TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    burhanhakan Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan KOCABAŞ
    Son Giriş
    24.05-2021
    Saat
    13:56
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %50 ortopedik engelli raporum mevcut. Sol omzumda brakial pleksus lezyonu mevcut. Engelli ehliyeti için ayın 26sında komisyondan randevu aldım. Sol kolum sağ koluma göre ciddi anlamda kısa. Benim ötv indirimi alma ihtimalim nedir ?

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    02.09-2021
    Saat
    18:23
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    0

Alabilirsiniz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Üye
    burhanhakan Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan KOCABAŞ
    Son Giriş
    24.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yapmam gereken ekstra bir sey var mi

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    02.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    0

Hayir önceden aldiginiz %50 saglik raporu bide ehliyetle basvurabilirsiniz

Üye
    burhanhakan Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan KOCABAŞ
    Son Giriş
    24.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar merhaba brakial pleksus nedeniyle ötv indiriminden faydalanıp araç alan arkadaşlar var mı aramızda varsa süreç hakkında bilgilendirebilir misiniz?

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:00
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

Merhaba Burhan Bey, @burhanhakan

Ben de sizin gibi sol brakial pleksus lezyonuna sahibim.

Komisyona girip 10.02 kodlu ehliyet ve 'otomatik vitesli araç kullanabilir' raporunu alın ehliyet yoksa ehliyetinizi alın sonrasında yapacağınız şey tam teşekküllü devlet hast gitmek mümkünse eğitim araştırma hastanesi olmalı.
    seçtiğini devlet hast engelli sağlık kuruluna gdiip randevu almak sonrası çok kolay.

Bu arada vergi indiriminiz varsa ve oran düşük çıkarsa ilerde emekliğiniz sorgulanır bu hususta araç alırken geleceğinizi riske sokmayın yok ben araç alırım riske girmeye razıyım dersende kardeşim sınıra kadar bekle araç için yani 300 binlik araç al derim ocak ayında ötv sınırı 350 bini geçecek istersen onuda bekle ben şahsen bekliyorum ve şu sıralar fiyatlar balon taep fazla.

ben yapman gerekeni söylüyorum size nasıl ortapedi rapor vermiş hayretler içerisindeyim bize bakan alan Norolojidir kas ve sinir zedelenmelerine neroloji bakar ortapedi oran veremez bu bir kere yanlış ama ortapedi görüş bildirir oran veremez...

yapman gereken engelli sağlık kurulu nöroloji böl randevu alman ve durumdan bahsetmen bunlardan öncesinde nöroloji doktorunu buul özellikle sağlık kurulunda olanı bul mhrs üzerinden bağımsız randevu al bana ne oran verilir diye güzel bir uslupla söyle ve ona göre bu işlere giriş biliyorsun ki ötv araç alımında oranın bir önemi yok ama sisteme %40 altı işlenmiş bir rapor gelecekte emekliliğini yakar............o sebeple doktoru bul ve konuş

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    2

@burhanhakan

Eski usulüne uygun olarak alınan raporların geçerli olduğu yazıyor ÖTV mevzuatında. Vergi memurları kanunu keyfilerine göre yorumluyorlar. bir önceki konuda yazdım ÖTV mevzuatından alıntı yaparak

Engellilere, engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER şeklinde, engelli sağlık kurulu raporları ibaresi engellilik sağlık kurulu raporları veya ÇÖZGER'er verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.

Malul veya engellinin, birden fazla engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER'nin bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. İlgili mevzuat uyarınca, malul veya engelli adına düzenlenen en son tarihli rapordan önce düzenlenen raporlar, süresine bakılmaksızın yeni rapor tarihinden sonra yapılacak başvurular bakımından geçersiz olduğundan, malul veya engellinin birden fazla engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER'nin bulunması halinde bu uygulamada en son tarihli rapora istinaden işlem yapılır. Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda, ziyaa uğratılan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.

Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER'de, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.
    Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) Aynı şekilde, ÇÖZGER'e istinaden istisnadan yararlanılması ve taşıtın alındığı tarihten itibaren beş yıllık süre içinde malul veya engellinin 18 yaşını doldurması halinde, ÖTV istisnasının devamı için erişkinler için engellilik sağlık kurulu raporu ibrazı aranmaz.

Malul veya engelliler tarafından ibrazı zorunlu (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER'in örneği ile şekli ve içeriğine ilişkin açıklamalar, söz konusu raporun verilmesine dair ilgili mevzuatla belirlenmiş olup, rapor tarihi dikkate alınmak suretiyle bu tarihte geçerli mevzuatla yapılan belirlemeler çerçevesinde raporun uygun olup olmadığı vergi dairesince tespit edilir. Bu kapsamda, engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER verebilecek yetkili sağlık kurumlarının kontrolü de Sağlık Bakanlığının resmi internet sitesinden yapılır.

sen bu mevzuatı oku ve vergi dairesindeki memura göster

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

selamlar,
    @Jungle

hocam benim elimde 3 tane eski tarihli sırayla 2005-2007 ve 2014 tarihli sürekli rapor var bunlar ÖTV için bir işe yararmı raporlardan 2 si vergi indirimi 1 taneisde engeli işci statüsü için?

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    2

@marto1

raporların bir tanesinde ^^Özel tertibalı araç kullanır evet^ ^H sınıfı ehliyet alır Evet^ ibaresi bulunuyorsa ve süresizse yarar

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

@Jungle

Abicim raporların sadece 1 tanesinde h sınıfı kullanabilir işaretli (özel tertibat yazmıyor) yazsaymış keşke sizce bir umut var mı yinede değerli cevabınıza teşekkür ederim hastanelerde sürünmek istemiyorum berbat durumdalar

Üye
    melihbe Avatarı

Gerçek Adı
    Mb
    Son Giriş
    02.09-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ank
    Alınan Beğeniler
    29
    Verilen Beğeniler
    0

@marto1

Ehliyetiniz yokmu sizin, ehliyet alinca zaten sadece otomatik, gerekiyorsa silecek kolu ve topuz kodlari yazarsa olur yani benden sadece durum derece ve kodlarin yazdığı ehliyet istendi bayiye sordum maliyeye sordurmus alabilirsiniz dedi. Kodlarin yazdigi ehliyet vede %45 ortopedik engel durumumu bildirir rapor istendi yani. Raporda özel tertibatli araç kullanir yazmiyor. Zaten ehliyetteki kodlar tertibat gerektiriyor.

Üye
    burhanhakan Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan KOCABAŞ
    Son Giriş
    24.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar bugun il saglik komisyonundan raporumu aldim. 5 tanr tertibat kodu verildi asagiya belirttim bu kodlarla ötv indirimi alma imkanim var midir. Engelim sol kol %50 brakial pleksus

Kodlar
    10.02
    40.11
    40.14
    35.04
    35.02

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    149
    Verilen Beğeniler
    355

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Birilerinin işine yarar diye paylaşayım dedim

10.02 Otomatik vites
    40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)
    40.14. Tek elle/kolla işletilen alternatif uyarlanmış direksiyon sistemi
    35.04 Direksiyondan sağ eli çekmeden kullanılabilen kontrol cihazları
    35.02 Direksiyonu bırakmadan kullanılabilen kontrol cihazları

Kaynak;

https://ehliyet.co/wp-content/upload...od-tablosu.pdf

Üye
    mmeliye63 Avatarı

Son Giriş
    16.12-2020
    Saat
    22:54
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    1

bende sağ kol brakial pleksus var. sol kola alınmıyor sanirim . ama yine de araştırın derim. ortopedik olarak hareket ettirici aksam da sıkıntı yaşamanız durumunda muafiyeti alabilirsiniz. gaz fren debriyaj vites bunlar haricinde alamıyorsunuz. sadece size özel tertibatlı daha güvenli bir araç kullanabilirsiniz. yine de araştırın derim.

Üye
    burhanhakan Avatarı

Gerçek Adı
    Burhan KOCABAŞ
    Son Giriş
    24.05-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @mmeliye63 otomatik vites kodu var zaten raporumda

Sayfa 1 / 3 123 SonSon

Başlığın Etiketleri