TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ehliyet için kurula gireceğim diyor ya

Üye
    aydokar Avatarı

Son Giriş
    11.11-2019
    Saat
    12:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Hüseyin İlik

Merhaba; orta kısımda yer alan paragrafta net olarak belirtilmiş gördüğüm kadarıyla. benim 10 sene önce aldığım h ehliyetiyle ilgili raporda özel tertibatlı raç kullanabilir ifadesi mevcut olup rapor SÜRESİZ işaretliydi doğal olarak geçerli boşu boşuna yeni rapor alınmasına gerek yok sanırım bilgi için teşekkürler.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    12:42
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Merhaba arkadaşlar.
    5 yılı dolan aracımı sattım yeni araç almak istedim prosedürler hep değişmiş pişman oldum sattığıma.

Yeni ehliyet için 5 adet dokrora gittim rapor çıkardım ayda bir heyet toplanırmış onu bekliyorum bu yeterli olur diye düşünürken araç alımında eski raporumun geçerli olmadığını yeni rapor çıkarmam gerektiğini yeni raporda ise Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ibaresinin olması gerektiğini söylediler bunu üzerine hastanenin rapor bölümüne gittim salı günü 14:00 dan sonra 182 arayarak heyet raporu için randevu almamı söylediler. Kısacası bizi gene sürtecekler...
    Kimbilir hangi tarihe verecekler heyet gününü.

Merak ettiğim şu bu raporla vergi indiriminden de yararlana bilir miyim? @aydokar

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    16:15
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Ben söylemiştim

Eğer bir yerde çalışıyorsanız defrerdarlık geiir mid. Gidip size gerekli olan evrakları verip hastaneye sevk edileceksiniz. O aldığınız rapor ötv indirimi için erkan bey

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

@erkan_kaptan_52

Vergi indiriminiz için eski (%40 ve üzeri) raporunuz varsa bununla birlikte vergi dairesi başkanlığına başvurmanız yeterli yeni bir rapora ihtiyaç yok. Her halukarda maliye bakanlığı kuruluna girip indirim oranını oradan alacaksınız. Bu arada yeni alacağınız raporda oran verilir ve bu oran eski raporunuzdan düşük olursa o zaman sıkıntı çıkabilir. Tavsiyem yeni raporu bekleyin sonra indirim için başvurun.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@Hüseyin İlik

Hüseyin hocam ben bugün maliyeye 2005 engelli kimliği için aldığım raporu götürdüm ve arac alabilmem için yeni rapor almam gerektiğini söylediler ve raporda sizinde dediğiniz gibi 'Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir' ibaresi olması şartmış. Devlet hastanesinin rapor bölümüne gittim durumu anlattım ve 182 arayarak rapor için randevu alın dediler randevu günü ötv indirimi için hazır dilekçe var onla birlikte heyete gireceğimi söylediler. bu rapor vergi indirimine bir engel olur mu?

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    17:24
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

Yeni raporunuzda eski oranınızdan düşük oran verilmezse indirime engel olmaz. Yeni raporda oran verilmiyorsa yine engel olmaz

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Merhaba arkadaşlar.
    Bilateral polio sekeli engeliyim yani iki ayağımdada kas kaybı var ve yürüyebiliyorum 10 yıldır da elden gaz ve fren tertibatıyla aktif olarak araç kullanıyorum.
    2 hafta önce ehliyet yenilemek için heyete girdim ve bugün komisyon toplandı ve bana komisyondaki doktor ayaklarımı, ellerimi ve kollarımı kontrol etti sonrasında kollarımın ve ellerimin kuvvetli olduğunu söyleyerek bana 32.01 beklerken 33.02 kodunu yazdı bende bu kodun benim engelime göre olmadığını anlatmaya çalıştım ve fazla beni dinlemeden bunun uygun olduğunu söylediler ve odadan çıktım 33.02 internetten araştırdım ve kolarında da kas kaybı olan engelliler için verildiğini ve bu tertibatın maliyeti 5.000 euro'dan başladığını ve türkiye'de yapılmadığını okudum. Bunun üzerine itiraz yollarını araştırırken bir anda boşluk bularak tekrar komisyon odasına girdim ve rica ederek beni dinlemelerini söyledim ve 10 yıldır aktif olarak araç kullanıyorum dış kuvvet olmadan tek elle gaz ve fren tertibatıyla araç kullandığımı söyledim ve buna uygun kodun 32.01 olduğunu bu konuda bir çok engellinin mağdur olduğunu söyledim ''33.02 İki elle dış kuvvet tarafından idare edilen kombine hızlanma, fren ve direksiyon sistemi'' kısacası burdaki dış kuvvet ellerinde kas kaybı olanlar için elektronik bir cihaz yardımıyla gaz ve frenin kullanıldığını anlatmaya çalıştım saolsunlar karşılıklı fikir alışverişi yaparak doğru olan kodun 32.01 olduğuna karar kıldılar ve kodu düzelttiler biz bu şekilde veriyoruz diyerek diğer arkadaşlarında kodunu o anda düzelttiler.
    O rapor odasında 10 yakın uzman doktor ve makina mühendisi vardı bu kadar insana kendimizi kanıtlama çalışıyoruz.. Neden???

Bu durumu yaşayanlar oldu mu?

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    501
    Verilen Beğeniler
    718

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Bende ehliyet degisimi icin gittigim kurul toplantısında ummadığım birşey seyle karşılaştım.kuruldaki doktoe bana dedi sana özel tertibat yazayim dedi,bende onu araç alirkenki raporda yapilmiyor mu? dedim;bu raporla arac alabileceksin zaten dedi ben şok oldum.Eski raporumu götürdüm bütün islemler hallettiler.İnşallah dediği gibidir.tekrar rapor cikarmama gerek kalmaz arac alırken.

Birde beni güldürdüler muaynede :sağa bak sola bak arkaya dön,bayan doktorun biri demez mi? valla benden daha iyi hareket ettiriyor boynunu.

Üye
    umetinn Avatarı

Gerçek Adı
    Ünal
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    25
    Verilen Beğeniler
    29

@sgurkan

hangi hastaneden almıştınız raporunuzu

Üye
    sgurkan Avatarı

Gerçek Adı
    Sultan
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    501
    Verilen Beğeniler
    718

@umetinn

2003'te Trabzon Numune Hastanesinden almistim.

Üye
    erkan_kaptan_52 Avatarı

Gerçek Adı
    Erkan
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ordu
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

Merhaba herkese.

2 hafta önce 5 yılı dolan aracımı sattım SATMAZ olaydım....!

Ortopedik engeli biriyim ellerim kollarım sağlam... tertibatlı araç kullanıyorum...
    Yeni ötv indirimli araç alabilmem için ehliyetini yenilemen lazım dediler yenilemek için heyete girdim neyse 20 gün sonra sağlık kurulu toplandı ellerime kollarıma baktılar ve 33.02 kodunu verdiler ben bu kodun yanlış olduğunu söyledim yarım saat dil döktüm ve ikna olarak bana 32.01 verdiler bundan sonrada bu hatayı yapmayacaklarını söylediler...

Neyse gelelim asıl konuya...

Ehliyet tamam.. Bu seferde bana maliye ötv indirimi ile alakalı yeni bir rapor almamı istediler ve bu raporda Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir ibaresinin kesinlikle olmasını gerektiğini söylediler bunun üzerine randevu aldım ve dün heyete girdim ve dilekçemde de bunu belirttim bana %25 rapor oranı verildi ve komisyona sevki uygundur dediler ve dışarı çıktım bu komisyona sevk nedir dedim ehliyet için dediler ben ehliyetimi aldım ben ötv ile alakalı rapor almak istiyorum dilekçemde de bu mevcut dedim dedim neyse o komisyon ibaresini çizdiler ve 20 gün sonraya raporunu alabilirsin dediler ben bunların %100 yanlış yapacağını bildiğimden bugün hastanenin heyet bölümüne bugün tekrar gittim ve rapor bölümü başkanına durumu anlattım klasik memur tavırları meymenetsiz ve kaba bir şekilde şekilde ilgilenmek zorunda kaldı bir dünya alakasız soru sordu ve bunu başhekim yardımcısına sormamı istedi yanıma bir memur verdi gittim başhekim yardımcısına durumu anlattım bana dedi ki; ben bu ibareyi yazamam! bak senin çıkacak raporunda Ötv den yararalanabilir ibaresi olacak dedi ve bana örnek raporumu çıkardı bunu maliyeye göster dedi maliyede ilgili bölüme gittim kesinlikle bu ibareyi kabul etmiyoruz dediler ve hastanenin rapor bölümünü ısrarım sonucunda arattırdım artık bu şekilde rapor düzenleyin dediler biz bu seferlik belki istisna gösterebiliriz dedi maliye ama bundan sonra böyle yeni yönetmeliğe uygun olsun dediler ben aracımı istanbul'dan almayı düşünüyorum Ordu vergi dairesi istisna yapabilir ama istanbul'daki yapmaz diye tekrardan hastaneye gittim ve kesinlikle hastalığımın tam tanımının yazılmasını ve açıklama kısmına da ilgili yönetmeliğe ait açıklamanın yazılmasını söyledim ve maliye bunu şart koştu dedim neyse rapor bölümünün başkanı beni başhekim yardımcısına oradan fizik tedavi doktoruna gittik beni görmeden oradaki hastalık tanımı tam olarak yazdığını söyledi rapor odasına geri geldik tamam istediğin ibareler olacak dediler 20 gün sonra raporu alabilirsin dedi. Halen içimde bir şüphe var. Hastane büyük oradan oraya giderken ayaklarımın feri kalmadı... Hakkımı helal etmiyorumm...

İlgili yasa belli biz engelliler neden bunlarla uğraşıyoruz??? Kurumlar kendi aralarında çelişkiye düşüyor!!!
    Zaten yeni ehliyeti alırken heyete giriyorsun sana nasıl araç kullanacağına dair kodlarda mevcut sadece bu ehliyetle ötv'den yararlanmamız gerekirken bir dünya iş daha çıkarıyorlar o işi çıkarırken de ilgili yasaya göre yapmıyorlar...

İnşallah bu son olur benim gibi çok mağdur vardır eminim... Bunla alakalı cimer ve bimer yazmayı düşünüyorum sizinde fikirleriniz varsa almak istiyorum...

Üye
    a.murat60 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

@Hüseyin İlik

Hüseyin bey iyi günler. 1 hafta önce ötv muhafiyeti araç alımı için hastaneden rapor aldım. Raporumdaa Sol alt eksterimite diz altı protez kullanımı %40 engellilik oranı ve "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir"
    yazmakta. Araç alımı için bayiye gittim porumu verdim sonra maliyeye sormaya gittiler maliyede bu raporda otomatik vites yazmıyor otomatik vites alamazsın dediler bende otomatik vites zaten tertibatlı araç olarak kabul edilir dedim ama ikna edemedim bana özelge yazdırdılar otomatik vitesli araç alabilir miyim diye. Bende hastaneye gittim bu raporuma otomatik vitesli araç vermiyorlar bu ibareyi ekletmek istiyorum diye ama hastane rapor bölümü çalışanlaarı ağustos 2019 resmi gazetede yeni tebliğ yapıldığı bundan sonr yeni raporlarda otomatik vites diye bir ibare olmayacağını resmi gazete yayımlanan kısımlarını gösterdi. Bu arada 3 ay once B otomatik vites ehliyetimi de almıştım zaten ama maliyedekiler bu değişen yeni yönetmeliği bilmedikleri için beni uğraştırıyorlar. ne yapmam gerekiyor resmen hak ihlali yapıyorlar.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    13:58
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    845
    Verilen Beğeniler
    420

@a.murat60
    Otomatik vites, sol alt ekstremite kısıtı için kesinlikle özel tertibat kapsamındadır, vergi dairesindekuler tam anlamıyla saçmalamışlar.
    Özelgenize cevap olumlu gelecektir, ancak boşu boşuna zaman kaybı olacak. Memuru atlayıp şefe, müdüre falan gitseydiniz keşke.

Üye
    a.murat60 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    tokat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    1

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Ufukalp

Zaten özelge yazmamızı isteyen vergi müdürü biz işimizi garantiye alalım ne sana zararı dokunsun ne de bana dedi. Özelgeye cevap ne zaman gelir diyorum belli olmaz bir seneyede gelebilir diyor memur. Tamamen dalga geçiyorlar

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon