TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    14.02-2020
    Saat
    16:06
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    9

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Başlıkta sorduğum gibi; otomobil alırken neden ÖTV muafiyet olsun, istiyoruz?

Neden ÖTV.siz ve MTV.siz araç almaya ihtiyacımız var? Yada ÖTV den vazgeçip MTV.siz araç almak istiyorsunuz?
    Herkes gibi ÖTV ödeyerek araç almak varken ÖTV ve MTV neden muafiyet hakkımız olsun?

kat be kat ucuz diye alıyoruz. Esprileri bir yana bırakalım ve ciddi olalım:
    Ancak benim sormak istediğim bu değil, ayrıcalıklarımız neden olsun istiyoruz?

Amacım bir makale düzenlemek ve Aile Politikaları ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında bu konuda görüşme ayarlamak. Yakın zamanda toplantımız olacak.

Bunu kendi düşüncelerinizle açıklayabilir misiniz? Tartışma konusunda herkesi haklı göreceğim. Konu ile alakalı görüş açısı lazım bana...

Yöneticilere ricam doğru yerde mi yazdım bilemedim. sıkıntı olmayacaksa düzeltebilirsiniz.

Başlıkta sorduğum gibi; otomobil alırken neden ÖTV indirimi istiyoruz?

Bu konuda Maliye Bakanlığı ve Aile-Sosyal Politikalar Bakanlığı ile mücadele içindeyim. Bir noktada onların bize bildirmediği husus var ama o husus nedir? Şimdiye kadar bilemiyorum.

Belki bu soruyu sorarak içimizden biri bize bir ışık yakabilir diye sordum.

Neden ÖTV.siz araç almaya ihtiyacımız var?
    Herkes gibi ÖTV ödeyerek araç almak varken ÖTV ve MTV neden muafiyet hakkımız olsun?

Bunu kendi düşüncelerinizle açıklayabilir misiniz? Tartışma konusunda herkesi haklı göreceğim. Konu ile alakalı görüş açısı lazım bana...

Yöneticilere ricam doğru yerde mi yazdım bilemedim. sıkıntı olmayacaksa düzeltebilirsiniz.

Üye
    kismetcin Avatarı

Gerçek Adı
    KISMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    ZonguldaK
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    @Mr.No Aklımdakileri yazmaya nereden ve nasıl başlasam bilemiyorum,

Öncelikle engelliler için ''neden ötv'siz araç istiyorsunuz'', ''neden avantaj istiyorsunuz'' sorusu bana çok doğru bir soru gibi gelmedi bunu belirtmek isterim.

Malum biz engelliler hayata geriden başlayan bireyleriz, herkesin kendince dezavantajları mevcut. Çeşitli konularda yaşamda bir çok sıkıntı çekmekteyiz. Ulaşım sıkıntısı da özellikle bedensel engelliler olmak üzere bir çok engellinin çektiği sıkıntıların başında gelmekte. İşte bu sebepten engelli bireyler de, kimseye ihtiyaç duymadan refah içinde ulaşım ihtiyaçlarını karşılamak istemektedir, bu onların en doğal hakkıdır. Bunu sağlamak da devletin bir görevi...

Bu noktada şunu söyleyebiliriz ki; özünde engelliler bir yerden bir yere giderken rahat etmek, dezavantajlarının etkisinden kurtulmak istiyor, bu da sadece ötv muafiyeti istemek değildir. Ötv muafiyeti, bunun için devletin engellilere sunduğu bir durumdur ki engelli bireyler vasıtaya daha kolay ulaşabilsin, olumsuz etkileri en aza indirebilsin, bertaraf edebilsin diye. Bunun adı da kesinlikle ayrıcalık talep etmek değil sadece şartların eşitlenmesini istemektir.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    14.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    9

@kismetcin

soru rahatsız ediyorsa özür dilerim: en doğru olabilecek soru sormaya çalıştım ki net anlaşılabilsin..
    Bana aynısı soruyor Maliye Bakanı: neden istiyorsunuz ki ihtiyacınız olsun. Sizin dediğiniz biçimde anlattım: ikna edemedim. Çeşit çeşit engelli var çoğu toplu taşıma araç kullanamıyor. Bana diyecek otobüslerde engelli rampaları var neden kullanmıyorsunuz. Avrupa birliğine uyum sağlamaya çalışıyoruz neden kullanmıyorsunuz. Bu durumda karşısında sorularda afalamayayım. Tekrar randevum mevcut. kısa zamanda tekrar görüşeceğim ama elimdeki bilgiler sizin bildikleriniz.

Sunum yapıp video çekip öyle hazırlıklı gideceğim. Planlı ve tertipli olayım istedim.

Üye
    Cüneyt 74 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:23
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    5

Soruyu soran yetkilinin 1 kolunu ve 1 bacağını bağlayıp uygulamalı sunum yapabilme şansınız olsa keşke.engelli kişilerin toplu taşıma araçlarında yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili onlarca örnek var medyada yada belediyelerin alt yapı yetersizliği ile ilgili.mtrobüs metro hafif raylı otobüs duraklarının uygunluğu konusunda devlet üzerine düşeni yaptım diyebiliyorsa bizde hakkaten eşeklik etmişiz birtakım pozitif ayrımcılık talepleri konusunda.Ha yapmadıysa ve yetkili hala ikna olmuyorsa onun ...............

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    22:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    990
    Verilen Beğeniler
    663

Daha önce başka bir konuya yazdığım şu ifadeler sorunuza kısmen yanıt verebilir:

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hozgul Mesajı Gör
    (...)
    Bizim dilimizde "geçici özel önlem" pozitif ayrımcılık olarak yer etmektedir ki aslında doğrusu bu değildir.

Şimdi tanımları ortaya koyduğumuza göre biraz daha ilerleyebiliriz.

Yapılan nedir? Bir kısım engelli kişiye yani özel donanım gerektiren ortopedik engellilere ve sakatlık oranı %90 ve üzeri olan kişilere ÖTV istisnası sağlamak. Sizin itirazın nedir? Neden bir kısma ve neden diğerleriyle eşitliği bozuyorsunuz?

Kanunkoyucunun bu (bizim pozitif ayrımcılık diye bildiğimiz) "geçici özel önlemi" şunun için yapmıştır; Hareketliliği kısıtlı olan kişilerin ulaşım hizmetleri beklenen ölçüde gelişmemiştir, ulaşımlarını sağlayamamaktadırlar ve araç aldıklarında, proje, ek tertibat ve düzenlemeler için masraf etmektedirler. Bu kişilerin ulaşımlarına katkı sağlamak/kolaylaştırmak ve yaptıkları masrafı bir nebze olsun hafifletmek için onlardan alacağım vergiyi almayarak vazgeçiyorum. Peki ne zamana kadar, bu eşitsizliğin ortadan kalkacağı ana kadar. Yani ulaşım hizmetleri herkesçe ve adil olarak kullanabilir hale gelinceye kadar.

Peki neden bir kısım engelliye sorusu haklı olarak sorulmaktadır. Kanunkoyucu demiştir ki: Diğer kanunda saymadığım engelliler, ulaşım hizmetlerinden yararlanırken, geçici özel önlem alınmasına ihtiyaç duymamaktadır. Şimdi durum gerçekten bu ise yapılan doğrudur. Eğer değilse o zaman bunun neden böyle olmadığını, diğer engellilerin de sakatlığı sebebiyle yaşadığı zorlukları ispat edip kanunun Anayasa'ya aykırılığı iddiası ile dava açmak gerekir.

Bu değerlendirmelerden sonra şunu söyleyebilirim ki: ÖTV istisnası, %3 kota uygulaması gibi düzenlemeler "geçici özel önlem"dir ve diğer engelli olmayan vatandaşlara karşı eşitlik ilkesini bozmamaktadır. Zira engelli kişiler bu durumda avantajlı hale gelmiyor, ayrıcalık almıyor, aksine bozulan eşitsizliği dengelemeye çalışıyor.

Üye
    Ankyra Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    50
    Verilen Beğeniler
    64

Otobüslerde engelli rampalari var, peki kaldırımlar tekerlekli sandalyeli vatandaşlar için uygun mu?
    Kaldırımlarda görme engelli vatandaşlar için tırtıklı sarı şeritler yaptılar sağolsunlar, ancak tekerlekli sandalye ile bu şeritlerin üzerinden geçmek oldukça sarsintili ve sağlam bir kol ve omuz gücü istiyor. Kaldırımın tam ortasındaki ağaçlar, kanalizasyon ve komünikasyon çukur ve kapaklari hakkında söz etmesek de olur.

Üye
    kismetcin Avatarı

Gerçek Adı
    KISMET
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:50
    Yaşadığı Yer
    ZonguldaK
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

@Mr.No

Eyvah eyvah! Maliye Bakanlığı bunu sorgulamaya başlamışsa engellilerin ötv muafiyetinin tarihe karışması yakındır diye düşünüyorum. Demek ki devletin para ihtiyacı, engellilere sağladıkları kolaylıkları geri almayı sorgulayabilecek kadar had safhada...

