TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    27.10-2020
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hiç ehliyeti olamayan biri olarak ötv indirimli arac almak istedim. İlk iş aile hekimine başvurdum. sürücü aday formu doldurarak beni uzman hekim görüşü gereklidir işaretleyip "göz, ortapedi ,nöroloji " yazarak bana verdi. Devlet hastanesine sağlık kurulu bölümüne başvurdum ilgili hekimlere görünüp sağlık kuruluna belgelerimi verdim. Bir form doldurarak komisyona sevkimi yaptılar .Komisyon için 1 ay sonra cep telefonuma mesaj geldi .Bildirilen yere gittim komisyona göründüm.2000 yılında aldığım engelli raporumun fotokopisinide götürdüm. B engelli sürücü olur raporu ve kodlar yazdılar. ötv indirimini bu kodlar sağlıyor. Tertibat ,hareket ettirici aksam kodlarda varsa ötv indiriminden yaralanılacağını biliyorum.

Üye
    Göksal Sazak Avatarı

Son Giriş
    25.09-2020
    Saat
    16:04
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@yildizzozkan
    Günaydın sonuç ne

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üye
    Nevotek Avatarı

Son Giriş
    11.09-2020
    Saat
    18:37
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Forumlarda konu ile ilgili bilgisi olmayan arkadaşlarıma hatırlatmak ve bilgilendirmek amaclı olarak 20.02.2019 yılında önce alınan raporlar için yapılan açıklama çok net buna gore:
    Bununla birlikte, 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz. Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.

Üye
    Serkal Avatarı

Son Giriş
    26.10-2020
    Saat
    14:29
    Yaşadığı Yer
    Muğla
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    5

@Nevotek

Son noktayı koymuşsunuz Maliyenin istediği tamda bu taporumda yazanı ifadeyi maliyeye gönderdim evet bu şekilde olursa kabul ederiz dediler önceki sürekli raporumu kabul etmediler olasılık ifade ettiği için kullanabilir yazdığı için. Son raporumdaki ifade”Sadece Hareket Ettirici Aksamda Özel Tertibatlı Araç Kullanması Gerekir.”

Üye
    Nevotek Avatarı

Son Giriş
    11.09-2020
    Saat
    18:37
    Yaşadığı Yer
    Tokat
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

@Serkal bey,sizin raporunuzda yazan ifadeleri bilmemekle beraber 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz denilmektedir dolayısıyle raporunuzda yukarıda ifade edilen olasılık içermeyen ibarelerin olması aynı zamanda sürücü belgenizdeki kodlarında raporla uyuşuyor olması gerekmektedir bir başka deyişle tek basina rapor yeterli olmamaktadır raporunuza uygun sürücü belgenizdeki kodlarında raporunuzu desteklemesi gerekmektedir.Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz denilmektedir yani raporunuzda bu ibareler mevcutsa yukarıda açıkça vurgulandığı gibi zorunluluğu ifade ettiği için işlem tahsis edilebilir.

Üye
    yildizzozkan Avatarı

Gerçek Adı
    özkan yıldız
    Son Giriş
    28.10-2020
    Saat
    09:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    13

herkese merhaba. 64, 102, 78, 47, 10.02 kodları yazan ehliyetimi yeni aldım. aşağıda fotolardaki sağlık raporumu da yeni çıkarttım. bu engelli raporum ile ötvsiz araç alımda herhangi bir sorun yaşar mıyım (ortopedi doktorunun açıklamaları vs. kısmında sorun çıkar mı? açıklama kısmında zaten özel tertibatlı araç yazısı yazıyor.) kesin bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim. teşekkür eder, herkese iyi günler dilerim.

nuv9u4 - Süreğen ve ortopedik engelli raporum var. ÖTV'siz araç nasıl alabilirim?
    https://hizliresim.com/nuv9u4

UjsKvP - Süreğen ve ortopedik engelli raporum var. ÖTV'siz araç nasıl alabilirim?
    https://hizliresim.com/UjsKvP

@aydinmehmet

hocam merhaba. bende de ötv ile ilgili bir ibare yok sadece sizinki gibi açıklama kısmında o ifade yazıyor. ne yaptınız başvurdunuz mu acaba bir sorun çıktı mı? haberdar ederseniz sevinirim.

Üye
    arizona Avatarı

Son Giriş
    22.10-2020
    Saat
    10:33
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    0

Merhaba Geçmiş olsun

Bu raporlara göre alabilirsin.

Ehliyet kodlarında 64 yazıyor.Normal hız sınırının 10 km altında yol alman gerekiyor
    64. Araç hızı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100 üncü maddesinde belirtilen hız sınırlarından 10 km daha az olmalıdır.

Üye
    Mümin Çelik Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:25
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    36
    Verilen Beğeniler
    44

@yildizzozkan Benim raporda her hangi bir ötv açıklaması olmamasına rağmen raporum 2017 Aralık ayında çıktı sol diz kısıtlama olduğu için 102 78 47 kodları ile araç aldım senin raporda da net kısıtlama belirtilmiş alırsın vergi dairesi için açıklama çok önemli net olarak rahatsızlığın belirtilmesini istiyor

Üye
    aydinmehmet Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet
    Son Giriş
    13.10-2020
    Saat
    13:32
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3
    Verilen Beğeniler
    0

@yildizzozkan

Merhaba Hocam,

Daha başvurmadım, bugün Sağlık kuruluna girip kodlarımı aldım, orada ki hocalara da gösterdiğim de yeterli olacağını söylediler. ÖTV ibaresi yok sorun olur mu diye tekrar sorduğumda da açıklama kısmında ki ibare yeterli, kabul etmeleri gerekir dedi.

Üye
    yildizzozkan Avatarı

Gerçek Adı
    özkan yıldız
    Son Giriş
    28.10-2020
    Saat
    09:13
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    13

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Göksal Sazak Mesajı Gör
    Günaydın sonuç ne
    Merhaba hocam. Uzun zaman oldu ben araç için engelli raporumu yeniledim ve ibareyi eklettim. Herkesin dediği gibi son alınan engelli raporu geçerli olur ve eski tarihlileri geçersiz kılarmış. Ancak şu anda sistemde hem eski hem yeni Engelli raporum görünüyor yani kurumlarda eskisini çıkarıp kullansam nasıl anlayacaklar pek çözemedim. Yani eski tarihlileri geçersiz kılan bir sistem göremedim belki de ilerleyen zamanlarda eski raporumu sistemden silecekler bilemiyorum.

Üye
    Kotan Avatarı

Son Giriş
    15.10-2020
    Saat
    14:43
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    4

@yildizzozkan

selamlar aynı durumu bende yaşadım hastane araç için alacağın raporla istihdam için olan farklı şeyler dedi. ve bikaç rahatsızlığım olmasına rağmen sadece ortopedi ve ftr ye gönderdi. %11 verildi ve ötv indirimi onaylandı.

1 sene oldu raporu alalı iş ile ilgili herhangi bir problem olmadı. olursa direkt mahkemeye giderim çünkü araç alımı için rapora başvurduğumda verilen formda sadece ötv indirimi için başvuru kısmını işaretledim ve belirttim.

zaten mantıken düşündüğünde sürekli %44 raporu olan birinin bi mucize olup %33 lük kısmının iyileşmesi gerekir

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    27.10-2020
    Saat
    20:37
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    16
    Verilen Beğeniler
    0

İlk kez 15.09.2020 tarihinde b engelli sürücü belgesi ehliyetini aldım.2019 tarihli komisyon da engelliler için teribatlı araç kodlarımda var.. kısıtlama kodlarım.
    01.01. Gözlük
    102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
    25.08 Soldaki hız pedalı
    20.03 Sol ayağa uyarlanmış fren pedalı
    47 İki tekerlekli araç kullanamaz

toplamda 7 resmi engelli sağlık kurulu raporum var en son aldığım Haydarpaşa numune hastanesinden
    11.12.2000 tarihli -tanı sağ alt ekstremitade ağır polio sekeli. kullanım amacı 193 gelir vergisi %50 çalışma güç kaybı ve sürekli engelli sağlık kuurlu raporum var .Haydarpaşa numune hastanesinden başhekim yardımcısının imzasını ve mührünü kaşeletip sağlık kuruluna vererek 28.08.2019 tarihinde ulusal engelliler veri tabanına işlettirdim.engelli raporumun bulgularında sağ ayakta 10 cm kısalık mevcutsağ uylukta 15 cmsağ kuriste 12 cm atrofik.hasta diz üstü ortez ile yürüyor.sağ kalçada exüz fleks 2/5sağ dizde ext 2/5 kas gücü 2/5 yazıyor.

