TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:02
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    21

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar bende sag üst ekstremite plexus rahatsızlıgım var 2015 araba aldım ve mayısta yenileyecegim fakat ehliyetim eski yeni ehliyet alırken nelere dikkat edeyim ( vergi indiriminden ) yararlanmak için şuanki ehliyetimde otomatik vitesli arac kullanabilir yazıyor

Üye
    senco Avatarı

Gerçek Adı
    şenol
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Yeni yönetmelikte 20/02/2019 tarihinden önce alınan raporlarda, otomatik vites ibaresi varsa yeni alacağın ehliyetteki kodların uyuşması gerekirmiş. YAni ehliyette otomatik vites kodu olması lazım.
    Ama eğer eski engelli raporunda hiçbir ibare yoksa ve eğer 20/02/2019 tarihinden sonra alınan engelli raporlarında ''Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir'' ibaresi varsa ÖTV'siz araç alınabilirmiş .

Arkadaşlar (emin olamamakla birlikte kendimde yaşadığımı anlatıyorum) artık brachial plexus hastalığına ''Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir'' ibaresini rapora yazmıyorlar. Haliyle de ÖTV siz araçtan yararlanamıyorsunuz. Hastanenin dediği Otomatik vites kullanabiliyormuşuk o da özel tertibata girmiyormuş. Maalesef

Yeni engelli raporu alan arkadaşlar varsa bilgilendirirse sevinirim.

Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    21

Sn.Stratos bu konu ile ilgili bilgin var mı yani ben sag koldan engelliyim ve ehliyetimde otomatik vitesli arac kullanabilir yazıyor ben araç alamayacakmıyım

@stratus

Arkadaşlar yeni ehliyet alırken nelere dikkat etmeliyiz (ötv indiriminden yararlanmak için)

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

@YUNUS YURDAKUL

Engelli raporunda "Özel tertibatlı taşıt kullanımı" ile ilgili ibare yoksa alamayabilirsiniz. Özellikle sağ kol konusunda yasada direk açıklık olmadığı için engelli raporunuzda ibare olsa bile muamma ortadan kalkmıyor aslında.

Siz hiçbir şey bilmiyormuş gibi, seçtiğiniz taşıtın bayisine gidin, onlar önce Trafik Vergi Dairesine sizin durumunuzu soruyorlar. Sıkıntı olursa, Bölge Vergi Dairesine gidip özelge doldurursunuz. Özelge'de de engelli raporunuzda ibare aranırsa(Bölye cevap verilirse) yeni rapor çıkartırsınız.

Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    21

@StratoS
    engelli raporu dedigin ehliyet alırken alacagım saglık raporundan mı bahsediyorsun acıkcası anlayamadım bu sene engelli raporu cıkarttım %60 oranlı vergi indirimi için onda böyle bişey yazmıyor sadece (ötv indiriminden yararlanır yazıyor )

@senco @YUNUS YURDAKUL
    Bahsettigin ehliyet alırken alacagım rapormuydu acaba orada mı (Özel tertibatlı taşıt kullanımı )yazacak

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @YUNUS YURDAKUL

Ehliyet alırken aldığınız rapor "Ehliyet Sağlık Kurulu" raporu, Engellilik içi aldığınız raporda "Engelli Sağlık Kurulu Raporu" dur.

Ehliyet Sağlkı Kurulu raporunun 1 nüshasını ehliyet alırken Nüfus Müdürlüğüne verirsiniz ve onun işi yeni özel kodlu ehliyetinizi alınca biter. Araç alımına giderken yanınızda yeni ehliyetiniz ve engelli sağlık kurulu raporunuz olacak.

Siz kafanızı karıştırmadan dediğim gibi bayiye gidin, onlar zaten bir sıkıntı görürlerse sizi yönlendirirler.

Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    21

sizce raporumda yazan ötv den yararlanır yazısı yetmez mi araç almak için engelli ehliyetini aldıktan sonra

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    521
    Verilen Beğeniler
    126

@YUNUS YURDAKUL

Yönetmelik değişikliği olduğu için şuan kesin olarak kimse yeterli olur/olmaz diyemiyor. Velev ki yeterli olsun, yukarıdaki yazımda belirttiğim gibi sağ kol otomatik vites ile ilgili açık hükümler olmadığı için özelge ile ilerlenebiliyor. (Sizin sağ kol probleminizden araçta özel tertibat kodlarının sadece otomatik vites araç kullanmanız ile ilgili olduğunu düşündüm)

Tekrar yazmak istemiyorum. Siz yeni ehliyetiniz ve engelli sağlık kurulu raporunuz ile seçtiğiniz aracın bayisine gidin.

Teşekkürler.

Üye
    YUNUS YURDAKUL Avatarı

Gerçek Adı
    YUNUS YURDAKUL
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    21

@StratoS

Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim sanırım acele ediyorum senide daha fazla bunaltmayayım ehliyetimi değiştip o zaman konuşalım

@senco

Sevgili genco senin engelin hangi kolda zira benim engelim sağ kolda yani aracı hareket ettirici unsurları kullanan kolum engelli ilk arabam tertibatlıydı( Vitesi sol kolumla attırabildiğim bi tertibat) vardı yeni aracımda böyle olacak sanırım

Üye
    senco Avatarı

Gerçek Adı
    şenol
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:29
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim de sağ kol. Senin engelli raporunda otomatik vites ibaresi yok mu?