TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar.
    1 hafta önce 5 yılı dolan elden tertibatlı aracımı sattım şimdi yeni araç almayı düşünüyorum bana daha öncesinden ehliyetini yenilemelisin demişlerdi yeni araba alabilmen için bende 2 hafta önce ehliyet yenilemesi için gerekli işlemleri yaptırdım sadece kurul toplanacak onu bekliyorum.

Yeni ehliyet ötv indirimli araç almama yeterli olur mu? yoksa benden yeni rapor isterler mi? benim 2005 de aldığım %60 oranında sürekli raporum mevcut bu rapor geçerli olur mu? 2014 sıfır araç alırken bir rapor daha istemişlerdi sürücü belgesi raporu adı altında onu alarak yeni aracı almıştım bu raporlar geçerli olur mu yoksa yeniden bir rapor mu almam gerekiyor bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

GÜNCELLEME

Bugün maliyeye gittim ve bende olan raporların geçersiz olduğunu yeni rapor almam gerektiğini söylediler. bende Ordu devlet hastanesi rapor bölümüne gittim 182 arayarak salı günü 16:00 dan sonra arayarak rapor randevusu almam gerektiğini söylediler kim bilir kaç gün verecekler. Bu rapor sadece ötv vb. vergi indirimin de işe yarayacakmış

Eski raporlarım
    EO6QVo - Yeni ehliyet için aldığım raporla ÖTV'siz araç alabilir miyim?

EO6yUH - Yeni ehliyet için aldığım raporla ÖTV'siz araç alabilir miyim?
    Konu erkan_kaptan_52 tarafından değiştirilmiştir (17.10-2019 Saat 17:17 ).

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    11.11-2019
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    520
    Verilen Beğeniler
    262

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @erkan_kaptan_52 araç alırken tertibatlı araç kullanabilir raporunuz olduğu için tarihi önemli olmaksızın istememeleri gerekir. Bu konularda en net bilgileri bayiler veriyor. Whatsapp üzerinden resmini attığınızda kısa sürede geri dönüş yapıyorlar. Ama olumsuz yanıtlarda birkaç firmayla iletişime geçin mutlaka veya geçerli değil diyen bir firmadan almak istiyorsanız ısrarcı olun. Farklı şehirlerde bulunan bayileri aramakta bir ihtimal olabilir.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@KKELEBEKK
    Cevap için teşekkürler.
    2 farklı bayiye sordum ayriyetten rapor istediklerini söylediler daha sonradan sıkıntı yaşamamak için yarın maaliyeye gidip net bir bilgi alacağım sonucu buraya yazarım

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    11.11-2019
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    520
    Verilen Beğeniler
    262

@erkan_kaptan_52 İşte orada da şöyle bir durum oluyor, mesela ilçedeyseniz ve ildeki bir bayiye sormuşsanız, o durumda yine ilçenizdeki vergi dairesine sormanızın bir anlamı kalmıyor. Ama zaten onlar da maliyeden bilgi alıp aktardıkları için sıkıntı çıkıyor. Örneğin ilçe onay veriyor ama il olmaz dediği için yine karmaşık durumlar yaşanabiliyor. Sonuç itibariyle sorduğunuz bayiler de maliye ile aynı ildeyse, o zaman sonuç pek değişmez gibi. Yine şansınızı deneyin tabii ki. Farklı illerde bayiler farklı yanıtlar verebiliyor. Birkaç sene önce ben de şahit olmuştum bu tür olumsuz durumlara. Kolay gelsin şimdiden.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@KKELEBEKK
    Teşekkür ediyorum.
    Ordu merkezde yaşıyorum o yüzden o şekilde bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Ehliyet için aldığın raporla araç alamazsın. Yeni rapor alacaksin tebliğ değişti. Raporun açıklama kısmında özel aksamda hareket ettirici özel tertibatlı araç kullanması gerekir yazacak. Vergi dairesi bu ibareyi mutlaka istiyor.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@disc55

2014 de aldığım bu rapor yeterli olmuyor mu bu raporla almıştım o zamanki arabamı.

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Ehliyet tek başına yeterli değil yeni raporda almalısın.

Yarın vergi dairesine gidip sorarsınız dediğim gibi çıkar bence

20.02.2019 dan sonra alınan raporlarda bu 2 husus mutlaka olacak.
    Konu disc55 tarafından değiştirilmiştir (17.10-2019 Saat 08:46 ).

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

@erkan_kaptan_52

Yeni tebliğe göre tertibat ihtiyacınız olduğu açıkça anlaşılıyorsa raporunuzdaki ifadeler yeterlidir. Bunu bazı vergi daireleri ve bayiler bilmiyor, yeni tebliğ çıktı diye raporunuzdaki ifadeleri değiştirin diyorlar. ÖTV tebliği 2019/Ağustos öncesi raporlara istisna tanıyor. Bunda ısrarcı olun.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@Hüseyin İlik

Cevap için teşekkürler.
    Anladığım kadarıyla 2014 aldığım rapor halen geçerli bu raporla 2014 de aracımı almıştım 2005 deki raporumu kabul etmemişlerdi.

Vergi dairesine yarın soracağım eğer olmuyor derlerse kanıt olarak gösterebileceğim yasa maddesi var mı?

2014 aldığım rapor

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

ÖTV II Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği:

"1.3. Engellilik Derecesi %90’ın Altında Olanların Taşıt Alımlarında İstisna:

.....
    20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019 tarihinden önce
    düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme
    bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç
    kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren
    raporlara istinaden işlem yapılmaz. Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair
    değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit
    ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine
    getirmediği/kullanılamadığı vb.) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem
    yapılabilir

....
    Engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumu ile sürücü
    belgesinde yer alan özel tertibat kodlarının uygunluğu belirlenirken engellilik sağlık kurulu raporundaki teşhis ve/veya
    bulgular esas alınır. Engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumu ile sürücü belgesinde yer alan özel
    tertibat kod/kodlarının uyumlu olmaması halinde istisna kapsamında işlem tesis edilmez. Engellilik sağlık kurulu
    raporunda belirtilen engel durumundan, engelin hangi uzvu etkilediğinin açıkça anlaşılamaması nedeniyle tereddüde
    düşülmesi durumunda raporu düzenleyen hastaneden açıklama istenebilir.

Vergi dairesine tebliğin bu kısmını gösterin.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@Hüseyin İlik

Çok teşekkür ediyorum yarın bunun çıktısını alarak gideceğim.
    Son olarak benden yeni rapor isterler mi yoksa 2014 de aldığım sürücü raporundaki ELLE KUMANDALI ÖZEL ARAÇ KULLANABİLR ibaresi yeterli görülür mü şahsi fikrinizi almak isterim. Çünkü ben bu raporla 2014 de bir araç almıştım 1 hafta öncede o aracı sattım

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

İki ayağınızı kullanıp kullanmadığınıza bağlı. Kısalık vs. varsa tebliğe göre geçerlidir rapor. Ancak özelge red geldiyse vergi dairesi özelgeyi uygular. Başka bir şeye bakmaz. Özelgeyi veren birimle görüşün derim.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@Hüseyin İlik

İki ayağımda da kas kaybı var 3 santim kısalıkta mevcut. sattığm aracımda elden tertibatlıydı.

Zaman ayırıp yardımcı olduğunu ziçin teşekkür ederim.

Üye
    umetinn Avatarı

Gerçek Adı
    Ünal
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    29

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Benim Merak ettiğim ehliyetinizde tertibat kodları yazmıyor mu ? yazıyorsa numaralı burada paylaşır mısınız

Sayfa 1 / 3 123 SonSon