TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:35
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba çift taraflı kalça çıkığım var yüzde 24 rapor verdiler önceden b raporum var bende ötv muaf araç alabilirmiyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    gül_se Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    ....
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    9

@mina1323 Merhaba. Raprunuzu yeni mi aldınız?

Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

Daha önce yüzde 45 ti şimdi yüzde 24 veriyorlar. Evet yeni aldım.

Üye
    gül_se Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    ....
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    9

Teşekkür ederim.

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    254
    Verilen Beğeniler
    67
    Blog Mesajları
    6

şu hale bakın yarı yarıya düşüyor oranlar

Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

Ne yazıkki.
    Ama ötv muaf araç alabiliyor muşuz. Oran sınırı yokmuş. Bilgisi olan varmı?

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    254
    Verilen Beğeniler
    67
    Blog Mesajları
    6

evet ortopedik engellilerde araç alırken oran sıkıntı olmuyor ama % 24 lük raporu başka bir şeyde kullanamıyorsunuz

Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

Tarih:
    30/04/2010
    Sayı:
    ÖTV-2/ 2010-3
    ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ SİRKÜLERİ/12
    c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

Konusu : Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.
    Tarihi : 30.04.2010
    Sayısı : ÖTV-2/ 2010-3
    İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

e) Sağlık Kurulu Raporlarının Tarihi

Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendindeki istisnadan yararlanmak için, 29/6/2006 tarihli ve 2006/10660 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının Resmi Gazetede yayımlandığı 16/7/2006 tarihinden önce alınmış olan raporların, söz konusu Kararname eki "Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik" hükümlerine uygun olarak yenileneceğine dair ÖTV mevzuatında herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu tarihten önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan sağlık kurulu raporları da ÖTV istisnası uygulamasında geçerli bulunmaktadır.

BÖYLE BİR YAZI BULDUM NE DİYORSUNUZ ?

Üye
    hikmet07 Avatarı

Gerçek Adı
    Hikmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:05
    Yaşadığı Yer
    Antalya/viyana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    28

Merhaba benimde doguştan iki taraflı kalça çıkığı vardı ve 2015,de %43 rapor verdiler tabi rapor,da elden gaz ve firen olarak tertibat yazdılar bu rapora göre B olan ehliyetimi engelli B ye cevirdim sizde ehliyet ve Ötv indirimli arac almanız mümkün beni birazcık ugraştırdılar 2015 başladım ve 2016 mayıs, da bitirdim inşallah hayırlısı ile alırsınız kolaygelsin

Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

DOĞRU BU BİLGİ ÖYLEMİ ÖTV MUAF ARAÇ ALABİLİYORUM.

HİKMET BEY ÇOK MUTLU ETTİNİZ BENİ
    BURDAKİ VERGİ DAİRESİ %40 ALTI RAPORU KABUL ETMİYOR AMA UĞRAŞIRSAM OLACAK SANKİ?

Hikmet bey numaranızı paylaşabilir misiniz? Daha detaylı bilgi almak için aramak istiyorum. Dönüş yaparsanız çok sevinirim

Üye
    kardelenn Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya
    Alınan Beğeniler
    254
    Verilen Beğeniler
    67
    Blog Mesajları
    6

@hikmet07

2016 da mı aldınız aracınızı

Üye
    hikmet07 Avatarı

Gerçek Adı
    Hikmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:05
    Yaşadığı Yer
    Antalya/viyana
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    28

tabi numaramı mesaj olarak yazdım

Evet tescil tarihi 06.06.2016

Üye
    mina1323 Avatarı

Gerçek Adı
    zeynep gökte.
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    edirne
    Alınan Beğeniler
    8
    Verilen Beğeniler
    10
    Blog Mesajları
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhaba arkadaşlar vergi dairesinde engelli bir memur arkadaşla görüştüm ve oranın ortopedik engellide önemli olmadığını söyledi.pazartesi günü müdür beyle görüşeceğim.bakalım çok mutlu oldum.
    Eğer olursa yurt dışından araç almayı düşünüyorum malum ülkede fiyatlar! Yurt dışından alan arkadaş oldu mu acaba?