TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    18:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @OturanBoğa

15.09.2020 tarihinde b engelli sürücü belgesi ehliyetini aldım.2019 tarihli komisyon da engelliler için teribatlı araç kodlarımda var.. kısıtlama kodlarım.
    01.01. Gözlük
    102. Ambulans, ticari araç veya resmi araç kullanamaz
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
    25.08 Soldaki hız pedalı
    20.03 Sol ayağa uyarlanmış fren pedalı
    47 İki tekerlekli araç kullanamaz

toplamda 7 resmi engelli sağlık kurulu raporum var en son aldığım Haydarpaşa numune hastanesinden
    11.12.2000 tarihli -tanı sağ alt ekstremitade ağır polio sekeli. kullanım amacı 193 gelir vergisi %50 çalışma güç kaybı ve sürekli engelli sağlık kuurlu raporum var .Haydarpaşa numune hastanesinden başhekim yardımcısının imzasını ve mührünü kaşeletip sağlık kuruluna vererek 28.08.2019 tarihinde ulusal engelliler veri tabanına işlettirdim.engelli raporumun bulgularında sağ ayakta 10 cm kısalık mevcutsağ uylukta 15 cmsağ kuriste 12 cm atrofik.hasta diz üstü ortez ile yürüyor.sağ kalçada exüz fleks 2/5sağ dizde ext 2/5 kas gücü 2/5 yazıyor.

17.09.2020 de nakil vasıtaları vergi dairesine gittim. engelli raporu 2002 ötv tebliğinden önce alındığı için olmaz dediler grup müdürümüz bize böyle emir verdi dedi. .Ben sürekli engelli raporumu ulusal engelliler veri tabanına işlettiridim.b engelli özel tertibat raporuda yeni. sürekli engelli raporu olana yeni rapor istenemez. bu sebeble bu raporu ulusal engelli veri tabanınada işletttirdim. kendi isteğimle kimse bana yeni rapor aldıramaz dedim.kazanılmış haklarım var .anayasada engellilere pozitif ayrımcılık var dedim. .Siz tekrar hastaneye sevk yazısı ile gönderirseniz belki giderim dedim. Engelli muafiyetli araç alım istediğimi belirten dilekçe yazdım.vergi dairesi üst makama yazı yazarak görüş isteyecek. sonucu nezaman alırım dedim çıkınca telefonla haber veririz dediler.
    1 yıldır b engelli ehliyeti almak için sıkıntı çektim.araç fiyatları artıyor limit üstü kalıyor.bu mu engelliye pozitif ayrımcılık.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    132
    Verilen Beğeniler
    11

@delikanlibankaci

eğer raporunuzu 2019/ağustos ayından önce aldıysanız, ötv tebliğine göre kesinlikle yeni rapor almak zorunda değilsiniz. ağır polio sekeli, tertibat ihtiyacının açıkça anlaşılacağı bir engel durumudur ve tebliğe göre vergi dairesi bu rapora göre işlem yapmak durumundadır.

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

@Hüseyin İlik

vergi dairesi rapor tarihi eski diye ötv muafiyeti vermedi yeni rapor al dedi.şu aşamada Kamu Denetim Kurumuna şikayette bulundum.Ayrıca cimer aracılığıya -Hazine ve Maliye bakanlığı seçerek- şikayet girdim.

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

Cimer ve ombudsmana yazdığım şikayetler sonuç vermedi arkadaşlar.

Engelli raporum Haydarpaşa numune hastanesinden 11.12.2001 tarihli, sürekli İbareli, %50 oranlı . Tanı sağ alt exstrimitede ağırpolio sekeli dir. Bulgularda 10 cm kısalık mevcut olduğu kasgüçünün olmadığı ve diz üstü ortez ile yürüyor bilgileridemevcuttur..Bu rapor ulusal engelliler veri bankasına 28.08.2019tarihinde raporun alındığı Haydarpaşa Numune Hastanesinegidilerek başhekim yardımcısı operatör doktor atilla yıldırumtarafından kaşelenerek ıslak imza atılarak sağlık kurulunaverilerek ulusal engelliler veri bakasına işlenmiştir.E nabızdada 11268 rapor no ile engelli raporu olarak görülmektedir.. Butarihten sonra ehliyet almak için aile hekiminden başlattığımsüreç tuzla devlet hastanesi uzman 5 hekim muayenesi ve il sağlıkmüdürlüğü komisyona sevki neticesinde 18.10.2019 tarihinde sürücü adayları ve sürücüler için sağlık raporunu aldım. İl sağlık müdürlüğü komisyon kararıyla B tipi engelli raporualdım. ÖTV İndirimi içiren özel tertibat Kısıtlama kodlarımdayazıldı; 104, 78 ,25.08.20,03,47. sürücü kursuna yazılarak15.09.2020 tarihinde ehliyetimi aldım.4670 sayılı EngellilerinÖzel tüketim vergisinden muaf araç alımına dair kanundanyararlanmak için .Vergi dairesine dilekçe verdim. vergi dairesi budilekçeme19.11.2020 tarihli 48044639-250.02.02-E.862775 Cevap verdi.Engelli raporumun ÖTV kanununun yürürlüğe girdiği 01/08/2002tarihinden eski olduğu için muafiyetten yararlanamayacağımıbelirtti .Öte yandan yeni bir erişkinler için engelli sağlıkkurulu raporu getirmem halinde yeniden değerlendirecekleriyazılıydı..Bunun üzerine haydarpaşa numune sağlık kurulunagittim evrakları gösterdim işlem yapamayacaklarını belirttilerHasta haklarına giderek başhekimliğe ötv muafiyeti sağlayacakengelli raporu isteğimi içeren dilekçe verdim. Haydarpaşa NumuneHastanesi Hasta Hakları Birimi mail ile cevap verdi. Cevapta “Sağlık kurulundan sorumlu Başhekim yardımcısına iletilmiş olup kendisinden bu konuda sözlü bilgi alınmıştır. Şikayetinizde dilegetirdiğiniz talebinizin ilgili raporüzerinden işlem yapılmak sureti ile değişiklik yapılmasının veyahut farklı bir işlem tahsisedilmesinin mümkün olmadığını sağlık kurulu için yeni randevu oluşturarak rapor başvurusunda bulunmam gerekli Dendi . Haydarpaşa sağlıkkurulu randevusu hiç yoktu. - BEYKOZ DEVLET HASTANESİ SAĞLIKKURULU ndan 08.01.2021 tarihinde randevu alıp gititim. Bana sürekliengelli raporun geçerli yeni rapor veremeyiz dediler.Sadeceengelliliğin arttı ise bu durumda yeni rapor verebiliriz bunudabranş doktorunun yazılı sevki gerekir dendi. Ortapedi branşdoktoru emre kaya ya gititim . Bana sağlık kurulu beni aramalıyoksa işlem başlatamam dedi. hasta hakları birimi araya girdisağlık kurulu ve doktorla görüştü fakat Tutumlarınıdeğiştirmediklerini bunu şikayetetmem söylendi. Bana ötvmuafiyetini içeren ;Engelli sağlık kurulu raporumunyenilenmemesinden sorumlu olanlar cimere şikayette bulundum.

11.01.2021 tarihinde Ümraniye Devlet hastanesine sağlık kuruluna ransevu aldım.8 tane doktora muayene oldum. 5 günde heyete girdim.Yeni erişkinler için sağlık kurulu raporu çıkarttım.Yeni raporum barkodlu .süresiz engel oranı %72 ortapedik.Açıklama kısmınada sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir yazılı.Vergi dairesine gösterdim.yani ehliyetimdeki kodlarada baktı "araç almak için bayiye git herşeyin tamam dedi.

Üye
    delikanlibankaci Avatarı

Gerçek Adı
    fazlı ayan
    Son Giriş
    21.11-2021
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    21
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    15.01.2020 de meçburen engelli raporumu ümraniye devlet hastanesine giderek sifirdan almak zorunda kaldım 9 uzman doktor muayenesini 2 günde tamamladım., 5. günde heyete girdim %72 ortapedik, sürekli,kismi bağımlı barkodlu engelli rapor aldım vergi dairesinin istediği gibi açıklama alanına -Sadece hareket ettirici aksamda özel donanımlı taşıt kullanması gerekİR ibaresi de koydurdum.Ayrica Toplu taşımada ,ulaşımda refekatci gerekir. ibareside var.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12