TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Yaşamİnat Avatarı

Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    10:04
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. İşitme engeli olup engelli ehliyeti alanlar başkasına ait aracı kullanabilir mi? Biliyorsunuz işitme engeller ÖTV indirimli araç alamaz. Peki ikinci el bir aracı kendi üstüne alırsa herhangi bir vergi avantajı olur mu

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    04:04
    Yaşadığı Yer
    Aydın
    Alınan Beğeniler
    520
    Verilen Beğeniler
    262

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    Herhangi bir avantajı olmaz. Engelli araçlarını tertibatlı olduğu takdirde kullanamaz.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:50
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    817
    Verilen Beğeniler
    409

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: KKELEBEKK Mesajı Gör
    Engelli araçlarını tertibatlı olduğu takdirde kullanamaz.
    Tertibat aracın orijinal donanımında bir değişiklik yaratmayıp ilave olarak monte edilmiş ise araç sahibi engellinin 3.dereceye kadar kan ve sıhri hısımları tarafından kullanılabilir.
    İşitme engelliler de bu kuraldan istisna değildirler. O yüzden yukarıda yer alan iddianızın işitme engelliler ile bir ilgisi yoktur.
    İşitme engelliler ticari olmamak ve sürücü belgesinde yer alıyorsa işitme cihazı ile olmak şartıyla ehliyet türünün izin verdiği her aracı kullanırlar.

Üye
    Yaşamİnat Avatarı

Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam peki rapordaki 02 kodu ne oluyor tam olarak. Bir de 42, 42.01, 42.05 vs gibi kodlar var. Internetten baktim dikiz aynasi falan diyor ama zaten dikiz aynasi var arabada bu kodlarin anlatmak istedigi ne tam olarak

Üye
    Kotan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:27
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    9
    Verilen Beğeniler
    0

otomatik vites kullanması uygun görülen engellilerin araçlarını 1. derece akrabaları sorunsuz kullanabilir mi ?
    bir de ben ehliyetimi henüz değiştirmedim değiştirmeye de korkuyorum açıkcası anladıgım kadarıyla sadece otomatik kullanabilir ehliyeti vericekler o ehliyeti aldıgımda manuel araba kullanamayacak mıyım ?

Üye
    agbatuu Avatarı

Gerçek Adı
    hakan ali
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    2

@Kotan

1. derece yakının da kullanır 3. derece yakınında kullanır
    ehliyet değiştirme işi sana kalmış bende 5 yıldır değiştirmiyorum başka araç kullanamıyorsun çünkü sadece o donanımda eğer varsa başka araç onu kullanmana izin var

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    817
    Verilen Beğeniler
    409

@Yaşamİnat
    02 kodu işitme desteği/iletişim desteğidir, yani aracı işitme cihazı ile kullanabileceğinizi belirtir.
    42 serisi ise modifiye edilmiş arka ve yan görüş cihazlarıdır. Bunları bir işitme engelliye yazan kurul üyesinin Allah bin türlü belasını versin. Bir de bu moda oldu. Boyun hareketleri kısıtlı olup aynaları rahat kullanamayan kişilere verilecek bu kodlar saçma bir şekilde işitme engellilere yazılmaya başlandı. Adamların gözleri ve boynu sağlam ya hu zaten.

Normalde işitme engelliler il sağlık müdürlüğü komisyonuna sevk edilmezler. 02 işitme cihazı ve 102 ticari araç, resmi araç ve ambulans kullanamaz kodunu doktor yazar ve direkt nüfus müdürlüğüne gidilir. Yeni sistemi kullanmayı bilmeyenlerin elinde en fazla mağdur edilenlerin başında işitme engelliler gelmektedir.

@Kotan
    Otomatik vitesli engelli aracını hiç bir kısıtlama olmaksızın herkes kullanabilir.
    Sürücü belgenizde "78-Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir" kodu yer alırsa kesinlikle manuel vitesli bir araç kullanamazsınız.

Üye
    Yaşamİnat Avatarı

Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Hocam oncelikle tesekkurler. Benim raporuma 02 kodu ve 42 serisini yazmislar ben bunlarin ehliyetimde olmasini istemiyorum cunku bunlar beni ilgilendirmiyor. Bunlarin rapordan silinmesi icin nasil bi yol izlemeliyim? Bir de hazir otomatik lafi acilmisken sorayim; dediginiz gibi 78 kodu yazarsa manuel kullanamaz peki 10.02 yazarsa manuel kullanabilir mi?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    817
    Verilen Beğeniler
    409

@Yaşamİnat
    Sürücü belgesi için muayene sonrası il sağlık müdürlüğü komisyonuna sevk edildiğinizde bence itiraz etmeli ve komisyonun tertibat kodları için var olduğunu, işitme engellilerin ise herhangi bir ek tertibata ihtiyacının olmadığını belirtmeniz gerekirdi. Ehliyeti almışsınız sanırım, bu aşamadan sonra nasıl bir itiraz süreci olur emin değilim.
    Diğer konu olan otomatik vites işitme engellileri ilgilendiren bir konu değil.

Üye
    Yaşamİnat Avatarı

Son Giriş
    18.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ehliyeti almadim henuz. Raporumu bugun cikardim ve bir ton kodla karsilastim. Once biraz arastirma yapayim sonra ehliyeti cikaririm dedim hocam. 10.02 konusunda ise arkadasim icin sordum internet kullanamiyor kendisi.