17.09.2020 de nakil vasıtaları vergi dairesine gittim. engelli raporu 2002 ötv tebliğinden önce alındığı için olmaz dediler grup müdürümüz bize böyle emir verdi dedi. .Ben sürekli engelli raporumu ulusal engelliler veri tabanına işlettiridim.b engelli özel tertibat raporuda yeni. sürekli engelli raporu olana yeni rapor istenemez. bu sebeble bu raporu ulusal engelli veri tabanınada işletttirdim. kendi isteğimle kimse bana yeni rapor aldıramaz dedim.Kazanılmış haklarım var .Anayasada engellilere pozitif ayrımcılık var dedim. Siz tekrar hastaneye sevk yazısı ile gönderirseniz belki giderim dedim. Engelli muafiyetli araç alım istediğimi belirten dilekçe yazdım..Vergi dairesi üst makama yazı yazarak görüş isteyecek. sonucu ne zaman alırım dedim çıkınca telefonla haber veririz dediler.

Olumsuz cevap verirlerse mahkemeye gideceğim.

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    2

ÖTV Mevzuatı 1.5 Ortak husu lar kısmını inceleyin.

Engellilere, (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER” şeklinde, “engelli sağlık kurulu raporları” ibaresi “engellilik sağlık kurulu raporları veya ÇÖZGER’ler verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir.Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.

Malul veya engellinin, birden fazla (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) engellilik sağlık kurulu raporunun veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. (Ek cümle:RG-10/8/2019-30858) İlgili mevzuat uyarınca, malul veya engelli adına düzenlenen en son tarihli rapordan önce düzenlenen raporlar, süresine bakılmaksızın yeni rapor tarihinden sonra yapılacak başvurular bakımından geçersiz olduğundan, malul veya engellinin birden fazla engellilik sağlık kurulu raporu veya ÇÖZGER’inin bulunması halinde bu uygulamada en son tarihli rapora istinaden işlem yapılır. Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda, ziyaa uğratılan vergi, vergi ziyaı cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.
    (Değişik ibare:RG-10/8/2019-30858) Engellilik sağlık kurulu raporunda veya ÇÖZGER’de, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.

Üye
    cafer_5401 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:21
    Yaşadığı Yer
    sakarya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cümleten Selamün Aleyküm
    Engelli Sağlık Kurulu Raporu (Sağ dirsek Eklem Hareket Azlığı "-90 120") %11 Ortopedik Engel (Rapor sonucumda Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir. yazıyor.)
    Sürücü Sağlık Kurulu Raporu 24.09.2020 Komisyona gireceğim.
    Sorum Şu: Tertibatlı/Tertibatsız otomatik vitesli aracı ötv indirimli alabilir miyim?
    Tertibatsız olması durumunda ehliyette hangi kodlar olmalı?
    Tertibatlı olması durumunda ehliyette hangi kodlar olmalı?
    Önceliğim tertibatsız otomatik vites araç olur mu, acaba?
    Acil şekilde cevap verirseniz çok makbule geçer. Şimdiden teşekkür ediyorum cevaplarınız için

Üye
    cemocan33 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    10:24
    Yaşadığı Yer
    MERSİN
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    44

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    senin engelin neyse ona göre kodlar yazan ehliyet alıyorsun. Kodlu ehliyetini aldıktan sonra Türkiyeden ötv siz Yurt dışından da ötv, kdv, gümrük vergisiz araç alabilirsin. ama önce ehliyetini al. @cafer_5401

Bu ehliyetinize göre yurtdışından araba alabilirsiniz ötv, kdv, gümrük vergisi yok. hem buradan ucuz hem buradan daha kaliteli (Vw, Audi, Bmw, Mercedes) @delikanlibankaci

Aynen dediğiniz gibi siz hangi raporu sunarsanız ona göre işlem yapılır. hangi kurum memur raporu alıp da eski raporu varmı yokmu araştırıyor hangi rapor işinizi görüyorsa onu götüreceksiniz @yildizzozkan

Sayfa 5 / 6 İlkİlk 123456 SonSon