TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    cos Avatarı

Son Giriş
    31.10-2019
    Saat
    01:41
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ehliyet raporu alacağım yakınlarda(h sınıfı otomatik vites olan ehliyetim).Aslında bizim ehliyetimiz geçerli değil mi 2020 ye kadar,ama araç alırken sorun çıkıyormuş diye duydum araba firmalarından,eski heyet raporum da geçerli değil mi şimdi???çok sıkıcı ve İzmir e yeni taşındım nerede komisyon var daha onu bile öğrenemedim,hiçbir erde yazmıyor,sadece İzmir de tek yer mi?yaoksa ilçelerde de komisyon var mı?İlginize şimdiden teşekkürler,tebi ki mücadele ruhunuza da ayrıca tebrikler

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    463
    Verilen Beğeniler
    113

@35tm35

Yukarıda yorumlamıştım. Engelli sağlık kurulu raporunda Otomatik vites ile ilgili bir ibare istenmiyor artık... Dolayısıyla senin için bir sıkıntı yok. Ama tükenmez kalem vb durumu anlamadım. Sen istersen direk vergi dairesi ile görüş gerekirse özelge doldur.

@emrah1986

Raporların geçerli olup olmaması değil aslında. Bende otomatik vites yazısı var. Vergi dairesi bu tebliğe atıfta bulunarak raporunuzda otomatik vites ile ilgili bilgi olmayacak şu olacak diyip tekrar hastaneye yönlendirebilir.

Raporunuz geçerli ama eksik diyebilirler...

@cos

Bu başlıktaki ilk mesajımda H sınıfı ehliyetlerin geçerliliği ile ilgili maddeyi yorumlamıştım.

İlçelerin bazılarında komisyon komisyon var. İkamet ettiğiniz ilçe Kaymakamlığa gidip bilgi alabilirsiniz.

Üye
    mustafa-toprak Avatarı

Son Giriş
    14.11-2019
    Saat
    01:24
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    0

şim di benim 2008 yılında aldıgın h sınıfı ehliyetim var özel tertibaylı elden kumndalı araç kullanır. ibareli
    birde yeni sağlık kurulu raporum var özel tertibatlı araç kullanması uygundur yazıyor. şimdi araç alacağım bayi bu ehliyetle olmaz diyor.
    oysa 2021 yılına kadar geçerli değilmi bu ehliyetleri. beni aydınlatın lütfen

Üye
    ousenmez Avatarı

Gerçek Adı
    ousenmez
    Son Giriş
    12.11-2019
    Saat
    20:29
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    65
    Verilen Beğeniler
    28

ya bunlar ne dangalak adamlar mtv muafiyeti için benim sol alt extremite ile ilgili cerebral palsy raporumda bu ibareler yer almıyor. yani özel tertibat kullanır veya ihtiyaç yoktur vs yazmıyordu. 2 eylül 2019da çıktı ssk göztepeden. Bunu 7 eylülde ümraniye de maliyeye verdim kabul ettiler mtv muafiyeti için. hatta aracımın otomatik vites oldugunun kanıtını istedi rapordan çok. Şimdi burda yeniden şu ibare bu ibare isteniyor. yeni rapor mu çıkaracaz ötv muafiyeti için.

Üye
    emrah1986 Avatarı

Gerçek Adı
    emrah
    Son Giriş
    10.11-2019
    Saat
    21:28
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    17
    Verilen Beğeniler
    3

https://www.gib.gov.tr/node/139342

20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile â€özel tertibatlı araç kullanabilir, otomatik vitesli araç kullanabilir, otomatik vitesli araç kullanması uygundur gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz. Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.

10/08/2019 tarihli resmi gazetede yayımlanan tebliğ bu.Bundan sonra başka bir tebliğ yayınlanmadı ise bu yazıya istinaden olasılık ifadesi olsa bile ortopedik engel açıkca yazıyorsa rapor geçerlidir.Benim anladığım bu.Ama tabii bizim memurlar farklı yorumlayabilir.

5 sene önce muafiyetli aldığım aracı mtv'den düşürmek için vergi dairesine gittiğimde benim sakatlığım için "benim akrabamda da var ona rapor vermediler sana nasıl verdiler" diye yorum bile yapmıştı.Hüküm elinde olsa yapmayacak işlemi o derece.Tatlı tatlı anlatmak gerek dikleşmeden.Maalesef.

@mustafa-toprak

Diğer taraftan, istisnadan yararlanılabilmesi için ayrıca H sınıfı veya engellilik durumu itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri (kod numarasını/numaralarını) içeren sürücü belgesini haiz olunması şarttır. Ancak, sürücü belgesinde özel tertibat kodlarının bulunması, istisnadan yararlanmak için gerekli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Engelliliği ile sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanılması gerektiğine dair değerlendirme bulunan engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumunun ne yönde bir tertibat gerektirdiğinin tespitinde, sürücü belgesinde yer alan özel tertibat kodları dikkate alınır. Bu kodların engellilik sağlık kurulu raporunda tespit edilen engellilik durumu ile uyumlu olması gerekir.

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    14.11-2019
    Saat
    23:23
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: emrah1986 Mesajı Gör
    20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; ...
    Buna ek olarak aynı tebliğde tereddüt oluşan hallerde hastaneden açıklama istenebileceği belirtiliyor. Bu nedenle eski raporlarda bahsi istenilen yeni ifadeler yer almıyorsa;

1-tertibat gerekliliği açıkça anlaşılan durumlarda istisna uygulanır,
    2-tertibat gerekliliği hakkında tereddüt oluşmuşsa hastaneden açıklama istenir,
    3-Tertibat gerekliliğinin bulunmadığı kanaatine varılıp, hastaneden açıklama isteme gereği de duyulmazsa vergi dairesi istisnayı uygulamayacaktır.

3.maddede belirtilen durumda ilgilinin üst makama başvurma ve/veya vergi mahkemesinde dava açma hakkı saklıdır. Eğer tertibat gerekliliği açıkça anlaşılmasına rağmen talep keyfe keder reddedilirse ayrıca ilgili memur hakkında suç duyurusu ve tazminat davası açma hakları da mevcuttur.

Özellikle öteden beri engelli sınıfı ehliyeti olup istisna uygulamış tertibatlı veya otomatik vitesli araçlarını kullananlar, istemlerinin vergi dairesince reddi durumunda mahkemeye başvurmaları halinde bu davaları rahatlıkla kazanabilirler. Hatta mahkemeye gerek kalmadan üst birime başvuruları da büyük ihtimalle olumlu sonuçlanacaktır.

yukarıdaki "tertibat gerekliliği" ibaresini "otomatik vites gerekliliği" (yani düz vites aracı tertibatsız kullanamamak) olarak da anlayabilirsiniz.

Üye
    gestapooo Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:30
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Alınan Beğeniler
    30
    Verilen Beğeniler
    2

Hüseyin bey size bir soru sormak istiyorum. ben otomatik vites(sol alt extremiteden) aracımı 2 yaklaşık 2 yıl önce aldım. şimdi çoğu arkadaştan özelge isteniyor. ben aracı aldığım rapor ile özelge istesem olumsuz gelir ise aldığım aracı etkilermi?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:56
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    463
    Verilen Beğeniler
    113

@Hüseyin İlik

Vallaha günün en güzel haberini verdiniz. Ben özelge ile ÖTV'siz araç aldım, 1 yıl oldu. Engelli raporumda "Otomatik Vites Araç Kullanması Uygundur" yazıyor birde, Raporun kullanım amacında, "ÖTV" ve "Özel Tertibatlı Araç Kullanabilir" ifadesi de var.

Ama şu otomatik vites ibaresinden dolayı tekrar rapor isterler mi diye düşünmüştüm ki söyledikleriniz iyi geldi.

Çok teşekkürler.

Üye
    35tm35 Avatarı

Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    00:31
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Otv raporunu teslim alcam birazdan eksikler vardı geçen raporda inş duzeltmislerdir

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:09
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

inşallah olur.haberleri bekleriz.

Üye
    35tm35 Avatarı

Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Otv raporunda oran %43 sürekli isitme ve ortapedi altexreme otv muafiyeti yada otomatik ozeltertibat açıklaması yapılmamış ehliyet kodlari 78 10.02.47.102 otv saglik raporum isitme ortapedi bu şekilde otvden yararlanmak mümkün gibi arkadaslar

Üye
    Hüseyin İlik Avatarı

Gerçek Adı
    Av.Hüseyin ilik/OF
    Son Giriş
    14.11-2019
    Saat
    23:23
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    63
    Verilen Beğeniler
    2

@StratoS

Rica ederim yardımcı olduysa ne mutlu.

@gestapooo

Özelge istemenizin sebebi nedir? Daha önce alınan araçlarla ilgili olarak vergi dairesinde nasıl bir tereddüt olmuş olabilir? Kaldı ki tereddütlü gördüğü hususları özelge makamına kendisi de sorabilir. Sizin istemenize gerek yok. Hatta sizin talebinizi özelge istemenin koşulları oluşmadığı gerekesi ile red bile edebilir.

Üye
    35tm35 Avatarı

Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Öncelikle meraba rapor otv raporunu aldım rapor veriliş sebebi 2022 yaziyo %43 sürekli ortapedi 18 isitme %30 tertibat açıklaması yok ama ehliyet sağlık raporuna uyumlu bunla arac alabilirmiyim vergi dairesine gidiyorum inşallah sıkıntı cikarmazlar

Üye
    adalıyız Avatarı

Son Giriş
    06.11-2019
    Saat
    12:13
    Yaşadığı Yer
    balıkesir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

arkadaşlar, ben ehliyet almadan önce bu raporu aldım
    her iki alt esktremitte polio sekeli
    her iki üst " sağlam
    özel tertibatlı araç kullanması uygundur.
    raporun arka yüzünde, B grup sürücü olur. Araç uyarlama kodları 10.02,32.01, 78, 102 yazılı. Bu raporu ben .2017 yılında aldım, ehliyetimide 2018 yılında aldım.
    Araç almak için başka rapor istemediler, bu raporumla aracımı ÖTV siz eylül-2019 ayının başında aldım. bu rapordan hariç engelli olduğuma dair "engelli kimlik" için aldığım raporu istediler. Yani ayrıca ötv için rapor istemiyorlar.

Üye
    35tm35 Avatarı

Son Giriş
    15.10-2019
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Izmir
    Alınan Beğeniler
    14
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Otv raporumü otv taşıtlar dairebaskanligina gosterdim arkadaşlar ortapedik açıklama isteniyor söyledi memur raporu bu haliyle kabul etmiyor örnek benim ayak kisaligi var rapor açıklama kismina mevcut kisalik onun devamına debriyaj kullananama gibi durumada otomatik vites kullanması gereklidir kısmının yazılması lazım deniyor

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon