Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 28 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:45
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Sağ kolu kısa olanlar vites kolunun uzatılması ile vergi muafiyetli araç alabilirler. Konuyla ilgili olarak İstanbul Vergi Dairesi'nin muktezasında ilgili ibare:
    TARİH: 27.03.2009
    SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.7.3021
    KONU : Sağ koldaki kısalık nedeniyle vites kolu uzatılan aracın iktisabında ÖTV istisnası.

[...]
    Buna göre, sağ kolunuzdaki kısalık dolayısıyla sakatlık derecesi %90’ın altında olan tarafınız adına kayıt ve tescili yapılacak olan aracın vites kolunun uzatılması, sakatlığa uygun hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirileceğinden ÖTV istisnasından yararlanılması mümkün bulunmaktadır.

19d1278502135 sag kolu kisa olanlar vites kolunun uzatilmasi ile vergi muafiyetli arac alabilirler 7e132306d231374067db3de7517edee1 1268417662 - Sağ kolu kısa olanlar vites kolunun uzatılması ile vergi muafiyetli araç alabilirler
    Attached Images Attached Images
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

slm bülent abi

benim sag kol dirsek altı yok protezliyim ehliyetimde H SINIFI OTOMATİK VİTESLİ ARAÇ KULLANIR ibareli. Raporumdaki ibare ÖZEL DONANIMLI ARAÇ KULLANIR . Rapor oranım %56
    bu göre aşağıda verdiğin örnek dilekçe benim durumuma örnek teşkil eder mi?
    daha önce vergi dairesi muafiyetli araç alamazsın çünkü senin hareket ettirici donanıma ihtiyacın yok demişti.

... Hastanesi Başhekimliği'ne,

26 Eylül 2006 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin "Ortopedik muayeneye ilişkin esaslar"ını düzenleyen 8. maddenin* ilgili fıkrası; ve İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı'nın 27.03.2009 tarihli ve "Sağ koldaki kısalık nedeniyle vites kolu uzatılan aracın iktisabında ÖTV istisnası" konulu muktezası** gereğince H sınıfı sürücü belgesi alabilmem için gerekli olan "Sağ koldakı kısalığın yarattığı dezavantajı ortadan kaldıracak şekilde vites kolunun uzatıldığı özel donanıma sahip otomobil kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli sağlık kurulu raporunun tarafıma verilmesini arz ederim

* Ortopedi muayeneye ilişkin esaslar
    Madde 8: [...]
    (2) Extremite noksanlığında;
    [...]
    b) Üst extremitenin dışında extremite noksanlığı (doğuştan veya sonradan) halinde Ortopedi ve/veya Fizk tedavi ve rehabilitasyon uzmanının raporu uyarınca H Sınıfı Sürücü Belgesi verilir. Üst extremitenin tek taraflı noksanlığında da Ortopedi uzmanının kanaatiyle, H Sınıfı Sürücü Belgesi verilebilir

** İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı
    (Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)
    TARİH: 27.03.2009
    SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.7.3021
    [...]
    Bu açıklamalar çerçevesinde, sakatlık derecesi %90’ın altındaki malul ve engellilerin 87.03 (motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşanlar hariç) ya da 87.04 (motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşanlar hariç) ve 87.11 G.T.İ.P. no.sunda yer alan araçları bizzat kullanımı şartıyla istisna uygulanacaktır. Bu istisnadan da yararlanılabilmesi için araçta sakatlığa uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırılması zorunludur.
    Buna göre, sağ kolunuzdaki kısalık dolayısıyla sakatlık derecesi %90’ın altında olan tarafınız adına kayıt ve tescili yapılacak olan aracın vites kolunun uzatılması, sakatlığa uygun hareket ettirici özel tertibat olarak değerlendirileceğinden ÖTV istisnasından yararlanılması mümkün bulunmaktadır.

Kaynak: www.ivdb.gov.tr/Mukteza/otv/3021.htm

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Evet Ruhi, bu mukteza ve dilekçe tam da senin için yazılmış sanki
    Bu tür raporla araba alır ve onun vites kolunu uzatursan, ötv ve mtv'den muaf olursun.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    01:13
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar; aranıza yeni katıldım ben. benimde sağ kolumda hareket kısıtlılığı var. h sınıfı ehliyetim de var ve hastaneden aldığım raporda da özel donanımlı araç kullanabilir yazıyor.
    bu yukarda verdiğiniz İstanbul Vergi Dairesinin yazısı tüm Türkiye'de geçerli mi? yani sormak istediğim İstanbul dışından araç alacağım zaman vergi dairesine bunu göstersem benim işimi yaparlar mı?
    bir de otomatik vites alsam ve o vites kolunu uzatsam vergiden muaf olur muyum? (vergi dairesi bana düz vites almam gerektiğini söyledi.)

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Teorik olarak, mukteza demek resmi görüş demektir. Ama pratikte birbiriyle çelişen muktezalar dahi olabiliyor. O yüzden, her yerde geçerlidir demek mümkün değil. Ama illa ki olumlu bir etkisi olur x şehirdeki memurların görüşlerini etkilemek için.

Düz veya otomatik vitesli diye ayrım ya da vurgu yok. Bence o da vergi dairesindeki memurun algısıyla ilgili bir durum. O memura bir yakını sorsa, "ha otomatik ha manuel vites" der, sen-ben sorsak, "mır-mır-mır" diye uzatır işi. Şans...

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

çok sağol ilgilendiğiniz için.
    bugün abim konuşmuş maliyeyle tamam veririz demişler. kısmet olursa bir iki ay içinde alacam
    tekrar ilginiz ve samimiyetiniz için çok teşekkür ederim.

Üye
    akrepyusuf Avatarı

Gerçek Adı
    akrepyusuf
    Son Giriş
    23.11-2017
    Saat
    16:11
    Yaşadığı Yer
    ist
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

Bülent abi kısmetse arabayıda müsait bir zamanda alacağım

tertibat konusunda sadece vites kolunu uzattığımız zaman yeterli oluyormu yani 5cm uzattık diyelim bu yeterlimi ? (ayrıca araba otomatik vites olacak)

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

yeterli oluyor ben bir ay önce aldım.yaklaşık 10 cm yükselttim ben. kendime uygun olarak. sanayide bir ustaya yaptırdım. yanında durdum, usta bana uygun şekilde yaptı tertibatı.ama benim araba düz vites.otomatik konusunu bilmiyorum.

Üye
    EKİN KAYRA KOÇ Avatarı

Gerçek Adı
    ALİ KOÇ
    Son Giriş
    26.05-2010
    Saat
    09:33
    Yaşadığı Yer
    SİVAS
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar vites kolunu yükselterek araba alan var mı.bu konu da yardımcı olursanız sevnirim.

Üye
    ibrahim1982 Avatarı

Gerçek Adı
    İbrahim
    Son Giriş
    19.07-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

evet ben 2009 kasımda aldım. vites topuzunun üzerine yaklaşık 10 cm. uzunluğunda bir apart yaptırdım ve ötv-mtv'den muaf olarak aldım.şimdide kullanıyorum.

Üye
    moonspell Avatarı

Gerçek Adı
    özgür
    Son Giriş
    14.01-2015
    Saat
    13:16
    Yaşadığı Yer
    k.maraş
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

buradaki dilekçelerle h sınıfı ve özel tertibatlı araç kullanır ibareli raporumu aldım. teşekkür ederim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    968
    Verilen Beğeniler
    1.255

Özgür, çok zor olmazsa, raporunu (özel bilgilerini gizleyerek) burada yayınlar mısın? Ya da bana bilgi@engelliler.biz adresime gönder, ben gerekli şekilde düzenler, burada paylaşırım

Üye
    GAZİ HASAN Avatarı

Gerçek Adı
    hasan malkocoğlu
    Son Giriş
    23.07-2013
    Saat
    10:50
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bület abi benim rapordaki ibare şu "h sınıfı ehliyet alabilir topuzlu kumandalı otomatik vites arac kullanabılır"
    yani özel tertibat ibaresi yok bu şekilde vites kolunu uzatmayı yaptırıp vergi muafiyetli arac alabilir miyim ya da özel tertibatlı rapormu cıkartmam gerek bu raporu zar zor cıkartım ikinci bir raporu cıkartamayabılırım

Üye
    ormancı177 Avatarı

Gerçek Adı
    kemal çamlıd
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

benimde resimdeki gibi ama sol el ampüte ne yapmam gerekli H sınıfı eyhliyetimi aldım özel tertibatlı otomobil kullanır ibaresi var araç almak için hastaneye başvurdum tekrar rapor alamadım ne yapmam gerekli bana yardımcı olurmusunuz
    antalyada oturuyorum
    orman bölge müd çalışıyorum
    tinay___kemal@hotmail.com
    05077613735

Üye
    RUHİ Avatarı

Gerçek Adı
    Ruhi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    .
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bülent abi sayende bu yolu izleyerek aracımı aldım hem ötv hemde mtv den faydalandım biraz zor oldu ama başardım
    Aracın vites kolunu sadece 10 cm uzattım yeterli oldu.
    yukardaki resimden biraz farklı bir aparat oldu.abi yardımcı olursan resim yüklemeyi bilmiyorum burada paylaşmak istiyorum

Sayfa 1 / 2 12 SonSon