TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    28.11-2021
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Ufukalp Bey ve konuyla ilgilenen diğer arkadaşlar, hepinize çok selamlar.

Konuyla ilgili kanaatimi kısaca anlatmaya çalışayım. Yönetmeliğin işitme engellilerle ilgili kısmında "Bu kişilerin kullanacakları araçta kişinin görüş açısını artırmaya yönelik ayna tertibatı ve ek-2’ deki işaret kullanılmalıdır." şeklinde bir hüküm var.

Ancak anladığım kadarıyla yönetmelik basit bir ayna tertibatını (örneğin kamyonlardaki gibi) yeterli görürken, kod tablosunda bunun tam olarak karşılığı yok.

Bunun çözümü için bence en pratik yol, yönetmelikteki ifadeyi sağlayacak basit görüş açısı artırıcı ayna tertibatları kullanmak. Şunlar gibi :

n11.com/aksesuar-ve-tuning?q=geniş+ayna

Bunlarla yönetmelikteki hatta kodlardaki şartlar sağlanmış olur. Eğer trafik kontrolünde bu aynalar yeterli görülmez ve ceza kesilip işlem yapılırsa, o zaman o cezaya ve işlemlere açılacak davanın mutlaka kazanılacağını düşünüyorum.

Aslında en doğrusu kod tablosunun yeniden ele alınarak yönetmelikle tam uyumlu ve basit hale getirilmesi olur. Ancak buna dair açılacak dava hem uzun sürer hem de başka riskler doğurabilir.

Başka tereddütleriniz varsa yanıtlamaya çalışayım.

Bu arada işitme engellilerin MTV muafiyeti hakkı konusunda herhangi bir tereddüt yok.

ÖTV muafiyeti konusunda ise mevcut tebliğ izin vermemekle birlikte, tebliğ kanun hükümlerini daraltıcı nitelikte olduğundan dava açılırsa kazanılma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Fırsat bulabilirsem bununla ilgili bir yazı yazıp yayınlayacağım. Burada da mutlaka paylaşırım.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    17:10
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Sayın @Hüseyin İlik
    Önceki sayfada @StratoS arkadaşımızın dile getirdiği, işitme engellilerin ehliyetine yazılan bu kodlarla MTV muafiyetinin mümkün olup olmadığı konusunda görüşlerinizi merak ediyoruz.
    Bilindiği gibi ÖTV istisnası için tertibatın hareket ettirici aksam üzerinde olması gerekirken MTV istisnasında böyle bir şart yoktur.
    Bize verilen aşağıdaki kodlara karşılık belirttiğimiz ek tertibatı yaptırsak MTV istisnası mümkün müdür ?

42.01. Arka görüş için uyarlanmış cihaz : Araç arkasına geri vites ile ilişkili çalışan kamera ve ön göğüste görüntüleme ekranı.
    42.03. Yan görüş sağlayan ek iç cihaz : Mevcut iç dikiz aynası üzerine yanları daha fazla gösteren 180⁰ görüş sağlayan bombeli uzun ayna.
    42.05. Kör nokta görüntüleme cihazı : Her iki yan dış dikiz aynalarının iç köşelerine yuvarlak geniş açılı kör nokta aynası.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    28.11-2021
    Saat
    19:21
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

Evet belirttiğiniz gibi MTV mevzuatında hareket ettirici aksam ibaresi yok. Bu nedenle engellilikle ilgili bahsettiğiniz modifiyeler yeterli olur. Bence işitme engelli arkadaşlar mutlaka MTV başvurularını yapsınlar, olur da vergi dairesi reddederse dava açılıp rahatlıkla kazanılacağını düşünüyorum. Hatta ödeyenler de düzeltme/şikayet yolu ile iade talep edebilirler (geçmişe dönük en fazla 5 yıl olmak kaydıyla).

Üye
    asiman1905 Avatarı

Gerçek Adı
    adem
    Son Giriş
    23.11-2021
    Saat
    21:01
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    56
    Verilen Beğeniler
    22

@Ufukalp kerdeş ehliyet almak istiyorum cihaz kulanırken iyi duyuyorum engeli olarak almasam ehliyet sonra sorun yasarmiyim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@asiman1905
    Cihaz kullanıyorsanız her durumda KBB uzmanına sevk edilmeniz gerekiyor.
    KBB uzmanı odyografi isteyecek, cihazla da olsa işitmeniz 35 desibel ve daha iyi olursa tamamen normal 2.grup sürücü belgelerini bile alabilirsiniz, sadece işitme desteği kodu yazılır başkaca bir kod olmaz, komisyona sevk edilmezsiniz.
    Tabi bu dediklerim 35 desibelden iyi işitme eşiği yakalamanız durumunda geçerli. Yoksa diğer işitme engelliler gibi kodlu B sınıfı olur sade.
    Ha derseniz ki, cihazla iyi duyuyorum, aile hekimine işitme kaybım olduğunu hiç söylemeyip tamamen normal rapor alıp gideyim, bunu size hiç tavsiye etmem.
    Herhangi bir uygulamada işitme cihazınızı gören polis ehliyetinize el koyabilir.

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    17:11
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@asiman1905
    Bana kalırsa işitme cihaz kodlu al daha rahat olsun derim. Burası tr ne olacağı belli olmaz.yalniz bir şey daha belirtmek var siz daha önce kbbye gidip muayene oldu iseniz hepsi çıkar gizlemenin bir manası yok.

@Ufukalp
    İşitme engelli olupta 2.sinif alabilen varmıdır acaba? Birde 35 DB asagisimi olacak yoksa üstümü onu tam anlamadim

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@Muharrem77
    İşitme kaybı olup ama cihazla 35 desibel ve daha iyi işitme sağlayanlar işitme cihazı belirtilmek şartıyla 2.grup sürücü de olabilirler. Bunu sağlayamayanlar sadece 1.grup sürücü olurlar.

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

@Ufukalp
    Anladım efendim teşekkür ederim.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

@Ufukalp

Abi ben sana demiştim...

Sana kod verip, dayatma yapıyorsa o halde bu araç özel tertibatlı olur ve MTV ödenmez.

Avukat beyde, benim Avukatım gibi görüş bildirmiş.

İşitme engelli arkadaşlar,

Ehliyetinizde özel tertibat kodu varsa, mutlaka MTV istisnası için vergi dairesine başvurunuz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @StratoS
    Bedensel bir engel olmadığı ve ÖTV istisnasından faydalanmadığımız için bu zamana kadar tertibat ve vergi muafiyeti gibi şeylerle hiç ilgimiz olmadı. Kod olayı da yeni ehliyet tipi ile ortaya çıktı.
    Sanıyorum vergi dairesine direkt rapor ve ehliyetle gidip yaptırılmaz bu iş.
    Öyle sanıyorum ki kameraya da, kör nokta ve iç aynaya da proje çizdirilecek, TSE'den onaylatılacak, ruhsata işletilecek gibi bir sürü iş var ve bu işler bizim hiç karşılaşmadığımız işler.
    Mesela bir bedensel engelli aracına tertibat yaptırıyor, tertibatçı projeden onaya kadar her şeyi hallediyor. Bizimki ise kıytırıktan iki aksesuar, nasıl olacak hiç bir fikrim yok.
    Sen de İzmir'desin, proje ve TSE onayı için tanıdığın tertibat firması varsa yardımcı olursan bir denemek isterim bu işi.
    Ya da önce bir özelge mi yazsam, memurların olumsuz cevap veremeyeceğini bilip ondan sonra mı harekete geçsem.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    24.09-2020
    Saat
    12:09
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    643
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @Ufukalp

Onay ve ruhsata işletilmesi konusunda haklısın. Belki sizin için ek maliyet ve uğraşı olacak. Ancak bugün tescili 2018 öncesi olan 1.3 litre hacimden küçük 4 yaşındaki bir aracın yıllık MTV'sinin 672 TL olduğunu biliyoruz.

Hele sıfır araç alınırsa en düşük MTV 964 TL. MTV2nin her yıl verileceği düşünülürse uzun dönemde ciddi bir para.

Dediğin gibi proje, TSE ve tertibat ücreti 2-3.000 TL olsa bile bence yapmaya değer.

Benim firma bildim yok, biliyorsun kendi aracım otomatik vites. Ancak aklımda olsun, bir firma duyarsam mutlaka haber veririm.

Üye
    ekinos Avatarı

Gerçek Adı
    Derya
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Antalya
    Alınan Beğeniler
    11
    Verilen Beğeniler
    1

.......

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    20.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

@StratoS
    Benim geri görüş kamerası, 180 derece geniş açılı bombeli ve uzun iç dikiz aynası ile kör nokta aynaları var zaten araç üzerinde, sadece proje ve TSE onayı olacak.
    Dün akşam özelge talebi olusturdum, olumlu cevap geldiğinde girişimde bulunacağım inşaallah.

Üye
    imjnr.26 Avatarı

Son Giriş
    24.11-2020
    Saat
    03:39
    Yaşadığı Yer
    eskişehir
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

@Ufukalp @StratoS
    Avukat beyi etiketleyemedim.
    Benim süreç tıkandı herhangi bir gelişme de yok. Ben de cimere şikayetçi oldum.
    05.11.2019 tarihine aldığım randevuya Eskişehir’de İşitme Cihazlı Odyoloji Testi yapan tek kurum olmasından dolayı ESOGÜ – TIP fakültesinde İşitme Cihazsız ve Cihazlı Saf Ses Odyoloji Testi sonucunu aldım. (EK-1) Odyoloji sonucundan anlaşıldığı üzere işitme cihazlı işitme kaybım 34 db ölçülmüş ve Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğin 7. Maddesinin B bendinin 1. fıkrasında bulunan şartları taşıyorum. Odyoloji testinden sonra KBB uzmanınca Rapor (Ek – 2) tarafıma verildi. Bu rapor ile Aralık 2019’da sürücü kursuna müracaat ettim ve Sürücü kursu, Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşerek kaydımı yaptı. Eğitimden sonra A sınıfı sertifikamı (EK - 3) aldım. Sertifikamı 15.06.2012 tarih ve 279493 No’lu H sınıfı ehliyetimi yeni yönetmelikteki B sınıfına çevirerek A sınıfını da eklemek için gerekli harçları (EK -4) yatırarak Eskişehir Odunpazarı İlçe Nufüs Müdürlüğüne başvurduğumda Ek-2’de bulunan Sağlık Raporundaki kısıtlama kodlarının yönetmeliğe uygunsuzluğu veraporun E – İmza ile imzalanmadığı için herhangi bir işlem yapılamayacağı söylendi. Bunun üzerine ilgili kurumlar arasında sürekli mekik dokuyarak E-İmzalı Sağlık Raporum (EK - 5) en nihayetinde düzenlenebildi.
    EK- 5’teki sağlık raporu ile 26.06.2020 tarihinde nüfus müdürlüğüne gittim ve orada da bu eski yönetmeliğe göre 2012de almış olduğum H sınıfı ehliyetimin B sınıfına dönüştürülmesi hakkında Genel Müdürlüğe görüş sorulacağı tarafıma bildirildi. 29.06.2020'de nüfus müdürlüğüne çağrıldım ve tarafıma Tutanak (EK - 6) ve tahdit formu (EK - 7) düzenlendi yeni ehliyetim verilmediği gibi İl Sağlık Müdürlüğündeki komisyona sevk edildim.
    İlgili yönetmeliğin 7. Mad. 1. Fıkrasının (a) bendine göre muayene yapılmış ve ek-1’deki odyoloji sonucunda sunulmuştur. Bu raporla ilgili yönetmeliğin 7. Mad. 1 sayılı alt bendinin (b) fıkrasının 1 Say. alt bendindeki şartları taşıdığım için yönetmeliğin 4.Mad. 7 sayılı alt bendi gereği muayene ve test sonuçlarıma göre Ek-2 ve Ek-5’teki sağlık raporlarına 42.– 102-103.03 ve 01.06 kısıtları konulmuştur. Bu yönetmeliğin 4. Mad. 8 sayılı alt bendindeki hükümlerin tertibatlı araç kullanmamı gerektiren bedensel bir engelimin olmamasından ötürü şahsımla bağdaşmadığı, ayrıca işitme kaybımın işitme cihazları sayesinde normal insan kadar olduğu ve konuşma engelimin olmadığı ek-5’teki raporda belirtilmiştir. cümle kurma problemlerim yoktur. Zaten yazmış olduğum bu satırlardan da durum anlaşılmaktadır.
    Ayrıca Eskişehir dışında ikamet eden ve benim durumumda olan kişilerle yaptığım görüşmede iş bu durumu yaşamadıklarını, hastaneden aldıkları sağlık raporu ve sertifikalarını nüfus müdürlüklerine ibraz ederek ehliyetlerini aldıklarını ifade ettiler.
    Haksız yere komisyona sevk edilerek sürecin uzamasiyla oluşan mağduriyetimin giderilmesi ve H sınıfı ehliyetimin yeni tip B sınıfına çevrilip, EK- 3‘te sunmuş olduğum A sınıfı Motosiklet Sertifikamın da ehliyetime eklenmesi hususunda;
    Gereğinin yapılmasını arz ederim
    Bunun aynisini yazdım.
    Ek-1 34 db isitme kaybını gösteren odyoloji sonucu
    Ek-2 ilk sağlık raporu
    Ek-3 motosiklet sertifikasi
    Ek-4 ehliyet harcı dekontu
    Ek-5 sağlık raporunun e imzali ve eksik kisitlama kodlarının düzenlenmiş hali. (burda isitme cihazli 34 db isitme kaybima rağmen 102 kısıtlaması konuldu)
    Ek-6 tutanak
    Ek-7 tahdit formu (ehliyetin askıya alınması hakkında)

Üye
    Muharrem77 Avatarı

Son Giriş
    03.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    22
    Verilen Beğeniler
    19

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @imjnr.26

İşitme cihazlı olmana ragmen sadece 1.grub sürücü olur seçeneğini sundular ise 102 kodunu vermelerini neden yadirgadin anlamadım? Zaten isitme engelliler 1.grub alırsa otomatikken 102 kodunu almak zorunda benim başıma geldi ben raporu 2018 kbbden alırken doktor 102 kodunu yazmamış 1.grub sürücü olur dediği halde nvi kabul etmedi 102 olmadığı gerekçesiyle ama şöyle bir durum var 2.grub sürücü olur almış olsaydınız onu verecek hekim doktor önemli 102kodu yazilmaz malum ticari araç sınıfına girmekte aslında siz b sınıfı alsaydiniz böyle sıkıntı olmazdi benim b sınıfı var bana dediler h verelim dedim yok iyiki almamışım hem artısı işitme engelliye avantajı yok hiç bir acidan. Umarım hayırlısı olsun aleyhinizde hem h sinifi kalktı sizin oradaki memurlar hakikatten sıkıntılı Avrupa'da olsaydı çoğu meslekten men sürgün edilirdi. Bu arada e imzalı rapor nereden çıkmış ben onu ilk defa görüyorum yoksa yeni gelen bir duzenlememi resmi kaşeli imzalı evrak yetmiyor muymus. Zaten muaneye olurken doktorun imzası kasesi bulunur il sağlığında öyle

Sayfa 10 / 12 İlkİlk ... 6789101112 SonSon