TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yasmin2013 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar merhaba,
    ÖTVsiz araç almak istiyorum. Vergi indirimim var. Fakat ehliyetim B sınıfı. Raporum %49 ortopedi işaretli (sol üst ekstrem kısıtlılığı) ve gözden engelim var. Bu raporum 2016 yılında 1 yıllıktı. Arkasında Ortopedi işaretli. H sınıfı ehliyet alabilir diye yazıyor. Otomatik vitesli araç kullanabilir ve manuel özel tertibatlı araç kullanabilir diyor.

sonra 2017 yılında aynı hastaneden aynı oranda raporumu süresiz yenilettim. sadece bu sefer bu süresiz raporumun arkasında ortopedi işaretli diğer detayları yazdırmak aklıma gelmedi.

ÖTVsiz araç için

1- vergi indirimim ve şu an elimdeki raporum yeterli değil mi?
    2- h sınıfı rapor almam şart ise h sınıfı kalktı mı? Süreç nasıl işleyecek?
    3- sağlık ocağı beni özel hastaneye sevk edebilir mi? İl sağlık kabul ediyor mu?
    4- tekrar devlette h sınıfı için mi kurula gireceğim. Zaten ilk raporda yazıyor. Yeni heyete gireceksem sıkıntı çıkartırlar mı?

Kafam çok karıştı yardımcı olabilir misini?

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    17.05-2021
    Saat
    13:44
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    10

@yasmin2013 ikinci raporu aldığın için ilk rapor geçersiz oluyor raporda ne yazdığının önemi kalmıyor. ötv ile ilgili ibare yoksa yeni bir rapor daha alman gerekiyor. b sınıfı ehliyetini de tertibat kodlarının yazılı olduğu ehliyete çevirmen gerekiyor. aile hekimine gideceksin o seni göz ve ortopediye sevk edecek. iki uzman da muayene edip komisyona sevk edecek. il sağlık müdürlüğünde komisyona girip ordan çıkacak sürücü raporu ile yeni ehliyet alacaksın. hastaneden alacağın engelli sağlık kurulu raporu ve yeni ehliyetinle ötv siz araç alımı yapabilirsin

Üye
    yasmin2013 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

@fatih_123 Peki aile hekimi özele sevk edebilir mi? İl sağlık komisyonu kabul eder mi? Nasılsa devlet hastanesinden aldığım rapor var. Bi de merak ettimİkinci raporumda ( her şeyi birebir öncekiyle aynı) ötvden yararlanabilir h sınıfı ehliyet alabilir yazsaydı direk il sağlık komisyonuna gidebilir miydim?

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    17.05-2021
    Saat
    13:44
    Alınan Beğeniler
    24
    Verilen Beğeniler
    10

@yasmin2013
    ehliyet için alınan rapor farklı bişey. engelli sağlık kurulu raporu farklı bişey. bu ikisini birbirine karıştırmayın. sağlık kurulu raporunu sormuştunuz ona cevap verdim. ehliyet de alacaksanız veya yenileyecekseniz aile hekimine gideceksiniz. hekim uzman doktora sevk edecek uzman doktor da il sağlık müdürlüğü sürücü komisyonuna sevk edecek. aile hekimi şu doktora gideceksin demez. uzmana sevk eder sadece istediğin hastanede istediğin doktora gidebilirsin. istanbul da özel hastaneleri de kabul ediyorlar da hepsini kabul ediyorlar mı bilmiyorum. yetkili olan özel hastaneler olabilir. ona gerek yok devlet hastanesine gidin garanti olsun. sürücü komisyonu sürücü olabilir kararı verirse o rapor ile ehliyet alacaksınız ve o raporun işi bitmiş oluyor. raporu zaten nüfus müdürlüğü alıyor sizden. ama vermeden önce fotokopisini alın bazı bayiler maliyeye veriyoruz diye istiyormuş.
    engelli raporunda ötv ile ilgili ibare varsa onu maliyeye sorun. bu raporla işlem yaparız derlerse sorun yok ama büyük ihtimalle yeni rapor alın derler

Üye
    yasmin2013 Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    2

Çok tesekkür ederim cevabınız için

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    03.12-2021
    Saat
    19:00
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    18
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    11

Selamunaleykum.
    Ben H sınıfı ehliyetimi yenisi ile değiştirirken aynen önce sağlık ocağına gittim.
    Sağlık ocağı uzman ortapedi dokturuna sevk etti.
    Devlet hastanesi uzman ortapedine gittim.
    Ortaoedi uzmanı il sağlığa sevketti.
    İlsağlık gün verdi ve sağlık rapırunuda yanında getir dedi.
    O gün gittim heyete girdim.
    Heyet muayenede otomatik vites araç kullanabilir dedi ve verdiği evrakı nufus idaresinden aldığım randevu gün ve saatinde benden aldılar, ehliyetimi bir hafta sonra Ptt kargo ile gönderdiler.

Önceki ehliyetimde özel tertibatli otomatik vitesli araç kullanabilir yazılıydı. Bunda ise otomatik vites araç kullanabilir kodu yazılı. Özel tertibat diye bir yazı yok.
    2015'te aldığım sürekli raporumda elden konturollü otomobil kullanır yazılıydı ancak, raporumda engel durumum detaylı yazılı olduğu halde, engel derecesi yazılı değil, 2015'te Ötv'siz araç alırken Hyundai'ye gitmiştim, raporda elden konturollü tertibatlı otomatik otomobil kullanır yazdığı halde, derecesi yazmıyor diye maliye derecesi yazmayan raporu kabul etmiyor, bu raporda derecesi yazması lazım dedi ve beni geri çevirdi. Bende Opel'e gittim, daha önceden aldığım dürekli yazan raporumu gösterdim, onda da derece yazılı araç kullanabilir yazısı yoktu. Opel iki raporuda aldı ve onlarla işlem yaptı, 2015 model Ötv'siz Opel Corsa aldım.
    Nasipse bu Ağustos'un sonunda beşinci yıl bitiyor ve ben aracımı değiştirmek istiyorum. Bu durumda tekrar bu raporlarla tekrar Ötv'siz araç alabilir miyim acaba?

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    2

@yasmin2013

1.KESİNLİKLE İLK RAPORUN %40'IN ÜZERİNDEYSE, 2. RAPORUNDA %40'IN ÜZERİNDEYSE İKİSİDE GEÇERLİ, sadece kullanım amaçları değişik okadar.
    2.Aile SAğlığı Merkezine gir onlar yönlendirecek seni
    3.Sağlık Ocağı senin Uzman doktora sevk eder hastaneye değil
    4-Sürücü olur rapounu çıkart trafiğe gidip ehliyetini değitirmeyi dene sürücü kursuna gitmene gerek omayabilir.
    @fatih_123 rapor konusunda yanlış biliyorsun..!

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:19
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    172
    Verilen Beğeniler
    323

@Jungle

% 40 ın altındaysa ortopedık aneggelı alamıyor mu ötv siz arac ?

Üye
    Jungle Avatarı

Gerçek Adı
    Brays
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Sakarya
    Alınan Beğeniler
    39
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @egemmm

Alabiliyor aracı harekt ettirecek uzuvlardaysa engel engel oranının bir önemi yok yeterki raporda Özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresi yer alsın