Üye
    fantastik Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:02
    Yaşadığı Yer
    ANKARA
    Alınan Beğeniler
    23
    Verilen Beğeniler
    18

evden çıkamadıkları çıksalar bile bir sürü rezillik çektikleri otobüs şoförlerinin insafına kaldıkları için olabilir bence şu şehir arabalarını bedava vermeliler

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:42
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    9

@Mr.No
    amacın ne onu anlayamadım açıkçası? enegllilere verilen haklardan mı rahatsız oldun ? ötv mtv vs indirimleri engellilerin istediği bir indirim değil, devletin pozitif ayrımcılık kapsamında verdiği bir haktır. verilmiş hakkı da hak eden kullanır. sebebini sorgulamak sıfır neden yuvarlak demek gibi birşey

Dipnot : edebi felsefi fantezilerinizi başka konular üzerinden tartışın . engellilerin faydalandığı üç beş hakkı da gündeme taşıyarak faydalı bir iş yapmadığınızı belirtmek isterim

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    14.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    9

@fatih_123

Bizdeki amaç engelli çocukları olan ebeveynlerine kolaylık sağlayan; ÇÖZGER yasasını genişletmek. 18 yaş sınırı kaldırmak. Bunun için araştırma yapmamızı istedi.

ÖTV ile MTV muafiyet yasasını genişletmek istediler. Ne yapabiliriz diye çözüm sunmamızı istediler.

Karamsar düşünmeyiniz. O yasa kaldırılmaz, bilhakis genişletilir. Hayatlarında refah ve kolaylık olması talep edilir. Tersi olmaz.

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    14.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    9

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: hozgul Mesajı Gör
    Daha önce başka bir konuya yazdığım şu ifadeler sorunuza kısmen yanıt verebilir:

+1

büyüksün hozgul kardeş..

Hepininizi okudum; notlar aldım.

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    21:42
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    9

@Mr.No
    insanlara rapor ve ehliyet almak için 40 takla attırmasınlar yeterli. kapsamı genişletmeye gerek kalmaz

Üye
    Mr.No Avatarı

Gerçek Adı
    Erol Taş
    Son Giriş
    14.02-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    33
    Verilen Beğeniler
    9

@fatih_123
    süpersin aynen onuda not aldım...

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:07
    Yaşadığı Yer
    İZMİR
    Alınan Beğeniler
    592
    Verilen Beğeniler
    333

@Mr.No merhaba,

naci ağbal bakanlığı döneminde kendisi ile çok görüşmem oldu hala da görüşüyorum. berat albayrak ile görüşme yapacaksanız ben de katılmak isterim.

Üye
    marto1 Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:40
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    64
    Verilen Beğeniler
    75

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Mr.No

Ben sizi kesinlikle yadırgamıyorum

1- Bir engellinin özellikle ortapedik engellinin otobüse,minibüse binmesi tutunması çok zor.
    2-engelli rampasını çoğu otobüs şoförü açamıyor açmıyor değil açamıyor yoğunluktan.
    3 engelli, otobüsler yoğun olduğundan binemiyor doğru düzgün yol yok bir çok sebep var ve bir kısmı malesef toplum tarafından hayıfalnıyor tekerlekli sandalye
    4-elden koldan ayaktan engelli otobüste,metro,metrobüs, tutunamıyor.
    5-Metrobüslere ulaşma bir engelli için nrivanaya ulaşmak gibdiir bağlantı yolları engelliye uygun değil.
    6-kadıköy kartal metrosu asansörleri yürüyen merdivenleri abartısız hergün arızalı her istasyonda arızalı yürüyen merdiven ve asansör var.(belediyeler ne yazıkki görevlerini iyi ifa edemiyorlar bu benim şahsi görüşüm) diğer metro hatlarıda iyi bakım yapılmıyor

Devletin asli görevi engelliye pozitif ayrıcalık yapması değil hakkını vermesi gerekir

ULAŞIM haktır. devletin bunun kapsamını daha da genişletmesi gerekir ÖTV,MTV sınır olmaksaızın muaf tutulmalı.

asıl cevap, araç engellinin demir başıdır ayağıdır koludur ÖZGÜRLÜDÜR.

İmkanı olan alır alamaz ama devletin engelliye araç aldırması gerekir belli bri rakama kadar devlet bankaları aracılığı ile faizsiz kredi sağlamalıdır.

ÖTV ve MTV Sınırı olmadan ve bunu yüzdesel oranlara değil kişinin fiziksel durumuna göre karar verebilen bir sistem kurulması gerektiğini düşümekteyim.

saygılarımla

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon