TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Göksal Sazak Avatarı

Son Giriş
    25.09-2020
    Saat
    16:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Mr.No;

Bende geri görüş kodu ve kör nokta ve araç içi ikaz Park sensörleri den bahsediyor bunlar bende var sadece kör nokta yok ayna alacaktım almadım hatta trafik çevşrmesğnde hiç sıkıntı çıkmadı

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:54
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.275
    Verilen Beğeniler
    3.824

@Mr.No

Yok yok, esas ben öyle yazdığım için özür dilerim. Ben afaki (kulaktan dolma) yazdığınızı düşünüp öyle kati olarak yazdım. Yoksa bildiğiniz birileri varsa, o zaman diyecek söz zaten yok. Bu konuda elinde özelge olan varsa ve bizimle paylaşırsa çok iyi olur. İşitme engellilere bu hak verilmişse en çok ben sevinirim.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu'nda istisnaları düzenleyen 4. madde:

"c) Engellilik oranı % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtlar."

Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulamasına İlişkin Açıklamalar:

"2-Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması
    Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir."

İşitme engellilere dayatılan donanımlar "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"na sahipse, evet, teorik olarak MTV istisnasından yararlanmak mümkün olur. Ve Gelirler İdaresi Başkanlığı bunu böyle uyguluyorsa ne ala.

Var mı bu konuda net bilgisi/deneyimi olan?

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    17:11
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Göksal Sazak

Size işitme cihaz kodu 102 kodu yeterliydi aslında diğer kodları yazmaları gereksiz olmuş. Bunlar ne kadar gereksiz kodları yazmakta. Bir sorum olmuştu ona cevap alamadim b sınıfı engelli sürücü olur raporumu verdiler size. 1.grub sürücu olur vermedilermi heyete cikmissinizdir anladığım kadarıyla

Üye
    Göksal Sazak Avatarı

Son Giriş
    25.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Muharrem77

Engelli b yazdılar raporum arkasına birde kodlar artık kaçıncı grub hiç bakmadım

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Ahmet T Avatarı

Son Giriş
    28.11-2021
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    59
    Verilen Beğeniler
    37

rapor yüzde doksan olması gerekli

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Göksal Sazak

Engelli b yazdilarsa gruba gerek yok aslinda bilerek engelli b veriyorlar.yonetmelik açık diğer sınıfları alabildiği halde zorla dayatiyorlar

Üye
    Göksal Sazak Avatarı

Son Giriş
    25.09-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ahmet T
    Ötv için mi

@Muharrem77
    Engellilere başka nasıl bir ehliyet veriyorlar b engelli dışında anlamadım

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Göksal Sazak

İşitme engellileri kast ettim halbuki işitme engelli kriterleri karsiliyorsa diğer sınıfları alabilir mesela a sinifi ehliyet alan işitme engelliler var

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    12.11-2021
    Saat
    10:50
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    16

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @OturanBoğa

Herşeyi birebir uyguladık. Yukarıda dediğiniz 2. madde.ye istinaden uyguladık. Şubat ayı içerisinde;
    Ancak benim araç buna uygun değil. ehliyetimde h sınıfı. Tam uygulayacakken pandemi girdi araya.
    Hikayeyi baştan anlatayım:
    İşitme engelliler aslında kod istemiyor: sticker ve 102 kod dışında kod istemiyor (102 nolu kod: Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz)...

Nedenine gelince diğer araçları kullanmak için (babasının annesinin vs.).
    Maddi olarak işitme engellilerin tamamı araç almaya müsait durumda değil.
    Bir gün kaza yapıyoruz: Sigorta şirketi kaza masrafları karşılamak istemiyor: Kodlar yüzünden. Araç kendisinin ve yeni ehliyetten önce alınmış. Uzun süredir kullanıyor: Önceleri kaza varken aynı sigorta şirketi kaza masraflarına ödeme yaparken...
    yeni ehliyetle aynı araba kaza yaptığında ödemeye yanaşmıyor. Bilgi veriliyor bize; araç ehliyet kodlarına uygun değil.
    Kodlara ek olarak ön kamera arka kamera, sağ ve sol kör nokta görüntüleme cihazı otomatik vites (42.01-42.03-42.05 en çok bu kodlar başımıza bela)..
    Hem raporda hemde ehliyette yazıyor.

