TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:57
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Ufukalp

Hocam bende b sınıfı ehliyet var sadece işitme cihazı kayıtlı onun dışında bir ibare yok. Yani demek istediğim şu sizin dediğiniz gibi il sağlığa gitmeden o doktorun verdiği raporla nviye gidilebilir mi? Nvi bu raporu kabul edermi ben daha önce ehliyet yenileme için rapor almıştım fakat ticari araç kullanmaz ibaresi ni yazmamisti doktor nviye götürdüm kabul etmedi böyle sacmalik olurmu yahu ehliyetin üzerinde ticari ibaresi yazmiyorki nasıl otekilestirme anlamış değilim. Benim tanıdık doktor var o yüzden özele gitmek istedim dediğim gibi ilk önce odyo testini ilk önce alsam olurmu demek istedim sorum bu.izmirde Alsancak sürücü kursunda işitme engelli olupta a ehliyeti alan arkadaşlar tanıyorum ciddiyim benide bu sürece getirdi hayırlısı bakalım

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:35
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@imjnr.26
    Neredeyse standart bir uygulama oldu, cihaz ile 35 db işitme eşiğine ulaşamayan herkesi sevk ediyorlar komisyona. Benim girdiğim komisyona gelenlerin neredeyse yarısı işitme engelliydi.
    Eskiden ehliyetinizin olması sevk edilmeden direkt ehliyet verileceği anlamına gelmiyor.
    Benim 26 yıllık ehliyetim vardı, hem de H sınıfı bile değil B sınıfı idi. Buna rağmen sevk edildim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@Muharrem77
    Ötekileştirme falan yok, cihaz ile 35 db işitme eşiğine ulaşamıyorsanız o ehliyete 102 kodu yazılmak zorunda.
    Benimki de B sınıfı idi, ve sadece ticari araç kullanamaz ibaresi vardı.
    İşitme kaybınız varsa ve cihazla da olsa 35 db işitme eşiğine ulaşamıyorsanız ticari araç, ambulans ve resmi araç kullanamazsınız, 102 kodu mutlaka yazılır.
    Siz istiyorsunuz ki hiç bir sağlık sorunu olmayan normal bir insan ile aynı ehliyeti alayım.
    Bu sadece cihazsız ya da cihazlı olarak 35 db işitme eşiğine ulaşabiliseniz mümkündür, onda da işitme desteği kodu olur. Aksi durumda mümkün değil.
    Öteki sorunuz:
    Doktor işitme desteği ve ticari araç kullanamaz kodu verip 1.grup sürücü olur yazıp raporu verebilir, bu durumda normalde direkt nüfus müdürlüğüne gidilebilmeli. Ama 35 desibel işitme sağlayamayan her işitme engelliyi komisyona sevk edip neredeyse standart bir uygulama haline getirdiklerinden nüfus müdürlüğünde sorun olur mu emin değilim.
    Bende hiç aklıma gelmeyen sorun oldu çünkü.
    Daha önceki ehliyetimde gözlük ibaresi vardı, sonradan lazer operasyonu ile tedavi olup gözlükleri attım. Görmem normal olduğu için aile hekimi göze sevk etme gereği duymadı. Ancak bütün işlemleri bitirip komisyondan sonra nüfus müdürlüğüne geldiğimde eski ehliyetimde gözlük ibaresi olduğu için göz doktoru muayenesi şart dediler. Ne kadar ısrar etsem de işlemimi yapmadılar. oradan hemen özel hastaneye gidip göz muayenesi oldum rapora göze eklettim öyle gittim de aldım ehliyeti. Onun için orada ne ile karşılaşacağınız konusunda kesin olarak bir şey diyemem.

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp

Anladim hocam.bu tür durumda 2.grub veriliyor mu?cihazlı cihazsiz şekilde.ilk rapor alınca doktor 102 kodunu yazsaydi o zaman nvi kabul edebilirdi ticari araç kullanmaz ibaresi olmayınca doktor gözden nasıl kaçırdı hayret. Eğer bilseydim o şekilde olacağını a sınıfı için başvuru yapabilirdim o zaman poliknilige gidip almıştım fakat odyo testi için numuneye göndermişler di sadece dediğiniz gibi 102 kodu yazilmayinca aksilik oldu birde il sağlığa sevk etmemeleri şaşırttı beni nvi yetkilileri 102 kodunun neden olmadığını sormuşlardi onun dışında il sağlığa deginmediler. Eğer bu şekilde alabilir sem a ehliyeti için iyi olur bakalim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@Muharrem77
    İşitme cihazı ile çok iyi duyuluyorsa, işitme 35 desibelden daha iyiyse 2.grup sürücü belgesi de verilir, bunlara sadece işitme cihazı desteği kodu yazılır, araç kullanırken cihaz mutlaka kulağında olması gerekir. Başkaca bir kod yazılmaz, komisyona da sevk edilmez, ticari de kullanabilir.

Üye
    imjnr.26 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2020
    Saat
    13:13
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Ben isitme cihazi ile 35 db şartı sağladım. Ama beni komisyona nüfus müdürlüğü sevk etti. Raporda
    102 resmi arac kullanamaz
    42 isitme cihazi destegi
    01.06 gözlük veya lensler
    103.03 her sene muayene tekrari kodlari vardi.
    H sınıfı ehliyetim saglik kurulu raporu - komisyonu ile alındığı icin yeni raporun da saglik kurulu - komisyonu ile alinmasi gerektigini ifade ediyorlar ısrarla.
    Yani komisyon kararını da komisyon karari ile bozabilirsin felan. Eger eskiden alınan h sınıfı ehliyetiniz yok ve sadece b sinifi ehliyetiniz varsa doktordan aldığınız raporla bi gidin nüfus müdürlüğüne. Şansınızı deneyin derim. Komisyon demezse burda paylasirsiniz. Komisyon derse yine burda konuşur düşünür emsalleri örnek veririz. Amacımız isitme engellilere
    47 no'lu kodu yazdirmamak çünkü 47 no'lu kod motosiklet kullanmaya engel oluyor (b sınıfının kullanabildigi 50cc'lik mopedlere dahi şerh koyuyor.)
    Kaldı ki ilgili yönetmelik iki tekerlekli arac kullanamayacak kişilerin kas iskelet sistemi engelliler oldugunu açıkça belirtmiş.
    motosiklet kullanamayacak kişiler ilgili yönetmeliğin 8. Maddesinde
    yer alan ortopedik engellileri ilgilendiren,
    Kas-İskelet sistemi muayenesine ilişkin
    esasların 1 sayılı alt bendinin (b) , (c) - 2
    sayılı alt bendinin (b) , (c) ve 3 sayılı alt
    bendinde ‘’iki tekerlekli motorlu araçlar
    kullanılamaz.’’ ibaresi ile açık ve net
    şekilde belirtilmiştir.
    Oysa ki biz şükür ki sadece işitme engelliyiz.
    Ayrıca isitme engelliler duymuyor motosiklet tehlikeli felan derlerse ek ayna tertibatı takilabildigini de muhakkak belirtin komisyona. Reklam olmasin ama internette motosiklet aynalari diye aratinca aynalar mevcut.
    Ayrica isitme engellilerden tam işitme konuşma engelliler var onlara motosiklet egitiminde telsizle iletisim kuramayacagiz diye ehliyet verilmemesi de ayri bir haksızlık çünkü anayasada kimse egitim öğretim hakkindan yoksun bırakılamaz hükmü var.

Artik motosiklet uzerinde telefon montaj edilebiliyor. Telsizde söyleyeceklerini yazıyla da soyleyebilirsiniz. Yani engelli olan biz değiliz engelli olanlar bizim kaderimizi belirleme yetkisine sahip kişiler (!)

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@imjnr.26
    Her iki kulakta 35 desibelden daha iyi işitme sağlayanlara 2.grup sürücü belgesi verilir, her türlü aracı da kullanırlar, komisyona da sevk edilmezler. Sizinki istisnai bir durum olmuş.
    Yönetmeliğin ilgili kısmı aşağıdaki gibidir:

"c) İkinci grup sürücü belgeleri için; her iki kulakta işitme cihazsız veya işitme cihazı ile saf ses ortalaması 35 dB veya daha iyi ise yeterli kabul edilir. Bu kriteri işitme cihazı ile sağlayanların sürücü belgelerine işitme cihazı kullanma kodu belirtilir. İşitsel implant kullanan sürücü/sürücü adaylarına bu bendde belirtilen şartları sağlamaları halinde ikinci grup sürücü belgesi sınıfları verilebilir."

Ayrıca ben ehliyetine 47 kodu yazılan sizden başka işitme engelli görmedim, benimkinde de yok.
    Benim girdiğim komisyona giren 15-20 işitme engelli vardı ve tamamen sağır dilsizler de dahil hiç birine 47 kodu yazılmadı. Hepsini biliyorum, çoğunluğu tam kayıplı olduğu için oradaki görevli tercüman arkadaş ile birlikte yardımcı olup girişleri organize ettik. Tercüman hepsiyle birlikte girdi. Sonuçlar dağılınca da hepsini kontrol ettik.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    07.07-2020
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    627
    Verilen Beğeniler
    159

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Selamlar,

Bu konuda Avukatımla görüştüm. İşitme engelli arkadaşlara ehliyetlerine verilen özel tertibat gerektiren kodlar varsa (ayna takma vb ek donanım) ÖTV mevzuatı için olmasa da (Hareket Ettirici aksam olmamaları sebebiyle) MTV mevzuatında MTV muafiyeti sağlanabileceği belirtti.

Cesaret vermek istemiyorum ama özellikle Avukat olan işitme engelli bu şekilde arkadaş varsa, Vergi Dairesine özelge ile başvurup MTV muafiyetini sorabilirler. Ve sonrasında Mahkeme yoluna gidilebilir.

Ben mehkemenin kazanılacağını düşünüyorum. Çünkü özel kod veriliyor ve araçta özel tertibat yapılıyor.

İlgilenen arkadaşların bilgisine.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@Hüseyin İlik isimli avukat arkadaşımız burada engelli kardeşlerimizin vergi daireleri ile bir çok sorununda yardımcı olmuş,davalar açıp hemen hepsini de kazanmış biri. Sayın avukat bey bu konudaki düşüncelerinizi merak ediyoruz.
    İşitme engellilere genellikle yazılan kodlar aşağıdaki gibidir:
    42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz
    42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz
    42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı

Üye
    imjnr.26 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Hocam hangi hastane idi peki?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@imjnr.26
    Ne hastanesi ? Burada söz konusu hastane sağlık kurulu değil il sağlık müdürlüğü komisyonu.
    O da küçük/orta illerde bir yerde, büyük illerde birkaç yerde kurulur, hastane ile ilgisi yoktur.

Üye
    imjnr.26 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Bugün il saglik müdürlüğünde şube müdürü ile görüştüm. Olayı komisyona anlat ben birşey yapamam dedi. Olay komisyonda bitiyormuş (!) Bu olaydan şunu anladım ki ESKİŞEHİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ İŞİTME ENGELLİLERE HER TÜRLÜ 47 NO'LU İKİ TEKERLI ARAC KULLANAMAZ KISITLAMASINI KOYMAYA YEMİN ETMİŞ. Tarihi tam hatırlamasam da 2017 ya da 2018 yılında bir görüş yazısi yazmışlar bakanlığa. Bakanlik yazisinda tam işitme konuşma engelli bireylerin motosiklet sürücü kursunda kask içindeki telsiz sistemi ile iletişim kurulamayacagindan işitme engellilerin motosiklet kullanmalari mümkün değildir. İbaresi var. Ayrıca bu egitim veremem bu yüzden motosiklet kullanamazsın demek oluyor ve anayasada yer alan eğitim hakkımızı da gasp ediyor.
    Kaldı ki ben ne tam işitme ve konusma engelliyim. Ustelik ben a sınıfı sertifikami almama rağmen nüfus müdürlüğünün raporu yetersiz bulması yüzünden sağlık müdürlüğü komisyonuna sevk edilmem nedeniyle boyle bir problemi yaşıyorum. Türkiyede eskişehir haricindeki illerde isitme engellilere motosiklet ehliyeti verilirken, eskişehirde verilmiyor.
    Yani burdan ben şu anlamı çıkarıyorum. Ankara İzmir İstanbul veyahut başka şehirlerde doğan çocuğa kimlik kartının düzenlenip de eskişehirde doğan cocuga kimlik kartı düzenlenmemesi olarak görüyorum bu durumu. Üstelik Türkiyede en çok işitme engelli bireylerin yaşadığı şehir eskişehir olmasına rağmen.
    @Ufukalp @OturanBoğa
    Konu imjnr.26 tarafından değiştirilmiştir (02.07-2020 Saat 20:31 ). Gerekçe: Ekleme.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.166
    Verilen Beğeniler
    541

@imjnr.26
    Raporunuzdaki o kod için il sağlık müdürlüğüne dilekçe ile itiraz edin, hiç kimsenin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik'te olmayan bir kısıtlamayı dayatmaya hakkı yoktur. Olmadı dava açarsanız yine kazanırsınız.

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Başka seçenek yok zaten engelliye adeta zulüm bu. 47 kodu ortopedik için geçerli ne diye işitme grubuna dayatıyor anlamış değilim

Üye
    imjnr.26 Avatarı

Son Giriş
    09.07-2020
    Saat
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Henüz komisyona girmedim ki. Komisyona girmeden araştırma yapıyorum.
    Araştırma sonucum şu. Eskişehirdeki komisyon ne olursa olsun tüm isitme engellilere kod 47yi yazıyor. Ordaki memur dedi. Işitme engellilere motosiklet vermedik. Vermeyiz de diye.
    zamanında yaptığı yanlışı ısrarla devam ettirmekle uğraşıyorlar. Böyle bir zihniyetle karşı karşıyayım. Sanırsın biz teröristiz fetöcuyuz. Eskişehirde işitme engelli olmak suç imiş eskişehir il saglik müdürlüğü gözünde bizler azılı teröristiz.... @Ufukalp
    @OturanBoğa

Sayfa 9 / 11 İlkİlk ... 567891011 SonSon