TEKSAN İnovatif Medikal Ürünler İstanbul, Antalya, Bursa ve Antalya'da
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    mansion Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    73

Zaten Değerlendirdiniz! 0
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Hem H yada yeni düzenleme ile B ehliyeti olup A2 ehliyet alan var mı acaba son zamanlar?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:08
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2.526
    Verilen Beğeniler
    2.978

Son zamanlarda A2 ehliyet alan var mı?

Üye
    disc55 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    15:27
    Yaşadığı Yer
    samsun
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    0

Benim ehliyetimde AB yazıyor

Üye
    Syusuf Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:10
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

h alana a2 vermiyollar die biliyorum varsada iptar oluyor öle deilmiydi?

Üye
    mansion Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    73

@disc55 Selamlar nasıl bir yol istediniz acaba şimdi ehliyeti değiştirmem gerekiyor hazır değiştirirken Motor ehliyetide ekletmek istedim önceden A2 vardı H alınca iptal oldu. Rapor u yeniletirken belirtmemiz mi gerekiyor acaba motor da istediğimie dair?

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:25
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

Selamlar,

H ehliyetini yeni özel tertibat kodlu B ehliyetine dönüştürdüğünüzde "2 tekerlekli araç kullanamaz" kodu otomatik veriliyor. Bu yüzden A1-A2 ve A ehliyeti alamıyorsunuz.

Ancak 50 kw(CC demek istedim) altı mopedleri ve iz açıklığı sebebiyle 3-4 tekerlekli L5 kategorisindeki motorsikletleri ve ayrıca ATV/UTV leri kullanabiliyoruz. (550 kg a kadar)

Ben dün bununla ilgili başlık açtım ama o kadar yazdığım boşa gitti ve başlık açılmadı, neyse... (Başlığı tekrar açtım: https://www.engelliler.biz/forum/oze...ml#post2269114)

L5 kategorisinde şuan bildiğim tek bir motorsiklet var: Quadro (3 ve 4 teker satılıyor)

QUADRO QV3 0 - Engelli olarak A2 ehliyet alma şartları nedir?

ORZX06861 - Engelli olarak A2 ehliyet alma şartları nedir?
    Konu StratoS tarafından değiştirilmiştir (03.12-2019 Saat 10:19 ).

Üye
    mansion Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    73

@StratoS

''H ehliyetini yeni özel tertibat kodlu B ehliyetine dönüştürdüğünüzde "2 tekerlekli araç kullanamaz" kodu otomatik veriliyor. Bu yüzden A1-A2 ve A ehliyeti alamıyorsunuz.''

Bu bilgiye nerden ulaştınız kaynağı nedir acaba? AB ehliyet yazan arkadaş varmış yukarıda . 50kw ye kadar scootor kullanımı yapılabiliyor demekte sürücü kursları A1 ehliyet veriliyor engelli için.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@mansion

Kaynak: Ehliyet Sağlık Kurulu

Benimde A2 ehliyetim vardı ve eski B ehliyetim vardı. Ancak yeni özel kodlu B ehliyeti verildiğinde Kurul, ortopedik engelli olmam sebebiyle 2 tekerlekli araç kodunun otomatik verileceğini ve A2 ehliyetimin iptal olacağını söyledi. Başımı eğerek üzüldüm.

Bu zamana kadar ortopedik engelli olup özel kodlu herkese bu kodun verildiğini gördüm. Ama istisna olarak verilmeyenlerde çıktı. Onların sebebini anlamadım. (Atlandığını düşünüyorum)

Alan arkadaş @disc55 ortopedik engelli ve özel tertibat kodlu ehliyeti mi var?

Birde son dediğinizi anlamadım? B sınıfı yeni M sınıfı (50 cc ye kadar moped kullabilen sınıf) ehliyeti araçlarını kullanabiliyor.

A1 almanıza gerek yok?
    Konu StratoS tarafından değiştirilmiştir (03.12-2019 Saat 16:22 ).

Üye
    Syusuf Avatarı

Gerçek Adı
    yusuf
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    20:10
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

motorda otomatik vites olmasi gerekiyor galiba 50cc altında olsada

Üye
    logos Avatarı

Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    12:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bir kaç sene önce a2 almıştım.
    öncelikle kendinizin motosiklet kullanıp kullanamayacağınıza karar vermeniz, özel bir donanım ya da ek gerekiyor ise bilmeniz gerekiyor.
    sağlık kurullarının sıcak yaklaşmaması anlaşılabilir bir sebep, derdinizi net anlatmanız gerekiyor, anlatabilirseniz. (dinlememek gibi bir huyları var)

bunlar olduğunda ise şöyle bir sorun var, eğer standart motosikletin dışında, ek, tadilat gerekiyor ise sürücü kursu bulmanız problem olabiliyor.

geri kalan kısmı ise bürokratik işlemlerden ibaret.

2006 yılından beri scooter kullanıyorum, ciddi bir kaza ya da benzeri bir durum yaşamadım. trafik ceza sayısı ise 2 ya da 3 adettir.
    kurula gittiğimde uzun süreli kullanıcı idim, bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum. zira kurulda motosiklet kullanan bir iki kişi var idi.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@logos

Engeliniz ortopedik miydi?

Dediğim gibi bana kurul otomatik bu kodu veriyoruz, el/kol/ayak/bacak ta problem olan denge sağlayıp 2 tekerli motor kullanamaz demişlerdi. (Gerçi atlıyorum, B ehliyet ile 500 CC motor kullanma yetkisi olsa da 2 tekerlikli olduğu için oda kullanılamaz kanımca.)

Bu kod verilmeyenleri görmüştüm belirttiğim gibi. Eğer sizin gibi bilinçli verilmiyorsa güzel. Ama bir kural varda atlanıyorsa bu ilerde size sıkıntı yaratabilir.

Üye
    logos Avatarı

Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    12:33
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

sağ diz altından itibaren kas, sinir kaybım var. kısa yürüme ortezi kullanıyorum.

şöyle düşünmenizi rica ederim;
    motosiklet doğası itibari ile dengesini hız ile bulabilen, manevra kabiliyeti, kısa mesafe hızı yüksek bir araç, buna mukabil sürücüyü koruyan bir donanımı yok, bunların da araçtan ayrı olarak tedarik edilmesi gerekiyor. sürücü her ne kadar kendi sınırları içerisinde davranma beyanında bulunsa da genelde makine sürücüyü kontrol eder. doğası budur.

motosiklet kazasında fiziksel hasar almadan kurtulma olanağınız çok düşüktür.

bu bilgileri vermemin sebebi, sağlık kurulunun genel amaç olarak sizin ve içerisinde bulunduğunuz toplumun diğer üyelerinin can ve mal güvenliğini de tehlikeye atıcı karar vermemesi gerektiğidir.

ve fakat sorun şudur;
    gerek motosiklet gerek otomobil uzuvları olmayan bireylerin de kullanımı için özelleştirilebilir. maalesef ülkemizde bu konuya yoğunlaşmaktansa kestirip atıyorlar.
    ehliyet ayrımları yapılmadan önce trafik polisleri ile epey mesaimiz oldu, sayelerinde hukuk sistemini tanıdım. her türlü zorluğu çıkardılar.

koltuk değneği ile yürümesi gereken kişi için 3 ya da 4 tekerlekli araçlar için ehliyet verilebilir. her engelin aşılma yöntemi vardır.

sanırım bu durumda hekimlerin görüşleri önem arz ediyor. ortopedi hekimine durumu detaylı anlatmıştım. rapora otomatik vitesli motosiklet kullanabileceğimi net olarak belirtmişti.

umarım anlatmak istediğimi net anlatabilmişimdir.

Üye
    StratoS Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İzmir
    Alınan Beğeniler
    524
    Verilen Beğeniler
    127

@logos

Anladım. Kişi özelinde eğer 2 tekerlekli araç kullanımına mani yoksa veriyorlar. Tamam o halde, A ehliyeti alacak/olan arkadaşların ikna kabiliyetine kalıyor her şey...

Üye
    Alman Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    141
    Verilen Beğeniler
    112

Benim şansım ise 2010 da aldığım a2 ehliyetimin olması ve engelli değildim. Çünkü 2012 yazında rahatıszlandım ve engelli oldum. 1 sene boyunca yürüyemedim. Yürümeye başladığımda motor sevdası tekar alevlendi. 2015'te motosiklet fuarına gittm erkenden vitsli motora binmekte zorlandım. Bindikten sonra da sol ayakan vites atamadım. Tam ümitsizliğe kapılmışken şu an ki beğendiğim motoru aldım. Ve şu an 41 bin küsür km dir keyfle srüyorum. Grek uzun yol gerek kısa mesafede. Kar yağmadığı sürece binerim motora ki istanbulda kar yağsa bile tutmaması daha çok binmeme neden oluyor. Bu senenin kışı nasıl olacak bakalım.
    Konu Alman tarafından değiştirilmiştir (05.12-2019 Saat 12:46 ).

Üye
    dirtyhary Avatarı

Son Giriş
    05.12-2019
    Saat
    18:52
    Yaşadığı Yer
    Adana
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Selcuk bey benim sag bacak polio sekeli . Benim H + A2 ehliyetim var . Bunu yenilemek istiyorum . Bende aktif motor kullanicisiyim (35 sene) hatta ve hatta adana dan gürcistana bile tek motosiklet (yamaha xt 600 ) kendim gitmişliğim var . bana önereceğiniz tavsiye var mı acaba. Şimdiden teşekkür.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon