TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.12-2019
    Saat
    22:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Engelli ehliyetimi mecburi çipli ehliyetle değiştirmek için sağlık ocağının verdiği uzman ortabedi görmesi uygundur yazılı rapor için hastane heyet kuruluna müracaat edip durumu anlattım, doktor elimdeki sağlık ocağının verdiği rapora bir şeyler yazdı ve kurula gönderdi. Raporda
    İKİNCİ GRUP SÜRÜCÜ RAPORU OLUR kutucuğu işaretliydi.
    Bu ne anlama geliyor, ehliyetimi çipliyle değiltirebilir miyim?
    Heyet kurulundan memur o raporu aldı, Cum'a günü öğleden sonra gel evrakı kapalı zarfta vereceğim dedi.
    Vereceği bu zarfı nereye götürmem gerekiyor?
    Bilgi verebilir misiniz?
    Teşekkür ederim.

Üye
    birkan01 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:06
    Yaşadığı Yer
    Bursa
    Alınan Beğeniler
    32
    Verilen Beğeniler
    6

@Sedat Yıldırım Raporu aldıktan sonra belli olur ortopedik engelinize göre kod yazılmış olabilir

Editör
    hozgul Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan Özgül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:38
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    930
    Verilen Beğeniler
    624

@Sedat Yıldırım

Şöyle bir bilgiye rastladım:

1. Grup Sağlık Raporları: Bu sağlık raporundan alabilmek için M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfından bir ehliyet alıyor olmanız gerekmektedir. Bu gruptaki kişiler 10 yılda bir olacak şekilde sağlık raporu alacak ve ehliyetini yenileyecektir.

2. Grup Sağlık Raporu: Eğer kişiler C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G sınıfından bir ehliyet alacaksa bu grupta bir rapor almalıdır. Ayrıca ikinci grup sağlık raporu alacak olan kişiler her 5 yılda bir yeni rapor alarak ehliyetlerini yenilemesi gerekmektedir.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

@birkan01

2015 yılında sürekli ibareli rapor aldım. Bu raporla 23 yıllık B sınıfı ehliyetimi sürücü kursuna müracaatla sadece direksiyon sınavına girerek H sınıfı, bildiğiniz gibi engelli ehliyetine çevirdim ve 2015 Ağustos'ta Ötv indirim araç aldım. 2020 Ağustos'ta 5 yıllık süre doluyor ve bu aracı satarak tekrar Ötv indirimli araç alabiliyorum.

Ehliyetler çipli ehliyetle değişeceği için Sağlık ocağının verdiği uzman ortabedi doktorunun görmesi uygundur ibareli raporla devlet hastanesine müracaat ettim, 50 TL ücret aldılar ve doktor konturol etti ve rapora birşeyler yazdı ve ikinci grup sürücü olur kutucuğunu işaretleyip beni kkurula gönderdi. Sağlık heyeti kuruluna gittim, bendeki o kağıdı aldılar ve bana Cuma günü öğleden sonra gel, sana kapalı zarf evrak verilecek dedi ve ben şimdi Cuma gününü bekleyeceğim. Daha sonra o evrakı nereye vereceğim, hangi aşamalardan geçeceğim, ehliyetimi değiştirebilecekmiyim bilmiyorum.

Arabam benim hem ayaklarım, hem kollarım, hem kanatlarımdır.

Belediye otobüslerinde yolculuk benim için çile, jollarımı tam anlamıyla yukarı kaldramıyorumki yukarı tutamaçlardan tutunayım. Millet habire ilerlesene diyor, hareket halindeki otobüste yürümek zor, her an düşebilirim. Ama kendi aracımla hiç bir sıkıntı yaşamıyorum. 27 yıldır otomıbil kullanıyorum. Ama çok doktor bunu anlamıyor yada umrunda değil.

O yüzden korkuyorum açıkcası. Doktor gelse aracıma binse ve görse nasıl araç kullandığımı, o zaman terettütsüz olur raporu verir.

@hozgul
    Allah c.c. razı olsun kardeşim.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@Sedat Yıldırım

Bence korkabilirsiniz

Doktor yanlış işaretlemiş. Hakan beyin belirttiği açıklama doğrudur. Ancak hastane doktoru "sağlık kuruluna sevk" ediyorsa 1-2. hiç fark etmez sürücü olur bölümünü işaretleyemez. (Mevzuat doktor sevk ediyorsa, sürücü olma kararını ehliyet sğalık komisyonu/kurulu verir diyor. Yani mevzuatsal anlamda doktor yetkisini aşmış oluyor.)

İşaretlemesi gereken bölüm, "Komisyona sevk" bölümüdür.

Komisyon bu kutucuğa bakmaz ve işlemleri yürütür, ta ki Nüfus Müdürlüğünün kapısından girdiğinizde, memurlar bu raporu kabul edemeyiz diyene kadar... Ve sizi tekrar hastaneye yönlendireceklerdir.

Sağlık kurulunda işlemleriniz bittikten sonra, raporu aldığınız hastaneye tekrar gidin, ilgili doktoru tekrar bulun ve "Komisyona sevk" bölümünü işaretleyerek paraf atmasını söyleyin. Aksi halde ehliyetinizi çıkaramazsınız, başıma geldiği için kesin olarak yazıyorum.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Zaten Değerlendirdiniz! 2
    Allah'a c.c. şükürler olsun bu gün il sağlıkta kurula girdim, Allah c.c. razı olsun çok samimi güler yüzlü karşıladılar, dinlediler, muayene ettiler ve raporu verdiler, vakit kaybetmeden Nüfus idaresinden randevu aldım ve götürdüm evrakları verdim. Bir hafta gibi bir sürede ehliyetiniz evinize gönderilecek dediler ve iş bitti. Boşuna telaş etmişim. Rab'bim aynı durumda olan tüm kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun İnşaAllah. 🤲
    Orada birde bu siteye üye bir arkadaşla tanıştım, o da aldı raporunu. 🤗

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@Sedat Yıldırım

Doktorun 2. grup sürücü olur işaretlemesine rağmen Nüfüs Müdürlüğü kabul etti mi raporunuzu?

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:40
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    84
    Verilen Beğeniler
    33

@StratoS

2.grup sürücü olur muhabbeti ne oluyor acaba? Bende dün özel hastaneden rapor aldım 1. sınıfı sürücü olur ama 5 yılda bir kontrol yazdı doktor.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @tsunami_

Ehliyet almanız için onu işaretlemesi lazım. Ama özel kodlu yani özel tertibatlı ehliyetler için bunu doktor işaretleyemiyor, sağlık kuruluna sevk işaretleyip, sevk ediyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    456

@Sedat Yıldırım
    ÖTV muafiyetli araç alabilecek kadar bir ortopedik engeliniz mevcutsa 2.grup sürücü olur raporunu nasıl aldınız ki ?
    Ehliyetiniz B sınıfı üstünde olursa ya da B olup tertibat kodu olmazsa artık ÖTV muafiyetli araç alamazsınız.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Sağlık ocağı uzman doktora, uzman doktor kurula sevketti. İl sağlıkta kurula girdim. Kurul ehliyeti alırken aldığım sağlık raporunu istedi. Raporu yanınızda bulundurun diye söylemişlerdi mesajda. Sağlık raporuna baktı, benden çeşitli hareketleri yapmamı istedi. Kollarımın kas gücüne baktı. Adeta detaylı muayene yaptılar. İlk ehliyetim 1992'de B sınıfıydı. 2015'te sağlık raporuyla beraber H yani engelli sınıfı ehliyet aldım. Ehliyet otomatik vites otomobil kullanır diye yazılıydı. Şimdiki kurulda kısıt kodlarıyla otomatik vites araç kullanabilir ibareli. Üzerindeki kodların açılımı resmi araç, ambulans ve ticari araç kullanamaz kodları var.
    Uzman doktorun işaretledi dediği yeri kurulda doktorun elinde gördüm, bahsettiğim ikinci grup sürücü olur yeri işaretli değilmiş, ben yanlış görmüşüm. ☺️
    27 yıldır araç kullanıyorum. Bu ehliyetin 10 yıl süresi var. Ağır vasıta ehliyetlerinse 5 yıl süresi var.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:06
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    933
    Verilen Beğeniler
    456

@Sedat Yıldırım
    Şimdi anlaşıldı. 2.grup sürücü olur işaretli dediğiniz için yukarıdaki yorumu yaptım.
    Kısıtlama ve tertibat kodu olanlar ancak 1.sınıf sürücü olabilirler.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@Sedat Yıldırım

Siz yukarıda böyle yazmamıştınız? Hatta başlık bile şuan söylediklerinize göre farklı.

Neyse, bu duruma düşen arkadaşlar olurda burayı okurlarsa paylaşmış olduk.

Üye
    Sedat Yıldırım Avatarı

Gerçek Adı
    Sedat Yıldırım
    Son Giriş
    07.12-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0
    Blog Mesajları
    10

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Evet haklısınız, sitresten ne akıl kaldı ne mantık. Çünkü 2015'te 23 yıllık B sınıfı ehliyeti H sınıfına çevirmek için gittiğim sağlık kurulunda, haksız yere sürücü belgesi alamaz yazılı raporu verdiler, o ay 25 yıllık ehliyetim iptal edildi,itiraz ettim, 5-6 ay süründürdüler. Minübüslerle otobüslerle işe gidip geldim. Günde 4 araca bindim, 4 Km yol yürüdüm, 2 kere yükse üst geçtim geçtim. Yürürken ayağım kaydı düştüm sol kol bileğim kırıldı. Kırk altı gün alçıyla dolaştım. Anamdan emdiğim sütü burnumdan getirdiler. Buradaki yorumları okudum, İl sağlıktada ehliyet iptal işlemleri oluyor diye, gözüm korktu.
    27 yıldır araç kullanıyorum, aracım benim elim ayağım kolum kanadım.
    İş bu durumda sitresten yanlış görmüşüm.
    Herkesten özür dilerim. 😔