bayi ile ödeme yapmadan öncede zaten aracı EŞİM kullanabilecek mi diye sordum evet denildi.( EVET Demeden önce ise bana söylediklerini aktarıyorum.Araca yapılacak tertibat ise Sol taraftaki sinyalden bir aparat vasıtasıyla sağ tarafta kullanılması sağlanacak.
    Bayi : TSE belgeleri alınacak olup aracı sizin dışınızda eşiniz babanız ve annenız kullanabilecek. Bunun için ise 1.DERECE YAKINLARI KULLANACAK YAZACAK.
    3- Aracı bu hafta içinde nasip ise teslim alıyorum tüm işlemlerim bitti ve herşeyi bayii yaptı.
    Bana düşen sadece ödemeyi yapmak oldu.

Not: Kimsenın kafasının karısmasını istemem. Vermiş olduğum bilgiler bayiden tarafıma aktarılan bilgilerdir.

Muttalip Hocam merhaba,
    Aracı Zonguldak ilinden anlastım.
    Sizin rapor mevzusu ne oldu acaba merak ettim?

@eddy1980tr
    merhaba,
    Anlatmak istediğini anladım aslında. Örnek vereceğim ve bizzat burada yaşayan arkadaşımın arabasını örnek göstereceğim. Aracın Gaz pedalında papuç var. Hiç bir surette bu aracı baskası kullanamaz.

Üye
    remzi0049 Avatarı

Son Giriş
    23.10-2021
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

@FaCia
    Sevgili forumdaş öncelikle çok geçmiş olsun.siz aracı kullanacakmısınız.Eğer kullanacaksanız ehliyetiniz de hangi kodlar yazılmış?Belirtirseniz bence daha iyi olur.Yok sadece eşim ve 1.derecede akrabalarım sürecek derseniz neden aparat takılıyor.Bu sefer süren kişiye sıkıntı çıkarmaz mı?Açıklarsanız daha iyi olur.Enazında bazı engelli kardeşlerimize fayda olur.

Üye
    karabil07 Avatarı

Son Giriş
    01.10-2021
    Saat
    21:49
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

@eddy1980tr
    Arabayı üçüncü şahısların kullanması için tse den uygunluk belgesi alındıktan sonra Engelsiz bir kişide aracı kullanabilir
    Not :Tertibatı yapacak kişiye söylerseniz o tse den extra bir masraf olmadan alacaktır uygunluk belgesini

Üye
    FaCia Avatarı

Gerçek Adı
    FaCia
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Karabuk
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    5

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @remzi0049

Remzi bey evet aracı ben ve eşim kullanacağız.
    Ehliyet kodlarımıda yazayım size;
    10.02 Otomatik vites ,35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları,47. İki tekerlekli araç kullanamaz,78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir,102. Ticari araç,resmi araç, ambulans kullanamaz.

Sağ elimi direksiyondan cekmeden sinyal verebilmem için sadece soldan sağa bir aparat takılacak bu kadar. Aracı eş ve baba kullanabilmesi için ise TSE'den aracı engelli olmayan 1.derece yakınlarıda kullanır diye belge onayı çıkacak. Umarım sımdı daha anlasılır oldu.