İlk işimiz bu işi bilen biri bulmak sanayiye gittik, Arkadaşın sigortasını halletmek içindi basit iş için gittik... Sigortacı öyle istedi: kodlara uygun araç yaptır.
    Sanayide bu işi bilen bizi; önce makina mühendisleri odasına yönlendirdi..
    O odadakiler bunun iş özel aparata girdiği TSE belgesi gerektiği söyledi.
    TSE tanıdıklar sayesinde sorduk araç geçirmek için; herşeyi usule uygun yapılması halinde geçirebileceği belirtti. Gelirler Dairesi Başkanlığı (Ankarada) telefonla soruldu: herşey usule uygun. sıkıntı olmayacağı bizzat telefondan alındı.

Sizin yukarıda yazdığınız 2. madde herşeyi söyledi birebir, bunu daha önce yapmışlar.
    Bunu yaptırmak için en az 1500 civarı para ödendi (2020 şubat) makbuzlar arkadaşta.
    Benim arabaya uygun değil ayrıca ehliyetimi henüz yenilemedim. İlk fırsatta yaptıracağım...Arabamı satmadan olmuyor..

Yukarıda işlemler için en az 2 ayımız gitti. gün ve randevulu çalışılıyor. O esnada araba kendi imkanımızla yaptırdık(sigortda hallet faturayı getir öderim demiş). TSE belgelerin onayı ve ruhsata işlenmesi için TÜVTÜRK den geçmesi gerekiyor. Araba kazalı hali ile yapamayız.

bizim derdimiz sigorta almak: Zararda olsak bile.

Araç hal oldu ruhsata işlendi TÜVTÜRK geçti.

Adamın biri akıl verdi: MTV sordu: bir deneyin diye: Gelirler Dairesi Aradık ya olur demişti aklımızdaydı.

Oturanboğa kardeş sizin söylediğiniz 2. maddeye herşey uyuyor. İlde işlemlere bakan MTV ye gittik durum anlattık. Yanlışlık olmasın diye amirleri ve üst amirlerine de sordurduk. 2. maddeye itinaden MTV muafiyeti var: rapor uygun ve ehliyet uyumlu; ÖTV muafiyetine giremiyor ama MTV muafiyetinde sorun çıkmadı.
    Sigortada faturayı da geç olsa sorunsuz ödedi: bizi uyarmadığı için ayrıca özür diledi.

tek sıkıntımız diğer engelliler: maddi durumu uygun olmayıp da ailesinin arkadaşının arabasını kullanmak zorunda kalanlar ne olacak? Araç kiralama ne olacak? kamera yok, ruhsat kodlara uygun değil. Sigortacıların tamamı mevzuatı bilmiyor. Allah korusun başına kaza geldiğinde bizim gibi dolaşmasınlar. Derdimiz sigorta iken sonradan tesadüfen MTV muafiyeti olduğunu geç öğrenmemiz hoş olmadı.

CİMER sorup araştırmak kaldı... Henüz sormadım. Yanlışlık varsa MTV mevzuatında ve sizin verdiğiniz 2. maddeye istinaden yazılar yanlıştır o zaman.

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Mr.No

Bu 102 kodu haricinde diğer kodları yazdirmasak olmuyormu? İllaha tanıdık doktor mu gerekiyor?il sağlık komisyonuna sevk olmadan rapor mumkunmu

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    12.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    16

@Muharrem77

Tanıdık olması gerekmiyor ille de yazılacak. Denedik başaramadık. Tek avantaj var küçük ilçelerde ilçe sağlık müdürlüklerinden memurlar bu konuda bihaber. Gidip alabilirsiniz ama yapabilirseniz.

Üye
    muhendis3232 Avatarı

Son Giriş
    23.11-2021
    Saat
    00:09
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    52
    Verilen Beğeniler
    5

hep birlikte talepde bulunsan acaba yasa değişirmi %40 üzeri olan herkes almalı bence..bu arada benim raporda ötv indirimi ile araç alır vs. kısmı işaretli neden acaba

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Mr.No

Anladım özel yerden alırım o zaman il sağlığa gonderme durumları yok gereksiz kodları yazmiyor lar. Devlete çalışanlara laf anlatılmiyor

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    12.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    54
    Verilen Beğeniler
    16

@Muharrem77
    Özel yerden alırım derken nasıl yani?
    sana yardımcı olmaya çalışıyorum bir yanlışlık var...

Üye
    Furkan08 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    106

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    %100 işitme engelli çocuğu var akrabamın araç alabilir mi ÖTV siz

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon