TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Bursa ve İzmir'de
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    veysel0121 Avatarı

Gerçek Adı
    veysel
    Son Giriş
    02.12-2019
    Saat
    23:49
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar ben 2015 tarihli H ehliyet alabilir ve özel tertibatlı araç kullanabilir rapor almıştım.araba almaya şimdi karar verdim araba almaya gittim.Raporumun zamanı geçtiğini söylediler ama raporum süresiz yazıyor.yeni yönetmenliğinin çıktığını söylediler.yeniden heyette mi girmem lazım ne yapmalıyım bana yardımcı olun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:53
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    3.281
    Verilen Beğeniler
    3.824

Zaten Değerlendirdiniz! 1
    @veysel0121

Hiç de değil. Araç kullanmakta kısıtlılığa yol açan sakatlığınız nedir?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    04.12-2021
    Saat
    16:07
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    1.207
    Verilen Beğeniler
    542

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @veysel0121
    Alt ya da üst ekstremite kısıtınızın tanısı açıksa, bu tanı ile uzuv noksanlığı/işlev bozukluğu ve bundan dolayı da hareket ettirici aksam üzerinde tertibat olması gerektiği açıkça anlaşılır ise o raporla ÖTV muafiyeti sağlamak zorundalar.

10 Ağustos 2019 tarih ve 30858 sayılı resmi gazetede yayınlanan ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ (SERİ NO: 6) in ilgili maddesi aşağıdadır.

20/2/2019 tarihinden itibaren düzenlenen engellilik sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için raporun "Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir" değerlendirmesini içermesi şarttır. Bu tarihten itibaren düzenlenmekle birlikte söz ko nusu değerlendirmeyi içermeyen raporlara istinaden işlem yapılmaz.

Bununla birlikte, 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına
    gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların) kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile "Özel tertibatlı araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanabilir", "Otomatik vitesli araç kullanması uygundur"gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri
    içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz.

Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.