TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    13:28
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Herkese merhaba, annemin adına ÖTV muafiyetli araç almak istiyoruz fakat süreç ile ilgili birkaç konuda kafa karışıklığımız var. Forumu inceledim fakat belirsizlikleri netleştiremedim. Bu nedenle aklımıza takılanları sizlere sormak istedim, yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Öncelikle, annemin yaşadığı süreçten kısaca bahsetmek istiyorum, ardından sorularımı yazacağım.

5 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucunda annemin sol bacağı ve kalça kemiği kırıldı, yaklaşık 6 ay tedavi gördü. Bu süreçte yapılan ameliyatlar başarılı olmadığı için 2020'nin Şubat ayında yeniden ameliyat oldu ve protez takıldı. Bu son ameliyatından önce sigorta davası için istenen rapora iki farklı hastane %48'lik bir oran vermişlerdi (ötv muafiyeti için alınmış bir rapor değil).

Soru 1- ÖTV muafiyetli araç için yeniden rapor başvurusu yapmamız gerekiyor sanırım. Bu başvuru için iyileşmeyi görebilmek adına son ameliyatın üzerinden geçmesi gereken azami bir süre var mı? En az 1 yıl gibi?

Soru 2- Son ameliyattan önce %48 olan oran, ameliyattan sonra muhtemelen değişecektir. Şu an sol bacağını koltuk değnekleri olmadan kullanamıyor ama önceki durumuna göre çok şükür daha iyi. Yine de %40 ve üzeri oran verilir mi?

Soru 3- Heyet raporunda yalnızca "otomatik" araç kullanabilir ibaresi olması ÖTV'siz araç alımı için yeterli mi? Yoksa oranın da %40 üzeri mi olması gerekir?

Üye
    Shadowmaster Avatarı

Gerçek Adı
    Ali
    Son Giriş
    21.09-2020
    Saat
    17:40
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    5

merhaba,

elinizde sol ayak kısıtını işaret eden rapor var ise eğer süresi dolmadı ise yenisini almanıza gerek yok, süresiz ise yenilemenize hiç gerek yok.

Raporda yazan oranın bir önemi yok, manuel vitesli aracı kullanma kısıtı önemli. %5 oranla bile alabilirsiniz eğer araç kullanmanıza engel bir kısıtınız var ise.

yalnızca otomatik araç kullanır şeklinde bir ibare olmasına gerek yok, sol ayak kısıtı detaylu olarak yazılmış ve oran verilmiş olsun yeter.

yapmanız gereken engelli ehliyeti almak, adımları forumda bulabilirsiniz. Ehliyet işlemleri tamamlandıktan sonra ehliyet ve raporunuzla bayiye başvurabilirsiniz, onlar gerekli işlemleri yapacaklardır.

Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Merhaba, yanıtınız için teşekkür ederim.

Eski rapor 5 yıl önce kaza sonrası sigorta davası için alınmıştı, ÖTV'siz araç almak adına alınmış bir rapor değildi. Biz ÖTV muafiyetli araç alımı için hastaneye yeniden başvurmamız ve bu amaçla bir heyet raporu almamız gerekir diye düşünüyorduk.

Ama sizin dediğinize göre bu eski raporun süresi devam ediyorsa ve sol ayak kısıtı detaylı olarak yazılmışsa orana bakılmaksızın araç alımı yapabiliriz, doğru mu anladım?

Üye
    gunduzm78 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

2019 şubat ayında ötv tebliği değişti. Onu iyi okuyun. Her engelli alamıyor

Üye
    karabil07 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:07
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşım öncelikle engelli B sinifi ehliyet alın (normal ehliyet varsa yenileyin) daha sonra otv için rapor yenileyin

Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Çok teşekkürler.

Bugün rapor başvurusunda istenen belgeleri sormak için hastanenin sağlık kurulu birimine uğradım. Çalışan arkadaş “özel aksamlı (otomatik) araç kullanabilir” ibareli rapor ile araç alırsanız yalnızca rapor sahibi kullanabilir dedi. Ben 3.dereceye kadar akrabaların da kullanabileceğini okumuştum, bir değişiklik mi oldu acaba?

Birkaç bayii ile de görüştüğümde onlar da akrabaların kullanabileceğini söylemişlerdi.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    118
    Verilen Beğeniler
    23

onun için tse den rapor çıkartıp kullanabiliyorsunuz ben çıkarttım

Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Zor bir süreç mi tse raporu? Ücret alınıyor mu?

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    118
    Verilen Beğeniler
    23

zor değil araca aparata baktılar ruhsata baktılar o kadar 1200 mü 1300 mü ödedim hatırlamıyorum ama 100 küsürlü bir rakam ödemiştim sonra ruhsatı notere götürüp işletiyorsunuz yanlış hatırlamıyorsam orası da ücret talep etmişti.

Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Tekrar teşekkür ederim. TSE'den aldığınız "Özel Tertibatlı Araçların Engeli Olmayan Kişilerce Kullanımı" raporunu yakın zamanda mı yaptırdınız? Konuyla ilgili forumdaki başlıkları okudum, mesajlar genellikle 4-5 yıl öncesine ait. Süreçte bir değişiklik olup olmadığını merak ettim?

Ayrıca yakınların kullanabilmesi için alınan TSE raporu, herhangi bir aksam değişikliği yapılmayan "otomatik" araçlar için de isteniyor mu?

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    118
    Verilen Beğeniler
    23

@vlknz

ben geçen yıl yaptırdım özel tertibatlı aracım 3. derece yakınlarım kullanması için

orası çok bir şey yapmıyor uygundur gibi bir evrak veriyor araca bakıp o evrağı notere götürüp ruhsata işletiyorsunuz

Üye
    vlknz Avatarı

Son Giriş
    05.10-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

Rapor sahibi dışında kullanabilecek kişi için isim-soyisim yazmıyorlar değil mi? Yalnızca şu kişi kullanabilir şeklinde?

3. dereceye kadar yakınlar kullanabiliyor.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    118
    Verilen Beğeniler
    23

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    3. dereceye kadar yakınlar kullanabiliyor. evet bu ibare yazılıyor isim yazılmıyor

Üye
    gunduzm78 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:36
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    1

Arkadaşlar ötv tebliği değişti biliyorsunuz. Sol el ayak kol için otomatik vitesin özel tertibat olması bir önceki tebliğde vardı. Şimdi sağlık kurulu raporuna hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ifadesi yazılması gerekir. Diye düşünüyorum. Otomatik olup olmaması farketmez zannederim

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.808
    Verilen Beğeniler
    3.371

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @gunduzm78

Sürücü belgesinde uygun kodlar olmak zorunda. Bu kodlar "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir"
    ibareli engelli sağlık kurulu raporu ile desteklenmeli.